کلاهبرداری از بازنشستگان

جام جم آنلاین: رییس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری متهمی که به بهانه کاریابی و استخدام از بازنشستگان کلاهبرداری می کرد، خبر داد.

کلاهبرداری از بازنشستگان

به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاین از پلیس آگاهی تهران بزرگ، سرهنگ محمدرضا ذاکر استقامتی گفت: ظهر روز سه شنبه 21 آذر ماه سال جاری پیرمرد بازنشسته ای با مراجعه به گشت کلانتری 130 نازی آباد و نشان دادن جوانی حدودا 35 ساله به مأموران اعلام کرد که چندی پیش این شخص اقدام به کلاهبرداری از وی کرده است.

با توجه به اظهارات این پیرمرد، مأموران با راهنمایی وی اقدام به دستگیری «امیررضا . ب» (37 ساله) و انتقال وی به کلانتری کردند.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «کلاهبرداری» و به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه 16 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته
با ارجاع پرونده به پایگاه هفتم، مالباخته به کارآگاهان اظهارداشت: 19 آذرماه امسال در حالیکه در داخل پارک محل سکونتمان نشسته بودم، فرد جوانی با مراجعه به من و پس از مدت کوتاهی صحبت مدعی شد که می تواند مرا به عنوان نگهبان در یک ساختمان ویژه پزشکان و با حقوق ماهیانه 700 هزار تومان ، مشغول به کار کند؛ من نیز با شنیدن پیشنهاد دریافت حقوق ماهیانه 700 هزار تومان، بلافاصله از فرصت استفاده کرده و به پیشنهاد وی جواب مثبت داده و به همراه وی به درب منزل مراجعه کرده تا مدارک شناسایی مورد نیاز استخدام را تهیه و به ساختمان پزشکان رفته تا به عنوان نگهبان به مدیر ساختمان معرفی شوم.

وی افزود: وقتی به درب یک ساختمان پزشکان در غرب تهران رسیدیم، این فرد به بهانه انجام برخی هماهنگی ها و صحبت با مدیر ساختمان مرا ترک نمود و پس از آن دیگر وی را ندیدیم. پس از گذشت چند ساعت بلاتکلیفی، زمانی که مجددا به خانه بازگشتم از طریق همسرم متوجه شدم که در طول مدتی که من به تصور استخدام در ساختمان پزشکان بودم، این شخص با مراجعه به درب خانه من و بهانه تهیه ضمانت ـ جهت استخدام به عنوان نگهبان ـ مبلغ 700 هزار تومان دریافت کرده و همسرم نیز با توجه به صحبت های من در خصوص استخدام، با اعتماد به این شخص و بدون آنکه تماسی با من داشته باشد ، مبلغ مورد نظر را پرداخت می کند.

اعتراف به کلاهبرداری مشابه و شناسایی تعدادی از مالباختگان

با توجه به اظهارات مالباخته، کارآگاهان در اولین مرحله به بررسی سوابق «امیررضا . ب» پرداخته و اطلاع پیدا کردند که وی پیش از این نیز به اتهام ارتکاب جرایم مختلف از جمله کلاهبرداری و خیانت در امانت دستگیر و روانه زندان شده است.

در ادامه و با توجه به اعتراف متهم به انجام کلاهبرداری های مشابه ، کارآگاهان با بررسی پرونده های مشابه موفق به شناسایی تعدادی از افراد بازنشسته ای شدند که به همین شیوه و شگرد و در مناطق مختلف میدان خراسان ، خیابان وحدت اسلامی، شوش، نازی آباد و... مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند.

با شناسایی تعدادی از مالباختگان و مواجهه حضوری با متهم، «امیررضا . ب» از سوی آنها مورد شناسایی قرار گرفت.

یکی از مالباختگان پس از شناسایی متهم به کارآگاهان اظهارداشت: چهارم مهرماه سال جاری در خیابان شهید غیاثی در حال رفتن به سمت منزل بودم که این آقا (با اشاره به متهم) با طرح پیشنهاد کار عنوان داشت که بایستی مبلغی در حدوداً 800 هزار تومان را پرداخت کنم و من نیز پس از تهیه و تحویل دادن این مبلغ، به همراه وی به درب ساختمانی در غرب تهران رفتم اما پس از ورود به ساختمان ناگهان این شخص ناپدید شد و من نیز پس از مدت کوتاهی تحقیق متوجه شدم که چندمین نفری هستم که به این شیوه و در آن ساختمان مورد کلاهبرداری قرار گرفته ام.

مالباخته دیگری نیز اظهارداشت: در تاریخ 29 شهریورماه سال جاری و پس از آشنایی با متهم، به بهانه گرفتن عکس جهت تکمیل پرونده استخدامی به یک عکاسی در انتهای خیابان اتابک رفتیم که این شخص به بهانه انجام کاری موقتا از عکاسی خارج شد و دیگر مراجعه نکرد. پس از بازگشت به خانه بود که متوجه شدم این شخص پس از خارج شدن از عکاسی، بلافاصله به درب منزل من مراجعه و به بهانه تأمین ضمانت اقدام به گرفتن سرویس طلای همسرم به ارزش تقریبی هفتم میلیون تومان کرده و متواری شده است.

رییس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود: با توجه به شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و اعترافات صریح متهم به انجام کلاهبرداری به شیوه و شگرد موصوف، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر مالباختگان احتمالی در اختیار تیم مبارزه با کلاهبرداری این پایگاه قرار گرفته است لذا از کلیه شهروندان بویژه بازنشستگان محترمی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهم وطرح و پیگیری شکایات خود به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان پانزده خرداد مراجعه کنند.

+44
رأی دهید
-55

garmsari - یورک - بریتانیا
عجب ادم بدبختى هست این ادم کثیف.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:27
بت شکن - مونترال - کانادا
واقعاً که حق تون هست که اینجوری کلاهتون را بردارند!! آخه کدام احمق سرویس هفت میلیون تومانی طلا را بدون گرفتن یک تماس با شوهرش در اختیار یک غریبه میگذارد؟ کدام بازنشسته‌ای که بیش از ۶۰ سال از عمر ش تجربه اندوخته ۷۰۰-۸۰۰ هزارتومن توی خونه نگاه می‌دارد و یا یک جا به یک آدمی که فقط یک بار دیده میپردازد؟؟
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:53
pooyan21 - رم - ایتالیا
بی‌ وجود
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 20:25
ekman - شیراز - ‫ایران
حالا پول این بدبخت ها را ازش میگیرند و به صاحبانش برمیگردانند،یا اینکه فقط حبس را تحمل خواهد کرد،منظورم اینه که اگر پولی نداشته باشه و همه را خرج کرده باشه،آنوقت چه شکلی حق را به حقدار برمیگردانند.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 21:02
dark night - تهران - ایران
تًف به شرفت کلاهبرداری از بزنشستهٔ که هشتش گرو نهش شد کار؟.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 21:12
esmah - کلن - آلمان
ekman - شیراز - ‫ایران دوست عزیز طبق تجربیات شخصی‌ خودم از دادگاه‌ها میگم، معمولا اینجور کلاه برداری‌ها و جیب بری و کیف زنی‌ اون شخص یه کیفر حدود شش ماه تا نهایت ۲سال رو میگیره و کسایی‌ داره که اینقدر در خونه شاکی‌‌ها می‌رن تا شاکی‌ از خیر اون رقم پایین بگذره بعد هم آزاد می‌شه و روز از نو. یادمه تو یکی‌ از دادگاه‌ها یه جون بیست ساله بود که حدود ۴۰۰ تا کیف زنی‌ داشت اونم به بدترین شکلش از زنها و سالخورده‌ها ارزش تقریبی پول و جواهراتی هم که دزدیده بود در حدود ۲۰۰ میلیونی هم بود اونم حدود ۵ سال پیش اما بعد از ۱ سال و نیم بدون اینکه یک ریال هم به شاکی‌‌ها بده آزاد شد یه خواهر و مادر درب داغون تر از خودش داشت که از همون روز دادگاه دنبال گرفتن رضایت بودن. متاسفانه دادگاه‌ها و قوانین ایران به شکلی هست که به هیچ عنوان نباید انتظار تأثیری ازش روی جرم و جنایت داشت.
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 03:46
moci 30 - دوحه - قطر
امان,امان,امان,از دست اینا, کشور به جاى رسیده که بازنشسته ها بالاى شصت سال به جاى استراحت دنبال کارن معمولا این مسنهایى که مشکلات مالى دارن به خاطر افسردکى کم کم عقلشون شبیه بجه ها میشه و راحت کول میخورند
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 05:33
Tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آخه آدما مام این قدر احمق تشریف دارن
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 10:02
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
چقدرانسان باید پست باشه که حتی به یه بازنشته که با یه حقوق بخورنمیرروزگارمیگذرونه هم رحم نکنه.
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 13:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.