نا گفته های مهران مدیری درباره قهوه تلخ

به گزارش فرهنگ نیوز: در حالی سریال جدید آقای مهران مدیری به نام (ویلای من) در مراحل پیش تولید و ساخت قرار میگیرد که سوالات زیادی در اذهان و طرفداران، در مورد نا تمام ماندن سریال قهوه تلخ باقی مانده است.شرکت گلرنگ ضمانت نقدی و اهدای جوایز ویژه به این مجموعه جدید را متقبل شده است.

نا گفته های مهران مدیری درباره قهوه تلخ

تبلیغات گسترده و ایجاد وقفه و قطع شدن ساخت و توزیع سری جدید قهوه تلخ ضمن سلب اعتماد از بینندگان این مجموعه، ریزش قابل ملاحظه ای در مخاطبان این مجموعه طنز داشته است که از سوی سازندگان این مجموعه لطمه ای جبران ناپذیر است.

علت متوقف شدن روند ادامه ساخت همچنان از نقاط مورد ابهام این مجموعه است، اما زمانی که حرف از کلید خوردن پروژه جدید مدیری به نام (ویلای من) به میان آمد، نقاط ابهام زیادی برای طرفداران و مخاطبان ایجاد شد تا اینکه آقای مدیری در پستی درپلاس شخصی خود،جواب تلویحی به هواداران و مردم داد. سکوت بلند مدت این کارگردان طنز خانگی خود نقطه ابهام دیگری است. متن کامل این متن در ادامه خواهد آمد:

سلام عرض میکنم.

امیدوارم هرکجا که هستید سلامت باشی و حالتون خوب باشه دلم براتون تنگ شده بود.خیلی وقته باهم حرف نزدیم.خیلی زودتر از این باید خدمتتون می رسیدم ولی این فرصت دست نداد.لازمه که توضیحاتی بدم راجع به قهوه ی تلخ که چرا پایان نداشت و چرا به بعضی از تعهدات خودش عمل نکرد؛ و قبل از اون یک تشکر بزرگ به همه ی شما بدهکارم به خاطر استقبالتون، به خاطر کپی نکردنتون و به خاطر حمایت شگفت انگیزی که از قهوه ی تلخ کردید.هیچ جوری نمیشه اینو جبران کرد.حمایت شما از قهوه ی تلخ شگفت انگیز بود؛ و این حق شماس که بدونید که چرا قهوه ی تلخ قسمت پایانی نداشت و به بعضی از تعهدات خودش عمل نکرد، این وظیفه ی منه که به شما توضیح بدم چشمم درآد!اما من بعضی چیزا رو میتونم بگم.بعضی چیزا رو نمیتونم بگم.سعی میکنم یه حرفایی بزنم تا یه حرفایی زده باشم.اما اینجا بگم که، همین اول حرفام که حق با شماس همیشه همیشه حق با شماس، اینا مشکلات منه، مشکل شما نیست، بدونید که میدونم! اینا مشکلات منه! حق با شماست، سعی میکنم یه حرفایی بزنم.دو سال پیش که اساسا شبکه خانگی اختراع شد، دو سه سال پیش، هیچ کس نمیدونست این کار انقدر سخت و پیچیدس.یعنی از صفر تا صد این مسیر اینقدر سخت و پیچیدس!

موضوع قاچاق، موضوع لو رفتن DVD، موضوع نظارت کیفی و فنی، موضوع تولید این کار، موضوع تبلیغات و اطلاع رسانی، موضوع تکثیر و از همه سخت تر موضوع توزیع و پخش این کار در سراسر ایران، در هزاران هزار سوپرمارکت به فاصله ی از صبح تا شب، موضوع وقفه نیفتادن در پخش، موضوع نظم هفتگی این کار!وقتی واردش شدیم فهمیدیم چقدر سخت و پیچیدس!

همه ی سعیمونو کردیم! صد و دو قسمت از قهوه ی تلخ ساخته شد و پخش شد.فقط چهار قسمت آخر موند، شش قسمت آخر، ببخشید! یعنی دو مجموعه! یعنی میشه گفت فقط فینال این کار موند که به مشکل برخورد!صد و دو قسمتش پخش شد!اما این کار باید تمام میشد و باید به تعهدات خودش عمل میکرد.اما این سختی ها برای ما به عنوان اولین تجربه ی شبکه ی خانگی پر از آزمون و خطا بود.

و الان تازه پیدا کردیم که چیکار باید بکنیم و چه کارایی رو نباید بکنیم و چجوری باید اصلا این پروژه های اینچنینی رو مدیریت کرد و جلو برد! پیدا کردیم!یه مطلب کوچیک عرض کنم از گذشته! در بیست سال گذشته که من دارم برنامه سازی میکنم، حدود بیست سال شده، یک مرور کوچولو بکنیم، نوروز 72، که البته اونجا من بازیگر بودم! پرواز 57، ساعت خوش، سال خوش، نوروز 76، مجموعه ی 77، ببخشید شما، پلاک 14، 90 شب، طنز 80، پاورچین، نقطه چین، شب های برره، باغ مظفر، مردهزارچهره، مرد دوهزار چهره...کدوم یک از این کارا ناقص موند؟! کدوم یک از این کارا قسمت پایانی نداشت؟!این لیستی که خدمتتون عرض کردم میشه هزاران هزار دقیقه برنامه یعنی صدها ساعت برنامه، هرکدوم اینا 90 قسمتی بودن، 100 قسمتی بودن، 136 قسمتی بودن و بعضی هاش 170 قسمتی، کدوم یک از این کارها در 20 سال گذشته که من ساختم قسمت پایانی نداشته؟! پس حتما یه اتفاقاتی افتاده که قهوه ی تلخ قسمت آخر نداشت! چرا این یه کار براش این اتفاق افتاد؟! حتما یه اتفاقات عجیبی افتاده که این کار ته نداشت! اما دوباره اینجا بگم، حق با شماس! اینا مشکلات منه، مشکلات شما نیست! حق همیشه با شماست!بعضی از مطبوعات و سایت ها این سوال رو میکنن که تو که داری پروژه ی جدید شروع میکنی، اصلا چه تضمینی هست که باز این ناقص نمونه؟! باز این به تعهداتش عمل کنه؟!

بعضی چیزا رو میتونم بگم!اینکه همه چیز این کار با منه! مسئولیت تمام و کمال این کار با منه! تهیه کنندگی، کارگردانی، اجرای پروژه، ساخت و ... و هر آنچه که به این پروژه مربوطه مسئولیتش با منه! جوایزش، کیفیتش، به اتمام رساندنش، پخش منظم هفتگیش و هرچه که به این پروژه مربوطه! و اینکه دلیل اینکه این کارو شروع گردم اصلا این بود! شاید دو دلیل داشته باشه! من یک پروژه ای رو شروع کردم به نام ویلای من، در 44 قسمت! اصلا مهمترین دلیل شروع یک پروژه ی جدید، همین بود! ترمیم کردن و پاک کردن هرآنچه که در کار قبلی اتفاق افتاد! این تنها کاریه که من میتونم بکنم! چیکار میتونم بکنم دیگه؟!!!تنها کاری که الان میتونم بکنم اینه که یک پروژه ی جدید شروع کنم، به اتمام برسونم، پخش منظم کنم، جوایزش رو بدم و تمام!قسمت آخرش بیام بشینم دوباره بگم مچکرم و خداحافظی کنیم! یکی این دلیلشه، یکی نیاز جامعمون به کمیدیست! الان! تو این شرایط! حالمون یکم خوب شه!اما کاری که من الان میتونم بکنم اینه که با به دست آوردن تجربیاتی از کار قبل که حالا میدونم چیکار باید بکنم، چیکار نباید بکنم، یه پروژه ای رو شروع کنم خیلی تر و تمیز، به اتمام برسونم و به تعهداتش عمل کنم! کار جدید یه کار 44 قسمتیست که هر هفته دو قسمت بیرون میاد! باز این کارو به این دلیل کمتر و سبک تر گرفتیم که بتونیم بهتر مدیریتش کنیم، یعنی 22 هفته این کار پخش خواهد شد، 22 تا دو قسمتی، یک تیم بسیار خوب از بازیگرای درجه یک این کار، بازیگران طنز دور هم جمع شدن برای این کار، این کار روی DVD9 تکثیر خواهد شد ، DVD9 کیفیتش بسیار بالاتره، حجمش بسیار بالاتره و امکانات بسیار وسیع تری به ما میده! این کار علاوه بر شکل عادی خودش که مثل همیشه میاد بیرون، در یک شکل دیگش دوبله ی ترکی خواهد شد برای هموطنان ترک زبان ما، در یک شکل دیگه دوبله ی کردی خواهد شد برای هموطنان کرد زبان ما، یک شکل دیگش زیرنویس عربی خواهد داشت و یک شکل دیگش زیرنویس انگلیسی و جوایز بسیار متعدد که پخش این جوایز، قرعه کشی این جوایز و اهداء این جوایز با موسسه ی گلرنگ رسانه خواهد بود، شرکت گلرنگ! که گلرنگ در این زمینه بسیار خوشنامه! سال های ساله که گلرنگ داره قرعه کشی میکنه و هزاران هزار جایزه رو اهداء کرده و در این زمینه مورد اعتماد مردمه!ممنونم که به حرفای من گوش دادید ، امیدوارم بعد از اتمام پخش ویلای من دوباره بیام، در قسمت آخر با شما حرف بزنم، از شما تشکر کنم به خاطر حمایت هاتون و اون لحظه، لحظه ای باشه که من سربلند باشم و بگم که کار رو انجام دادم، تمیز، تا به آخر، با انجام تمامی تعهداتی که بر عهده ی شخص من بوده که همه ی این کار، تمامی تعهداتش بر عهده ی شخص منه! ممنونم.به امید دیدار تک تکتون و امیدوارم همیشه خوب باشید.سرحال باشید و باز به امید دیدار مجدد."

مهران مدیری در بخشی از حرفهای خود، عنوان کرده است (حتما یه اتفاقات عجیبی افتاده که این کار ته نداشت!). به نظر می رسد با توجه به رویکردهای مهران مدیری در ساخت مجموعه های جدیدش، می تواند پشت پرده ی این اتفاقات رنگ و بوی سیاسی داشته باشد. سبک آخرین کار مدیری (قهوه تلخ) اگر رویکرد سیاسی هم نداشته باشد عامه مردم برداشتی سیاسی از عمق آن دریافت می کردند.

مهران مدیری اصلی ترین دلیل شروع یک پروژه جدید را ترمیم و پاک کردن هرآنچه در گذشته اتفاق افتاده بود عنوان می کند.( این تنها کاریه که من میتونم بکنم! چیکار میتونم بکنم دیگه؟!!!تنها کاری که الان میتونم بکنم اینه که یک پروژه ی جدید شروع کنم، به اتمام برسونم، پخش منظم کنم، جوایزش رو بدم و تمام!) آیا پیام و برداشت مخاطب از محتوای سریال مهم نیست و فقط تنوع محصول جدید و توزیع گسترده و سود آن برای شما مهم است؟

اینکه چرا برای این مجموعه با سازمان صدا و سیما قرارداد بسته نشد هم به کنار. اما به نظر نگارنده اگر کارهای قبلی تمام شده مدیری با این کارش مقایسه شود مهمترین تفاوت در محصولات دیگر مدیری با قهوه تلخ، روند پخش آن بود. عدم پخش سازمانی فارغ از خوب یا بد بودنش ریسک بزرگی بود که نتایج این ریسک نیز در خور توجه است.

در نهایت امیدواریم این کارگردان طنزپرداز کشور عزیزمان ایران اسلامی، بیش از پیش به ذهن و نیازهای مخاطب دقت کند و کمتر مشکلات و موانع سر راه تولید سریالهای خانگی را به مردم انتقال دهد. همچنین کمتر به حاشیه بپردازد تا بتواند با به کارگیری از تمامی توانمندی ها، فارغ از هر حزب و گروهی محصولات مورد پسند و مقبولی به مردم کشور ارائه کند.

+68
رأی دهید
-127

afc30 - تهران - ایران
اخرشم نگفت چه اتفاقات عجیبی افتاده وقتی حتی توضیحی درباره این موضوع نمیده چه طور توقع داره مردم بازم اعتماد کنن ؟. من قهوه تلخ رو دنبال می کردم تا اینکه وقفه افتاد بینش دیگه ادامشو ندیدم .
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:21
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
تو هم خوب سر این ملت ساده را کلاه گذاشتی و با فروش آن سریال چرند میلیون ها تومان پول به جیب زدی .
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:27
behnam2009 - لندن - انگلستان
آقای مدیری اون برنامه هایی که نام می برید که موفق بودند و فینال داشتند, مجانی در اختیار مردم بودند. اولین کار پخش خانگی شما سر کاری بود! چرا موفقیت کارهای قبلی را به این کار ناموفق تسری می دهید؟
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:31
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
قبلاً ازش خوشم میومد. اما بعد از اون توهین بسیار زشت با مادر شهرام همایون الان از صمیم قالب متنفرم ازش.با این کار ثابت کرد که خیلی‌ بی‌ جنبه و پست فطرت و ساندیس خوره.هیچ جور نمیتونه اون کارشو توجیه کنه.اون چیزایی که لایق خودش بود به شهرام همایون نسبت داد
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:32
shahram_khan - قزوین - ایران
مشکوکم مشکوکم به تو!!!!!!!!!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 16:15
قیصرمنم - سده - ایران
آقای مدیری عزیز، این قهوه تلخ را خودت از همون اول میدونستی که پایان نداره برای همین آن را به صورت DVD عرضه کردی تا بار خودت را بسته باشی و پول به جیب زده باشی، برنامه های قبلی که پایان داشت را شبکه های سراسری پخش میکرد و مجبور بودی پایان بهش بدی اما این قهوه تلخ را......حالا اومدی با 4 تا معذرت خواهی و شما درست میگید و حق با شماست،،، میخواهی محبوبیتت را از دست ندی و فکر میکنی مردم عقل ندارند که خودشان بفهمند؟؟؟ اما همه میدونند که کجا چه خبره !!! مهران مدیری بنز سوار شده و آپارتمان 150 متری یک میلیارد و خورده ای در سال گذشته خریده؟؟؟ خدا بیشترت بده زرنگ بودی، الان هرکس بخواهد درست فکر کند به جایی نمیرسد، اما باز هم، هم خود من و هم، همه مردم و طرفدارانت دوستت دارند. مدیری دوستت داری و متشکریم.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:50
OzveMardom - پاريس - فرانسه
ای آقای به ظاهر محترم: .. خودتی. پیش خودت گفتی‌ هر جور این سریال رو که به زور کشش دادم حالا تموش کنم مسخره است و کلی‌ نقد بهش میشه. تصمیم گرفتی‌ تموش نکنی‌ بدون هیچ توضیحی. حالا ریشت دوباره گیر کرده میای و توضیحی میدی که به لعنت خدا نمی‌ارزه. می‌خوای بگی‌ اجازه ندادند؟!! خوب یه جوری تموش میکردی که اجازه بدهند (تو که استاد این کاری). می‌خوای بگی‌ با مهران مدیری مشکل دارند؟!!! پس چرا الان مهران مدیری دوباره داره فیلم می‌سازه؟!! برو جمع کن که حنا ت رنگ نداره.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 16:56
Gaagol - دالاس - آمریکا
باز پولش ته کشیده اومده یه توری پهن کنه. این بازیگرا خوب مردم ما رو شناختن تو داغیه انتخابات اومد یه جوی را انداخت که مردم فک کنن فکرشونه. این از این اونم از گلشیفته که باز کلاه گذاشت سر یه مشت ساده لوح جو گیر
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:10
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
بله،، خواستم تشکر کنم که با خریدن هفته‌ای این سریال مزخرف و مسخره منو میلیاردر کردین :)) بعدا این آقا اون یکی‌ آقا (همایون) رو مسخره میکنه که خاک ایران میفروشه....
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:36
garmsari - یورک - بریتانیا
دمش کرم که تو این اوضاع لبخندى به لب ملت مصیبت زده میاورد.عرضه دارد و ثروتمند هم شده است. مثل اینکه بعضى ها ناراحت هستند.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:42
mjan53 - مشهد - ایران
pink panther - ابیجان - ساحل عاج- اون ....خطاها که حقشونه اتفاقا برنامه باحالی بود اون برنامه طنزه حال کردم.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 21:00
ekman - شیراز - ‫ایران
خودتی،خودنی،خودتی
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 23:17
Fadaye iran - ارنهم - هلند
فقط برو گم شو‌ای پا چه خا ره‌ نامرد ،بازم میخواهی‌ از خوبی مردم سؤ استفاده کنی‌ ،آیا حکومته کثافت وکم مردم نفهم فرض میکنه که تو هم دست بردار نیستی‌ ، واقعا که خیلی‌ پست تشریف داری....
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 00:03
kutol - ارومیه - ایران
این آدم کلاه بردار است...اون خونه‌ها که قول دادی بودی چرا به برندگان ندادید ؟؟؟ بعد این رو من مطئعنم هر کسی‌ که تو این مملکت یکم هم آزاد کار کنه باید به جایی بسته باشه...و تو هم خیلی‌ مشکوک میزانی‌ آقائی مدیری...
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 00:23
ali_vienna - وین - اتریش
اون موقع که همه شما بذر موز بودید، این آقا کارش را شروع کرد و دمش هم گرم! لیاقت داره، پولدار شده، شما چرا داغ می‌کنید؟
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 02:33
ARAMESH2 - سیدنی - استرالیا
پینک پنتر - ابیجان - ساحل عاج .من هم با شما کاملا موافقم قبلاً ازش خوشم میومد. اما بعد از اون توهین بسیار زشت با مادر شهرام همایون الان متنفرم ازش
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 03:03
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خیلی خوشحال هستم که من قهوه تلخ را نخریدم چون کلا از سریالهای مهران مدیری خوشم نمی یاد و اصلا طنز درست حسابی توش نیست همش با توهین وفحش و دروری میخواد دیگران را بخنداند تنها سریال موفق و بامزه ش ساعت خوش بود.
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 03:41
jahangir404 - تهران - ایران
pink panther - ابیجان - ساحل عاجARAMESH2 - سیدنی - استرالیا,ببخشید این شهرام همایون حالا کی هست ؟ من نمی شناسمش .....
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 03:41
Nina2000 - نیوکاسل - انگلستان
آقآی مدیری تو هم خوب راه چاپیدن رو یاد گرفتی با فروش میلیاردی dvd این سریال و حالا یک پروژه جدید با وعده های سرخرمن تکراری لطفا میشه اسم یکی از برنده های جوایز اون سریال رو تو رسانه اعلام کنید ؟؟ جوایز این سریال جدید ارزونی خودتون
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 06:11
Reza Pir - تهران - ایران
این آقا نگفت توی اون مجموعه DVD هایی که برای علماء !!!!!!! و افراد آلوده به خودن مردم در خدمت آقای مشایی هدیه داد قسمت پایانی داشت یا نه ! این اقا نگفت چه جوری در راستای سیاستهای کلان اون cd به اصطلاح ماهواره ای ها را درست کرد ! این اقا نگفت چه جوری تو این مملکت صدها کمدین یا ممنوع الکارن یا پول ندارن و گدایی می کنن ، استاد بزرگ این عرصه خاک می خورن و اون وقت ایشون و مسعود خان ده نمکی جولون می دن ؟؟؟ خیلی سئوال هست که باید پرسید !!!
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 06:19
yashainiran - ایران - ایران
من بیشتر از 10 قسمتش را ندیدم یعنی ادامه ندادم اصلاٌ خوشم نیومد
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 06:41
sir_reza - تهران - ایران
این که سریال تموم نشد، قبول می‌کنم. اما این که قرعه‌کشی انجام نشد قابل قبول نیست. از اول قرار بود این سریال در 30 مجموعه یعنی 90 قسمت پخش بشه و قیمت هر مجموعه 2500 بود. یعنی کلا اگر 75000 تومان می‌دادی، باید تو قرعه‌کشی شرکت می‌کردی. اما....... اول این که سریال رو کش دادند و رسوندن به 102 قسمت یعنی 10000تومان بیشتر گرفتند. دوم این که اونهایی که به هر دلیل فقط قصد شرکت در قرعه‌کشی داشتند، سرشون کلاه رفت آقای مدیری! پس حداقل می‌تونستی برای سریال ناتمام هم قرعه‌کشی برگزار کنی که نکردی
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 07:07
zahra50 - اتاوا - کانادا
مزدورای رژیم باز در قالب مشتریهای این سایت دربه داغون عرضه اندام کردن.مدیری منفوره شما بی سواد هاست چون باهاتون آش نخورد.بسوزید اطلاعاتی های کثیف.راستی مدیری توهینی به مادر همایون نکرد واقعیت رو گفت .اونم که گفت بی ناموسم اگه دیگه برنامه اجرا کنم که کرد.پس مدیری درست گفت.ضمنا درک حرفای مدیری در شعور دایناسوری شما نمیگنجه پس تلاش نکنید بفهمیدش .
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 12:35
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
همین کم مونده که زهرا باجى از "کانادا" بیاد به ما درک حرفهاى مهران مدیرى رو بفهمونه. همین کارها رو کردین که ٣٤ ساله بدبختین دیگه. وقتتون رو گذاشتین واسه اینجور درى ورى ها. پول هم واسش میدین. طرز حرف زدنتون هم برره اى میکنید اونوقت ادعاى فهم و شعورتون هم میشه. ٤ تا دلقک رو دور خودش جمع میکنه که هم تو برره هم تو باغ مظفر و هم تو این قهوه تلخ هم میبینى. سوژه و سناریو که بى خیال. چرت و پرتهاى تکرارى و مسخره رو گرم میکنه به خوردتون میده. ٤ تا دلقک یک جامعه رو مسخره میکنن و ملت هم واسش پول میدن. بله زهرا باجى اینجورى است جریان
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 13:15
qawsedrftg - اصفهان - ایران
سریالهای مدیری همش مزخرفه
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 13:35
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
آقای مشهد .۵۳: طنز میتونه جالب باشه تا زمانیکه توهین نباشه.چارلی چاپلین مگه به مادر کسی‌ توهین کرد!! منم بعضی‌ کاراشو دوس دارم مثلا ساعتِ خوش
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 15:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.