گاردین: سخنگوی فراری بشار اسد با آمریکا همکاری می‌کند

با وجود آن که مقام‌های سوری جدا شدن جهاد مَقدِسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه، از رژیم بشار اسد را تکذیب می‌کنند، روزنامه بریتانیایی گاردین روز دوشنبه، چهارم دی، ۲۴ دسامبر، نوشت که مقدسی ماه پیش به واشینگتن گریخته و هم‌اینک با وزارت اطلاعات آمریکا همکاری می‌کند.
 
پیشتر گاردین و دیگر منابع خبری روز ۱۳ آذر از قول برخی منابع دیپلماتیک گزارش داده بودند که جهاد مقدسی از نظام بشار اسد جدا شده و سوریه را ترک کرده است، و گاردین روز دوشنبه نوشت که این خبر اکنون «تأیید شده است».
 
گاردین می‌نویسد که بنا بر اطلاعات رسیده به این روزنامه، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به جهاد مقدسی برای فرار از سوریه کمک کرده‌اند و وی هم‌اینک با این مقام‌ها همکاری دارد.
 
با این وجود گاردین می‌نویسد که وزارت خارجه آمریکا هنوز در این مورد اظهارنظری نکرده و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، نیز تمایلی به گفت‌وگو در این مورد نشان نمی‌دهد.
 

              گاردین: سخنگوی فراری بشار اسد با آمریکا همکاری می‌کند
پس از جدایی ریاض حجاب، نخست‌ وزیر پیشین سوریه، که در ماه اوت با خانواده خود به اردن گریخت، جهاد مقدسی بلندپایه‌ترین عضو رژیم بشار اسد به‌ شمار می‌آید که از این رژیم جدا شده‌ است.
 
به گفته گاردین، جهاد مقدسی با وجودی که در زمره حلقه نزدیکان به رئیس‌ جمهوری سوریه محسوب نمی‌شد اما نقشی کلیدی در تنظیم و رساندن پیام‌های حساس دولت به رسانه‌ها و دیگر نهادها ایفا کرده‌ است.
 
مقدسی اخیراً به ندرت در مقابل دوربین رسانه‌ها حاضر شده بود و مدیر دید‌بان حقوق بشر سوریه اظهار داشته بود که برخی اطرافیان بشار اسد از حضور رسانه‌ای پیاپی مقدسی و برخی از سخنان او ناراحت بودند.
 
پس از آن شبکه تلویزیونی المنار وابسته به حزب‌الله لبنان در خبری فوری اعلام کرد: «جهاد مقدسی سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه به دلیل سخنانی که خارج از مواضع رسمی اظهار داشته است از سمت خود برکنار شد.»
 
مقام‌های سوری اما این اخبار را تکذیب کرده و گفتند که وی «سه ماه مرخصی کاری گرفته است».
 
به نوشته گزارش تازه گاردین، جزئیات سفر مقدسی به آمریکا هنوز مشخص نیست و پیش از این بریتانیا حضور مقدسی در بریتانیا پس از «فرارش از بیروت» را رد کرده‌ است.
 
مقام‌های لبنانی پیش از این گفته‌ بودند که مقدسی یا به همراه خانواده‌اش در محله‌ای مسیحی‌نشین در بیروت به‌سر می‌برد یا این‌ که دستگیر شده و به سوریه بازگردانده شده است.
 
به نوشته گاردین، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا پیش از این به اطلاعات حلقه درونی رژیم سوریه دسترسی نداشتند، اما در مدت اخیر در جلساتی که با چند مقام جداشده از این رژیم ازجمله ژنرال مناف طلاس، رئیس گارد ریاست‌ جمهوری سوریه، ریاض حجاب، نخست‌ وزیر پیشین، و اینک نیز جهاد مقدسی داشته‌اند موفق شده‌اند «تصویری مهم» از سازوکار درونی این رژیم به‌ دست آورند که در تصمیم‌گیری‌های غرب در قبال این رژیم حائز اهمیت است.

+43
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.