زیباکلام: ببخشید آقای احمدی‌نژاد، خوابم برد!

صحبت‌های آقای احمدی نژاد نتوانست از حجم ملال برنامه کم کند و متاسفانه هیچ نقشی هم نمی توانم برای دکتر حیدری قائل باشم و بگویم از ایشان انتظار داشتم که برنامه را به مصاحبه ای دیدنی بدل کند. فکر می‌کنم اگر برای کرامت مصاحبه‌گری دکتر حیدی نقشی قائل می بودند اختیاری بیش از حق تعیین زاویه کردن و اندازه لبخند به او می‌دادند و فضای مصاحبه خواب‌آوری و تکراری نمی شد.

                                                       زیباکلام: ببخشید آقای احمدی‌نژاد، خوابم برد!
 
به گزارش نامه، سه روز از گفتگوی تلویزیونی محمود احمدی نژاد رییس جمهوری، با مردم گذشته است اما واکنش‌ها به این مصاحبه همچنان ادامه دارد. روزنامه اعتماد در ستون یادداشت صفحه آخر خود دو یادداشت از صادق زیباکلام تحلیل گر سیاسی اصلاح طلب و مجید انصاری عضو مجمع روحانیون مبارز را در این خصوص منتشر کرده است. در ذیل متن این یادداشت‌ها را بخوانید؛

صادق زیباکلام

برای دیدن مصاحبه آقای احمدی نژاد و آقای حیدری لحظه شماری می‌کردم قبل از اینکه پای تلویزیون بنشینم موبایلم را خاموش کردم و به صفحه تلویزیون خیره شدم آن همه هیجان و تب و تاب در چند دقیقه اول مصاحبه‌ای که می‌توانست بسیار جذاب باشد تمام شد و ادامه مصاحبه را در رختخواب شنیدم . صبح از خواب بیدار شدم و چیزی از آنچه دیده و شنیده بودم یادم نبود.

صحبت‌های آقای احمدی نژاد نتوانست از حجم ملال برنامه کم کند و متاسفانه هیچ نقشی هم نمی توانم برای دکتر حیدری قائل باشم و بگویم از ایشان انتظار داشتم که برنامه را به مصاحبه ای دیدنی بدل کند. فکر می‌کنم اگر برای کرامت مصاحبه‌گری دکتر حیدی نقشی قائل می بودند اختیاری بیش از حق تعیین زاویه کردن و اندازه لبخند به او می‌دادند و فضای مصاحبه خواب‌آوری و تکراری نمی شد.

می دانم در شرایطی نیستیم که انتظار مصاحبه چالشی داشته باشیم اما موضوع برای منی که کار و زندگی‌ام را با سیاست گرده زده‌ام موضوع مهمی بود، می‌دانستم از فردا باید جوابگوی خبرنگاران برای تحلیل این برنامه باشم و با عذرخواهی از آقای رییس جمهور و آقای حیدری باید بگویم نتوانستم بر ملال این برنامه غلبه کنم و خوابیدم.

مجید انصاری

فرصت این را داشتم که بیننده مصاحبه آقای احمدی نژاد از تلویزیون باشم ارائه گزارش از عملکرد دولت روال خوبی است اما ایرادعمده در این برنامه‌ها اجرای یک طرفه آن است. پرسیدن چند سوال کلیشه‌ای و رایج هیچکاه نمی تواند مردم را جذب مصاحبه کند. در حالیکه یک اجرای پویا و چالشی با سوالاتی که در ذهن مردم هم وجود دارد می تواند از یک برنامه کاملا رسمی برنامه جذاب بسازد.

سطح آگاهی مردم ایران بسیار بالاست و مردم به سرعت کیفیت یک مصاحبه سیاسی را مورد ارزیابی قرار می دهند اگر احساس کنند اطلاعاتی کلیشه‌ای و یک طرفه به آنها داده می شود قطعا خود را از گروه مخاطبان آن برنامه بیرون می کشند البته بخشی از این مشکلات به مشکل تاریخی رسانه‌ها باز می گردد اطلاعت مصاحبه‌ای با چنین درجه از اهمیت باید به سرعت تحلیل و نقد شود. در چالش است که مردم احساس می کنند جواب سوال خود را شنیده‌اند. برنامه‌هایی که نمی توانند به اقناع مخاطبانشان منجر شوند به کل زیر سوال می رود. در جالی که به نظر من این مصاحبه به نسبت مصاحبه‌های گذشته آقای احمدی نژاد بهتر بود و شاید اگر ریسک چالش را بپذیریم و شجاع‌تر باشیم بهره بیشتری از مصاحبه‌ها عاید مردم می شود.

نامه نیوز

+86
رأی دهید
-7

perspolis123456789 - پراگ - چک
اولا باید بگویم که بنده با اکثر برنامه‌های دولت موافق نیستم -بنابراین خواهش می‌کنم بنا به عادت برخی‌ کوتاه فکر که هر صدای مخالفی را به نوکران ج.اسلامی نسبت میدهند مرا متّهم نکنید. باید پذیرفت که دولت احمدی‌نژاد با نقص‌های که دارد جلوی آمریکا و دنیا ایستاد و برنامهٔ اتمی‌ رو به پیش برد/درسته که کشور تحریم شد ولی‌ این هزینه‌ای بود که باید میدادیم در نهضت دکتر مصدّق بدون هزینه پیروز نشدیم- دوما ایشان از لحاظ اقتصادی دست به کارهای بزرگی‌ زد مانند هدفمند کردن یارانه‌ها و ماجرای بنزین و جادّه سازی و .. که این کارها را هر دولت دیگری انجام داده بود به مثابهٔ خودکشی‌ بود. باید پذیرفت که ما ملت مصرف کنندهٔ دور اندازی هستیم پس به زور هم که شده باید جلوی این کار گرفته میشد. منتظر فحش‌های شما تهمت زنان عزیز هستم
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 16:10
es_amini - لافايت - آمريکا
دوست عزیز perspolis123456789 - پراگ - چک، با صحبتهاتون کاملا موافقم.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:08
kobalt - کرج - ایران
فاجعه اقتصادی که این دکتر برا ایران رقم زده تازه شروع کاره بازار نفت که کالاً داره از دست میره جوری که اگه امروز هم تحریمها برداشته بشه خریدار ها فروشنده جدید و مطمئن پیدا کردن وفقط در صورت آتیش زدن ومفت فروشی برمیگردن تولید به مرحله مرگ کامل نزدیک شده ارزش پول ملی به کمتر از یکسوم رسیده تورم کمر مردمو شکسته اما چه غم نفت که سر سفره نیامد لابد مموت اتم میاره.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:58
دلمرده - تهران - ایران
دوستان عزیز perspolis123456789و es_amini - لافایت - آمریکا--اولا دلم میخواست دستاوردهای این جلوی آمریکا و دنیا ایستادن را هم مینوشتید تا ما که در داخل در حال پرداخت هزینه هستیم دلگرم بشیم و تشویق بشیم بیشتر هزینه بپردازیم تا شماها "در خارج از گود" راحتتر بتوانید" لنگش" کنید. دوما-آیا شما در اروپا و آمریکا دیدید که عزیزترین کستان به خاطر نداشتن ساده ترین داروها در بیمارستان از بین بره؟؟آیا شاهد فساد زنان و دختران هموطنتان به خاطر چندرقاض درامد بودید؟؟؟آیا شاهد بودید که دو نفر موتور سوار جوان از یک پیر مرد که کارش خرید و فروش پوست گوسفند است پوستی را که ارزش آن 2هزار تومان است بدزدند و پیر مرد دنبال آنان بدود و التماس کند؟؟؟آیا شاهد اعتیاد روز افزون جوانانتان بوده اید؟؟؟آیا شاهد تجمع کارگران معترض کارخانه های تعطیل شده بوده اید که چندین ماه است حقوق نگرفته اند؟؟؟؟آیا میدانید که مردم برای گرفتن یارانه ای که از اجرای قهرمانانه آن دفاع میکنید چقدر تحقیر میشوند و همچنین اجناس را با چند برابر افزایش قیمت قبل از هدفمندی میخرند؟؟
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 18:15
دلمرده - تهران - ایران
شما که در خارج از گود نشسته اید و از فقر و بدبختی که مردم در داخل مملکت میکشن چیزی احساس نمیکنید؛ در اروپا و آمریکا با همون پولی که من با پس انداز 10سال زندگیم ( نمیدونم شما 14میلیون تومان ایران را ظرف چه مدتی میتوانید پس انداز کنید)یک خودرو پراید میتوانم بخرم؛شما بهترین خودرو را سوار میشوید؛........آری دوستان هزینه هایی که شما از آن صحبت میکنید خیلی بیشتر از این چیزهاست و دلم میخواهد بدانم آیا هنوزهم با پرداخت هزینه توسط ملت بیچاره سرزمینتان موافق هستید؟؟لطفا جواب بدهید
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 18:16
طالب حق - تهران - ایران
دوست عزیزی که از آمریکا با صحبت های دوست دیگری از چک کاملا موافقی ، با نظر شما کاملا مخالفم . اینجا هم جای مناسبی برای بحث نیست . اگه دوستان اهل صحبت کردن هستن و پیشنهادی برای صحبت کردن دارن ، خوشحال میشم .
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 20:08
ali1111 - تهران - ایران
پرسپولیس۱۲۳۴۵۶۷۸۹ - پراگ - چک. آخه مرد حسابی‌ من نمیگم تو ساندیس خوری ولی‌ کمی‌ فکر کن...اینها مملکت را به لجن کشاندند و تو احمقی نژادی که با تقلب روی کار آمد را با مصدق یکی‌ میکنی‌؟!! این مردک هیچی‌ برای ایران نگذشت...دزدیها، تقلب، اختلاس ترلیونی و تورم؟!!! این حرفها چیه میزانی‌، کمی‌ فکر کن.
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 01:50
elynaz - مونترال - کانادا
دلمرده - تهران - ایرانمن با شما موافقم ...وقتی‌ قیمت‌ها رو میشنوم از کسانی‌ که در ایران زندگی‌ می‌کنن از این جا هم گران تر هست ...این کسانی‌ که با اسم کشور‌های خارجی میان کامنت میزارن رو زیاد جدی نگیرین این‌ها احیانا از همان سربازان امام زمان هستن ..و الا هر عقل سلیمی میدونه این دولت بی‌ کارا مدی هست ..مردم میدونن و گرنه این همه آدم برای این که این مردک احمدی نیاد کشته نمیشدن ..و تا الان هم در زندان‌ها مخوف دارن شکنجه میشن .
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 04:24
zedehal2020 - مانهایم - آلمان
perspolis123456789 - پراگ - چک-تو اصلآ هم ساندیس خور نیستی ، چرا شکسته نفسی می کنی ؟تو ٩٩% یک دیپلمه که دوره کامپیوتری هم گذرانده و بعد از تحقیقات ( مثلا فک و فامیلت سیاسی نبودند ) به استخدام شورای سایبری بسیج در آمدی . یا ١ % هم نشستی پای یوتوپ مصاحبه های احمدی نژاد رو با گزارشگر های خارجی (کلاس کلبر ) دیدی تهد تاثیر کامنت های خارجی ها که زیرش نوشتن قرار گرفتی !
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 05:20
sanjagh - تهران - ایران
دلمرده - تهران - ایران دوست عزیز با نظر شما کاملا" موافقم و فکر می کنم نظر اکثر هم وطننان باشد و با اجازه به صحبت های شما اضافه می کنم و از کسانی که حمایت می کنند سوال می کنم که جواب احمق فرض کردن مردم در این چند سال را چه کسی باید بدهد آیا مرحوم مصدق هم سر مردم خودش کلاه می گذاشت ؟ جواب اینکه این همه مدت با اعصاب و روان مردم بازی شده است را چه کسی می دهد ؟ آیا اصلا" می توان آقای احمدی نژاد را با مصدق مقایسه کرد و دوست عزیز از شما سوال میکنم کدام جاده سازی ؟ راه آهن شیراز را می فرمایید ....... دوست عزیز کدام بنزین همین بنزین های تولید داخل که هر روز شهر هایمان را آلوده می کند و مردم بیچاره با هزاران بیماری های عجیب و غریب ناشی از آلودگی جانشان را از دست میدهند خواهش می کنم کمی واقع بین باشید
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 05:59
asal55290 - مشهد - ایران
اون حیدری هم از خودشونه سوالات کلیشهای جوابها غیر منطقی.........رسالت خبر نگاری وروزنامه نگاری نداره ضمن اینکه این شغل (خبرنگاری)شهامت وجسارت میخواد که اقای باصطلاح دکتر حیدری از این صفات بهره نداره....
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 07:18
shahramareia - تهران - ایران
perspolis123456789 - پراگ - چک. es_amini - لافایت - آمریکا. حیفه بگم برادر لیاقت شما اسم ... است پس ای برادران ... کشورم از خدا طلب بخشش میکنم برای کشورم ایران که با ... تا شما بوجود بیایید جواب امثال شما را " دلمرده - تهران - ایران " بخوبی داده پس وقتی برایتان بیش از این صرف نمیکنم
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 07:35
hankooksaram - تهران - ایران
perspolis123456789 و دوست آمریکایی که تایید کردین نظر همدیگه رو. بدونین این دوستانی که بعداز شما نظر دادند همگی از ایران هستند و منهم. ما میتونیم شرایط ایران رو اون چیزی که هست تجربه کنیم و ازش حرف بزنیم. آیا دکتر مصدق بدون اضافه کردن چیزی به کشور و مردم بهایی پرداخت کرد یا نه؟ هدفمندی و گران کردن بنزین و غیره بغیر از ضرر و ضعیف کردن مردم کار دیگه ای کرد؟ اگر پول یارانه هارو برای بستر سازی و کارهای اصلی کشور مانند اشتغال و تسهیلاتی برای مردم و ساخت و ساز برای مردم بشه حرف شما درسته ولی پول یارانه هارو ریختند تو جیب خودشون. مردم که خوابند برای چی به مردم حال بدیم؟درسته کارهای بزرگی کرد ولی همش به ضرر مردم و کشور شد. کاری کرد که 30 سال هم نتونیم دوباره برگردیم به سر جامنو پیشرفت بکنار. نزدیک به دوسال که سوریه بکش بکشه. آیا ارزش پولشون اینقدر مثل ایران پایین اومد؟ اصلا چیزی به نام اقتصاد میدونند چیه این سران مملکت؟ بغیر از دزدی اختلاس خیانت به ملت و غیره چی دیدیم تو این 33 سال؟
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 11:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.