ایران برای دور زدن تحریم ها به عراق طلا می دهد و دلار دریافت می کند

روزنامه بریتانیایی ''فایننشال تایمز'' گزارش داده است که ایران برای تامین دخایر ارزی خود، به عراق طلا می فروشد و دلار دریافت می کند.

                           
این روزنامه در گزارش خود به افزایش ذخایر طلای عراق اشاره کرده و می نویسد: ''این طلاها از سوی ایران به عراق داده می شود و در ازای آن ایران از عراقی ها دلار می گیرد.''

روزنامه ''فایننشال تایمز'' خاطرنشان کرده است: ''ذخائر طلای عراق از اکتبر سال جاری میلادی تا دسامبر از ۵ تن به ۳۰ تن افزایش یافته و به نظر می رسد ایران طلاهای دریافتی خود از ترکیه را درعراق تبدیل به دلار می کند تا خرج تامین نیازهای اقتصادی خود کند.''

این گزارش، عراق را متهم کرده است که با این اقدام، به جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم های اعمال شده علیه این کشور کمک می کند. این تحریم ها به منظور مقابله با برنامه اتمی ایران اعمال می شود.

در همین راست ها سایت ''عصر ایران'' گزارش داده است که ایران در سال جاری دهها تن طلا به ارزش میلیارد ها دلار را با لیره دریافتی از صادرات نفت و گاز به ترکیه از بازار این کشور خریداری کرده و به ایران منتقل کرده است.

در پی تحریم های مالی و بانکی اعمالی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا ورود مستقیم دلار به چرخه اقتصادی ایران ناممکن شده است و بانک های خارجی از بیم جریمه های تحریمی مراودات بانکی خود با ایران را به حداقل ممکن رسانده اند.

العربیه

+29
رأی دهید
-19

بت شکن - مونترال - کانادا
جالبه، عراق با این که میلیارد‌ها دلار خسارت ناشی‌ از جنگی که خود شروع کنند آن بودند به ایران بدهکار است ایران هنوز قادر نیست در این شرایط سخت تحریم غرامت خودش را از عراق باز پس گیرد که اگر چنین شود هیچ ایرادی از قبیل "دور زدن تحریم ها" به عراق نمی‌‌توانند بگیرند!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 12:32
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
آنقدر بی عرضه هستند که توان دریافت خسارت جنگ را ندارند , بعد ادعاهاشون ... دنیا راپاره میکند آهای شهادت ایران تهران , چرا خسارت ناشی از جنگ را از عراق پس نمیگیری آقای با عرضه تاره باج هم دارید میدید.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 19:12
paksan - آمریکا - آمریکا
همچین با افتخار نوشته که انگار دارن چکار می کنند می دونید با این نقل و انتقال دست کم 40 درصد مبلغ پول نفتی که فروخته می شه بین واسطه ها و رشوه گیرها تقسیم می شه ...در هر صورت آمریکا به نتیجه دلخواهش می رسه و اونم اینه که درآمد نفتی ایران یا پول نفت ایران نفله بشه {{نفت به ترکیه به زیر قیمت با منت می فروشن بعد طلا می خرن همین خرید طلا خودش یه پورسانتی داره بعد باید منتقل بشه دبی که چون توسط افراد و در اندازه های کم منتقل می شه (بخاطر تحریمها و عدم همکار سیستم مالی امارات و ترکیه)خودش هزینه داره بعد باید منتقل بشه ایران که اینم هزینه بر است و بعد از اون باید با عراقی ها توافق قیمت کنند تا بفروشن بهشون و قطعاً عراقی ها تخفیف خوبی برای خرید طلای ایران می گیرن که حاضر شدند دلارشون رو تبدیل به طلا کنند و تازه به این مبالغ هزینه ها و رشوه هایی که به مقامها و افراد در ترکیه امارات و عراق داده می شه تا کارها رو راست و ریست کنند و گند دور زدن تحریمها در نیاد هم اضافه کنید ولی خوب چون پول مفته زیاد برای دولت عدالت مهم نبوده و نیست
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 02:09
jahangir404 - تهران - ایران
paksan - آمریکا - آمریکا--شما خیلی واردی ها ،راستی کی از ایران زدی بیرون ،بعد از اون جریانات دیگه نه ؟ حالا اینا رو ولش شما بگو نقش اصلاح طلبان در انتخابات آینده چی هست و آیا ما دوباره به دوران طلایی امام بر میگردیم یا نه ؟؟؟
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 05:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.