آغاز تلاش های ایران و آمریکا برای آغاز مذاکره: راه دشوار صلح

تحلیل متخصص روسی منع گسترش سلاح های هسته ای

                                                               آغاز تلاش های ایران و آمریکا برای آغاز مذاکره: راه دشوار صلح
اوباما در قیاس با "جورج بوش" نگاه متفاوتی به سیاست خارجی دارد. روش اوباما در حقیقت مقابله و پنهان کاری است و دقیقا به همین دلیل است که اوباما به ویژه بعد از دو جنگ خونین عراق و افغانستان، آمادگی ندارد جان آمریکایی‌ها را در کشوری ثالث به خطر بیاندازد.

نوشته:گنادی یوستافیوف
متخصص منع گسترش تسلیحات هسته‌ای در دولت روسیه
 

منبع:صدای روسیه
ترجمه:مریم جعفری - عصرایران


یک - ایران و آمریکا تجربه بدی در روابط دوجانبه دارند و هر دوی آنان به اهداف و نیات طرف مقابل اعتمادی ندارند. این حقیقتی انکارناپذیر است و همواره باید در یاد‌ها باقی بماند.

دو - هر دو کشور در گذشته سعی کردند از طریق میانجی گران بین المللی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند اما این واسطه‌های بین المللی نیز به دنبال اجرای اهداف سیاسی خود بودند و چندین بار تمام مسائل را به قهقرا کشانده‌اند.

بنابراین، امروزه یافتن میانجی‌ برای هر دو کشور، امری بسیار دشوار است.

سه - بدون توجه به بیانیه‌هایی که دولتمردان ایرانی منتشر می‌کنند، باید بپذیریم که تحریم‌های بین المللی تحت نظارت سازمان ملل متحد، تاثیر بسیار جدی بر اقتصاد ایران گذاشته است ؛ به ویژه در بخش درآمدهای خارجی و توانایی این کشور برای واردات تکنولوژی‌های غربی مخصوصا در بخش تولیدات نفتی. پس خطر افزایش این تحریم‌ها به نگرانی اصلی مقامات ایرانی تبدیل شده است. بنابراین و در چنین شرایطی، ایرانی‌ها بیش از هر زمان دیگری برای برقراری ارتباط با آمریکا آمادگی دارند.
 

چهار - شرایط سوریه در حال حاضر بسیار پیچیده شده است و سقوط دولت این کشور بدین معناست که ایران یکی از متحدانش در جهان عرب از دست می‌دهد.

پنج - باید بدانیم که آمریکایی‌ها از اصول "باراک اوباما" رئیس جمهوری این کشور، پیروی می‌کنند. اوباما در قیاس با "جورج بوش" نگاه متفاوتی به سیاست خارجی دارد. روش اوباما در حقیقت مقابله و پنهان کاری است و دقیقا به همین دلیل است که اوباما به ویژه بعد از دو جنگ خونین عراق و افغانستان، آمادگی ندارد جان آمریکایی‌ها را در کشوری ثالث به خطر بیاندازد.

از همین رو، اوباما از طرق مختلفی در حال مقابله با ایران است. یکی از این مسیر‌ها، ‌‌‌همان جنگ سایبری است. ویروس مشهور "استاکس نت" قرار بود که در عملیاتی طولانی مدت و مخفیانه به کار گرفته شود اما به دلیل برخی از اشکالات اجرایی، منشا ویروس استاکس نت که به تسلیحات هسته‌ای ایران آسیب‌هایی را هم رسانده، آشکار و برای تمامی جهان شناخته شد.

اوباما علاقه زیادی به استفاده از این روش داشت. اما استاکس نت در زمان جورج بوش آغاز شد و به اوباما پیشنهاد شد که از آن نگهداری کند.

دولت اوباما به دلیل رضایت فوق العاده از این روش ، از استاکس نت استفاده و حمایت کرد. البته این نکته را نیز باید درنظر داشت که آمریکا می‌تواند عملیات‌های مخفیانه زیادی را در بخش کشاورزی و صنایع ایران اجرا کند.
 

شش - اوباما به شدت نگران رفتار متحد خود اسرائیل است. اوباما نمی‌خواهد که اسرائیل با بمباران پایگاه‌های هسته‌ای ایران، جنگی یک جانبه را آغاز کند. این مسئله به معنای آغاز جنگ جدی بین المللی در خلیج فارس و دیگر نقاط جهان است که منافع اوباما را تامین نمی‌کند.
 

بنابراین انتظار می رود که در طول چند هفته آینده تلاش‌های فعالانه و مخفیانه برای از سرگیری گفت‌و‌گو‌ها بین آمریکا و ایران آغاز شود. آمریکایی‌ها به طور کلی برای این گفت‌و‌گو آمادگی کامل دارند چرا که آنان اکنون فهمیده‌اند که ساختن بمب برای ایران موضوع بسیار ساده‌ای نیست و اقدامات زیادی را می‌طلبد و واشنگتن نیز باید برای جلوگیری از این مسئله، تلاش‌های خود را دوچندان کند. اکنون آمریکایی‌ها خود را آماده می‌کنند که طبق پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، غنی سازی اورانیوم تا اندازه مشخص توسط تهران را بپذیرند تا از این طریق خطر غنی سازی برای اهداف نظامی را به حداقل کاهش دهند.
 

ایرانی‌ها نیز باید از این فرصت استفاده کنند؛ البته موضوع ساده‌ای نیست و راه دشواری پیش روی آنان قرار دارد.روسیه نیز باید خود را برای این مسئله آماده کند تا غافلگیر نشود.

+45
رأی دهید
-6

ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
درد غرب وحشت بمب نه آزادی!!! درد ملّا کاهش دزدی نه ملت!! درد مذهبی‌ جنگ حسین و یزید و پدر خل و چلی که بچه ی ۶ ماهه را به میدان جنگ برد!!درد پولدار ارتفاع بیشتر ساختمانها و وسعت آپارتمانها!! درد بینوا نان!! درد سبزاللهی حصر خانگی ۲ دلقک!! !!به اضافه ی پانترک‌ها که خیانت قاجاریه ی ترک را کامل و ادامه ی راه پیشه وری انیمال!!!میشود بقای ملّا
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 11:47
حسام_وطن پرست - کرج - ایران
دردتو وامثال تو هم اینه که شعورتون در اون حد نیست که بفهمید نباید به اعتقادات دیگران بی احترامی کنید.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 21:14
farahnoush - ساری - ایران
درد ما ایران !!! . درد ما آزادی !!! . درد ما دموکراسی !!! . درد ما حقوق بشر !!! . درد ما انسانیت !!! . درد ما , درد حافظ !!! . من درد مشترکم مرا فریاد کن !
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 21:25
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
Artemis-sw- پاریس - دوست گرامی از بچه شش ماهه نوشتی و حتماً خبر نداری که بین ملاهای شیعه ایران جنگ و دعواست چونکه یکی از معلمهای اسلام و از نزدیکان خامنه ای ملعون ملا ؟ در آمده گفته امام حسین اصلاً دختری بنام رقیه نداشته و بنابر اسناد تاریخی دروغ است که او دختری بنام رقیه داشته. حالا این ملت هزار و چند صد سال برایش سر و سینه چاک میکنند و عزا میگیرند. برای اطلاع بیشتر به این خبر در آرشیو سایت -روز آنلاین- در لیست دسامبر 2012- دنبال مقالات روز یکشنبه 3 دی 1391 بگرد که نوشته جنجال در روحانیت شیعه: امام حسین دختری به نام رقیه نداشت. حتماً بخوان و به خریت بعضی ها پی ببر و اینکه چه عوامفریبی این ملاها بودند. آدرس لینکش: هستند.https://www.roozonline.com/persian/archive/archivenews/news/archive/2012/december/23/article/-19330226b0.html
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 22:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.