پیام صلح کریسمس در سرزمین موعود

هزاران مسیحی از سراسر جهان در مراسم کریسمس در بیت‌لحم، زادگاه عیسی مسیح شرکت جستند. اسقف‌اعظم بیت‌المقدس در پیام کریسمس خود آرزو کرد که دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل ایجاد شود و از جنگ داخلی در سوریه ابراز تاسف کرد.

پیام صلح کریسمس در سرزمین موعود

برگزاری مراسم کریسمس در "سرزمین موعود" برای بسیاری از مسیحیان جهان جشنی کاملاَ ویژه و متفاوت است. حضور در مراسم کریسمس در بیت‌لحم، زادگاه عیسی مسیح، برای بسیاری از مومنان به معنای نزدیکی بیشتر به خدا محسوب می‌شود.

بیت‌لحم در منطقه باختری رود اردن قرار دارد و در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطین است.

در شامگاه ۲۴ دسامبر دسته‌های سنتی مومنان به سرپرستی فواد توال، اسقف اعظم کلیسای رم در بیت‌المقدس به سوی زادگاه عیسی مسیح به راه افتادند و از سوی روحانیان مسیحی شهر بیت‌لحم مورد استقبال قرار گرفتند.

دسته‌های راه‌پیمایی مومنان نخست در کلیسای سنت کاترین در نزدیکی "کلیسای زادگاه عیسی" گرد آمدند و سپس مراسم نیایش توسط اسقف‌اعظم و دیگر روحانی مسیحی برگزار شد.

امسال بیش از ۴۰ خودرو در کاروان مومنان از بیت‌المقدس به سوی بیت‌لحم دیده می‌شد. بیت‌لحم در جنوب بیت‌المقدس قرار داشته و تنها چند کیلومتری با این شهر فاصله دارد.

اسقف‌اعظم بیت‌المقدس ردایی سیاه و ارغوانی در این مراسم به تن داشت که نشانگر بالاترین مقام روحانی واتیکان در "سرزمین مقدس" به شمار می‌‌‌آید.

جشن کریسمس در کلیسای زادگاه عیسی

هزاران نفر مسیحی، مسلمان و یهودی پیش از رسیدن دسته‌های مومنان در میدانی در مقابل کلیسای زادگاه مسیح تجمع کرده بودند. فضای شادی و سرور در این میدان حاکم بود و از هر سو گروه‌هایی از کشورهای مختلف به زبان‌های متفاوت سرود و آواز می‌خواندند.

گروه پیشاهنگان فلسطینی نیز با نواختن طبل و نی‌انبان، بنا به سنتی دیرینه، در خیابان‌های قدیمی شهر حرکت کردند و تولد عیسی مسیح را بشارت دادند.

بنا به روایت مؤمنان، پیامبر مسیحیان در مغاره‌ای در زیر محراب کلیسای زادگاه عیسی به دنیا آمده است. این محراب در سده شش میلادی ساخته شده است. مهمترین بخش مراسم کریسمس، برگزاری نیایش نیمه‌شب توسط فواد توال، اسقف‌اعظم بیت‌المقدس در کلیسای زادگاه عیسی است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این مراسم شرکت می‌جوید.

به گفته وزارت گردشگری فلسطین، در سال جاری حدود ۱۵ هزار زائر از سراسر جهان در بیت‌لحم در مراسم کریسمس شرکت می‌جویند. تمامی اتاق‌ها در هتل‌های این شهر کوچک از هفته‌ها پیش رزرو شده‌ بودند. به‌رغم درگیری‌های خونبار میان اسرائیل و حماس که در هفته‌های گذشته در باریکه غزه رخ داد، از شوق زائران برای حضور در مراسم کریسمس در بیت‌لحم کاسته نشده است.

دشمنی همسایگان

فواد توال، اسقف‌اعظم کلیسای کاتولیک در پیام کریسمس خود گفت که از خشونت‌های اخیر میان اسرائیل و شبه‌نظامیان فلسطینی در نوار غزه بسیار متاثر است. توال ابراز امیدواری کرد که در دومین و آخرین دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا، سرانجام طرح "ایجاد دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیل به تحقق بیانجامد".

اسقف‌اعظم بیت‌المقدس با توجه به جنگ داخلی در سوریه گفت: «وضعیت در خاورمیانه ما را مستاصل کرده است. خشونت باورنکردنی در سوریه بر شادمانی کریسمس سایه افکنده است.»

هزاران زائر و گردشگر از سراسر جهان با اقامت در رم نیز بی‌صبرانه در انتظار شرکت در مراسم کریسمس در واتیکان هستند. در واتیکان نیز آخرین تدارکات برای برگزاری جشن کریسمس همچنان جریان دارد. پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان در کلیسای پطرس مقدس (سنت پیتر) مراسم نیایش زادروز عیسی مسیح را برگزار خواهد کرد.

گرمای بی‌سابقه در شب کریسمس در آلمان

اما امسال در آلمان مراسم کریسمس در حال و هوایی کاملاَ متفاوت برگزار می‌شود و خبری از "کریسمس سفید" نیست. اصطلاحی که معمولاَ آلمانی برای روزهای برفی و سرد کریسمس بکار می‌گیرند.

در بسیاری از مناطق آلمان گرمایی بی‌سابقه حاکم شده که برای این فصل سال باورنکردنی به نظر می‌رسد. بطور نمونه امروز حرارت هوا در شهر مونیخ بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد بود. این یک رکورد تاریخی برای ۲۴ دسامبر در شب کریسمس به حساب می‌‌آید.

در ایالت بادن وورتمبرگ نیز میانیگین گرمان حدود ۱۸ درجه گزارش شده است. در ایالت‌های شمالی و غربی هوایی کاملاَ متغیر حاکم است.

بارندگی مداوم خطر سیل و طغیان رودخانه‌ها را در غرب آلمان افزایش داده است. بطور معمول طغیان رودخانه‌ها در فصل بهار در آلمان رخ می‌دهد.

+92
رأی دهید
-18

sharafYabi - بیمبه - انگولا
تولّد حضرت مسیح را به همگی تبریک میگویم. آن حضرت به مردمان خودش خدمت بسیار کرد و آنها را به عرش علم و راست گویی رسانید.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 01:57
Sam-Antwerpen - آنتورپن - بلژیک
به امید صلح در جهان و اینکه ما انسانها بجای جنگ با یکدیگر به فکر نجات سیارهٔ سبزِ خود باشیم و آنرا بیش از این به خطر نیندازیم.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 01:59
شهادت - تهران - ایران
سرزمین موعود؟؟؟؟؟!!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 06:51
پریستوک - تهران - ایران
. هر سال میلیون ها درخت را می برند تا برای یک مرده ٢ هزار ساله یاد بود بگیرند . البته هستند کسانی که از درخت مصنوعی استفاده می کنند .. انصافا ، نادان و ابله بودن مگر باید شاخ و دم داشته باشد ؟! آن از مسلمانان که باید میلیونها گوسپند بی زبان را سلاخی کنند و اینهم از مسیحیان که میلیونها درخت نازنینی که هزاران سودمندی به ساکنان زمین دارد می برند .... - نادر عربلویی
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 09:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.