سخنگوی وزارت خارجه سوریه... فرار کرد یا حزب الله او را ربود؟

از زمان اعلام جدایی جهاد مقدسی سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه از نظام حاکم بر این کشور، خبرهای ضد و نقیضی درباره جدایی و فرار او منتشر شده است.

                                  سخنگوی وزارت خارجه سوریه... فرار کرد یا حزب الله او را ربود؟

با وجود ادامه ابهام درباره سرنوشت مقدسی، برخی منابع مرتبط با مسائل سوریه، گفته اند که به احتمال زیاد مقدسی در بیروت هنگامی که با خانواده اش در مسیر فرودگاه بود، یا شاید حتی در خود فرودگاه، ربوده شده و به سوریه تحویل داده شده است؛ شاید هم همچنان در اختیار یکی از طرف های لبنانی همپیمان دمشق باشد.

برخی آگاهان می گویند که مقدسی از اوایل ماه اکتبر گذشته، برای جدایی از نظام بشار اسد و فرار از سوریه، برنامه ریزی می کرد اما برای سرنوشت برادران و خانواده اش نگران بود.

خانواده مقدسی از چند ماه پیش مقیم بیروت هستند، فرزندانش در یکی از مدارس خارجی بیروت درس می خوانند. او هر هفته به بیروت می رفت و تعطیلی آخر هفته را با همسر و فرزندان خود می گذراند. تا این که تصمیم گرفت فرار کند. او می خواست به همراه همسر و فرزندانش بیروت را ترک کند.

جزئیات فرار

بنا بر جزئیات به دست آمده از فرار مقدسی که گویا با شکست مواجه شده است، او شامگاه پنجشنبه ۲۹ نوامبر، بر طبق عادت پس از پایان کارهایش در وزارت امور خارجه سوریه در دمشق، برای گذراندن تعطیلات آخر هفته، به سمت بیروت حرکت کرد. اما از روز ۳۰ نوامبر، ناگهان مقدسی ناپدید شد و تمام راه های ارتباطی با او قطع شد.

برپایه اطلاعات رسیده به ''العربیه.نت'' از منابعی در بیروت، مقدسی دستگیر یا ربوده شد و پس از آن به دمشق تحویل داده شد. این خود دلیل سکوت سوریه را چند روز تا اعلام مرخصی اش روشن می کند. به نظر می رسد نظام سوریه در انتظار تحویل گرفتن او از همپیمان لبنانی اش بود که عملیات دستگیری را اجرا کرد.

یک شبکه تلویزیونی لبنانی برای نخستین بار خبر جدایی جهاد مقدسی از نظام سوریه را در روز ۳ دسامبر، یعنی چهار روز پس از ناپدید شدنش اعلام کرد.

منابع آگاه می گویند که مقدسی روادید برای ورود به بریتانیا یا آمریکا نداشت. پس از پایان ماموریت های دپیلماتیکش در این کشور، روادیدش لغو شده بودند. به نظر می رسد که او در مسیر مقصد سومی به دور از توقع ها بود.

مقدسی چند سال سخنگوی سفارت سوریه در لندن بود، پیش از آن او از کارمندان سفارت سوریه در واشینگتن بود. چند ماه پس از آغاز اعتراض ها در سوریه، او با ماموریت سخنگویی وزارت امور خارجه سوریه، به دمشق رفت. اما ناگهان پس از آن که در کنفرانسی خبری گفت دمشق از سلاح های شیمایی خود علیه شهروندانش استفاده نخواهد کرد و تنها برای مقابله با تهدید خارجی آن را به کار خواهد برد، دیگر حضوری در رسانه ها نداشت.

بعدها گفته شد که مقدسی با این سخنش، برای نظام سوریه، دردسر آفرین شد. این سخن تاییدی بود بر ادعاهای آمریکا مبنی بر وجود جنگ افزارهای شیمایی در سوریه و اولین اعتراف سوری در این زمینه را به ثبت رساند. برخی منابع می گویند که تلاش مقدسی برای فرار در نتیجه خشم بشار اسد از این سخن صورت گرفته است.

+49
رأی دهید
-8

rezgar - لینشوپینگ - سوئد
همه نیروهای نزدیک به اسد فراری میشوند و عاقبت بشار اسد تک و تنها میماند.
دوشنبه 4 دي 1391 - 21:13
m.noor - شارجه - امارات
با درود. بی‌صبرانه منتظر جنگی دیگر بین اسرائیل و حزب شیطان هستم تا بروم و تعدادی گاومیش حزب شیطان را به درک واصل کنم.م.ن
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 06:32
farahnoush - ساری - ایران
m.noor - شارجه - امارات. یعنی شما اسرائیلی ؟! من شنیده بودم اسرائیلیا تو امارات راه نمی دند ؟
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 10:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.