"مرگ ستار بهشتی می‌تواند بر اثر ضربه یا فشار روانی باشد"

دادستان عمومی و انقلاب تهران با استناد به تحقیق یک کمیسیون ۱۱ نفره پزشکی اعلام کرد که مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس منتقد، در زندان اوین می‌تواند ناشی از پیامدهای ضربه یا فشار روانی باشد.

"مرگ ستار بهشتی می‌تواند بر اثر ضربه یا فشار روانی باشد"

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز دوشنبه (۴ آذر / ۲۴ دسامبر) در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرستان دادسرای خارک و ناحیه ۱۹ به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

به گزارش سایت "بازتاب امروز"، دولت‌آبادی در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت پرونده ستار بهشتی گفت: «یک کمیسیون ۱۱ نفره شامل متخصصین مختلف که جامع‌ترین کمیسیون پزشکی بود تشکیل شد که در آن متخصصین داخلی، کلیه، گوارش، روانشناس و سایر تخصص‌ها حضور داشتند و پس از برگزاری یک جلسه ۳ ساعته نظریه سابق را تایید کردند.»

بازتاب امروز از قول عباس جعفری دولت‌آبادی می‌افزاید: «در این نظریه آمده است با توجه به اینکه مرحوم ستار بهشتی بیماری خاصی نداشته است فوت می‌تواند ناشی از پیامدهای ضربه یا فشار روانی باشد.»

دولت‌آبادی از قول پزشکان کمیسیون تحقیق درباره مرگ ستار بهشتی گفته است: «همه پزشکان گفتند مرگ نمی‌تواند بر اثر ضربه به سر بوده باشد و احتمال شوک بسیار قوی است.»

ستار بهشتی، کارگر ساکن رباط کریم کرج، به دلیل نوشتن مطالبی در وبلاگ خود، روز ۹ آبان سال جاری در خانه خود توسط پلیس فتا (پلیس سایبری) بازداشت شد. روز ۱۶ آبان مقام‌های مسئول با خانواده او تماس گرفتند و خبر مرگ وی در زمان بازداشت را دادند.

پس از مرگ ستار بهشتی، عده‌ای از زندانیان اوین با انتشار نامه‌ای شهادت دادند که او شکنجه شده است. این در حالی است که غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران، تصریح کرد که در تحقیقات چیزی به دست نیامده که نشان دهد تخلفات یا ضرب و جرح احتمالی منجر به مرگ ستار بهشتی شده باشند.

مهدی دواتگر، مامور کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز چهارشنبه (۱۹ دسامبر / ۲۹ آذر) اعلام کرد، مجلس گزارشی مطابق با موازین حقوقی و به دور از فشارهای سیاسی تهیه کرده که روز سه‌شنبه (۵ دی / ۲۵ دسامبر) در جلسه علنی مجلس قرائت خواهد شد.

"جوانفکر به زندان برگردانده می‌شود"

دادستان عمومی و انقلاب تهران روز دوشنبه همچنین گفت که علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، به زندان اوین بازگردانده خواهد شد.

جعفری دولت‌آبادی که به پرسشی درباره امکان تمدید مرخصی علی‌اکبر جوانفکر پاسخ می‌داد، گفت: «این فرد امروز خود را به زندان معرفی می‌کند.»

پیش از این قهرمان شجاعی، وکیل جوانفکر، از احتمال عدم بازگشت جوانفکر به زندان "به دلیل تقارن ایام مرخصی با تقاضای عفو مشروط و گواهی پزشکان" سخن گفته بود.

علی‌اکبر جوانفکر، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، مشاور محمود احمدی‌نژاد و سرپرست مؤسسه ایران، در آبان ماه سال گذشته به اتهام "نشر مطالب خلاف موازین اسلامی" به ۶ ماه حبس و به اتهام "انتشار مطالب خلاف عفت" به ۶ ماه حبس دیگر محکوم شد. او همچنین به مدت ۳ سال از اشتغال و فعالیت مطبوعاتی محروم شده است. جوانفکر در روز پنجم مهر ماه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

علی‌اکبر جوانفکر از روز چهارشنبه (۳۰ آذر / ۲۰ دسامبر) برای ۴ روز به مرخصی آمد و برای درمان در بیمارستان آتیه تهران بستری شد.

ارسال پرونده مهدی هاشمی به دادگاه

جعفری دولت‌آبادی همچنین از ارسال پرونده مهدی هاشمی به دادگاه خبر داد. حکم دستگیری مهدی هاشمی، که به گفته‌ی برخی مقام‌های جمهوری اسلامی در سازماندهی اعتراضات خیابانی پس از انتخابات بحث‌برانگیز ۸۸ شرکت داشته است، در فروردین ۸۹ صادر شد.

مهدی هاشمی که ریاست دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد را به عهده داشت، در شهریور ۸۸ "جهت بازدید و رسیدگی به دفاتر و شعبات دانشگاه آزاد در خارج از کشور" ایران را ترک کرده بود. اکبر هاشمی رفسنجانی، پدر مهدی هاشمی، در این رابطه گفته بود: «ما در دانشگاه آزاد اسلامی شش واحد در خارج از کشور داریم که همه‌ی آنها مشکل دارند. می‌بایست کسی می‌رفت و رسیدگی می‌کرد.»

اخیرا سه فایل صوتی از گفت‌وگوهای خصوصی نیک‌آهنگ کوثر، کاریکاتوریست مقیم آمریکا و سردبیر سایت "خودنویس"، با فردی که گفته می‌شود مهدی هاشمی است، در اینترنت منتشر شد. در این فایل‌ها، مخاطب نیک‌آهنگ کوثر جزئیات فعالیت‌هایش را علیه مقام‌های حکومتی، به ویژه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور بیان می‌کند.

خانواده‌ی هاشمی رفسنجانی اعلام کرده‌اند که این فایل‌ها دستکاری شده‌اند، اما نیک‌آهنگ کوثر گفته است که این گفت‌وگوها میان او و مهدی هاشمی انجام شده‌اند و فایل‌ها اصالت دارند.

+56
رأی دهید
-9

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
همه پزشکان گفتند مرگ نمی‌تواند بر اثر ضربه به سر بوده باشد و احتمال شوک بسیار قوی است.»!!! امیدوارم بزودی همه مزدوران حکومتی دچار همین نوع شده و سر از فاضلآب دربیارند. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش. پاینده ایران
دوشنبه 4 دي 1391 - 17:40
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
چه ضربه روحی شدیدی بوده که انگشتان دست مرحوم را هم شکسته.
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:02
شهادت - تهران - ایران
جواب بدبختان چمدان به دست خارج از وطن: من در ایران هستم و از اینکه جلوی صدام و منافق ایستادم به خودم افتخار میکنم تو چی که از کافر بودن فقط زنا کردن و به نمایش گذاشتن ناموس و دائم الخمری رو یاد گرفتی؟؟ تو چی میگی که در بغل صدام بودی و به صدام حق دادی که به ایران تجاوز کنه؟؟؟ تو چی میگی که بدنبال پاسپورت گرفتن تو کمپ خودتو حراج کردی؟ اصلا شمایی که در خارج کشور هستین چه کردین برای مملکتتون؟ کاری به توهین هاتون به دین مبین اسلام ندارم چون شما ها لایق مسلمانی نیستید. از دید یک وطن پرست چه گ..ی خوردین که بشه بهتون گفت ایرانی؟ همش دنبال یک تکه استخوون غربی ها بودین و براشون دم تکون دادین و در فعالیت های ضد میهنی خودتون تا جایی که تونستین اسم ایران رو زیر سوال بردید. فکر کردین از کارای کثیفتون خبر ندارم؟ با استعانت به دین اسلام و پیروی از خط امام و زیر سایه ولایت فقیه جلوی شما و اربابان خارجی شما می ایستیم از جونمون میگذریم تا ایران و اسلام بمونه. یا علی
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:04
nashmeili - آمستردام - هلند
شهادت - تهران - ایران -لعنت بر تو مزدور ,امثال.... مثل تو همه را طرفدار منافقین میدونه.لعنت بر مجاهدین خلق و لعنت بر جمهوری اسلامی و لعنت بر تو ساندیس خور.n
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:44
saye20 - تهران - ایران
ای دادستان خامنه ای نیک می دانی که ستاربهشتی مورد شکنجه قرارگرفته بود نشون به این نشونی که کفنش خونی بود بیخود سرملت کلاه نذار کمتر دروغ بگید بدان صدای مادر ستاربهشتی دودمان شما را به باد می دهد .
دوشنبه 4 دي 1391 - 19:26
ghafas - مشهد - ایران
شهادت - تهران - ایران. با چی به سایت اومدی ؟ همین رو جواب بده ! نمی تونی بدبخت .چون اگه قبول کنی که اینقدر سانسور در کشور هست که یوکی فیلتر می شه که فاتحه خوندی تو هیکل خودت اگه هم بگی نه مث .... دورغ گفتی ...اره بد جایی گیر کرده برادر ! یا علی
دوشنبه 4 دي 1391 - 19:42
ماه شب - تهران - ایران
هی شهادت تهران ایران فکر کنم تو وضع مالیت خیلی خوبه احتمالا یه شغل پردرآمد یه خونه و یه خانواده و بچه هم داری. من تو ایرانم انقلاب رو دیدم جنگ رو دیدم شبائی که موشک صدام میخورد تو سرمون رو دیدم هر شب نگاهم به آسمون بود که امشب این موشکی که میاد خونه کی رو خراب میکنه و کی رو میکشه دیگه اعصابی برام نمونده مال و منالی هم ندارم ولی خیلی ها از صدقه سر جنگ و انقلاب ثروت آن چنانی بهم زدن بی ام دبلیو ها رو می بینی تو خیابون مال کیه؟ مال من؟ صد سالم کار کنم نمیتونم نصف اون ماشینم بخرم شاید تو از اون ماشینها داشته باشی شایدم تو یک شبه ثروتمند شده باشی ولی ستار یه کارگر بود سزای بیان اعتقاد مرگه؟ تو حتما کسی هستی که فریاد مرگ بر دیگران رو سر میدی فریادی که من دیگه ازش خسته شدم تو حتما جزء اقلیتی هستی که کشور رو تماما از خودتون میدونید و فریاد اکثریت رو خفه می کنید
دوشنبه 4 دي 1391 - 19:53
nashmeili - آمستردام - هلند
شهادت - تهران - ایران-بزودی خودت و رهبرت به گورستان سپرده خواهید شد .آنروز دیر نیست مزدور.لعنت بر خامنه ای دیکتاتور
دوشنبه 4 دي 1391 - 20:26
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
شهادت_تهران_ایران. عوضی فکر نکن که چون فریب اخوندها و مداحنشان خوردید داری کار خوبی میکنید که از این کلاشان دفاع میکنید اینرا به تو بگویم قکر نکن فقط تو در جبه جنگی بودید عوضی من نوعی سال 1366 درجبه موسیان بودم که حالا هم از نیش پشه سالک رنج میکشم و همینطور اول بهار 1367 از موسیان همراه با چندین نقر دیگر به منطقه خرمشهر اعزام شدیم و تا زمانیکه خمینی دجال قطع نامه صلح را پدیرفت در منطفه دیگر مثل ابادان و فاو حضورداشتم وهمین پارسال یک تکه خمپاره ان زمان را از زیر رانم در بیمارستان بیرون اوردن ولی اینرا به تو عوضی بگویم من به خاطر اینکه از میهنم دفاع کنم به جبه جنگی رفتم و حالا کلی پشیمانم چون اخوندهای کلاش همه این جنگها را به اسم دفاع از حکمیت خودشان ثبت کردن. و حالا که در سوئد زندگی میکنم خیلی افتخار میکنم تا اینکه در کشوری زندگی کنم که اخوند کلاش رهبر و رئیس روساش باشن.
دوشنبه 4 دي 1391 - 20:59
vendidad - کالیفرنیا - امریکا
شهادت تهران....بخاطر خدا از اون پوست خری که توش سنگر گرفتی بیا بیرون... نترس بیا بیرون... یه بارم که شده اون مغزتو به کار بنداز.... میدونم خیلی سخت... چون اونقد با اراجیف پر شده...... ولی فکر نکن ایران فقط مال شماست....ایران مال من مال تو مال ستار ها و ستوده ها هم هست...موقع اون جنگ احمقانه ای که یه عده تندرو و مغرور راه انداختند و خوب یادمه... صدای آژیر که حتی فکرشم ازارم میده... ولی دیگه بسه... بسه اینهمه ظلم زور توهین..خفقان...دیگه خیلی سنگین شده داره خفم میکنه...من کسی بودم که میگفتم من بعد از درسم میمونم تو ایران و به مردمم خدمت میکنم... ولی امثال تو ,امثال تو با اون فکرای پوسیده و نخ نما نذاشتید... شماها نذاشتید.....
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:25
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
شهادت-تهران- تو کاسه لیس و مزدور بی ... رژیم فاشیستی ملاها نشان میدهی در نوکری برای ملاها لنگه نداری و بسیار .....هستی که هنوز بعد از 34 سال حکومت جهل و نادانی ملاهای احمق و حقه باز، دشمنان ایران را در خارج میبینی و توهین به ایرانیهای عزیزی میکنی که به زندگی زیر حکومت دیکتاتوری اسلامی نه گفتند و با لیاقتی که دارند از امتیازات زندگی در آزادی و دمکراسی غربی بهره میبرند. مزدورانی امثال تو چشم دیدن ایرانیان خارج از وطن را ندارند و برای همین ماتحتشان بد جوری میسوزد. تو آنقدر شعبان بی مخ هستی که نمیدانی خامنه ای ملعون چماقداران مغز شستشو داده شده امثال ترا برای حفظ تخت خلیفه ای خود قربانی میکند و بر پشت نادانانی امثال تو سوار است. رژیم ستمگر ضد ایرانی تنها با کشتن ایرانیها بدست بسیجیها و پاسداران قاتل عرب زاده امثال تو توانست بر خر مراد قدرت سوار شود و به حیات ننگین خود هم با سرکوبی و نابودی فرزندان دلیر ایرانی امثال ستار بهشتی ها ادامه بدهد. رژیم در حال فروپاشی که وحشت از افشاگری یک بلوگر شجاع و قهرمان مثل ستار بهشتی دارد. لجنزار اسلام فاشیستی پیشکش لاشخوران مزدورش مثل تو!
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:02
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
شهادت_تهران_ایران/ همچین رجز خوانی میکنی که انگار تو یکی تو جبهه ها جنگیدی و از ایران دفاع کردی اگر تو 24 ماه سرباز بودی برادر من 8 سال تمام تو جبهه جنگید و آخرش هم به خاطر ضایعات ناشی از جنگ شهید شد؛ اونم به خاطر خودخواهی اون رهبر معلونت که بعد از فتح خرمشهر جنگ را دوباره ادامه داد من هم 8 سال جنگ دیدیم و موشک و بمب تو سرمون خورد , تازه انگار که ملت ایران کشته مرده جنگ و شهادت بودنند! ضد میهن و خائن تو امثال شما ها بودند که با اولین قدم در راه شورش سال 57 این کشور و مردم را به خواری و ذلالت کشاندید و ثروت مردم ایران توسط آخوندا به توبره کشیده میشه , همین به خاطر تو عرب زاده وطن فروش و خائن هست که بچه های ما باید با بدبختی زندگی بکنند و لبنایها با پول ایران مشغول عشق و نوش باشند اصل انقلابتون خیانت بود. ایران خاک و وطن من هم هست اگر فکر کردی ارثیه پدریته کور خواندی لاشخوری شما چند صباحی دیگر دوام نداره به موقع دهن همتون سرویس خواهد شد.
دوشنبه 4 دي 1391 - 23:54
elynaz - مونترال - کانادا
شهادت - تهران - ایران. دهنت رو ببند ..دستمال کش رژیم ..تو نون دونیت این رژیمه اگه این رژیم سقوط کنه نفر اول تو هستی که دنبال سوراخ موشی بدبخت تازی زده
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 02:13
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
شهادت - تهران - ایران ...شو بابا نکبت ساندیس خور. فکر کردی ما باور میکنیم که تو در جبهه های جنگ برای دفاع از ایران بودی و جنگیدی؟!!! اونهایی که با جون و دل و برای دفاع از مملکت جنگیدند یا توی زندان و خونه نشین هستند و یا از کشور خارج شده اند و جاشون رو به ... هایی مثل تو دادند. متاسف برات که خیلی دیر شروع کردی به ساندیس خوری چون دیگه کفگیر حکومت به ته دیگ خورده و تو سراشیبی سقوطه. بهتره خودت رو برای نوکری حکومت آینده حاضر کنی. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 21:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.