سعود الفیصل: ایران دامن زدن به آشوب در کشورهای منطقه را متوقف کند

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز دوشنبه از ایران خواست تا دخالت در امور داخلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و تحریک به «آشوب» در این کشورها را متوقف کند.

                سعود الفیصل: ایران دامن زدن به آشوب در کشورهای منطقه را متوقف کند

این مقام عربستانی در گفت و گو با روزنامه لبنانی «الحیات» گفت که «دخالت یک کشور همسایه برای تحریک به آشوب غیرقابل قبول است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارات آقای سعود الفیصل در ادامه اتهام های مقام های عربستانی و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم می کنند.

وزیر امور خارجه عربستان می گوید که ایران «تلاش می کند تا از شرایط به نفع خود بهره برداری کند.»

روزنامه الحیات اشاره نکرده است که منظور آقای سعود الفیصل از «شرایط» چیست، ولی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بارها شکایت کرده اند که تهران در امور بحرین مداخله می کند. مقام های بحرینی نیز ایران را در بروز آشوب های این کشور مقصر می دانند.

بحرین که در حاشیه عربستان سعودی قرار دارد از سال ۲۰۱۱ و به دنبال بروز بهار عربی در کشورهای تونس، مصر، لیبی، یمن و سوریه شاهد اعتراض های گسترده ای از سوی اکثریت شیعه این کشور علیه حاکمیت سنی مذهب خود بوده است.

عربستان و امارات متحده عربی برای مقابله با این اعتراض ها و به درخواست مقام های منامه، نیروهای خود را به این کشور اعزام کرده اند.

شیعیان بحرینی از این شکایت دارند که در روند سیاسی و اقتصادی این کشور به حاشیه رانده شده اند. این در حالی است که حکومت آل خلیفه این اتهام را رد می کند.

اظهارات سعود الفیصل در بحرین و در حاشیه نشست دو روزه شورای همکاری خلیج فارس بیان شد. انتظار می رود در این نشست از رهبران جهان عرب خواسته شود تا به خشونت در سوریه پایان دهند و از بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، نیز بخواهند تا از مقام خود کناره گیری کند.

شورای همکاری خلیج فارس در نوامبر گذشته ائتلاف جدید مخالفان بشار اسد را به عنوان نماینده قانونی مردم سوریه به رسمیت شناخت.

عبدالطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، در گفت و گو با تلویزیون بحرین گفت که این شورا در نشست دو روزه خود موضوعاتی چون بحران سوریه، درگیری ها در یمن و همچنین موضوع «دخالت های ایران» را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

شورای همکاری خلیج فارس شامل کشورهای عربستان، کویت، امارات، عمان، بحرین و قطر است.

+59
رأی دهید
-43

بت شکن - مونترال - کانادا
برای این که عربستان از آشوب ایرانیان آسوده باشد تو را به هر کس که می‌‌پرستی‌ بیا و ایرانیان را از زیارت خانه خدا برای همیشه محروم کن تا حد عقل بخشی از هزینه این سفر‌های صد من یه غاز زیارتی خرج مدارس، بهداشت و خانه‌های گلی قشر محرومان شود!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:28
morid - بوشهر - ایران
این مومیایی خرفت داره با زبان بی زبانی میگه:ایران مزاحم نوکری ما به اربابمون امریکا میشه،میگه:نیروهای تروریست القاعده و سلفی ما مثل الاغ تو جهنم سوریه گیر افتادند،با اینکه 40000 نفر از مردم بیگناه این کشور را قتل عام کرده ایم و تاسیسات زیر بنایی این کشور احمقانه نابود کرده ایم ولی ارتش سوریه به کمک ایران پدر ما را درآورده،در حالیکه تمام تروریستها از چچن و افغانستان و عراق اونجا دارند خرابکاری میکنند.
دوشنبه 4 دي 1391 - 17:47
morid - بوشهر - ایران
بت شکن-مونترال-کانادا- با نظر شما اساسی موافقم.کاش تو کله دولت ما میرفت و بساط حج را جمع میکرد،
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:00
reza_persian - تنسبرگ - نروژ
ناموس سعود الفیصل و کل خندانشو... حـ...ای مفت خور
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:17
m.noor - شارجه - امارات
با درود. فکر کنم خود خواه‌ترین مردم روی زمین ما ایرانیها باشیم .دولت پستمان در کشورشان دخالت کرده و ذوب در ولایت و غیر ذوب در ولایت به قیافه و چیزهای دیگر این آقا گیر دادیم.بس کنید و انسان باشید.و حقٔ و حقوق دیگران را به رسمیت بشناسید. و دست از توهین بردارید.م،ن
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:46
rok va pustkandeh - عالیشهر - ایران
این نا مرد هنوز چوب به تنش نخورده. کاش دستم به دکمۀ شلیک موشکهای شهاب و فجر میرسید. میدونستم کدوم طرف نشونه بگیرم.
دوشنبه 4 دي 1391 - 19:57
armin parsi - منچستر - انگلستان
rok va pustkandeh - عالیشهر - ایران مطمن باشید قدرت دفاعی وهجومی عربستان خیلی بشتر از اون چیزی که فکر می کنید واگر باور ندارید این گوی و این میدان
دوشنبه 4 دي 1391 - 21:39
شهادت - تهران - ایران
قدس و مکه مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته اند به یاری خدا و اهل بیت هر دو را آزاد میکنیم.
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:09
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
عربستان بخوبی میداند که شر تمام ناآرامیها و شرارتها زیر سر رژیم فاشیستی ملاهای ایران است و باید برای خلاص شدن از شرش سر مار را زد و در کنار اسرائیل در براندازی حکومت ضد ایرانی که اکثر ایرانیها هم هر روز منتظر نابودی اش هستند قرار بگیرد و کار را یکسره کند تا زمانی که آمریکا در منطقه حضور دارد. وگرنه آتش شرارت رژیم ملاها دامن عربستان را هم خواهد گرفت. مگر تا حالا رژیم دیکتاتوری ملاها زیر بار حرف خوش و نصیحت کردن رفته و سیاستش را تغییر داده؟ اینها فقط حرف زور را میفهمند چونکه خودشان زبانشان زبان زور و زورگوئی است. زبان دیپلماسی فایده ندارد و عربستان و دوستان غربی اش به کمک اسرائیل باید وارد عمل شوند و منطقه را از وجود و نفوذ حکومت ملاهای شیطان صفت پاک کنند.
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:42
rok va pustkandeh - عالیشهر - ایران
armin parsi-منچستر-انگلستان ... کدوم قدرت دفاعی و از اون مسخره تر "هجومی"؟ اون صدام که از تمام دنیا بیست و چهار ساعت با پیشرفته ترین تسلیحات تغذیه و تجهیز میشد را که هم من دیده ام هم تو:119000 اسیر که مثل گوسفند بار قطار میکردند میبردند تهران. همین بزدلها وقتی بعد از کویت به طرف برادران حرامزادۀ سعودیشان حمله کردند و وارد شهر خفجه شدند سعودیها که هیچ استادان و مستشاران آمریکاییشان هم نمیداستند به کدام طرف فرار کنند. درست است که سعودیها هم مثل صدام مجهز هستند اما دو چیز خیلی تعیین کننده و ضروری را فاقد هستند و آن یکی مهارت استفاده از آن تجهیزات است و دیگری "دل"!
دوشنبه 4 دي 1391 - 23:10
exam292 - تهران - ایران
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان: شتر در خواب بیند پنبه دانه ...، به زودی شاهد سقوط حکومت دیکتاتوری عربستان(نوکر تمام عیار آمریکا و صهیونیسم) خواهیم بود...
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 07:10
invincible - مینستا - آمریکا
بی‌ شک دولت ایران کثیف‌ترین دولت دنیاست البته تمامی دولت‌های دنیا دوستش دارن چون ایران رو مجانی‌ به حراج گذشته، با نابودی دولت ملاها صلح در تمامی دنیا بر قرار می‌شه!!! کریستمس همگی‌ مبارک!! و به امید صلح در جهان!! موفق باشید
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 10:01
exam292 - تهران - ایران
invincible - مینستا - آمریکا: تو که در مهد تمدن و ازادی هستی، همین بس که مردم آمریکا برای دفاع از خودشون باید با لباس ضد گلوله وارد شهر بشن!!! الکی حرف مفت نزن...
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 13:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.