یادداشتی اعتراضی از فائزه هاشمی درباره مدیریت زندان اوین

فائزه هاشمی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در یادداشتی اعتراضی درباره ی مدیریت زندان اوین می نویسد: هر چند تمام فشارهای فوق برای کنترل بیشتر و امنیتی‌تر کردن فضای زندان است اما آن‌ها نمی‌توانند، ابزار زندانی سیاسی یعنی اندیشه و قلم را با این اقدامات از او بگیرند که اگر قابل کنترل بود محمدرضا پهلوی هرگز سقوط نمی‌کرد.

یادداشتی اعتراضی از فائزه هاشمی درباره مدیریت زندان اوین

به گزارش کلمه، دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی که دوره ی حبس ۶ ماهه ی خود را سپری می کند پیش از این نیز در نامه ای به تشریح فضای زندان پرداخته و در توصیف آنجا به دانشگاه، مدرسه ی عشق و گنجینه ای از انسان های ارزشمند نوشته بود: شاید بد نباشد همه کسانی که آرمانی دارند و هدفی و برای آن مبارزه می‌کنند برای مدت کوتاهی هم که شده به زندان بیایند، البته شاید آمدنتان را بتوانید برنامه ریزی کنید ولی خروجتان از اینجا را خدا می‌داند.

دختر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته نیز در اعتراض به رفتار ماموران زندان و عدم صدور مجوز برای ملاقات حضوری با خانواده، از حضور در سالن ملاقات کابینی خودداری کرد.

فائزه هاشمی اول مهر ماه سال جاری ساعت ۱۲ شب به طور ناگهانی در منزل مسکونی اش بازداشت و نیمه شب به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود.

حکم شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه ها و فعالیت های رسانه ای وی که به اتهام اهانت به جمهوری اسلامی صادر شده بود، در فروردین ماه سال جاری از سوی دادگاه تجدید نظر مورد تایید قرار گرفته است.

نماینده دوم تهران در مجلس پنجم، در مصاحبه ای که منجر به محکومیت او شد، گفته بود: از «ملتی سرکوب شده، پر از خشم و احساس مظلومیت» می گوید؛ «مردمی که خود را هر چه بیشتر با دروغ‌ها، سوء مدیریت‌ها، عوامفریبی‌ها، زورگویی‌ها، اوباشگری، ظلم‌ها، نابودی منابع و ثروت ملی، از دست رفتن فرصت‌های بین‌المللی، تخریب بیشتر کشور از طرف جریان حاکم روبرو می‌بیند.»

دختر دربند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از این در نامه ای ضمن تاکید بر عدم استفاده از مرخصی گفته بود که اگر دادستان مرحمت دارد، با مرخصی زندانیانی موافقت کنند که ماه‌ها و بلکه سال هاست با دلایل واهی در زندان به سر می‌برند. نه من که با محکومیت شش ماهه فقط دو ماه است در زندان هستم و خود را اساسا مستحق استفاده از مرخصی در مقابل این زنان ستم دیده نمی‌بینم.

من کامل یادداشت فائزه هاشمی که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

سه ماه ازدوران حبسم در زندان اوین می‌گذرد، بند زندانیان سیاسی زن را می‌بینم با سومدیریت‌ها، نا‌کار آمدی‌ها، کاغذ بازی‌ها، بی‌برنامه گی‌ها، تصمیمات غیر کار‌شناسی و فی البداهه، لجاجت و بی‌اختیاری مدیران میانی و تمرکز قدرت.

به این‌ها اضافه کنید، بی‌کفایتی رئیس‌ها، سلیقه‌ای عمل کردن خارج از چارچوب قانون و البته اگر بی‌انصاف نباشم به صورت استثنایی عقل و تدبیر هم مشاهده می‌شود که احتمالا از دستشان در می‌رود.

هر‌گاه اعتراض زندانیان در مقابله با چنین شرایطی نتیجه می‌دهد، سعی می‌کنند یا انتقام گیری و لجاجت و انجام کارهای بی‌منطق عقب نشینی خود را که با مقاومت زندانی‌ها حاصل شده تلافی کنند. به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنم تا با نوع مدیریت زندان‌ها در جمهوری اسلامی بیشتر آشنا شوید:

سیستم بازرسی را تا حدودی پس از آن بازرسی وحشیانه و غیر قانونی که موجب صدور بیانیه جمعی زندانیان سیاسی زن و همچنین اعتصاب غذای تعدادی از آنان شد تغییر دادند، ولی در عوض زندانبانان را عوض کردند تا فشار بیشتری بر زندانیان وارد کنند.

تصمیم گرفتند که پاگرد کوچک و باز بین فضای بند و بخش دیگری از زندان از جمله تعدادی از سرویس‌های بهداشتی را که به عنوان هواخوری قالب کرده بودند بر اساس مقررات هواخوری‌ها در ساعات عصر ببندند که با اعتراض جمعی و تحصن زندانیان مجبور به انصراف از این تصمیم شدند. بار بعد در تغییراتی که در ساختمان بند زنان با هدف کنترل بیشتر ایجاد کردند پیش بینی پنجره‌ای بزرگ مشرف به بند (برای نشستن ماموران و نگریستن زنان زندانی، مشابه آکواریوم) را کردند. این در حالی است که بند زنان دارای دوربین‌های مداربسته‌ای است که دائما زندانیان را در معرض تماشا قرار می‌دهد و اصولا نیاز به چنین نظارتی نبود. همچنین کرامت و حرمت انسانی نیز با این روش خدشه دار می‌شد. این تصمیم نیز بار دیگر با مقاومت زنان زندانی متوقف و نیمه کاره‌‌ رها شد، ولی متعاقبا به جای آن دری پیش بینی کردند، که هنوز پس از دو هفته نصب نشده و با آویزان کردن یک پتو تا حدی توانسته‌ایم از ورود نسبی سوز و سرمای زمستان به داخل بند جلوگیری کنیم. همچنین محدودیت هایی را در مراجعه به بهداری برای زندانیان ایجاد کرده‌اند.

اما نکته دیگری هم باید به نکات فوق اضافه کنم که از همه عجیب‌تر است و آن تصمیم به تیغه کردن در اضطراری بند بود، دری که محل عبور بیماران اورژانس، فرار زندانیان در شرایط اضطراری مثل آتش سوزی، گاز گرفتگی و هر گونه حادثه دیگری بود. همچنین برای انتقال زباله‌ها به بیرون هم از همین در استفاده می‌شد.

این بار نیز زندانیان با به خطر انداختن خود مانع ساخت دیوار (به جای در اضطراری) شدند و رئیس زندان در کمال جوانمردی! دستور قفل کردن در اضطراری را صادر فرمودند! این عمل ایشان نه تنها احساس ناراحتی شدیدی را برای زندانیان فراهم کرده که زباله‌های این جمع ۳۶ نفره نیز از پنج شنبه تاکنون در بند تلنبار شده و راه خروج ندارد. و حالا ما مانده‌ایم و انتقام گیری و لجاجت رئیس زندان و بوی گند زباله‌ها.

به موارد فوق اضافه کنید تعدد فرماندهی (ماموران سازمان زندان‌ها، مقامات دادستانی، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی) که سبب گیر افتادن زندانیان سیاسی در آش شله قلمکار موازی کاری و تداخل مدیریت‌ها شده است.

اما این همه راه‌های مقابله با زنان زندانی نیست و فشار آوردن به آن‌ها به دلیل تنبیه دسته جمعی آنان (با هدف ایجاد تفرقه) از راه‌های دیگری هم انجام می‌شود راه‌هایی که عمدتا تنبیه آنان به دلیل درز اخبار به بیرون از زندان است. فشارهایی مثل ۱- قطع ملاقات های حضوری مادران با فرزندان ۲- قطع تلفن‌های گاهگاه زندانیان با پدران مادران سالمند و مریض که قادر به آمدن برای ملاقات نیستند. ۳- قطع تلفن مادران با فرزندانشان که به دلیل اقامت در شهرستان‌ها ملاقاتی ندارند. ۴- قطع ملاقات های زنان با همسرانشان که هر دو زندانی هستند.

غافل از آنکه هر چند تمام فشارهای فوق برای کنترل بیشتر و امنیتی‌تر کردن فضای زندان است اما آن‌ها نمی‌توانند، ابزار زندانی سیاسی یعنی اندیشه و قلم را با این اقدامات از او بگیرند که اگر قابل کنترل بود محمدرضا پهلوی هرگز سقوط نمی‌کرد.

+113
رأی دهید
-25

dara20 - تهران - ايران
دوست داری مدیریت زندان‌ها را بدن دست تو؟ پدر پفیوزت که‌در گسترش زندان‌ها و فضای خفقان در کشور نقش برجسته‌ای بود خوب چه اشکالی داره تو بشی مدیر زندان‌ها!!!!.
دوشنبه 4 دي 1391 - 13:17
شهادت - تهران - ایران
فا...ه جان اگر بازم تنت میخواره بگو. راستی فتنه سبزی که بابات راه انداخته بود چی شد؟؟؟؟؟ کاری نکن که دودمانتون رو به باد بدیم ها..... آفرین فا...ه خوب.
دوشنبه 4 دي 1391 - 13:23
exam292 - تهران - ایران
در اسلام زندانی سیاسی معنی ندارد!!!(این خانم خودش رو زندانی سیاسی میدونه...) اگه کسی بر اساس قوانین جرمی مرتکب شده، باید سریعا بررسی و حکم صادر شود(این خانواده از سادگی مردم سوء استفاده کرده و کشور رو به آشوب کشیدند)
دوشنبه 4 دي 1391 - 13:40
بی خیال - کرمان - ایران
از این خانم خوشم میاد. با اینکه در بین مقامات بالای کشور بوده اما همیشه طرف مردم و جامعه زنان بود. الان هم حکومت خامنه ای نشون داد که هیچ پرونده ای علیهش ندارند و الکی انداختنش زندان
دوشنبه 4 دي 1391 - 14:26
habilian - قم - ایران
مرگ بر جنبش سبز و اعوان و انصارش. تا نابودی این فتنه گران راهی نمانده.اندکی صبر سحر نزدیک است.
دوشنبه 4 دي 1391 - 14:56
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
حالا خوبه فقط یک فشار بهت وارد شده‌ها !!! این همه نامه نگاری میکنی‌ . ملتی که ۳۳ ساله بدبختی میکشند چی‌ بگند ؟؟؟ همه از صدقه سر پدر بزرگ وارتان هست .
دوشنبه 4 دي 1391 - 14:58
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
شهادت - تهران - ایران-ازطرزحرف زدنت معلومه که کی هستی منظورهمون اوباش وادمکشهائی که خون هزاران بیگناه رو ریختید ولی یک روزتاون این خونهارو خواهید داد وامیدوارکه هرچه زودترشهادت درراه ....خرکه خواسته دل کثیفتونه نصیب تون بشه.
دوشنبه 4 دي 1391 - 15:12
میکایل - مالمو - سوئد
شهادت تهران از بابای فائزه پفیوز تر توی ،منفور ساندیس خوار،جیره،موجیبب بگیر ه سید علی‌،متظاهر،بیسواد ،گدا گرسنه که با پول خونه،جوانان ایران،همراه خانوادت،امرار معاش میکنی‌.
دوشنبه 4 دي 1391 - 15:41
shirzan - برلین - آلمان
بر من جالبه که در ایران با این همه قوانین سفت و محکم در مورد زندانیان اینها میتونند به این راحتی نامه از زندان اون هم نامه انتقادی بدن بیرون عجبا
دوشنبه 4 دي 1391 - 15:58
sydney-hamid - سیدنی - استرالیا
فایزه در بدر ، برو سوتین سبز بخر
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:18
woooow - لیدز - انگلستان
فائزه جان همه بدبختها را شماها سر ما نیاوردید این مذهبتون بود که این مردم و این مملکت را نابود کرد،وقتی‌ مذهب با سیاست مخلوط می‌شه،، می‌شه یه گوهی که الان خودتون هم دارید تو غوطه میخورید ،تازه جالبتر این که مزدوران همین رژیم خود شما را هم راها نمیکنن اون عقب افتاده مذهیبی را ببن میگد تو اسلام زندانی سیاسی مفهومی‌ نداره،آخه اسلام چیه داره ،اقتساددش که خمس و زکات سیاستش هم کشتار و خون ریزی (شهادت ) و....
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:18
amir58 - مشهد - ایران
تعدادساندیسیها چقد زیادشده..خانواده هاشمی حداقل کاری که انجام دادند دفاع ازمردم (خس وخاشاک!) بود.بابت همین هم دمشان گرم.
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:20
elynaz - مونترال - کانادا
شهادت - تهران - ایران. exam292 - تهران - ایران. اره خوب اسلام زندان سیاسی نداره اصلا در اسلام زندان سیاسی معنی‌ نداره چون از همون زمان محمد هم هر که مخالف بود ملحد و یا حکم ارتداد براش صادر میکردن و از بین میبردنش ...هزاران هزار ایرانی‌ که مخالف اندیشه اسلامی با سرزمین ایران بودن به دست محمد و یارانش کشته شدن ..سر‌های زیادی بریده شد برای اسلام ناب محمدی دیگه فرصتی برای زندان نبود ....ا
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:28
a.ahooraei - کلن - آلمان
شهادت- تهران-ایران- خوب توی پاچه هم می کنید پاچه هم را می گیرید و توی سر همدیگر می زنید. بابای همین فا… ه خانم بود که به امثال تو و چهارتا گر و گوری هویت داد و شهرنشینتون کرد و مغزتون را شستشو داد و حالا واسه خانواده خود همین حـ... هایی که مانند تو را دست و بال دادند ، دم در میارین و نمک نشناسشون میشین. بگذار لااقل ما بهشون بد و بیراه بگیم که مدیونشون نیستیم که ازشون ضربه هم خوردیم.
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:51
elynaz - مونترال - کانادا
راستی‌ شما‌ها که خیلی‌ شهادت تالاب و اسلامی هستین برین یک کم یک ذره درباره اسلامتون تحقیق کنید من که کافرم می‌دونم در اسلام زندانی سیاسی بوده مگر نمیگید همه امامان در زندان بودن در زندان عصر خودشان چون با حاکمان زمان که اتفاقا مسلمان هم بودن مشکل داشتن این یعنی‌ اندیشه سیاسی ..حتا علی‌ هم در حصر خانگی بود ..باز بگم خاک بر سر کسی‌ که به چیز هایی اعتقاد داره که هیچی‌ ازشون نمیدونه اکثر مسلمانان همین هستن بی‌ اطلاع و بی‌ سواد
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:31
htafas - مادرید - اسپانیا
با قصر بابا ت فرق می‌کنه؟آخی،،،
دوشنبه 4 دي 1391 - 17:28
razmandeh - استکهلم - سوئد
فائزه عزیز ضمن تشکر از شما امیدوارم که رهبر فرزانه تجدید نظری بفرمایند و چند سالی‌ بیشتر در اوین تشریف داشته باشید و شاید فرجی حاصل شد و توانستید مدیریت زندانهای ایران را سر و سامانی دهید.
دوشنبه 4 دي 1391 - 17:44
nashmeili - آمستردام - هلند
فائزه دختر دزد بزرگ,خبر نداری که کل ایران از زندان اوین هم بدتره.75 میلیون نفر در زندانی به نام ایران زندگی می کنند.رئیس زندان هم پدر دزدت و خامنه ای لعنتی است .لعنت بر جمهوری اسلامی .بهت مژده میدهم که سال آینده سرنگونی رژیم است. باید سوراخ موش بخره بابات
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:32
azadi2011 - اسلو - نروژ
گاهی دوستانی که کامنت می گذارند همان اشتباهی می کنند که رزیم می کند: محکوم کردن یک عضو خانواده به خاطر گناهی که عضو دیگری انجام داده. شما ها فایزه را محکوم می کنید یا پدرش را؟ باید از خودش انتقاد کنید و از حرفها واعمال خودش و اورا یک شهروند ایرانی به حساب آورید. او الان در زندان است و شما بیرون زندان : فرهنگ خود را نشان دهید. همه ی نیروتان را به سمت آزادی برای همه ی مردم ایران بکار بگیرید و کینه ها را کنار بگذارید.
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:11
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
azadi2011 - اسلو - نروژ/ دوست عزیز این همه یه دزدی مثل باباش دستورهای باباشو اجرا میکند اصطبل اسبهای همین خانم در گنبد کاووس 400 میلیون تومان ارزش داره از کجا آورده ?مال این ملت بدبخت و فلک زده است وگرنه باباش چاه نفت نداشته تازه این یه نمونه آن است که لو رفته از بقیه اش بعد از سرنگونی آخوندا با خبر میشوی.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 00:03
exam292 - تهران - ایران
elynaz - مونترال - کانادا: تو از اسلام چیزی رو میدونی که اربابای استکباریت واست دیکته کردن! توهین و تهمت زدن کار ساده ایست، که هر کوته فکری میتونه انجام بده! (اسلام واقعی رو نگذاشتن که هیچ جای دنیا برپا بشه...)
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 05:15
azadi-iran - وین - لااتریش
شهادت - تهران - ایران. اگسم۲۹۲ - تهران - ایران. هبیلین - قم - ایران. _________________شماها اراذل اوباش مزد بگیران رژیم سلامی باید بدانید که بالاخره به قول معروف شتر در خونه شماها هم میاد . یک روزی شماها هم مثل گروه طالبان در بدر در خواهید شد. *** هر کی‌ چند روز نوبت اوست.**** . پس بهتر است که به مسائل زندگی‌ و اجتماعی با دیده . بازتری نگاه کنید. و هر چند باری به وجدان خود رجوع کنید . شماها فقط بازیچه این رژیم قرار گرفتید. رژیم‌ها می‌آیند و میروند. پاس بهتر است که جانب مردم را بگیرید تا دیر نشده.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 06:56
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
این هم راه حقّه بازی این دین ننگین را در لچک قرمز زیرین!!!! مثل لچک گًل من گلی‌ رهنورد!! و لچک قرمز مجاهدین!!!!!! جسته اند!!!! بی‌ سوادی و عدم بینش درست سیاسی درد ایرانی‌ بود هست و خواهد بود!!!!!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 13:13
elynaz - مونترال - کانادا
اسلام واقعی‌ ..اگه بیان تو تلویزیون ایران بگن آهای خانم می‌دانید ارزش‌ها شما اندازه تخم چپ یک مرد (من این جوری حرف زدم زیرا در مشهد یک آخوندی سر منبر لفظ تخم رو آورد جای بیضه این هم ادبیات اسلامی ) به هر حال اگه به زن‌های ایرانی‌ در تلویزون رسمی‌ ایران بگن که ارزششون نصف بیضه یک مرده ..چند تا زن به نظر شما از اسلام روی بر میگردنن !
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 17:07
elynaz - مونترال - کانادا
exam292 - تهران - ایرانشما چرا نمی‌خواهی قبول کنی‌ یک میلیارد شایدم بیشتر مسلمان در دنیا وجود داره ::خوب شما لطف کن یک کشور نشونم بده که مسلمان هستن و دین راستین اسلام نه این که آخوندا میگن !!و شما‌ها میگین اسلام این نیست که طالبان و آخوندا میگن اسلام خیلی‌ قشنگه خوب اون اسلام قشنگه رو به من کافر نشون بده یک کشور مسلمان به من نشون بده که در اون کرامت انسانی‌ ارج داشته باشه و زن مرد برابر زندگی‌ خوبی‌ بکنن ..
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 21:51
exam292 - تهران - ایران
"azadi-iran - وین - لااتریش" تو که کارت توهین کردنه! ولی هر وقت منطقی حرف زدی، منتظر جواب منطقی هم باش...اما "elynaz - مونترال - کانادا" عزیز، دشمنای اسلام ناب، میدونن اگه حکومت اسلامی واقعی و ناب پا بگیره، مردم دنیا اجازه ی یک روز حیات به حکومتهای فاسدشون نمیدن! لذا هر جریانی در راستای اسلام ناب قدمی برداشت، در نطفه خفه و یا منحرف کردند! کشوری مثل ایران هم یکی از این جریانهاست که می خواد به سمت اسلام ناب قدم برداره...(ولی هم دست به دست هم دادن تا این جریان رو خفه کنن!!!)
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 13:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.