آذربایجان مدعی ده میلیارد بشکه نفت ایران شد

اکتشاف بزرگ و مهم اخیر نفتی ایران در دریای خزر، که به اذعان مؤسسات خارجی توانسته، رقم چشمگیری به حجم ذخایر نفتی کشور بیفزاید، گویا مورد ادعای کشور آذربایجان قرار گرفته است.

به گزارش «تابناک»، این کشور مدعی است، این حوزه نفتی در مرزهای دریایی آذربایجان است؛ حوزه‌ای که نزدیک ده میلیارد بشکه نفت را در خود جای داده است.

بنا بر این گزارش، مؤسسه مدیریت اطلاعات انرژی در آمریکا، در آخرین گزارش خود از وضعیت توازن ذخایر نفت جهانی و مصرف جهانی اعلام کرده، ایران دارای ذخایر عظیمی از نفت است که نزدیک ۱۳۷ میلیارد بشکه یا ۹.‌۳ درصد از مجموع ذخایر جهانی و ۱۲ درصد از کل ذخایر اوپک را شامل می‌شود؛ اما مصرف داخلی ایران به سرعت در حال افزایش است و از نسبت تولید آن پیشی می‌گیرد.

مجموع تولید و مصرف نفت ایران از 1997 تا 2010آذربایجان مدعی ده میلیارد بشکه نفت ایران شد

این گزارش اشاره نموده که به رغم تحریم‌ها، صادرات نفت ایران در حال افزایش است، ولی همزمان با این امر، مشکلات ایران برای بازگرداندن عواید نفتی به تهران نیز بیشتر می‌شود؛ این گزارش شامل اطلاعاتی کلی از محل و پراکندگی ذخایر نفتی ایران است.

گزارش مؤسسه اطلاعات انرژیِ اشاره کرده که ایران حتی در ورای مرزهای خود ذخایر عظیم نفت و گاز دارد که همچنان در حال کاوش این ذخایر است. این گزارش همچنین آورده است که سال گذشته، شرکت ملی نفت ایران اعلام نمود ذخیره نفت سبکی را در میدان خیام به اکتشاف رسانده که پیشتر در سال ۲۰۱۰ به عنوان میدان گازی ثبت شده بود.

همچنین اکتشافات ایران در مناطق ساحلی غرب و جنوب نیز با مجموع ذخایر نیم میلیارد بشکه مورد توجه گزارش قرار گرفته است.

اما موضوع مهم این گزارش درباره ایران، اکتشاف مهم نفتی سال جدید در دریای خزر است که به تازگی سر و صدای بسیاری بر پا کرده است؛ این میدان نفتی که دارای ذخیره‌ای برابر با ده میلیارد بشکه است، توانسته مجموعاً ۷ درصد به ذخایر نفت کشور بیفزاید.

                      آذربایجان مدعی ده میلیارد بشکه نفت ایران شد
                                                   پراکندگی میادین نفت و گاز ایران در کمربند زاگرس         

گزارش مؤسسه البته اذعان نموده که کشور آذربایجان مدعی است، این حوزه نفتی متعلق به آذربایجان و در محدوده اکتشافات این کشور است.

گزارش یادشده با اشاره به وضعیت نا‌مشخص مرزی در دریای خزر، آورده که همواره این گونه مناقشات در دریای خزر میان کشورهای حوزه این دریاچه بوده و از هنگامی که حوزه‌های جدید نفتی و گازی در این دریاچه اکتشاف شده، این مناقشات بیش از گذشته بروز می‌کند.

گزارش مؤسسه با اشاره به مناقشات این ‌گونه در منطقه خاورمیانه، یکی از معضلات اساسی در تعادل عرضه و تقاضای نفت برای سال آینده را همین مناقشات معرفی می‌کند که روند عرضه در کوتاه مدت را به شدت با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.

                                                 آذربایجان مدعی ده میلیارد بشکه نفت ایران شد  
                                                  محل تقریبی اکتشاف حوزه نفتی جدید در دریای خزر


گفتنی است، این برای نخستین بار نیست که کشورهای همسایه در حوزه‌های نفتی و گازی با ایران وارد مناقشه می‌شوند. از سویی در ماه‌های اخیر و در پی تحریم‌های غرب علیه کشور، هر کدام از این رقبا می‌خواهند با پر کردن جای ایران در بازار نفت و گاز، سهم خود را از درآمدهای ناشی از صدور انرژی افزایش دهند و در این میان، حتی از دستبرد و چپاول میادین مشترک و سهم ایران نیز ترسی ندارند.

+30
رأی دهید
-55

romano - تهران - ایران
به مرده رو که بدی کفن پاره می‌کنه الهی هرچی پان ترکه قربونشون بره بفرما تحویل بگیر حق تو زن بچه تو با پرویی الهام نیم وجبی که دو روز مهر جمهوری مسخره اش خشک نشده داره هاپولی می‌کنه. والا ما دیدیم که وقتی خواهر برادر شوهر می‌کنند خرجشون از هم جدا میشه خنده‌دار اینه که اونور ایقدر قربون صدقه اینوریها نمیرن که اینوریها که تعدادشون 10 برابره قربون صدقه اونوری ها می‌رن (البته نه همه هموطنهای من). زمانی ضرب المثل می‌گفتن زن از تبریز بگیر زن بهشون نده! زن تبریزی از 6 ماه قبل ترشی زمستونشم آماده بود حالا اینقدر مملکت ما از سر این آخوندهای فاحشه نفتی بیچاره شده که مردم آذربایجان که پدر این ناحیه هستن آرزو می‌کنند جزو حیات خلوت بلشویکها بشن (یعنی موندم فیس افاده آذریها کجا رفته مثل اینکه کشور ترکمنستان بخواد جزو گنبدکاووس بشه! والا ما آذری دزد تو ایران دیدیم ولی گدا ندیدیم). مشکل اینه اینها همه هار شدن وگرنه چرا برای روسیه گو.. نمی‌کنن.
دوشنبه 4 دي 1391 - 12:39
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
طبق هرگونه تقسیم بندی آن منطقه متعلق به آذربایجان هست
دوشنبه 4 دي 1391 - 13:32
reza the persian - لیدز - انگلستان
آذربایجان خیلی‌ خیلی‌ غلط کرده
دوشنبه 4 دي 1391 - 13:41
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
این کشورهایی که 10 سال هم تاریخ ندارند و کشورهای حاشیه خلیج فارس که اصلا نمی توان آنها را کشور صدا کرد و با سیاستهای کثیف استعمار از ایران جدا شدند شاید ایران امروز به خاطر انگلی که به پیکر ایران چسبیده و خون این مردم و خاک را می مکد ابرقدرت نباشد ولی چرخ روزگار همیشه اینطور نمی چرخد یک روزگاری ایران به همه این مناطق حکمرانی می کرد و قول می دهم روزی خواهد رسید که حساب تک تک شما را برسیم البته شاید عمر ما اجازه دیدن آن را ندهد.
دوشنبه 4 دي 1391 - 14:34
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
با اینکه من ترک نیستم ولی همسرم ترک هست و بیشتر دوستانم هم ترک هستند همه ترکهای ایران برادر و هم خون ما هستند .اما آن عده که از طرف استعمار انگولک می شوند که ذره ای از خاک ایران را جدا کنند ریز ریز می کنیم.
دوشنبه 4 دي 1391 - 14:38
بت شکن - مونترال - کانادا
اگر آن میدان متعلق به آذربایجان بوده چرا تا حالا کشفش نکرده بودن؟؟ حالا که ایران کشف کرده آذربایجان صاحب شده؟؟یکی‌ نیست به این‌ها بگه شما یک دکتر و مهندس را نمیتوانید پرورش بدهید تمام بیماران لا علاج تان را به ایران میفرستید، مهندس‌های عمرانی تان را از غرب وارد می‌کنید حالا برا یه چاه نفت خمیازه می‌کشید؟؟
دوشنبه 4 دي 1391 - 15:24
بت شکن - مونترال - کانادا
اگر آن میدان متعلق به آذربایجان بوده چرا تا حالا کشفش نکرده بودن؟؟ حالا که ایران کشف کرده آذربایجان صاحب شده؟؟یکی‌ نیست به این‌ها بگه شما یک دکتر و مهندس را نمیتوانید پرورش بدهید تمام بیماران لا علاج تان را به ایران میفرستید، مهندس‌های عمرانی تان را از غرب وارد می‌کنید حالا برا یه چاه نفت خمیازه می‌کشید؟؟
دوشنبه 4 دي 1391 - 15:31
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک. علیف زاده بی‌خود میکنی‌ در این سا یت‌ بهمراه ماله کشان اسلام و ملا هنرنمایی میکنی‌!!!! اران !!!!را کردید آذر بایجان برای چنین روزی!!! و قاجاریه ی مغول زاده چون تو این قسمت‌ها را به روسیه واگذار کرد!! گورت را از این سا یت‌ گم کن!!!۱
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:09
exam292 - تهران - ایران
"Tourkan - کپنهاگ - دانمارک": آذربایجان عددی نیست! یکی دیگه از نوکرای صهیونیسمه و اسرائیل اونو کوکش کرده...
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:22
anti-US - مونترئال - کانادا
وقتی کشور جعلی آذربایجان تشکیل شه، 4 تا پانترک ضد ایرانی هم طرفدارش بشند، همین میشه؛ کشورهای جعلی زاییده بیگانگان
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:51
anti-US - مونترئال - کانادا
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک: عزیز من میشه جمله-ات رو یه بار دیگه بخونی؟! "طبق هر گونه تقسیم بندی..."؟! یعنی هر طور که تقسیم بندی کنیم، اونجا مال ترکاست؟! این "هرگونه تقسیم-بندی" تو بوی ادعای رو باد معده میده، وگرنه تقسیم بندی "هر گونه" نداره، و لابد یه معیاری داشته و داره که یا مال ایرانه یا مال کشور جعلی آذربایجان. در حیرتم چقدر این ترکها روحیه جعل دارند؛ مولانا ترک بوده، بابک خرمدینریال قبل از ورود ترکها به این سرزمین، ترک بوده، ... همه ترک بودند
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:56
romano - تهران - ایران
Tourkan - کپنهاگ - نوکر صفتی نوکر صفتی وجود نداری برو قره باغ پس بگیر بعد بیا خط مرزی برای ایران بزرگ که همون تاجشم آذربایجانه تعیین کن. من تعجب می‌کنم بچه‌های آذری تعصبشون کجا رفته امثال اینها نون نمک مارو می‌خورن تو مدرسه‌های اینجا درس می‌خونن مردم دوا درمونشون می‌کنند بعد می‌رن به همون مردم همزبونشون از پشت خنجر می‌زنن البته نوکر صفتی چیزیه که برخیها نمی‌تونند ترکش کنند و تو خونشونه Tourkan تو نه یک ترکی و نه یک آذری. افتخاری و لیاقت آذری بودن نداری شما امثال پیشه وریها هستین که مردم آذربایجانو سلاخی کردین بعد هم به نوکری روسها رفتین که آدم حسابتون نکردن شما بچه همونهایی هستین که موقع حمله روسها تو کوههای تالش و گیلان قایم شدین و روسها مردم آران رو سلاخی کردن آذریها با تن لخت و شمشیر به جنگ توپهای غران بلشویکها 25 سال می‌ره الانم این نسل کشی عین خیالتون نیست. شرم بر شما وطن فروشان و برادران فروشان تو به آذری رحم نمی‌کنی وای بحال ما.
دوشنبه 4 دي 1391 - 15:32
raha1984 - هامبورگ - المان
به گور پدر نداشته اشان خندید که همچین غلطی میکنند
دوشنبه 4 دي 1391 - 19:28
kobalt - کرج - ایران
خوش غیرت 20درصد خاکت اشغال ارمنستانه ادعای نفت زیر دریا رو میکنی.به پشتوانه گنده ترا زبون درازی میکنی با غیرت اینو بدون که با تشکیلات مردم نمیشه دوماد شد.
دوشنبه 4 دي 1391 - 20:35
farahnoush - ساری - ایران
حتی از دستبرد و چپاول میادین مشترک و سهم ایران نیز ترسی ندارند. ایننشان از پست ورذل بوودن همسایگان ما دارد ما درهیچ دوره ای از تاریخ اینگونه زمین زده را نمی زدیم ! اینجا که ادم یاد شعر قیصر داریوش می افتد متاسفانه نسل جوان ایران هم اینگونه شده است .. !
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:38
farahnoush - ساری - ایران
آذربایجان قره باغ اش زیر دست ارمنیا بود ! که آقا ابوالفضل پیشنهاد کمک ایران رد کرد و گفت : من وقتی به ایران می یام که بخوام تبریز تحویل بگیرم !؟ . بر اساس قوانین بین الملل سهم ایران باید 50 درصد دریاچه کاسپین بود و کشوری که تجزیه شد باید از سهم اون کشور میون مردمش تقسیم م شد اما ما بخاطر بی عرضگی جناب آقای خامنه ای که ایشون از اون ترکایی که بیشتر به آقای ناصرالدین شاه رفته نه شاه عباس ,شاه اسماعیل و نادرشاه .. وضعمون الان اینه!. یادمون نره که اسرائیل الان طرف آذربایجان است .. ولی آذر بایجان بغیر از ترکیه با تمام کشورهای همسایه اش مشکل دارد .. و اگر یک روز روسیه بلایی سرشون بیاره نه آمریکا و نه اسرائیل هیچ کدوم طرفش نمی گیرند !. امیدوارم مردم اونها هم به ازادی و دموکراسی که حقشونه وهمچنین ما برسیم! اما مردم اذربایجان خیلی از ایرانی ها متنفرند برعکس ترکهای ترکیه که خیلی ایرانی هارو دوست دارند و اونهارو برادرای دینی خود می دونند !
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:33
farahnoush - ساری - ایران
آذربایجان قره باغ اش زیر دست ارمنیا بود ! که آقا ابوالفضل پیشنهاد کمک ایران رد کرد و گفت : من وقتی به ایران می یام که بخوام تبریز تحویل بگیرم !؟ . بر اساس قوانین بین الملل سهم ایران باید 50 درصد دریاچه کاسپین بود و کشوری که تجزیه شد باید از سهم اون کشور میون مردمش تقسیم م شد اما ما بخاطر بی عرضگی جناب آقای خامنه ای که ایشون از اون ترکایی که بیشتر به آقای ناصرالدین شاه رفته نه شاه عباس ,شاه اسماعیل و نادرشاه .. وضعمون الان اینه!. یادمون نره که اسرائیل الان طرف آذربایجان است .. ولی آذر بایجان بغیر از ترکیه با تمام کشورهای همسایه اش مشکل دارد .. و اگر یک روز روسیه بلایی سرشون بیاره نه آمریکا و نه اسرائیل هیچ کدوم طرفش نمی گیرند !. امیدوارم مردم اونها هم به ازادی و دموکراسی که حقشونه وهمچنین ما برسیم! اما مردم اذربایجان خیلی از ایرانی ها متنفرند برعکس ترکهای ترکیه که خیلی ایرانی هارو دوست دارند و اونهارو برادرای دینی خود می دونند !
دوشنبه 4 دي 1391 - 22:33
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
به همین خیال باشید، تمام ایران از آن ما تورک‌ها هست
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 02:37
garmsari - یورک - بریتانیا
خاک به سر اخوند حـ....
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 02:48
golden remix - استکهلم - سوئد
هر کشوری غیر از ایران این همه نفت داشت مردمش مثل آقا زندگی‌ میکردند و آواره اینجا و آنجا نمیشدند . به درک که نفت پیدا کردند جیب آقا‌ها و آقا زده‌ها پرتر می‌شه. آذربایجان ببره بهتره ،حد اقل چند تا کشتی‌ گیر و مربی‌ ایرانی‌ به نون و نوایی میرسند
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 04:13
farahnoush - ساری - ایران
بچه ها شما به اقا Tourkan - کپنهاگ - دانمارک دارید خیلی توهین می کنید ؟! . مغول زاده - نوکر -پیشه وری خائن .. !. من از حرف ایشون خوشم نیومد اما فکر کنم بدون توهین کردن به هم دیگه هم بتونیم نظر بدیم !منطقی حرف زدن بیشتر از توهین کردن اثر دارد ! تازه حرف اونقدر بدی هم نزد نظرش داده .. کشور اذر بایجان باما فقط مشکل ندارد بلکه با ترکمنستان هم مشکل دارد سر گاز ونفت کاسپین! من کلا از دست این کشور خیلی دلم پر که تمام خرابکاری های توی اکوسیستم دریای کاسپین تقصیر اینا و روساست !
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 06:40
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
farahnoush - ساری - ایران- دوست عزیز کسی که برای استعمار دم تکان دهد این نام ها که هیچ باید آنها را ریز ریز کرد.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:19
farahnoush - ساری - ایران
"به همین خیال باشید، تمام ایران از آن ما تورک‌ها هست ". به این می گند نژاد پرستی .. ؟؟؟!!! . ایران برای تمام مردم ایران از پارس , کرد , لر , بلوچ , ترکمن , قشقایی , بختیاری , گیلک , مازرونی , ارمنی , یهودی , گرجی , عرب , تالشی , اذری و .. است !. تازه فعلا ایران فقط برای آقازاده ها و سپاه وبرای هیچ کدومون نیست !
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:50
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک ... خیلیها جوابت را داده اند. نیازی به تکرار آن حرفها نیست. اما یک چیز دیگر به تو .....ستون پنجمی....خور ترکها بگویم: خیلی دلم میخواد برای یک بحث تن به تن و حضوری تو را یک روز ملاقات کنم. به اون حیدر علی اف هم بگو میتونن بیان نفت جبرانی ببرن به شرطی که خودش بیاد تلمبه بزنه تا نفتش بیاد.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 18:33
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
جوجه‌ها را آخر پاییز میشمارند
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 22:35
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
رژیم هر وقت کم میاورد دست به چنین شایعاتی میزند و یک باره ملی‌ گرا میشود، بعضی‌ احمق‌ها هم این حرف‌ها را باور میکنند، استخراج نفت از جنوب بسیار راحت تر از شمال هست، تو جنوب زیرش زایده، در دریای خزر رژیم مانور تبلیغاتی میدهد و جسارت کوچکترین غلطی ندارد
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 22:43
hossein-87 - تهران - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک - آقا شنیدم قبلا عراق هم جزوی از آذربایجان بوده،راسته؟! لینچـــــان آذربایجان -- امید خلق آذر -- دوست داریم برادر
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 07:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.