دادستان تهران: جوانفکر به زندان برگردانده می‌شود

عباس‌جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفته است علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران امروز دوباره به زندان اوین برگردانده خواهد شد.

دادستان تهران: جوانفکر به زندان برگردانده می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، دادستان تهران امروز دوشنبه چهارم دی‌ماه در مورد این‌که آیا مرخصی جوانفکر تمدید می‌شود یا خیر گفت: "این فرد امروز خود را به زندان معرفی می‌کند."

پیشتر قهرمان شجاعی، وکیل جوانفکر گفته بود: "احتمال زیادی می‌دهم که آقای جوانفکر به دلیل تقارن ایام مرخصی با تقاضای عفو مشروط و گواهی پزشکان، دیگر به زندان بازنگردد."

به گفته شجاعی، جوانفکر هم‌اکنون محکومیت پرونده نشریه خاتون را طی می‌کند که از مجموع شش ماه محکومیت حبس، سه ماه آن را گذرانده است.

بر اساس قوانین ایران، "هرکس برای بار اول به علت ارتکاب جرمی به مجازات حبس محکوم شده باشد و نصف مجازات را گذرانده باشد"، دادگاه می‌تواند با رعایت شرایطی وی را از زندان آزاد کند. به این روال "عفو مشروط" گفته می‌شود.

 غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز در نشست خبری روز دوشنبه ۲۷ آذرماه خود در مورد محکومیت جوانفکر گفته بود احمدی‌نژاد نامه‌ای در همین رابطه به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نوشته و وی نیز جوانفکر را عفو کرده‌ است.

به‌گفته محسنی اژه‌ای نامه‌ای نیز در این‌باره به قوه قضائیه ارسال شده است.

دادگاه کیفری استان تهران آبان‌ماه سال گذشته، جوانفکر را به اتهام "نشر مطالب خلاف موازین اسلامی" به شش ماه حبس و به اتهام " انتشار مطالب خلاف عفت" به شش ماه حبس دیگر محکوم کرد.

دادگاه همچنین مدیرعامل خبرگزاری ایرنا را از هرگونه اشتغال و فعالیت مطبوعاتی به مدت سه سال محروم کرده است.

علی‌اکبر جوانفکر مشاور احمدی‌نژاد و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی که سرپرستی مؤسسه ایران را هم بر عهده دارد، پنجم مهر امسال توسط دادستانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

جوانفکر از چهارشنبه شب (۳۰ آذرماه) برای چهار روز به مرخصی آمد و برای درمان در بیمارستان آتیه تهران تحت نظر پزشکان داخلی و قلب بستری شد.

در مدتی که وی در بیمارستان بستری بود، محمود احمدی‌نژاد، اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دبیرخانه اجلاس غیرمتعهدها، محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدشریف ملک‌زاده، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سعید مرتضوی، رئیس سازمان تأمین اجتماعی از او عیادت کردند.

جوانفکر در تشریح وضعیتش در زندان گفته است: "من در زندان احساس زندانی بودن ندارم، احساس آزادی دارم. آزادانه فکر می‌کنم و آزادانه نظر می‌دهم و حرف می‌زنم و در چارچوب قانون عمل می‌کنم."

احمدی‌نژاد هفتم مهرماه امسال پس از بازگشت از سفرش به سازمان ملل گفت: "هنگامی که خبر دستگیری آقای جوانفکر را شنیدم بسیار متأسف شدم که در آستانه سخنرانی رئیس‌جمهور که فضای سیاسی جهان منتظر شنیدن صدای ملت ایران است چنین اتفاقی رخ داد."

احمدی‌نژاد سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل را پراهمیت خواند و ضمن بیان این‌که این سخنرانی در مرکز توجه رسانه‌های جهان قرار داشت، گفت: "هنگامی که مشاور رئیس جمهور و رئیس خبرگزاری دولت دستگیر شد این در صدر اخبار آمد و واقعاً نمی‌دانم چه باید گفت."

احمدی‌نژاد چندی بعد خواهان دیدار از زندان اوین شد که رئیس قوه قضائیه این اجازه را به وی نداد.

مخالفان دیدار رئیس‌جمهور ایران از زندان اوین یکی از دلایل این دیدار را زندانی بودن جوانفکر در این زندان دانستند.

+12
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.