مهمان‌پرست: بریتانیا صلاحیت دخالت در امور داخلی کشورها با ادعای واهی حقوق بشر را ندارد

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، سخنان ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا درباره "وجود شواهد غیرقابل انکار نقض حقوق بشر در ایران" را "مغرضانه، مداخله‌جویانه و خلاف واقع" خواند.

مهمان‌پرست: بریتانیا صلاحیت دخالت در امور داخلی کشورها با ادعای واهی حقوق بشر را ندارد

به گزارش خبرگزاری های ایران، آقای مهمانپرست، سخنان ویلیام هیگ درباره "بازداشت های خودسرانه" و ابراز نگرانی از وضعیت نسرین ستوده، وکیل زندانی، را تلاش دیگری برای "سوء استفاده از موضوعات حقوق بشری" دانست.

روز ۲۰ دسامبر، و همزمان با رای سازمان ملل متحد به قطعنامه‌ای جدید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، ویلیام هیگ با انتشار  گفته بود: "شهروندان عادی ایرانی از حقوق اولیه و اساسی خود محرومند و بسیاری از آن‌ها از بازداشت‌های خودسرانه ، حبس بی‌دلیل و مرگ در وحشت مدام به سر می‌برند. شواهد غیر قابل انکاری از نقض حقوق بشر وجود دارد. اخیراً مرگ ستار بهشتی در بازداشت نمونه‌ای تاسف‌بار از چنین مواردی بود."

وزیر خارجه بریتانیا در این پیام از مقام های ایرانی خواسته بود تا نسرین ستوده، وکیل و حقوقدان زندانی را که به شش سال زندان، ۱۰ سال محرومیت از وکالت و ۱۰ سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شده، آزاد کنند و گفته بود: " به منظور جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات، روزنامه نگاران تحت فشار قرار می گیرند و برای ترساندن کسانی که به اعاده حقوق اساسی بشر برمی خیزند، وکلا را تحت فشار قرار می دهند."

نسرین ستوده که در حال گذراندن دوره محکومیت خود در زندان اوین است، به تازگی مادرش را از دست داده و به گفته رضا خندان، همسر این حقوقدان، مقام های قضایی به او اجازه دیدار با مادرش را ندادند ولی اجازه دادند با همراهی نیروهای امنیتی در مراسم تدفین مادرش شرکت کند.

آقای هیگ در پیام تصویری خود تاکید کرده بود که "تامین و بسط و توسعه حقوق بشر در بطن سیاست خارجی بریتانیا جای دارد و به همین خاطر بریتانیا به حمایت از کسانی که از حقوق بشر دفاع می‌کنند متعهد و پایبند است."

رامین مهمان‌پرست در واکنش به سخنان ویلیام هیگ گفت: "دولت انگلیس با سابقه طولانی استعماری و پرونده سنگین نقض حقوق بشر، صلاحیت دخالت در امور داخلی کشورها با ادعای واهی مدعی حقوق بشر را ندارد."

آقای مهمان‌پرست ابراز نگرانی ویلیام هیگ از نقض حقوق بشر و زندانیان را "شیوه مذموم و منسوخ"ای خواند که "به فرهنگ رایج در میان سیاستمداران انگلیسی تبدیل شده است."

او گفت که قوه قضاییه در ایران مستقل است و طبق قانون و طی مراحل دادرسی عادلانه به پرونده‌های محکومان قضایی رسیدگی می‌کند و از فشارهای بیرونی تأثیر نمی‌پذیرد.

+24
رأی دهید
-13

aziz iran - کپنهاک - دانمارک
این یارو همونی نیست که کتک خورده بود و بخودش شاشیده بود ..... بازم مثل اینکه تنش بخارش افتاده
دوشنبه 4 دي 1391 - 11:56
juvel - اسلو - نروژ
خفه شو ، اشغال.
دوشنبه 4 دي 1391 - 11:59
skyskysky - ایران - ایران
دیگه دنیا داره عوض می‌شه به گفته نخست وزیر انگلیس و تحلیلگران بزرگ دنیا دیگه غرب تنها قطب دنیا نیست ،به امید روزی که با تمام قدرت جواب تمام تحریمها و زورگوی‌های غرب را مثل خودشون مقابل به مثل کنیم.
دوشنبه 4 دي 1391 - 12:37
tondar - شفیلد - انگلستان
ای والا جواب دندون شکن دادیا خودمونیما لعنت بر خامنه ای هههههههههه
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:29
skyskysky - ایران - ایران
شما فکر کن شعاره ، هاهاها...
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 05:04
farahnoush - ساری - ایران
به نظر من بریتانیا تنها کشوری که واقعااز حقوق بشر استفاده ابزاری نمی کند و واقعا درد ان دارد ! ولی المان در برابر ترکیه و اسرائیل و کشورهای عرب کوتاه می یاید !و امریکا که فقط حقوق بشر برای ایران می بیند نه ترکیه , اذربایجان و عرب ها و اسرائیل !کلا حقوق بشر یک بازیچه سیاسی است !. بریتانیا از هر نظر باید مجری خوبی برای حقوق بشر است ! در کشورش مردم با هر زبان و دین و طرز فکری به راحتی و صلح زندگی می کنند ! همواره طرف حق می گیرد .. !. درست است بریتانیا بلای زیادی سر ما اوردند اما مردمان خوبی به نظر من هستند !
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 22:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.