اخطار قانون اساسی در مجلس به اظهارات تلویزیونی محمود احمدی‌نژاد

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه، سوم دی‌ماه، در واکنش به گفت و گوی تلویزیونی محمود احمدی نژاد در شامگاه شنبه، دوم دی ماه، اظهارات رییس دولت را «فرافکنی» خواند و از هیات رییسه مجلس خواست برای بررسی اظهارات رییس جمهوری ایران جلسه غیرعلنی، غیر رسمی تشکیل دهند.

               اخطار قانون اساسی در مجلس به اظهارات تلویزیونی محمود احمدی‌نژاد

اشاره احمد توکلی به آن بخش از اظهارات محمود احمدی نژاد در گفت و گوی تلویزیونی شنبه است که او در آن خواستار «کسب اختیارات ویژه برای مدیریت متمرکز اقتصادی» شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ احمد توکلی، در اخطار خود این سخنان محمود احمدی نژاد را ناسازگار با ارکان قانون اساسی توصیف کرد و افزوده است: «رییس جمهور قروم قروم کسب اختیارات ویژه دارد مثل دکتر مصدق و حذف مجلس.»

به گفته نماینده تهران، «در این صحبت که البته بسیار خوب از نظر ادبیات بیان شد، [محمود احمدی نژاد] مکررا به مجلس و به منتقدان خود حمله کردند و مهمترین نکته این است که خواهان مدیریت اقتصادی متمرکز هستند.»

آقای توکلی این خواست رییس دولت را «یک خطر» خواند که به گفته او «رکن اصلی مردم سالاری دینی را تهدید می‌کند.»

این نماینده مجلس در ادامه اخطار قانون اساسی خود، از رییس مجلس خواست تا یک جلسه غیررسمی غیرعلنی، برگزار شود «تا این مباحث در آن جلسه مطرح شده و سرانجام اطلاعات ساده انگارانه‌ای که ایشان ارائه کردند و فرافکنی‌هایی که کردند چه خواهد شد.»

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار احمد توکلی و درخواست او برای برگزاری یک جلسه غیررسمی غیرعلنی از بررسی این درخواست در‌ هیات رییسه مجلس خبر داد و گفت: «این مسئله مهم است و باید راجع به این موضوعات بحث شود.»

به گفته رییس مجلس شورای اسلامی، «بحث مدیریت متمرکز سه سطح دارد. سطح سیاستگذاری که از شئونات رهبری است، سطح قانونگذاری که مربوط به مجلس است و سطح اجرا که مربوط به قوه مجریه است که از طریق وزرا باید صورت گیرد و آنها هم مطابق قانون وظایفی دارند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، ارسلان فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو حقوق مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرده است که محمود احمدی نژاد، «طرح تمرکز اقتصادی» را طی یادداشتی در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، به آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس این مجمع، ارایه کرده و به دستور آقای هاشمی کمیته‌ای ۸ نفره مسوول بررسی این طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است.

به گفته آقای فتحی‌پور، «بنا به دستور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر شد که کمیسیون اقتصادی مجمع بررسی‌های لازم را درباره طرح رییس جمهوری انجام دهد و پس از مشخص شدن جزئیات، ریز کار و ساز و کارهای اجرایی، آن را در صحن علنی مجمع مطرح کند.»

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس در اخطار قانون اساسی روز یکشنبه خود، همچنین با اشاره به بخش دیگری از سخنان محمود احمدی نژاد در گفت و گوی تلویزیونی شنبه شب، گفت: «یک برآورد ابتدایی نشان می‌دهد، ایشان که می‌خواهد گازی را که به مردم می‌فروشد به قیمت ترکیه حساب کند و نفت خامی که به پالایشگاه‌ها می‌فروشد به قیمت [لیتری] ۱۰۰دلار حساب کند، حدود ۲۵۰ میلیارد دلار از طریق افزایش قیمت حامل‌های انرژی پول کسب می‌کند.»

به گفته احمد توکلی، برای تحقق خواست رییس دولت و در صورت اجرای این برنامه که محمود احمدی نژاد در اظهارات شنبه شب خود در گفت و گوی تلویزیونی به آنها اشاره کرد، قیمت بنزین معمولی به لیتری ۵ هزار تومان، قیمت بنزین سوپر به لیتری ۵ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت گازوییل به لیتری یک هزار و ۷۵۰ تومان خواهد رسید.

این نماینده مجلس، در برآورد خود از تغییر قیمت حامل‌های انرژی پس از اجرای برنامه مورد نظر محمود احمدی نژاد، گفت: «قیمت، نفت کوره به لیتری یک هزار تومان، قیمت نفت سفید به لیتری ۵۰۰ تومان و گاز طبیعی به یک هزار و ۱۰۰ تومان خواهد رسید.»

محمود احمدی نژاد در گفت و گوی تلویزیونی شنبه شب خود با گلایه از مجلس شورای اسلامی، گفته بود که «با توجه به تحمل مردم اجرای کامل و یک جای هدفمند کردن یارانه‌ها ممکن بود.»

او در همان گفت و گو تاکید کرد که «طرح هدفمندی یارانه‌ها مخالفین سیاسی و اقتصادی زیادی داشت و مخالفین سیاسی آنقدر اطلاعات غلط به جامعه تزریق کردند که فضا غبارآلود شد.»

پیش از برگزاری گفت و گوی تلویزیونی محمود احمدی نژا، محمد رضا باهنر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه جامعه اسلامی مهنسان، ‌هشدار داده بود که «رییس جمهوری با طرح موضوع اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در گفت و گوی تلویزیونی خود موجب اختلاف دوباره دولت و مجلس نشود.»

+44
رأی دهید
-61

sir_reza - تهران - ایران
مردم سالاری دینی!!!! چه ترکیب نامتناسبی
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:47
bekar - خواف - ایران
ای دلش پیر همه شما
یکشنبه 3 دي 1391 - 15:54
compatriot - تورنتو - کانادا
مردم سالاری دینی!؟؟
یکشنبه 3 دي 1391 - 16:56
دل سوخته - اریزونا - امریکا
((((((((((محمود احمدی نژاد در گفت و گوی تلویزیونی شنبه شب خود با گلایه از مجلس شورای اسلامی، گفته بود که «با توجه به تحمل مردم اجرای کامل و یک جای هدفمند کردن یارانه‌ها ممکن بود.»)))))))))))) اگه ملت مثل گاو خر یابو حیوان سرشونو ندازن پائین و حداقواکنشی از خودشون نشون بدن و توی انتخابات شرکت نکنن اینجور خودسرانه هر جور که دلشون خواست تصمیم نمیگیرن خدارو شکر که چند سالی هست از شر این بی شرف ها راحت شدم با مهاجرت ولی باشنیدن اینگون اخبار واقعا ادم متحیر میشه که خیلی راحت هر کاری که دلشون میخواد انجام میدن
یکشنبه 3 دي 1391 - 17:37
faghat zartosht - شیراز - ایران
مردشور تو اون میمونی نژاد و مردم سالاری دینیتون رو ببره که آخرش ما نفهمیدیم چه لجنیه!!!!!!!.
یکشنبه 3 دي 1391 - 17:45
dara20 - تهران - ايران
شما‌ها همه سر و ته یک زباله هستید.
یکشنبه 3 دي 1391 - 18:17
پردلان - نیس - فرانسه
با این که از مموتی بیزارم ولی از اینکه این آدم خیلی قشنگ همتون رو سر کار گذاشته و فاتحه ساختار به اصطلاح حکومتی را خونده و هیچکدوم وجودشو ندارید با هاش برخورد کنین لذت می برم.. ببینید در باره شما آشغال ها چی می دونه که جرات نمی کنید دست بهش بزنید.. ای که آرزو دارم روز پاسخگو بودنتونو قبل از مرگتون ببینم.
یکشنبه 3 دي 1391 - 17:36
ملاصدرا - شیراز - ایران
احمدی نژاد راست گفته که اجرای کامل و یکجای قانون هدفمندی ممکن بوده است!!چون ایشان به میزان واقعی تحمل فشار مردم اگاه است و به خوبی میداند که این ملت هنوز خیلی جا دارد مثلا بنزین لیتری 5000تومن!!!!!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 20:31
ali1111 - تهران - ایران
لطفا همگی‌ از اخمقی نژاد طرفداری کنید...چون این ابله تنها کسی‌ است که میتواند باعث شود اینها از داخل خود را بخورند و متلاشی شوند، بدون خونریزی جوانان این کشور!
یکشنبه 3 دي 1391 - 22:29
naderan - یوتوبوری - سوید
من شاهد قتل ان زنی بودم که در بهشهر اعدام کردی زهرا کاظمی که حامله هم بود.هنوز فراموش نکردم بعد از سی سال چی جواب داری بکی ایا قتل ان بچه بی گناه تاوان نداره.شما بابت جنایتهایت ایا فکر کردید . روزی خواهم نوشت تا دنیا بداند.شما چه جنایتگاری.
دوشنبه 4 دي 1391 - 04:38
bozorg - همدان - ایران
اقا ملت ایران خودشون دوست دارن بهشون زور بگن کی باید ببینن ول کنید بابا اجرای فاز 6 هدفمند کردن با پسر حداد عدل هم هم میبینیم به امید خدا
دوشنبه 4 دي 1391 - 06:16
Parsi6 - نیویورک - آمریکا
اونوقت میگن آخوند عقل نداره .. ببین چه جوری از تشکیلات خودشون یه اپوزیسیون قلّابی در آوردن به نام احمدی نژاد. تمام این بازی‌ها از طرف علی‌ گدا هدایت می‌شه. این آخوند واسه موندن تو قدرت دست به هر حیله و فریبی میزنه .. کسی‌ دیگه از جنبش سبز و موسوی حرفی‌ نمیزنه.
دوشنبه 4 دي 1391 - 07:47
فراوانی - قطر - قطر
مردم سالاری دینی یعنی که مردم باید هیچ کاره باشند نمایندگان مثل بادمجون در مجلس بشینند وجنتی و بسیج وسپاه و رهبر جولان بدهند ومردم هم سالار بی اختیار تو سری خور باشند
دوشنبه 4 دي 1391 - 10:43
pinokyo - بیرمنگام - انگلستان
تازمانیکه متوسط شعورمردم ازعدد10بالاترنرودهمین حکومت داری بایدادامه پیداکند!!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 11:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.