رکورد فقر در آلمان شکسته شد

بیش از نیم میلیون شهروند آلمانی زیر خط فقر زندگی می‌کنند. به باور کارشناسان اقتصادی، دلیل اصلی این امر اعمال "سیاست آمریکایی‌کردن بازار کار" این کشور است که می‌توان آن را با تصویب قانون حداقل دستمزد تغییر داد.
 

"اتحادیه‌ی سازمان‌های خیریه‌ی کلیسایی" آلمان هر سال گزارشی از وضعیت فقر در ایالت‌های مختلف این کشور، با در نظر گرفتن ویژگی‌های این مناطق، تهیه می‌کند. بر اساس تازه‌ترین پژوهش این اتحادیه، "شرایط اسف‌باری" که در این ایالت‌ها حاکم است "قابل تحمل" نیست. اولریش اشنایدر، مدیر مسئول این اتحادیه در این رابطه می‌گوید: «در این مناطق از هر ۷ شهروند آلمانی یک تن زیر خط فقر زندگی می‌کند.» در این گزارش آمده است: «در حال حاضر بیش از نیم میلیون نفر در فقر بسر می‌برند. با این رقم، رکورد فقر در آلمان شکست.»
 
شناسه‌های فقر و ثروت در آلمان برحسب میانگین درآمد عمومی تعیین می‌شود. در این کشور هر شهروندی که تنها از ۶۰ درصد درآمد متوسط افراد جامعه، به عبارت دیگر از درآمد ماهانه‌ای زیر ۷۸۱ یورو، برخوردار باشد، در مرز فقر زندگی می‌کند.


 
بیکاری طولانی‌مدت از علل اصلی فقر است؛ مردی در دویسبورگ در میان اسباب و آلاتی که خانواده‌ای لازم نداشته و بیرون گذاشته، به دنبال اشیاء قابل استفاده می‌گردد


 
درجه‌ی فقر در ایالت‌های آلمان
 
شرایط اقتصادی ـ اجتماعی مردم در ایالت‌های شانزده‌گانه‌ی آلمان یکسان نیست. بر پایه‌ی پژوهش این اتحادیه، شمار بیکاران و نیازمندان به کمک‌های دولتی در ایالت‌های جنوبی، اندک و بر عکس، در مناطق شرقی بیشتر است. ایالت‌های غربی و شمالی در وضعیت متوسطی بسرمی‌برند.

 

به گفته‌ی اولریش اشنایدر، تفاوت‌های منطقه‌ای در حال حاضر در حال تغییر است و به عنوان مثال، شرایط اقتصادی شهروندان آلمانی در شرق و غرب این کشور، به یکدیگر نزدیک می‌شوند. اشنایدر می‌گوید:‌ «تفاوت بین شرق و غرب آلمان از ۲‌,۷ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۵,۵ درصد در سال گذشته رسیده است.»
 
این کاهش تفاوت از یک سو به دلیل بهتر شدن شرایط زندگی مردم در ایالت‌های شرقی و از سوی دیگر بدتر شدن وضعیت شهروندان آلمان در مناطق غربی است. بر اساس جدول ارزیابی شرایط اقتصادی این اتحادیه، شهر برمن در ایالت برمن در غرب آلمان، با ۳,۲۲ درصد در پایین‌ترین رده، بعد از ایالت مکلنبورگ ـ فورپومرن در شرق آلمان، با ۲,۲۲ درصد قرار دارد.
 
برلین و نوردراین وستفالن در مرز فقر
 
وضعیت اقتصادی ایالت نوردراین وستفالن در غرب آلمان، و برلین، پایتخت این کشور در شمال، به ویژه نگران‌کننده است. دلیل اصلی نابسامانی اقتصادی در ایالت نوردراین وستفالن افزایش شمار بیکاران در شهرهای کنار رود روهر، در نتیجه‌ی عدم استخراج زغال‌سنگ در معادن این منطقه است. بنا بر آمار این گزارش، نابسامانی اقتصادی در این منطقه در عرض یک سال از ۴,۱۷ درصد به ۹,۱۸ درصد رسیده است.
 
وضعیت در ایالت برلین از نوردراین وستفالن هم وخیم‌تر ست. به گفته‌ی اولریش اشنایدر، فقر در برلین در سال گذشته، ۹,۱ درصد افزایش یافته و به بالای مرز ۲۱ درصد رسیده است.


  
مراکز خیریه متعدد در شهرهای آلمان یک وعده غذای گرم به مستمندان می‌دهند

 

مدیر مسئول این اتحادیه معتقد است که گسترش فقر در جامعه‌ی آلمان، با وجود کاهش مستمر شمار بیکاران، در نتیجه "سیاست آمریکایی‌ کردن بازار کار" است. او می‌گوید: «در اثر اتخاذ این سیاست، شمار کسانی که کار می‌کنند ولی با درآمد آن، قادر به تامین زندگی خود نیستند، افزایش یافته است.‌» او معتقد است که برای مبارزه با گسترش فقر در جامعه‌ "تصویب قانون حداقل دستمزد، افزایش میزان کمک‌های دولتی برای تامین هزینه‌های زندگی و کرایه‌ی خانه نیازمندان" ضروری است. به‌گفته‌ی اشنایدر، دولت می‌تواند با تغییر سیاست برنامه‌ریزی اقتصادی خود، بودجه‌ی اجرای این قانون را که "حدود ۲۰ میلیارد یورو" است، فراهم آورد.

+82
رأی دهید
-34

pink panther - ابیجان - ساحل عاج
در اینکه سیاست‌های آمریکا رو تقلید میکنه بحثی‌ نیست اما اونها یه مشت الکلی و معتاد هستن.چطور میشه یه خانواده آفریقایی ۱۰ نفره در سلامت کامل بسر میبره.ماهانه ۱۸۰ یورو فقط حق بچه تا زمانیکه دانشگاه بره بعد همون بچه حدود ۳۰۰ یا ۳۵۰ یورو هم حقوق میگیره با یک سری مزایای دیگه.اونها دوست دارن آنطور زندگی‌ کردن رو
یکشنبه 3 دي 1391 - 13:23
shahab46 - هانوفر - المان
این نیم میلیون هم که زیر ۷۸۱ یورو درآمد دارند بدونید سه‌ برابر این مبلغ را بصورت سیاه در بازار به جیب میزنند که خیلی‌ از آنها به اداره کار اعلام نمیکنند.
یکشنبه 3 دي 1391 - 13:53
ehsan1987 - تهران - ایران
یعنی تو المان ماهی 3میلیون 200هزار تومان درامد داشت باشی فقیری!!!. این درامد برای 95%مردم ایران یک رویاست.
یکشنبه 3 دي 1391 - 14:16
احتراز - دورف - آلمان
مشکل اصلی‌ شرکتهای که آدم اجاره‌ میدن ، و از کار کردن مردم سود زیادی بجیب میزنن. که که شماره این شرکتها در این چند سال چند برابر شده تا جأیکه که کارفرماها هیچ کدام میلی به استخدام مستقیم ندران، و همه از طریق این شرکتهای اجأرهی نیرو میگیرن. و این شرکتها هم هر ۶ ماه قرارداد می‌بندن. و نزدیک ۲ سال که میشود اخراج، و نیرو جدیدی میگیرن. این است علت اصلی‌ فقر در آلمان. و این شرکتها حداقل حقوق را پرداخت می‌کنن، با این که از کارفرمای اصلی‌ بعضی‌ وقت‌ها تا حدود ۵یورو در ساعت بیشتر میگیرن. من نمیدونم چرا مردم بر علیه این شرکتها اقدام نمیکنن. یکی‌ از مرگترین این شرکتها Wisag نام دارد
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:48
jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
و قدرت اقتصادی اول اروپا هم هستند. زپلشک .
یکشنبه 3 دي 1391 - 15:00
hamidla - هامبورگ - المان
مشکرل بیکارهای آلمان از خودشونه. باور کنید:)
یکشنبه 3 دي 1391 - 22:18
sarkhosh - برمن - آلمان
احسان۱۹۸۷- ماهی‌ ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو بابت اجاره خونه میره، آن طوری که شما حساب میکنی‌ نیست ، به غیر از هزینه‌های دیگه.
یکشنبه 3 دي 1391 - 23:33
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
آقا جلال :بیرمنگهام :باور نکن یه سفر برو اونجا می‌فهمی با ۸۳ میلیون جمعیت چه سیستمی‌ داره واسه ادارهٔ مملکتش.آره قدرت اول اروپاست.از آسمونش یورو میبره البته اگه کار کن باشی‌ .وقتی‌ وارد خاکش میشی‌ فرق رو نسبت به کشورهای دیگه اروپا احساس میکنی‌ !۱از تمام اروپا میان آلمان کار می‌کنن.خارجیها ( مثلا ترکها) همان‌طور که با آبادی آلمان کمک کردن همونطور هم ضرر میزنن .با خارج کردن پول از آلمان و سرمایه‌گذاری در خانه
دوشنبه 4 دي 1391 - 02:05
vudvudak - لس آنجلس - امریکا
از ۸۲ میلیون فقط نیم میلیون ؟؟؟!!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 05:31
ezraeel1366 - کرمانشاه - ایران
خیلی عجیبه یکی از بزرگترین و اولین اقتصادای دنیا رو داشته باشن و فقر!! یه جای کار میلنگه مشکوک میزنه، زمانی که اروپا اقتصادش به هم ریخته بود این فقط آلمان بود که ثبات اقتصادی داشت. فکر میکنم زندگی کردن اونجا خیلی سخت باشه پدر آدمو در میارن انقدر ازت کار بکشن.
دوشنبه 4 دي 1391 - 07:14
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
ehsan1987 - تهران - ایران بله، شما هم اروپا بودی با این در آامد فقیر به حساب میومدی چون گرانی بیداد می‌کنه. محض مقایسه یک بتری کوچک پپسی £ ۱ پوند و ۲۰ پنس برات آب میخوره. حساب کن خرج ماهیانه چقدر میشه. با این حال در آامد ۱۰۰۰ پوند یا یورو باز هم برا خیلی‌‌ها دست نیافتنی هست.
دوشنبه 4 دي 1391 - 09:12
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
احتراز - دورف - آلمان کاملا موافقم و متأسفم از هموطنانی که چون در آامد بالا دارند فکر میکنند دیگران که از این گونه درامد‌ها بی‌ بهره هستند دچار اعتیاد و الکلی هستند. در آامد‌ها در کشور‌های سرمایه داری کاملاً ناا عادلانه هست، یکی‌ ۶۰۰۰ پوند در ماه در آامد داره یکی‌ واقعا هیچی‌. قابل توجه دوستان، کار سیاه چقدر در آامد داره؟ فرض کنیم هموطنی در یک پیتزا یی مشغول به کار هست، روزی ۱۰ ساعت هر روز هفته. فکر می‌کنید چقدر در میاره؟ ۱۲۰۰ پوند! ۳۰۰ پوند هم حقوق بیکاری میگیره، می‌شه ۱۵۰۰ تا. آخه ۱۵۰۰ پوند پوله؟ یک مشاوره حقوقی درجه یک ساعتی‌ ۵۰۰~۶۰۰ پوند میگیره محض مقایسه. مدیران و روسای درجه بالای یک شرکت سالیانه بیش از ۱۰۰،۰۰۰ پوند حقوق میگیرند. یک کارمند معمولی‌ بین ۲،۰۰۰ تا ۵،۰۰۰ پوند در ماه دریافت میکنه. ولی‌ کمتر کسی‌ میتونه کارمند بشه، کمتر کسی‌ میتونه مدی یک قسمت بشه و معدود هستند کسانی‌ که ساعتی‌ ۵۰۰ پوند در آامد داشته باشند. چون همان‌طور که شما فرمودید کمپانی‌ها دوست دارند حقوق پایین بپردازند.
دوشنبه 4 دي 1391 - 09:24
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
دوستان ما در کشوری مثل آلمان فقر مطلق نداریم. فقر نسبی‌ داریم. یعنی‌ نسبت به درامد میانگین ملت در آلمان، این‌هایی‌ که زیر ۶۰% درامد میانگین رو در می‌آرن جزو فقیر حساب میشن. یعنی‌ کسانی‌ که پول به اندازه کافی‌ برای اکتیویتی‌های اجتمایی‌ مثل سینما، تئاتر و غیره ندران، هر سال نمی‌تونن برن مسافرت... ولی‌ این به این معنا نیست که بی‌ خانمان هستند. همشون هم خونه گرم دارن، هم لباس خوب، هم یخچال پر، هم تلویزیون، هم کامپیوتر، ماشین هم خیلی‌‌هاشون دارن. ولی‌ نسبت به کسی‌ که اینجا کار میکنه و درامد خوبی‌ داره، زندگیشون اون‌جوری نیست. تجملات ندارن. ببخشیدا، کار نمیکنی‌ مفت می‌خوری دیگه چی‌ میخوای ؟؟ یعنی‌ فراموش کنید تصویری که از فقر در ایران به ذهن دارید. اصلا قابل مقایسه با ایران و کشور‌های بدبخت نیست فقر در اینجا. بقیهٔ هم که گوشه خیابون هستند، یه مشت دائم الخمر هستند.
دوشنبه 4 دي 1391 - 15:48
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
شرکت‌هایی‌ هم که نیروی انسانی‌ در اختیار شرکت‌های بزرگ میزارن Arbeitnehmerüberlassungsfirmen به این سادگی‌ که می‌گید نیست. این شرکت‌ها کارفرمای مستقیم هستند، یعنی‌ ادامه حقوق در زمان بیماری پرداخت می‌شه، پول مسافرت و پول ماه ۱۳ هم بیشتر اوقات پرداخت می‌شه و خیلی‌‌ها خوشحال هستند که حداقل از این طریق می‌تونن کار کنن.خیلی‌ از کارگر‌ها هم اگه خوب باشند، خود شرکتی که در آن به عنوان اجاره‌ای کار می‌کنن این‌ها رو میگیرن. ولی‌ باید دید که شما تو این مملکت چیکار کردی و چه کاره هستی‌. اگه هیچ تحصیلاتی نداری و هیچ دوره‌ای ندیدی خوب معلومه ساعتی‌ ۹ تا ۱۳ یورو میگیری. بستگی هم داره کدوم قسمت آلمان زندگی‌ میکنی‌ و به چه کارخونه‌ای واگذار میشی‌.کسانی که مزد کاری کمی‌ دارند و برای زندگی‌ کافی‌ نیست، از دولت کمک خرجی هم میگیرن، کرایه خونه سوبسیت شده است، مالیات نمیدن فقط بیمه‌ بازنشستگی، بیمه‌ بیکاری و بیمه‌ درمانی ازشون کم می‌شه. کلا اگر هیچی‌ نخوندی، هیچ دوره‌ای ندیدی و به عنوان کارگر صفر شروع بکنی‌ به کار، نمیتونی‌ توقع داشته باشی‌ ماهی‌ ۴۰۰۰ یورو بهت بدن!
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:11
mashhabib - کبک - کانادا
سطح فقر را از اون یخچال فریزری که دم در گذاشتن معلومه؟!!!!!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 04:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.