اخوان المسلمین: پیش نویس قانون اساسی مصر تصویب شد

اخوان المسلمین ،‌ گروه اسلامگرای حامی محمد مرسی رییس جمهوری مصر،‌روز یکشنبه سوم دیماه  اعلام کرده است که ۶۴ درصد شرکت کنندگان در دو دور  همه پرسی پیش نویس  قانون اساسی مصر به این پیش نویس رای مثبت داده اند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ گروه اخوان المسلمین می گوید، نتایج  غیر رسمی شمارش آرا همه پرسی پیش نویس قانون اساسی مصر نشان می دهد که این پیش نویس اکثریت لازم را به دست آورده است.
 
طبق این گزارش، نتایج رسمی همه پرسی قانون اساسی مصر تا روز دوشنبه و رسیدگی به شکایت ها اعلام نخواهد شد.
 
دور دوم همه پرسی پیش نویس قانون اساسی جدید مصر  روز شنبه دوم دیماه برگزار شد.
 
حامیان دولت محمد مرسی پیشتر  پیش بینی  کرده بودند که این پیش نویس اکثریت آرا مثبت را به خود اختصاص خواهد داد. با این حال مخالفان دولت مصر می گویند این پیش نویس که مورد حمایت اسلامگرایان است زمینه ساز اختلافات و بی ثباتی در کشور خواهد شد.  آنها می گویند این پیش نویس حقوق اقلیت های مذهبی مانند مسیحیان و همچنین حقوق زنان را نادیده می گیرد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز،‌در جریان دور دوم همه پرسی قانون اساسی جدید مصر در شماری از حوزه های رای گیری صف های طولانی تشکیل شده بود و به همین دلیل مسئولان برگزاری این  همه پرسی تصمیم گرفتند تا مدت رای گیری  را چهار ساعت تمدید کنند.
 
شنبه گذشته دور اول این همه پرسی در ۱۰ استان برگزار شد. مخالفان دولت می گویند که مرحله اول همه پرسی به دلیل تخلفات انجام شده می بایست باطل شود.
 
اسلامگرایان حامی محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، می گویند تصویب این پیش نویس قانون اساسی  گام مهمی در راستای حرکت به سمت دمکراسی است. آنها معتقدند که تصویب این پیش نویس به حال مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور کمک خواهد کرد.
 
در دور دوم همه پرسی پیش نویس قانون اساسی جدید مصر  در حدود ۲۵ میلیون نفر  در  ۱۷ استان از ۲۷ استان مصر  واجد شرایط شرکت در این همه پرسی بودند. مرحله اول  این همه پرسی در روز ۱۵ دسامبر در ۱۰ استان برگزار شد. در مجموعه در حدود پنجاه و یک میلیون نفر واجد شرایط شرکت در همه پرسی قانون اساسی مصر بودند.
 
به گزارش آسوشیتدپرس،  براساس گزارش های غیر رسمی در دور اول درحدود ۵۶ درصد شرکت کنندگان به پیش نویس قانون اساسی رای مثبت یا «آری» داده اند. اما گفته می شود فقط ۳۲ درصد واجدان شرایط در این  همه پرسی شرکت کرده بودند.
 
ساعاتی پیش از آن که همه پرسی پیش نویس قانون اساسی مصر خاتمه یابد، تلویزیون دولتی مصر  در گزارشی از استعفای  محمود مِکی٬ خبر داد.
 
در بیانیه آقای مکی که در تلویزیون دولتی مصر قرائت شد، تصریح شده است که معاون محمد مرسی ماه گذشته قصد داشت از سمت خود  استعفا کند اما به دلیل بروز برخی بحران ها تصمیم گرفت تا به رییس جمهور در این زمینه ها کمک کند.
 
محمود مکی که سابقه قضاوت را کارنامه خود دارد،‌ گفته است که سیاست با ذات شغل او یعنی قضاوت سازگار نیست.
 
به گزارش رویترز  احتمالا استعفای محمود مکی با این مساله که  در  پیش نویس قانون اساسی جدید مصر سمتی به عنوان معاون رییس جمهوری وجود ندارد، مرتبط است.
 
پس از آن که محمد مرسی، رییس جمهوری مصر،  ماه گذشته طی فرمانی اختیارات خود را گسترش داد،  مخالفان محمد مرسی  با کشاندن هواداران خود به خیابان ها علیه این اقدام دست به اعتراض زدند. اسلامگرایان نیز در مقابل تجمع هایی برگزار کردند. ان تجمع ها سرانجام به درگیری بین موافقان و مخالفان محمد مرسی منجر شد. در این درگیری ها دست کم ۱۰ نفر کشته شدند.
 
هرچند محمد مرسی از فرمان خود عقب نشینی کرد، اما با خواست مخالفان برای تعویق همه پرسی قانون اساسی موافقت نشد.
 
پس از برگزاری دور اول همه پرسی پیش نویس قانون اساسی مصر، مخالفان معتقد بودند که تخلفاتی صورت گرفته و می بایست مرحله اول باردیگر برگزار شود.
 
به گزارش رویتر،  اما کمیته ناظر بر این همه پرسی  تخلف سازمان یافته در این  مرحله را رد کرد.
 
در صورت تصویب پیش نویس قانون اساسی جدید مصر طی دو ماه آینده انتخابات پارلمان مصر برگزار خواهد شد. در صورت رد این پیش نویس توسط رای دهندگان، می بایست هیات جدیدی برای تهیه و تدوین پیش نویسی تازه تشکیل شود.

+34
رأی دهید
-51

greentree - تهران - ایران
ویروس مرگبار اسلامی وارد دروازه‌های مصر شد ،،حال مردم مصر باید منتظر اعدام‌ها و کشتار‌ها و شکنجه‌های دردناک باشند یعنی‌ همان تجربه‌ای که ایران دارد،،زنها مورده تجاوز و مردها بالای چوب دار خواهند رفت
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:19
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
وقتی‌ ملتی مغز خر بخورد حکومت خری خواهد داشت!!!مثل آن قلاب ایران!!!!!!! و این کشور!! در یو تیوب ببینید همین ملت ۵۰---۶۰-سال پیش-- در کنسرت‌های بلبل شرق امّ کلثوم چگونه حتّی یک حجاب اسلامی نیست و همه مدرن!! اکنون شاید ۸۰ در صد زنان خل و چل اسلامی-!!! این است راه این دین عصر حجری!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:09
Iran e azad - هورتن - نروژ
اسلام گراها باز هم از بی‌سوادی مردم در جامعه استفاده کردند. بی‌سوادی مردم بزرگ‌ترین برگ برنده در دست آقایان است.همان کلاهی که سر ایران گذاشتند بر سر مصر رفت!. روزی خواهد آمد که مردم مصر هم به نتیجه ایرانیان برسند ،اما آن روز دیگر حکومت عادل اسلامی مثل مرغ سرشان را در میدان تحریر می‌بره!. مصریان با این کار به دموکراسی نه گفتند و جهالت سیاسی را پذیرفتند!
یکشنبه 3 دي 1391 - 20:39
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
اگر حکومت این دین ننگین به وسیله ی اخوان المسلمین تثبیت شود افسوس همان دوره ی مبارک را خواهید خورد!! شما خنگتر از ایرانیان بودید که ثمرات اننننننننن قلاب اسلامی را در ایران بلا زده دیدید همان راه را رفتید!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 17:15
eslam777 - وین - اتریش
امیدوارم اخوان المسلمین برنده بشن. زنده باد اسلام.
دوشنبه 4 دي 1391 - 00:42
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
یاد اون أوائل انقلاب نحس افتادم که بهشتی و یه سری عمامه به سر داشتن برای این ملت تصمیم میگرفتن و پیش نویس قانون اساسی رو که حسن حبیبی معاون اول رفسنجانی تو پاریس دست خمینی داد رو پس و پیش میکردن. همون داستان داره سر این بدبختا میاد..
دوشنبه 4 دي 1391 - 03:37
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
شمار بیسوادها و دین زده ها در مصر بالاتر از مردم درس خوانده شهری است. در روستاها مردم پای منبر ملاها تشویق شدند که به اخوان رای بدهند. مردم سکولار شهری با اینها مخالفند و در دور نخست هم به کس دیگری رای دادند( اخوان با اندکی اختلاف با دیگر کاندیدا بالا آمد.) شمار اپوزیسیون کمتر است اما صدایشان بلند است و همچنان ایستاده اند و دارند اعتراض میکنند. به یاد بیاوریم که در ایران از همان روز نخست مردم و روشنفکران! و سکولارها! و کمونیستها! زیر عبای ملا خزیدند و کشور را دودستی پیشکش کردند.
دوشنبه 4 دي 1391 - 09:49
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
eslam777 - وین - اتریش. اتریش؟؟؟ یا فیضیه؟؟؟ خودتی‌ عمو یادگار عربستان!!!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 16:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.