میرحسین موسوی در مصاحبه جنجالی با تلویزیون اتریش در دسامبر ۱۹۸۸چه گفت؟

متن کامل مصاحبه تلویزیون اتریش با میرحسین موسوی در دسامبر 1988 برای نخستین بار در فضای مجازی


وبلاگ ناگفته های ایران می نویسد :

از 7 ژوئن 2010 که مقاله جفری رابرتسون درباره گزارشش پیرامون کشتار زندانیان سیاسی در سال 1367 در گاردین منتشر شد، گفتگوی میرحسین موسوی با تلویزیون اتریش به یکی از بحثهای داغ فضای مجازی تبدیل شد، چه نوارهای جعلی که به طائب نسبت داده نشد و چه اتهامهایی که زده نشد! ولی کسی اقدام به انتشار متن کامل این گفتگو نکرد تا صحت اتهام وارد شده به موسوی مبنی بر حمایت از اعدام زندانیان در آن گفتگو، تائید یا رد شود.

رابرتسون در پاراگراف ششم مقاله ای که 17 خرداد 1389 در گاردین منتشر شد، از «حمایت میرحسین موسوی از اعدام زندانی ها برای جلوگیری از شورش آنها» سخن گفت:
«موسوی در تبلیغات انتخاباتی پارسال، با شعارهای "1988" به چالش کشیده شد ولی از اینکه بگوید از قتل عامها چه میدانست سر باز زد. در جریان تحقیقی که برای بنیاد «عبدالرحمان برومند» که مقر آن در آمریکا است انجام می‌دادم، تصادفا به مصاحبه‌ای برخوردم که موسوی در دسامبر سال ۱۹۸۸ با تلویزیون اتریش انجام داد. موسوی در پاسخ به ادعاهای سازمان عفو بین‌الملل، غیرصادقانه گفت که زندانیان اعدام شده، می‌خواستند شورش کنند. وی گفت: «ما باید این توطئه را درهم می شکستیم، از این جنبه به هیچ وجه رحم نمی‌کنیم.» او از روشنفکران غربی می‌خواهد که از حق دولتهای انقلابی برای «برخورد قاطع» با دشمنا‌شان حمایت کنند. طنزآمیز است، حکومتی که او با چنان ریاکاری از آن دفاع می‌کرد، اکنون هواداران خود وی را بیرحمانه سرکوب می‌کند.»

 


با این حال پنج روز بعد(22 خرداد 1389)، در صفحه دوم و سوم گزارش مفصل پیرامون کشتار زندانیان سیاسی در سال 1367 (صفحه 9 و 10 فایل پی دی اف) که توسط بنیاد برومند منتشر شد، رابرتسون ضمن رفرنس قرار دادن «روزنامه اطلاعات، 1 دی 1367، ص 2» عنوان می کند که میرحسین موسوی در گفتگو با تلویزیون اتریش، ضمن طفره رفتن از پاسخ به سوالی پیرامون نقض حقوق بشر، از «برخورد قاطع با مجاهدین در عملیات مرصاد» دفاع کرده بود:
«در دسامبر 1988، زمانی که اخبار کشتار زندانیان به غرب رسیده بود، یک خبرنگار تلویزیونی اطریشی از میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت (که در حدود بیست سال پس از این تاریخ در انتخابات ۱۳٨٨ ریاست جمهوری شکست خورد) پرسید که دربارۀ ادعاهایی که در رسانه های غربی در مورد نقض حقوق بشر منتشر شده است چه نظری دارد. موسوی با اشاره به عملیات مرصاد که منجر به درهم شکسته شدن حمله مجاهدین شده بود، از پاسخ به این سؤال طفره رفت و ضمن محکوم کردن آنها تحت عنوان "منافقین" ادعا نمود: «آنها نقشه هایی برای کشت و کشتار داشتند و ما باید توطئه آنها را درهم می شکستیم… ما در این زمینه ها هیچ گذشتی نداریم.» او دغلکارانه افزود: «ما به حقوق بشر احترام می‌گذاریم و با شکنجۀ افراد مخالفیم.» وی در ادامه به روشنفکران غربی توصیه کرد که حق دولتهای جهان سوّم را برای گرفتن تصمیم های قاطعانه علیه دشمنان خود به رسمیت بشناسند و اظهار تأسف کرد که اگر «آلنده» در شیلی قاطعانه اقدام کرده بود، می‌توانست جان سالم به در برد.»

 

 

دوگانگی در قول نسبت داده شده به میرحسین موسوی توسط جفری رابرتسون(«حمایت میرحسین موسوی از اعدام زندانی ها برای جلوگیری از شورش آنها» یا «برخورد قاطع با مجاهدین در عملیات مرصاد»!؟)، مراجعه به اصل رفرنس وی، یعنی روزنامه اطلاعات 1 دی ماه 1367 را مجاب می کند که در زیر آمده است:

 

 

 


متن کامل پرسش و پاسخ در زمینه نقض حقوق بشر بشرح زیر است:


سوال: نظر شما در مورد اتهامات مطبوعات غربی در خصوص نقض حقوق بشر در ایران چیست؟
نخست وزیر: «مشکل ما در رابطه با افکار عمومی در غرب روی مسائل "پایه های بحث" دور می زند و در این زمینه نظر ما با نظر جوامع غربی تفاوت دارد. یعنی حقوق بشر واقعا باید تعریف بشود. به طور مثال مسلمانانی که الان در فلسطین با اسلحه دشمن خود یعنی اسرائیل کشته می شوند، ما می گوئیم در آنجا حقوق بشر نقض شده است برعکس، ملتی که در میان طوفانی از حوادث، توطئه ها و فشارهای مختلف به پا می خیزد و از حقوق خود دفاع کرده و در مقابل دشمنان از خود دفاع می کند، ما این را دفاع از حقوق بشر می دانیم.

یکی از مواردی که به ما ایراد گرفته شده است، در رابطه با همین عملیات مرصاد است، در این عملیات عده ای از منافقین به خاطر سیاستهای ریاکارانه خود در داخل کشور ما به قتل و غارت های زیادی دست زدند و با دشمن مردم ما یعنی صدام همدست شده و به کشور خودشان حمله کردند تا به خیال خام خود باختران را بگیرند و بعد به طرف تهران بیایند. آنها نقشه هایی برای کشت و کشتار داشتند و ما مجبور بودیم که توطئه آنها را سرکوب کنیم. اگر اینکار را نمی کردیم و دروازه های شهرهایمان را بر روی انها باز می کردیم، طبیعی است که دست آنها را در زمینه کشت و کشتار مردم باز می گذاشتیم. ما در این زمینه ها هیچ گذشتی نداریم و نظام ما به خودش حق نمی دهد که از خودش دفاع نکند و برخورد قاطع نداشته باشد.
یک نکته بسیار مهمی که من مخصوصا برای روشنفکران غربی اینجا مطرح می کنم، اینست که در دید روشنفکران غربی در حصوص حقوق انسان ها و حقوق بشر، نگرشتی تازه و جدید از زوایه دید نظام قضائی اسلامی و منافع کشورهای جهان سوم به وجود بیاید، ما قویا طرفدار حقوق بشر هستیم و هرجا انسانی زیر شکنجه قرار گیرد ما با این مسئله مخالفت می کنیم. شما فکر کنید که یک ملت 50 میلیون نفری قیام کرده و یک مرز دو هزار و پانصد کیلومتری با یک ابرقدرت یعنی شوروی دارد، در منطقه جنوب خلیج فاس ملت ما با آمریکا و نیروهای ناتو درگیر است. جنگ با عراق را نیز ابرقدرتها به ملت ما تحمیل کردند. اگر هر ملتی با این وضعیت بخواهد از خود دفاع کند ما دفاع او را دفاع از حقوق بشر ملت مظلوم می دانیم که قدرت های استکباری روی سر او ریخته تا جلو فریاد آزادیخواهی او را بگیرد. جلو ملتی ایستاده اند که می خواهد از منافع خود دفاع کند. لذا باید یک مرزبندی در زمینه فکری و در سازمان های بین المللی بین این مسائل وجود داشته باشد. اگر این مرزبندی پیش بیاید، من فکر می کنم مسئله حقوق بشر در دنیا راحت تر حل خواهد شد. آیا حکومت شیلی که رئیس آن نوکر آمریکاست و بر علیه "آلنده" آن کودتا را ترتیب داد و دست به آن جنایت ها زد، با حکومت جمهوری اسلامی که علیه آمریکا و امپریالسیم و تمام سلطه های خارجی می جنگد و به خاطر منافع ملی خودش حرکت می کند، می تواند در یک کفه ترازو قرار بگیرند؟
آیا اسرائیلی که این همه مردم فلسطین را به گلوله می بندد و دست بچه های فلسطینی را می شکند، با حکومت ما که در همین عملیات مرصاد از خاک خودش دفاع می کند، می تواند به یک حساب گذاشته شود؟ این همان چیزی است که در جهان خارج خوب توضیح داده نشده است و ما امیدواریم که یک روزی این مساله به خوبی درک و فهمیده شود.»

 

 
بریده های مربوط به گفتگوی تلویزیون اتریش با میرحسین موسوی در یک عکس

 

همانطور که ملاحظه می کنید، میرحسین موسوی ضمن طفره رفتن از پاسخ به پرسش، از برخورد قاطع با مجاهدین در عملیات مرصاد دفاع می کند ولی از اعدام زندانی های مجاهد، هیچ حرفی نمی زند، از اینرو با اینکه نقل قولی که جفری رابرتسون از گفتگوی تلویزیون اتریش با میرحسین موسوی در گزارشش آورده است، درست است، نقل قول وی در مقاله گاردین جعلی است. با این حال سکوت آقای موسوی در برابر این اعدامها هیچ توجیهی ندارد و چند و چون برخورد قاطع جمهوری اسلامی با مجاهدین خلق در عملیات مرصاد که آقای موسوی از آن بعنوان یکی از موارد اعتراضات مطبوعات غربی به نقض حقوق بشر در ایران یاد کرده است، نیز باید مشخص شود تا بتوان درباره میزان نقض حقوق بشر در حین و بعد از این عملیات در رفتار با اسرای مجاهدین، حکمی صادر کرد.
شایان ذکر است که این مطلب با محور قرار دادن تنها منبع در دسترس از متن کامل گفتگوی تلویزیون اتریش با آقای موسوی نگاشته شده است که رفرنس گزارش یک حقوقدان برجسته غربی بوده است. گرچه ایشان با توجه به امکان دسترسی به سایر منابع درج کننده این گفتگو که مهمترینش آرشیو تلویزیون اتریش است، طبیعتا می بایست موثقترین منبع را انتخاب کرده باشند، ولی امکان دارد که در نسخه اصلی این گفتگو، مطالبی گفته شده باشد که از سوی روزنامه های رژیم سانسور شده اند و امیدوارم که این مساله نیز با انتشار نسخه ویدیویی این گفتگو، بررسی شود تا حقیقت کاملا روشن شود.  

+192
رأی دهید
-33

poorya77 - مشهد - ایران
حرفهای مهندس موسوی کاملا درست و منطقی بود .
یکشنبه 3 دي 1391 - 11:21
بت شکن - مونترال - کانادا
طبق نسخه‌ای که شما برای آلنده پیچیدید، اگر شاه هم دست به یک کشت و کشتار از نوع سال ۶۷ شما زده بود امروز شما خاک ایران را توبره نمیکردید و سرمایه‌های کشور را فراری نمیدادید. آلنده اگر دست به کشت و کشتار نزد و جان خود را فدا کرد، امروز و برای همیشه نامی‌ نیک‌ از وی باقی‌ ماند اما شما خون خوارارن با این که در حصر هستید جز ننگ و نفرت نامی‌ برای خود به جای نگذاشتید!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 11:43
compatriot - تورنتو - کانادا
کارما. فقط همین! همه چیزی در این دنیا دیر و زود دارد ولی‌ سوخت و سوز ندارد!
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:18
mohandes57 - تهران - تهران
سگ زرد برادر شغاله ، زمان همین موسوی بود که موی زنان و دختران رو توی خیابان ها با قیچی و در ملا عام میزدند و هرکس استین کوتاه میپوشید دستانشو رنگ میکردن،. موسوی حقشه تا خودشم طعم این حکومتو بچشه !
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:15
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
کثیفترین و پلیدترین و کلاه بردارترین گروه در ایران همین اصلاح طلبا بودند و هستند ،، امیدوارم به همون روز بیفتند همشون سلاخی بشند ،، از موسوی ،،، تاجزاده ،، نوریزاد،، اون کثافات هایی که فرار کردن و الان شدن لابی جمهوری اسلامی در لباس اصلاحات ،، ننگ بر شما کثافت های آدم کش ...میخوان به دوران طلایی امام برگردن!!!!! ،، تف به این امام و امام های قبل و بعد خودش ..
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:55
kutol - ارومیه - ایران
یک ایرانی‌ صادق و دلسوز به این مملکت پیدا کنید..که موسوی دومی باشد.. ایرانی‌ یعنی‌ جهت باد..هر بر یه طرفه ...از اپوزیسیون گرفته (به جز چند نفر) تا رژیم جنایت کار آخوندی همه مثل هم کثیف هستند.. آخر مطلب ایرانی‌ یعنی‌ سوً استفاده کن‌..یعنی‌ پول...و..و......
یکشنبه 3 دي 1391 - 14:57
داناى كل - شارلوت - امریکا
همشون جنایت کارن موسوى خامنه اى رفسنجانى همشون سر و ته یکرباسن افتخار میکنم که تو هیچکدوم از انتخابات جمهورى اسهالى شرکت نکردم گول این اخوند کت شلوارئ رو هم نخوردم
یکشنبه 3 دي 1391 - 16:50
dara20 - تهران - ايران
سرکردگان فعلی‌ و قبلی رژیم فاسد اسلامی در کشتار زندانیان سیاسی نقش داشتند. خمینی، خامنه‌ای، رفسنجانی، موسوی، ری شهری و سایر اوباشان حکومتی همگی‌ در ارتکاب این جنایات شریک بودند. حکومتی که هنوز همه روزه مرتکب جنایات در گوشه و کنار کشور میشود نمیتواند از زیر بار این جنایات شانه‌ خالی‌ کند. حکومت اسلامی اساس و پایه خود را بر قتل و جنایت بر علیه بشریت بنا نموده و قوانینش نیز بر گرفته از توحش ۱۴۰۰ ساله اعراب است.
یکشنبه 3 دي 1391 - 18:16
a.ahooraei - کلن - آلمان
خوب جز یه مشت بی سواد و کم عقل و نامطلع ، چه کسی برای موسوی و کهروبی تره خرد می کنه؟ اینها از کوچک و بزرگ دستشون به خون این ملت آلوده است و همگی از یه توبره می خوردند و می خورند..انسان باید خیلی احمق و ضعیف العقل باشه که بخواد به افرادی که از بطن اینها سر به اعتراض بر میدارند اعتماد بکنه و امیدی به این سرخورده ها داشته باشه. تمامی اینها بعلت اینکه دیگه بازی داده نمی شوند معترض هستند و پشیزی برای این ملت احترام قائل نیستند مگر برای هم پیالگی های خودشان.
یکشنبه 3 دي 1391 - 18:27
razmandeh - استکهلم - سوئد
پشت سر مرده که اینقدر حرف نباید زد !! انالله و انالله راجعون !!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 17:37
paksan - آمریکا - آمریکا
این کار رژیمه که می خواد تا جایی که می شه ریشه موسوی رو بزنه و می دنه هنوز طرفدار داره و حصر مشکلش رو حل نکرده و حالا با ارسال این چیزا می خواد مثلا چی رو ثابت کنه؟می خواد بگه موسوی شریک قتلها بوده؟می خواد بگه او آدمی خوبی نیست دنبالش نرید؟می خواد بگه او هم مثل خامنه ای هستش؟ خوب این کار رو سه ساله دولت و حکومت دارن با تمام قدرت در داخل انجام می دن و نتیجه ای حاصل نشده و کوچکترین فرصتی بشه ملت دوباره بیرون می ریزن و حالا تصمیم گرفتن اینبار از خارج روی داخل تاثیر بگذراند...همه می دونن که دولت در آن زمان اصلا در جریان کارهای اساسی قرار نمی گرفت و درگیری موسوی و خامنه ای هم سر همین موضوع بوده و حتی آیت الله منتظری هم در جریان کارهای مهم قرار نمی گرفته و ایشون وقتی متوجه شده اعتراض کرده...ولی در هر صورت نقشه جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات و سپاه تو این افشاءگری ها اونم بعد از سه سال کاملا مشخصه و معلومه یکی اسناد رو شخم زده تا
یکشنبه 3 دي 1391 - 18:53
paksan - آمریکا - آمریکا
یه چیزی پیدا کنه تا جریانها مجاهدین سلطنت طلبها و سبزها و سایر گروههای مخالف رژیم که در مبارزه در داخل بدون توجه به تفاوتها دارند کار میکنند رو از هم جدا کنند و این نقشه ای هست که با بازوهای خارجی وزارت اطلاعات باید انجام بشه تا اثر بیشتری داشته باشه .و باید بدونید این بنیادها باید توسط رژیم نفی بشوند و عامل دشمن معرفی بشوند و برخورد باهاشون بشه تا مردم در خارج باور کنند که اینها مستقل هستند ولی می بینید از موقعی که تحریمهای آمریکا دقیق شده این سازمانها هم فعالیتشون خیلی کم شده و معلومه پول نمی رسه. من با تمام این مدارک و هر آنچه در آینده رو خواهند کرد اعلام می کنم نفس عمل آقایان موسوی و کروبی در امروز و الان برایم مهم است و چون اینها مستقیماً در این ماجراها شرکت نداشتند باید از مجاهدت و پافشاری آنها در برابر رژیم دفاع کرد چون این سرسختی و مقاومت آنها در مقابل رژیم مشخص است که کابوس اصلی رژیم است و سعی می کنند تا حد ممکن شاخ و برگهای آنها را بزنند ولی این کار شدنی نیست.من تا زمانی که موسوی در مقابل رژیم مقاومت کنه و اگر هم نتوانست و توانستند بشکنندش آن روز هم از او حمایت می کنم
یکشنبه 3 دي 1391 - 18:59
ali1111 - تهران - ایران
این ملت شانس آوردند که احمقی نژاد رئیس جمهور شد و با خریت‌اش داره دودمان حکومت اسلامی را به باد میده.. اگر این موسوی رئیس جمهور شده بود مانند خاتمی درب سوپاپ این حکومت برای سالهای بعدی می‌‌بود.
یکشنبه 3 دي 1391 - 22:36
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
paksan - آمریکا - آمریکا. شما که ظاهراً ضّد اسلام هستید از کسی‌ که این جملات را گفت حمایت می‌کنید و پی‌ نبرده اید همه سناریو است؟؟؟؟موسوی در دسامبر سال ۱۹۸۸ با تلویزیون اتریش انجام داد. موسوی در پاسخ به ادعاهای سازمان عفو بین‌الملل، غیرصادقانه گفت که زندانیان اعدام شده، می‌خواستند شورش کنند. وی گفت: «ما باید این توطئه را درهم می شکستیم، از این جنبه به هیچ وجه رحم نمی‌کنیم؟
یکشنبه 3 دي 1391 - 22:58
nasl sokhta - لندن - انگلیس
پس چی‌ فکر کردی واسه چی‌ ما چند سال است میگویم آای مردم دوباره گول نخورید موسوی هم مثل آن پوفیز‌های دیگر است و این بلوا سر به قدرت رسیدن مافیا‌ها است نه برای نجات ایران و مردم ایران
یکشنبه 3 دي 1391 - 23:29
azadi2011 - اسلو - نروژ
paksan طرفدار رژیم خودتی که از موسوی دفاع می کنی. مگر این مردک چکار کرده که تو می خواهی از او یک رهبر بسازی..ما ایرانیها که سلاح برنده تر از این خونخوارن داریم و آن سلاح آزادی است یعنی آزادی احزاب خواست اولیه ی ماست و کاری هم به هیچ کس نداریم. همین موسوی جنایتکار هشت سال آهنین بر کشور مسلط بود و در انتخابات اخیر حتی یک بار اسم آزادی نبرد و فقط دلش کاخ ریاست جمهوری می خواست
یکشنبه 3 دي 1391 - 23:37
Iran e azad - هورتن - نروژ
ای کاش کمی‌ واقع بینانه تر به این موضوع در گزارش فوق اشاره میشد. ۱) در زمان حال این کار تنها ضربه زدن به موسوی در بند است. ۲)از نخست وزیر وقت مثلا چه توقع دیگری در آن زمان میرفت. آیا باید مرصاد را تأیید میکرد؟؟!. ۳) همه آن‌هایی که انقلاب کردند،شعار دادند و یا سکوت کردند در این موضوع مقصر هستند.در حال حاضر چه میشود کرد!. ۴) اگر رای دزدی نمی‌شد و یکی‌ از آقایان موسوی و کروبی افسار امور را در دست می‌گرفت، مثل زمان خاتمی باز هم همین آش و کاسه بود!!!! آیا می‌توان شکی در مورد جهان بینی‌ و دیدگاه‌های این دو و هر فرد دیگری در نظام داشت؟؟؟؟ تنها باید منتظر فساد سیبِ کرم خورده از درون بود،همین طور که اتفاق افتاده!
دوشنبه 4 دي 1391 - 00:14
امید1723 - لندن - انگلیس
خوشم می اید هنوز رژیم می تونه با افکار مردم بازی کنه / گذشته انسان ملاک نیست / هز کس بر زد رژیم باشه هوبه حتی ادم کش / بزار خر رد بشه بعد بحث کنیم
دوشنبه 4 دي 1391 - 01:40
ايدين - کرج - ایران
مدعیان گروه سبز کلاهاتونو یه چهار انگشت بزارید بالاتر
دوشنبه 4 دي 1391 - 03:07
garmsari - یورک - بریتانیا
درود بر میر حسین.
دوشنبه 4 دي 1391 - 06:13
bozorg - همدان - ایران
دنیا دار مکافات هست ستم کنی به خلق ستم کشی ز دهر
دوشنبه 4 دي 1391 - 06:19
Parsi6 - نیویورک - آمریکا
مردم چاره‌ای نداشتن .. بین بد و بدتر میخواستن بد رو انتخاب کنن. مگر نه ، کی‌ یه که ندونه موسوی کی‌ بوده! مطمئنا می‌دونسته که در زندانها در سال ۶۷ کشت و کشتار را افتاده.
دوشنبه 4 دي 1391 - 08:04
arya47 - کرمان - ایران
کامنتها را خواندم متوجه شدم رژیم و اپوزسیون داخلی و خارجی اعم از اصلاح طلب زندانی رژیم همه بدند حساب کردم دیدم تمام ملت ایران با توصیفات کاربران مبارز بدند میمونه همین چند نفری که اینجا کامنت میذاران و همه را از دم تیغ میگذرونند لطف بفرمایید تشریف بیارین برنامه تون را به ملت بدین شاید بجای موسوی و خاتمی و .... مردم شما را به عنوان رهبر مخالفان برگزیدند البته به شرطی که بیایین داخل کشور
دوشنبه 4 دي 1391 - 10:02
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
گربه شد عابد و مسلمانا<<<۱۳۸۸!!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 12:25
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
arya47 - کرمان - ایران. شما در ایران تشریف دارید کافیه!!!زادگاه دزدیده شده ی ما به وسیله ی کله خر‌های اسلامی!!! تلاش کن موسوی یا کروبی قدرت بگیرند اما آنقدر شرف داشته باش که اگر بیشتر---گ-زدند مثل ۱۳۵۷ ‌ها نگویی انقلاب!!!!! دلار بود دزدیدند!!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 17:16
arya47 - کرمان - ایران
آرتمیس جان تو فرانسه یاد نگرفتی که با مخالفت هم با احترام برخورد کنی ؟از همونجا فحشهاتو نثار هموطنانت کن مشکلات حل میشه .میدونی تفکر جنابعالی تو ایران چقدر طرفدار داره ؟واونهایی را که بهشون توهین میکنید چقدر هوادار دارند؟من میگم اگر من شما را قبول ندارم نباید به شما توهین کنم باید به تمام سلایق احترام بزاریم
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 11:53
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
arya47 - کرمان - ایران. احترام به دینی که مرگ فرهنگ ایران را رقم زد!!! احترام به دینی که اجداد ایرانیان را با خواری کشت و تعدادی را برده کرد!! احترام به دینی که بچه بازی و دروغ در راه دین را حلال دانست و تمام اشاعه دهندگان<< چه حزب اللهی چه سبزاللهی <چه مجاهد اللهی <خیانت مجدد به ایران بعد از ۱۳۵۷ کوفتی است!!!!اگر روزی برای قاتلان تاریخ --استالین --مائو- پول پوت --هیتلر-- احترام قائل شدم به چشم به دین خونین تو و ملیجک‌هایش هم احترام خواهم گذاشت!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 13:23
arya47 - کرمان - ایران
من به هیچ دینی نه علاقه ای دارم و نه توهین میکنم البته با حرفای منطقی موافقم اما راهکارم توهین نیست دوست عزیز من خیلی چیزهایی که شما میشنوی را با گوشت و پوستم لمس میکنم .
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 19:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.