بریتیش پترولیوم صدها میلیون دلار غرامت پرداخت می‌کند

دو سال پس از فاجعه نفتی خلیج مکزیک قرار شده که شرکت "بریتیش پترولیوم" ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار غرامت پرداخت کند. این غرامت مورد توافق شرکت، شاکیان خصوصی پرونده و همچنین دادگاه آمریکا قرار دارد.
 

هزاران ماهیگیر خلیج مکزیک اینک می‌‌توانند نفسی راحت بکشند. دادگاهی در آمریکا روز جمعه (۲۱ دسامبر/ اول دی) با پرداخت ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار معادل حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ میلیون یورو غرامت از سوی شرکت نفتی "بریتیش پترولیوم" موافقت کرد.
 
این غرامت به دلیل پیامدهای ناشی از انفجار سکوی نفتی "دیپ واتر هوریزون" در خلیج مکزیک به هزاران شاکی خصوصی این پرونده پرداخت خواهد شد.
 
بیش از ۱۰۰ هزار شرکت و فرد از این کنسرن نفتی به دادگاه شکایت برده‌اند. اکنون شرکت BP نیز توافق کرده که این غرامت را به آنها پرداخت کند.
 
رضایت وکلا و شاکیان
 
هر دو طرف یعنی وکلای شرکت "بی‌ پی" و شاکیان خصوصی از این نتیجه رضایت دارند. این توافق خشنودی شرکت‌ها و ساکنان سواحل خلیج مکزیک و خود شرکت "بریتیش پترولیوم" را در بر داشته است.
 
اسکات دین، سخنگوی "بی پی" گفت، شرکت از این راضی است که با توافق با این تصمیم از طولانی شدن پروسه قضایی جلوگیری کرده است.
 

 


احتمال افزایش غرامت برای "بی پی"
 
توافق برای پرداخت غرامت هنوز تدقیق نشده است و این احتمال وجود دارد که "بی پی" در نهایت کمتر یا بیشتر از میزان تعیین شده یعنی حدود ۶ میلیارد یورو پرداخت کند.
 
همچنین این امکان وجود دارد که جدا از تصمیم دادگاه دولت آمریکا و ایالت‌‌های آسیب‌دیده نیز مجازات‌‌هایی برای شرکت "بریتیش پترولیوم" در نظر گرفته و درخواست غرامت بکنند.
 
سهامداران شرکت نیز درخواست غرامت کرده‌اند، چون در پی فاجعه نفتی سال ۲۰۱۰ در طول ماه‌ها دیگر هیچگونه حفاری در خلیج مکزیک انجام نشد.
 
۸۷ روز نشت نفت
 
سکوی نفتی "دیپ واتر هوریزون" در آوریل سال ۲۰۱۰ در خلیج مکزیک منفجر شد. صدها میلیون لیتر نفت به دریا نشت کرد. ۱۱ کارگر جان خود را از دست دادند و ماهیگیری و گردشگری در سواحل خلیج مکزیک به شدت آسیب دید.
 
۸۷ روز طول کشید تا شرکت "بی پی" بالاخره موفق شد محل نشت را ببندد. در این مدت نفت حاصل از این انفجار سواحل ۵ ایالت آمریکا را آلوده کرد. این فاجعه بزرگ‌ترین فاجعه زیست‌محیطی آمریکا محسوب می‌شود.

+41
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.