موج حضور مدل‌های عرب در صنعت مد

هند سهلی خوشحال است که بخشی از دگرگونی اوضاع زنان در جهان عرب است

زبیده مالک

بی‌بی‌سی

مانکن‌های مشهور عرب با هرچه بیشتر شناخته شدن در صنعت مد چهره جدیدی از زن عرب را به باقی جهان نشان می‌دهند.

هند سهلی، مانکنی که با طراحانی چون مارک جیکوبز، کنزو و ورا ونگ همکاری کرده، اهل مراکش است.

او موفقیتش را به چند عامل مختلف نسبت می‌دهد: "در صنعت مد به چیزهای تازه علاقه دارند. هر چیز تازه‌ای خوب است."

اما علاوه بر این تنوع و فرهنگ جهان عرب هم برای دست‌اندرکاران مد جذاب است.

هند می‌گوید: "طراحان و عکاسان، شیفته این هستند که ما همه عین هم نیستیم و چنین فرهنگی غنی داریم، که با دیگر فرهنگ‌ها متفاوت است و منابع الهام‌بخش بسیاری دارد."

فرهنگی که هند سهلی از آن می‌آید فرهنگی محافظه‌کارانه است و پیشه مانکنی او واکنش‌های متفاوتی را در آن برانگیخته است.

او می‌گوید: "بیشتر برخوردهایی که داشته‌ام مثبت بوده، اغلب مردم فکر می‌کنند که خوب است از مراکش هم یک نفر مانکن شود. ضمنا دختران جوان در فیسبوک برایم پیغام می‌دهند و می‌پرسند که چه طور وارد این کار شده‌ام. تنها معدودی برخوردهای بد با من صورت گرفته که به آنها اهمیتی نمی‌دهم، من از کاری که می‌کنم راضی هستم."

 
هنا بن عبدالسلام، مانکن تونسی‌تبار

هند سهلی تنها مانکن عربی نیست که نام و نوایی یافته، چهره‌های دیگری نیز مانند هنا بن عبدالسلام تونسی هستند که در این عرصه مطرح شده‌اند.

شایسته گوهر، از گردانندگان شبکه زنان مسلمان بریتانیا، می‌گوید در غرب تصویری کلی و کلیشه‌ای از زنان عرب و مسلمان وجود دارد که این مانکن‌ها به شکسته شدن آن کمک می‌کنند.

او می‌گوید: "این قطعا انتخابی شجاعانه و انقلابی است، مخصوصا که این منطقه فرهنگی سنتی دارد. همیشه یک نفر اولی باید باشد که مرز را زیر پا بگذارد، کلیشه‌ها را بشکند و منبع الهام بقیه دخترها بشود."

به گفته او نگاهی به فهرست زنان قدرتمند مسلمان نشان می‌دهد که هویت آنها با تصویر زنی که زیر حجاب ساکت‌شده نمی‌خواند.

هند سهلی، که خود را مسلمانی معتقد می‌داند، می‌گوید شاید برخی از اقوام دورش از حرفه او راضی نباشند، اما والدینش او را به ادامه این کار تشویق می‌کنند.

طراحان و مارک‌های مشهور لباس دوست دارند به بازار بزرگ و رو به رشد جوانان در جهان اسلام راه یابند. یکی از مسیرهای این کار این است که خریداران را با کسانی که شبیه خودشان هستند جلب کنند.

آنها باید به جایی بروند که پول هست، و امروزه در کشورهای عرب پول نسبتا زیادی هست. پیشتر شوهای مد و لباس برای جذب ثروتمندان آمریکایی طراحی می‌شدند، اما اکنون در این شوها تلاش زیادی می‌شود که توجه اعراب، که پول این چیزها را دارند، جلب شود.

موج حضور مانکن‌های عرب در صنعت مد هم زمان است با بهار عربی، و اوضاع زنان عرب و خاورمیانه به آرامی در حال دگرگونی است. هند سهلی خوشحال است که به اندازه خودش بخشی از این دگرگونی است.

او می‌گوید: "این واقعیت که من خودم را رها کرده‌ام و کار می‌کنم به دیگر دختران جوان جسارت تکرار این کار را می‌دهد."

+101
رأی دهید
-38

hossein-87 - تهران - ایران
دنیای مد تبدیل شده به مسخره بازی.اکثر مدل های جدید که رو میشه،جز مضحکه خاص و عام شدن چیز دیگه ای نیست.و به صرف اینکه یه مدل لباس یا در کل یه کار خاص چون قبولونده شده که زیباست و بشه مد،مسخره س. این رو تو فروشگاه ها میشه دید.اولین واکنشی که فروشنده در برابر واکنش منفی خریدار از خودش بروز میده اینه که با یه قیافه حق به جانب میگه"اینا مدل های جدیدمون و تازه مد شده!"به گور سیاه که تازه مد شده.چون مد شده من باید تو خیابون دلقک بشم؟!یا همین مانکن هایی که خودشون رو استخون میکنن.آخه بنده خدا،چند نفر رو سراغ داری که دوست دارن استخون ببینن.چرا ما انقدر درگیر افراط و تفریط هستیم؟آخ حال کردم وقتی اون مانکن از بس رژیم گرفته بود،کبدش پوکید و مرد.از مردنش حال نکردم.از این حال کردم که مثل بع بعی (ببیی)دنبال دیگران بری،همینه.چه تو دین،چه تو سیاست،چه تو اقتصاد،چه تو مد!
یکشنبه 3 دي 1391 - 11:19
Islam zoda - تورنتو - کانادا
۸۷-کامنت اول که لیاقت داری همون اسم عربی‌ رو به خودت بذاری، تو اون ساندیس شماها چی‌ می‌ریزن که میتونید راجب زنها و مّد و همه چیز نظرات حقیرانه و عقب افتاده در سطح نه حتی دبستانی خود رو به صورت استفراغ در هر مبحثی عرضه کنید؟
دوشنبه 4 دي 1391 - 04:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.