اردوغان: موشک‌های پاتریوت برای حفاظت از ترکیه مستقر می‌شوند

در پی انتقاد برخی مقامات ایرانی از استقرار پدافند موشکی پاتریوت در مرزهای جنوبی ترکیه، نخست‌وزیر این کشور تصریح کرد که ترکیه عضو ناتو است و بر این مبنا سیاست‌های خود برای دفاع از مرزهایش را تعیین می‌کند.
 

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، در یک برنامه تلویزیونی در روز جمعه (۲۱ دسامبر/۱ دی) تاکید کرد که استقرار سامانه پدافند موشکی پاتریوت تنها برای حفاظت از مرزهای این کشور مستقر خواهد شد. اردوغان تصریح کرد که تصمیمات ترکیه متکی بر تامین منافع ملی این کشور است.
 
وی اذعان داشت که برخی کشورهای همسایه و گروه‌های سیاسی داخلی از استقرار موشک‌های دفاعی پاتریوت انتقاد می‌کنند و مدعی می‌شوند که "ما خاک خود را در اختیار ناتو قرار داده‌ایم، اما آنان فراموش می‌کنند که ترکیه عضو ناتو است و این پیمان نظامی تنها به درخواست ترکیه و برای حمایت از ترکیه دست به این کار زده است". 

اردوغان تصریح کرد که ظاهراَ هنوز این موضوع برای برخی‌ها کاملاَ روشن نیست که عضویت ترکیه در ناتو در تنظیم روابط خارجی این کشور نقش مهمی دارد.
 
اردوغان با اشاره به تهدید مرزهای خود از جانب سوریه گفت: «سه کشور آلمان، هلند و آمریکا برای ارسال واحدهای پاتریوت با ما به توافق رسیده‌اند. هر کشور دو دستگاه سامانه پاتریوت را به ترکیه اعزام خواهد کرد.» کارشناس ناتو برای تعیین محل دقیق استقرار موشک‌های پاتریوت هم‌اکنون در ترکیه به سر می‌برند.
 
اردوغان همچنین افزود که سیاست ترکیه در قبال رژیم سوریه به هیچ‌وجه تغییر نخواهد کرد. ترکیه یکی از حامیان اصلی مخالفان رژیم اسد به شمار می‌رود.
 
حفاظت از شهرهای بزرگ ترکیه
 
به گفته منابع ترک هر یک از کشورهای آلمان، هلند و آمریکا حدود ۴۰۰ سرباز در مرزهای مشترک ترکیه و سوریه در شهرهای قهرمانماراش، آدانا و قازیانتپ مستقر خواهند کرد.
 
در ماه‌های گذشته چندین بار در مناطق مرزی، میان ترکیه و سوریه زد و خوردهایی رخ داد. سرنگونی هواپیمای اکتشافی ترکیه در دریای مدیترانه توسط سوریه نشان داد که نگرانی‌های جامعه جهانی از گسترش بحران سوریه به کشورهای منطقه بی‌اساس نیست.
 
به گفته کارشناسان نظامی، این ۶ واحد سامانه پاتریوت قادر به تامین امنیت در تمامی طول مرز مشترک ترکیه و سوریه (به طول ۹۱۰ کیلومتر) نیستند، اما آنها می‌توانند به وظیفه خود که حفاظت از شهرها و نقاط استراتژیک ترکیه است به خوبی عمل کنند.


  
سامانه پدافند موشکی پاتریوت

وزیر دفاع: پاتریوت امنیت‌زایی برای ترکیه ندارد
 
احمدی وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، در واکنش به استقرار پدافند موشکی پاتریوت در ترکیه گفت: «نصب موشک‌های پاتریوت در ترکیه هیچ نقشی در امنیت‌زایی ترکیه ندارد و این به ضرر کشور ترکیه است.»
 
وحیدی چنین تصریح کرد: «حضور نیروهای بیگانه در کشورهای اسلامی همواره با ایجاد مشکلات و اختلاف بین کشورهای اسلامی همراه بوده است.»
 
وحیدی ارتش سوریه را "ارتشی قدرتمند" خواند که نیازی به آموزش نیروهایش توسط جمهوری اسلامی ندارد. وزیر دفاع ایران درگیری داخلی در سوریه را ناشی از "وجود گروه‌های تروریستی و اعمال زشت آنان" دانست.
 
کشورهای عربی و غربی و همچنین مخالفان رژیم اسد، جمهوری اسلامی را تا کنون بارها متهم کرده‌اند که با ارسال تسلیحات و کارشناسان نظامی در "کنار رژیم سرکوب‌گر اسد" قرار دارد.


 
احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران

بروجردی: همسایگان ناراضی هستند
 
علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز تاکید کرد که "موشک‌های پاتریوت برای ترکیه ناامنی ایجاد می‌کند". برودجری تاکید کرد که ارتش سوریه در خط مقدم مبارزه علیه اسرائیل قرار دارد و ادعای کمک‌های ایران به دمشق "بدون پایه و اساس" است.
 
بروجردی در حاشیه دیدار از نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی مدعی شد که «این موشک‌ها به امنیت ترکیه کمک نمی‌کند، زیرا همه همسایه‌های ترکیه از نصب این موشک‌ها ناراضی هستند».
 
به گفته مسئولان ناتو، سامانه پدافند موشکی پاتریوت جنبه صرفاَ دفاعی داشته و هیچ‌یک از کشورهای همسایه نباید آن را تهدیدی برای خود محسوب کنند.
 
سازمان ملل متحد و آمریکا با تحریم برخی شرکت‌های ایرانی تایید کرده‌اند که جمهوری اسلامی به سوریه سلاح ارسال می‌کند.
 
ناتو: اسد به پایان راه رسیده است
 
در پی استفاده مجدد رژیم بشار اسد از موشک‌های اسکاد برای مقابله با مخالفان، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، گفت: «ما از این بابت بسیار متاسفیم. این اقدام بیانگر استیصال رژیمی است که به فروپاشی خود نزدیک می‌شود.»
 
در هفته‌ی پیش نیز ناتو به استفاده ارتش سوریه از موشک‌های کوتاه‌برد اسکاد اشاره کرده بود. راسموسن در مقر ناتو در بروکسل تصریح کرد که این اقدام سوریه نشان می‌دهد که ارسال سامانه پدافند موشکی پاتریوت به ترکیه "ضروری" است.
 
توماس دمزیر، وزیر دفاع آلمان، نیز درباره استفاده رژیم اسد از موشک‌های اسکاد گفت: «این موضوع نشان می‌دهد که نیروهای اپوزیسیون بزودی به پیروزی نظامی دست خواهند یافت.» وزیر دفاع آلمان ضمن ابراز نگرانی از تحکیم اسلام‌گرایان در سوریه گفت: «در حال حاضر هیچ حمله نظامی به سوریه در دستور کار قرار ندارد. ما متاسفانه تنها می‌توانیم در حال حاضر تنها شاهد ادامه جنگ داخلی در سوریه باشیم.»
 
مخالفان مسلح در روزهای گذشته موفق شدند که برخی از انبارهای مهمات، پایگاه‌های نظامی و نقاط استراتژیک را در سوریه به تصرف خود درآورند.

+66
رأی دهید
-36

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
فقط دفایی هست نظام آفت الله فحشای شیطانی خودشو خیس کرده اگر حمله‌ای بیاد چی‌؟
یکشنبه 3 دي 1391 - 03:28
massoudoslo - اسلو - نروژ
موش کای پاتریوت را سال ها بود که روسیه مانع استقرار آنها در ترکیه و کشور های همسایه نزدیک خود میشد ولی به کمک شوت بازی ها و سیاست های جنگ طلبانه دیکتاتور ها و برادران الله اکبری و گروهک های تروریستی طالبان و حماس و . در منطقه خاو میانه ،غرب دست آخر موشک های خود را مستقر کرد و یه دیوار دفاعی در برابر قدرت های شرقی و نوکران زنجیری آنها کشید تا قدم های آخر را برای کنترل دنیا بردارد . نیروی نظامی جمهوری اسلامی در مقابل غرب عملا پوچ و پشمی است .
یکشنبه 3 دي 1391 - 03:48
moci 30 - دوحه - قطر
نوکر امریکا و اسرائیل
یکشنبه 3 دي 1391 - 05:26
exam292 - تهران - ایران
"1k adame sadegh - تورنتو - کانادا" و "massoudoslo - اسلو - نروژ" : این موشکها واسه کنترل روسیه است، یا ایران؟!!! اگه واقعا برای ایرانه، که این نشون میده اربابای استکباریتون به این نتیجه رسیدن که ایران دارای قدرت موشکی بالستیکه! و حالا به دست و پا افتادن تا جلو ایران رو بگیرن(ترکیه عددی نیست تا دفاع لازم داشته باشه) اربابای استکباریتون، درکشون بیشتر از شما ست!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 13:43
h.tajvar - بروکسل - بلژیک
هیچ کس عرضه حمله به ایران رو نداره
یکشنبه 3 دي 1391 - 16:02
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
exam292 - تهران - ایران, تورکیه عرب نیست، فهمیدی، سران تورکیه باب میل من نیستند اما بسیار بسیار باشرفتر از رژیم تو هستند و ارتش توان مند تورکیه هم با کسی‌ شوخی ندارد
یکشنبه 3 دي 1391 - 23:41
massoudoslo - اسلو - نروژ
اگزم ۲۹۲ .تهران .ایران / خدمتت عرض کنم که اولا غرب متمدن و مدرن و آرزوی خیلی از مردمان دنیاست که بیایند و در اینجا زندگی کنند و از بند بی غیرتی و ابتذال و ظلم آزاد بشن مثل خودت (شاید ) و خیلی از قوم و خویش هات و دوستات(میگی نه بپرس ازشون ) .دوما اگه ایران آخرین پایگاه و جبهه روسیه نبود تا حالا کمتر از افغانستان و عراقش نکرده بودند! ایران با سپاه و قدرت نظامی پشمی هیچ وقت توان جنگ مدرن و سنگین امروزی را ندارد که لازم باشد موشک برایش بکشند ولی از آنجایی که نوکری روسیه را میکند و جمهوری اسلامی در خفا و حتا آشکارا به کرملین امتیاز میدهد تا روسیه پشت و پناه او باشد و روسیه هم قابلمه و دول و گاری به اسم زیر دریایی و موشک و بهپاد به جمهوری اسلامی قالب میکند تا هر وقت لازم شد برادران قاچاقچی سپاه و بسیج ان را هوا کنند که خب غرب هم موشک های پاتریوت را به عنوان پشه کش بالای سر شما آماده نگه داشته .
دوشنبه 4 دي 1391 - 07:50
hasanomid - مشهد - ایران
سلام ترکیه هم ادم شد بعدش هم هرکسی باید از خودش دفاع کنه نه دیگران از او دفاع کنند این نشانه کوچکی ترکیه است
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:40
exam292 - تهران - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک: ترکیه به دنبال زنده کردن امپراطوری عثمانیه! که کور خونده!!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 05:43
exam292 - تهران - ایران
massoudoslo - اسلو - نروژ: عزیز، اینکه خیلی ها مثل شما مبهوت قدرت غرب هستند و آرزوی زندگی در غرب رو دارن، شکی نیست!!! توی این دنیا همه ی قدرتها پوشالی هستن(مثل شوروی سابق که یک شبه فروپاشید) حرفی که میزنم شعار نیست و واسش دلیل دارم، به زودی شاهد سقوط قدرت پوشالی غرب و صهیونیسم خواهیم بود...
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 05:55
farahnoush - ساری - ایران
ترکیه قرار با ناتو و اسرائیل رزمایش مشترک داشته باشد ! کاملا معلوم این برای حمایت از اسرائیل نه ترکیه .. !. فقط شانس بیاریم به فردو نزنند .. وگرنه همه مون بدبخت می شیم .. ممکنه واقعه ای بدتر از مال شوروی پیش بیاد .. اگر بخاطر این حمله دماوند فعال بشه ...؟!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 06:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.