پاسخ رفسنجانی به رسایی در مجلس ایران خوانده می‌شود

هیات رییسه مجلس ایران پذیرفته است که پاسخ مکتوب رفسنجانی در خصوص سخنان حمید رسایی علیه خانواده هاشمی، در صحن علنی مجلس قرائت شود. رسایی خانواده رفسنجانی را "اختاپوسی" و مهدی هاشمی را "شاه‌کلید کودتای ۸۸" خوانده بود.
 

عبدالرضا مصری‌، سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که این هیات برای هاشمی رفسنجانی حق پاسخگویی مکتوب به گفته‌های حمید رسایی را قائل شده است. وی افزوده که طی نامه‌ای به دفتر رفسنجانی، اعلام شده که اگر پاسخ وی طبق ماده ۷۸ آیین‌نامه داخلی مجلس باشد، در اولین فرصت از تریبون مجلس قرائت خواهد شد.
 
ماده مورد نظر می‌گوید:« چنانجه به تشخیص هیات رئیسه نماینده‌ای در سخنان خود در جلسه علنی به کسی نسبت ناروا داد یا هتک حرمت کرد، فرد مزبور می‌تواند در دفاع از خود به صورت مکتوب به اتهام وارده پاسخ گوید. در صورتی که پاسخ ارسالی بیش از دو برابر اصل مطلب اظهار شده نبوده و متضمن توهین و افترا نباشد، در اولین فرصت در جلسه علنی قرائت خواهد شد.»
 
پیش از این، دادستانی تهران با انتشار بیانیه‌ای، سخنان رسایی را "خلاف واقع و کذب محض" خوانده بود. رسایی در واکنش به آزادی مهدی هاشمی از زندان اوین، به عملکرد قوه قضاییه نیز حمله کرده و گفته بود: "آقازاده مفسد همواره از مصونیت آهنین برخوردار بوده" و با «فشارهای سنگین" از زندان آزاد شده است.
 
دادستانی تهران در واکنش به این سخنان در  روز ۳۰ آذرماه علیه رسایی در دادسرای ویژه روحانیت اعلام جرم کرد و ۱۱ مورد سخنان وی در صحن علنی مجلس را کذب دانست. در بیانیه دادستانی تهران از جمله آمده که «نفس رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی نشان‌دهنده عدم مصونیت نامبرده در مقابل دستگاه قضایی است.»


  
حمید رسایی

 

حمیدرضا رسایی، نماینده اصولگرای مجلس در نطق پیش از دستورخود  در روز سه‌شنبه ۲۸ آذر گفت: «مهدی هاشمی وقتی در فتنه ۸۸ نشان داد که تبدیل به یک غول مفسده شده با توصیه و مشورت بزرگترش از کشور گریخت.» وی مدعی شد که بازگشت مهدی هاشمی به توصیه پدرش و در شرایطی صورت گرفته که اکبر هاشمی احساس می‌کند در "سرهم‌بندی" پرونده پسرش موفق خواهد بود.
 
رسایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: « مهدی هاشمی در روزهای پس از انتخابات ۸۸ صدها میلیون تومان به اراذل و اوباش پرداخته تا برخی میدان‌های تهران، بانک‌ها و اماکن عمومی را به آتش بکشند و ایجاد رعب کنند.» این نماینده حامی دولت هم‌چنین تاکید کرد که بستری شدن مهدی هاشمی  در بیمارستان یک بهانه و به راهنمایی "مشاور اصلی‌اش" بوده تا به این ترتیب به خانه برده شود. او احتمال "تبانی" و از بین بردن اسناد یا فرار مهدی هاشمی را نیز منتفی ندانست و از قوه قضاییه پرسید که چه جوابی به سخنان مهدی هاشمی دارد که در فضای مجازی منتشر شده است.
 
روی این پرسش به مکالمات تلفنی مهدی هاشمی و نیک‌آهنگ کوثر، روزنامه‌نگار ساکن کانادا بود که در اینترنت منتشر شده و حاوی انتقادات تندی از سوی مهدی هاشمی به  عملکرد آیت‌الله خامنه‌ای است.
 
یک روز پس از این سخنان، هاشمی رفسنجانی نامه‌ای به هیات رئیسه مجلس نوشت و ضمن اعتراض به طرح این "توهین‌ها و تهمت‌ها" علیه خود از تریبون مجلس وابراز تعجب از سکوت رییس مجلس در برابر این اظهارات، خواستار اختصاص وقت برای پاسخگویی شد.
 
رسایی: نطق بنده انجام وظیفه بود
 
حمید رسایی در واکنش به اعلام جرم دادستانی و اعتراض خانواده رفسنجانی، نطق خود را در راستای وظیفه نمایندگی خوانده و هیچ بخشی از آن را شامل توهین به کسی ندانسته است. رسایی به خبرگزاری فارس گفته که این نطق بازتاب‌های مختلفی از تقدیر و تشکر مردم تا هک شدن سایت‌اش داشته است.


  
مهذی هاشمی روز سوم مهر به ایران بازگشت و یک روز بعد بازداشت شد

 

نماینده تهران افزوده که نطق‌اش صریح بوده و ظاهرا همین برخی را آزرده است. او گفته که به بیانیه دادستان تهران پاسخ می‌دهد و تکرار کرده که دستگاه قضایی به خاطر رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی از طرف خانواده وی در فشار است و این مسئله پنهانی نیست.
 
 رسایی گفته که اقدام دادستان تهران در شکایت از نطق او، احتمالا ناشی از غفلت و عدم توجه وی به اصول قانون اساسی است: «طبق اصل ۸۶ قانون اساسی این اقدام دادستان جرم است نه نطق بنده.»
 
اصل ۸۶ قانون اساسی ایران می‌گوید:«نمایندگان مجلس در مقام ایفای نمایندگی در اظهارنظر و رای خود کاملا آزادند و نمی‌توان آنها را به این سبب تعقیب یا توقیف کرد.»
 
رسایی درباره تصمیم کارشناسان حقوقی هیات رئیسه درباره قرائت پاسخ هاشمی به این نطق نیز گفته است: «طبق قانون اگر نطقی متضمن توهین باشد طرف مقابل می‌تواند جواب دهد ولی نطق بنده متضمن توهین نیست و تشخیص این موضوع با هیات رئیسه است نه با کارشناسان حقوقی و اساسا ما در آیین نامه چنین جایگاهی نداریم.»
 
جنجال  بر سر سخنان رسایی در حالی بالا گرفته که یک روز پیش از او، مهدی کوچک‌زاده، یکی دیگر از نمایندگان حامی دولت درجمع نیروهای وابسته بسیج در دانشگاه امام صادق تهران گفته بود: «من می‌خواهم بمیرم که ستار بهشتی مرد، اما یک آقازاده با ۱۰ میلیارد تومان آزاد شد.»
 
کوجک‌زاده که به دلیل پرخاشگری و عصبیت، نزد سایر نمایندگان به نماینده "مودب و موقر" شهرت دارد، با اشاره ضمنی به هاشمی رفسنجانی افزوده بود: « کسی که بلد است ۱۰ میلیارد پول برای آزادی فرزندش بگذارد، کارهای دیگر هم بلد است.»

+97
رأی دهید
-42

میکایل - مالمو - سوئد
خواجه تاجدار اگر نجو مبی میجوم بنندت،سریع کاری کن،بدون اینکه دست التماس بسوی ضحاک دراز کنی‌،با اقتدار برو جلو ما هستیم،خیلی‌ طرفدار داری.
شنبه 2 دي 1391 - 23:30
compatriot - تورنتو - کانادا
آخ جون دعوا، گرگان دزد بجان هم افتادند! :)
شنبه 2 دي 1391 - 23:38
naderan - یوتوبوری - سوید
شما تاوان خون جوانان ایران را میدهید.مگر انهایی که گشتت مادر پدر نداشتن.این مردم یک عاشورا درست میکنن که هزار سال دیگر بحالتان گریه کنن.نزدیک هست تاوان خون را خدا خودش پس میکیرد نسلتان را تک تک از روی زمین ایران.
یکشنبه 3 دي 1391 - 05:45
Reza Pir - تهران - ایران
حرازماده خیلی جاهایی بود که باید احساس وظیفه می کردی و نکردی - خیلی جاها بود که باید دستور قرآن و خدا و قسم نمایندگی را رعایت می کردی که نکردی - خیای جاها بود که باید داد می زدی ولی خفه شده بودی و خیلی جاها که نباید عنترانی می کردی ولی کردی - کثافتهایی امثال تو زیاد دوام ندارن - روز حساب پس گرفتن می رسه ..........
یکشنبه 3 دي 1391 - 06:04
hassan5 - تهران - ایران
تنها جواب شایسته رسائی از طرف رفسنجانی اینستکه......برو ان چوچک
یکشنبه 3 دي 1391 - 15:17
sonbol - ونکوور - کانادا
آقای رفسنجانی همان کسی است که این انقلاب را با تمام قدرت حفظ کرد.و الحق والانصاف از هیچ دروغگوئی وسیاست پست حفظ نظام والنهایت سپردن آن به آقای خامنه ای تلاش بی وقفه ای کرد ودر آخر خوب پاداش گرفت .و این وعده الله است به اشخاصی که نردبان یک ظالم میشوند.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 05:30
sonbol - ونکوور - کانادا
آقای رفسنجانی همان کسی است که این انقلاب را با تمام قدرت حفظ کرد.و الحق والانصاف از هیچ دروغگوئی وسیاست پست حفظ نظام دریغ نکرد.والنهایت سپردن آن به آقای خامنه ای تلاش بی وقفه ای نمود و در آخر خوب پاداش گرفت .و این وعده الله است به اشخاصی که نردبان یک ظالم میشوند.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 08:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.