زندگی فلاکت‌بار خانواده‌ ۵ نفره در خرابه‌ای کنار برج‌های تهران

پدر سکته کرده و کنج خانه‌ بدون حرکت افتاده است. مایحتاج خانه تامین نیست. مادر شرمنده فرزندانش شده است. در کنار این خانواده فقیر ساختمان‌های بلند خود نمایی می‌کند.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،هر کس حق د‌ارد مسکن و سرپناهی د‌اشته باشد. اما گاهی پستی‌ و بلند‌ی‌های زند‌گی، طعم تلخ خود را به کام کسانی می‌چشاند که د‌رسایه فقر سکنی گزید‌ه‌اند. باورش سخت است اما هنوز هم صاحب‌خانه‌هایی هستند که با کمترین ترحمی حکم تخلیه می‌گیرند و وسایل مستاجر را به کنار خیابان می‌ریزند. این اتفاق بازهم رخ د‌اد و خانواد‌ه‌ کم‌ د‌رآمد‌ی، مجبورشد‌ند به خرابه‌ای د‌ر گوشه‌‌ای از تهران بزرگ پناه ببرند.
 
بازهم در گوشه‌ای از شهر و در بین هیاهوهای روزانه‌ای که داریم و اجازه نمی‌دهد به کس دیگری به غیر از خود فکر کنیم.خانواده‌ای 5 نفره سرمای زمستان را در خرابه‌ای سپری می‌کنند و محتاج تمام مایحتاج زندگی هستند؛ روزگاری را سپری می‌کنند که دیگر پدر 35 ساله توان راه رفتن را ندارد چه برسد به کار کردن و درآمد، مادر هم با چشمانی پر از غم و اشک به هر دری می‌زند تا اوضاع زندگی خود را سر و سامانی بدهد.
 
تنها سرمایه زندگی این زن و شوهر 3 فرزند دختری است که دو دختر آن‌ها دوقلو هستند و  12 سال سن دارند و یکی از آن‌ها نیز طعم سال اول مدرسه را با آوارگی و سرما چشیده است و 7 سال سن دارد.
 

 

در خیابان زارعی جنب کوچه مغانی در منطقه 4 تهران خرابه‌ای در ساختمان‌های نوساز و سر به فلک کشیده وجود دارد خرابه‌ای که در و پنجره‌ای ندارد و هر لحظه ممکن است مانند تمام  ساختمان‌های فرسوده‌ای که در تهران ناگهان فرو می‌ریزد و این معضل به یک عادت تبدیل شده است این خرابه نیز خراب تر و یک داستان تلخ برجای بگذارد و آن زمان است که می‌گویند یک خانواده 5 نفره ...
 
برای تهیه گزارش همراه با عکاس به سراغ این خانواده رفتیم، پدر در خانه افتاده بود به دلیل فشارهای عصبی که بر آن وارد شده سکته کرده بود و قادر به حرف زدن نبود و سمت راست بدنش لمس شده بود و نمی‌توانست حرکت کند.
 
وقتی فهمید ما خبرنگار هستیم با چشمانش التماس می‌کرد احساس کردم دارد جلوی اشک‌هایش را می‌گیرد تا هنوز بگوید امید ما به خداست. نامردی‌های زمانه من را بر زمین زده است.
 
پاهایش با برخورد به اجاق گازوئیلی که توسط حسن آقا از اهالی محله برای آن‌ها تهیه شده، سوخته و چرک کرده بود و نگاهش همچنان از دردهایش می‌گفت.
 

 
 
مادر خانواده تازه بچه‌هایش را به مدرسه برده بود، سرش پائین بود با آنکه اشک‌هایش اجازه حرف زدن به او نمی داد فقط گفت از ما عکس و فیلم نگیرید و چهره‌های ما را نشان ندید، چراکه در مدرسه دخترانم رامسخره می‌کنند و ماهم قول دادیم چهره آنها مشخص نشود.
 
در ادامه وقتی کمی آرام تر شد علت وضعیت فعلی و بی خانمانی را پرسیدم، می‌گوید: شوهرم کارگر است در شهرستان کار نبود به تهران بدون هیچ فامیل و پشتوانه‌ای آمدیم، آقامون کارگری می‌کرد و خرج خانه را در می‌آورد تا اینکه خداوند دو تا بچه دوقلو به ما داد بچه‌ها به خاطر اینکه 6 ماهه به دنیا آمدن بیماری‌هایی داشتند ما هم بیمه نبودیم و موجب شد که تمام زندگی را که تا کنون با هزار مشکل جمع کرده‌ایم را به حراج بگذاریم تا وضعیت سلامتی بچه‌ها بهتر شود.
 

 
 
زندگی را با هزار مشکل سپری می‌کردیم و پس ازچند سال خداوند فرزند دختر دیگری به ما عطا کرد ولی شرایط سخت‌تر شد و برای شوهرم کار نبود خانه‌ای که اجاره کرده بودیم چند ماهی اجاره‌اش به عقب افتاد و همچنان به نان شب احتیاج داشتیم صاحبخانه از ما شکایت کرد و با پسرهایش مرا کتک زدند و از خانه بیرون کردند آن روز شوهرم خانه نبود من هم سوادی ندارم و هرچی جلوم گذاشتند امضا و انگشت زدم و خانه را با تمام وسایلش پلمپ کردند.
 
وقتی چادر تنها سرپناه می شود
 
جایی را نداشتیم چند روزی را با چادری که یک خیر به ما داده بود سپری کردیم تا اینکه شوهرم از فشارها و اتفاقاتی که در چند ماهه گذشته بر ما وارد شده بود سکته کرد و یک طرف بدنش لمس شد.
 
وقتی بیمارستان هم کاری نمی‌کند
 
با هزار بدبختی به بیمارستان امام حسین (ع) بردیم ولی متاسفانه بیمارستان چون پولی نداشتیم کاری برایش نکردند و مرخصش کردند در شرایطی که اوضاع بدی داشت.
 

 
 
اشک‌هایش انگار تمامی نداشت همچنان اشک می‌ریخت و از روزهای تلخ زندگی می‌گفت. حسن آقا که این خرابه را برای آنها پیدا کرده بود و برای آن‌ها غذا و دیگر مایحتاج را فراهم کرده بود سرش را پائین گرفته و چیزی نمی‌گفت.
 
مادر اشک‌هایش را از روی گونه‌اش پاک کرد، وقتی نفس دوباره‌ای گرفت پرسیدم علت اینکه بیمارستان با این وضعیت آقا "ح" را مرخص کرد چه بود، گفت: پولی نداشتیم آن‌ها هم گفتند ما نمی‌توانیم کاری کنیم و مرخصش کردند.
 
وی در ادامه می گوید: تحت پوشش کمیته امداد نیستیم و خدمات خاصی از دولت دریافت نکرده‌ایم، این خرابه نیز  آب، برق و گاز ندارد شب‌ها از سرمای شدید آرزوی مرگ می‌کنم. پتو‌هایی که خیرین داده اند را بر روی بچه‌ها و شوهرم می‌اندازم تا آن‌ها گرمتر شوند خودم کمی سرما را تحمل می‌کنم.
 
بچه‌ها از مدرسه آمدند وقتی ما را دیدند در گوشه‌ای پنهان شدند و صحبتی نکردند مادر با دیدن بچه‌ها باز هم بغضش ترکید و نتوانست دیگر صحبت کند یکی از بچه می‌گفت مامان بگو از ما عکس نگیرند و فقط همین.
 
خانم "ر" که مشکلات آنها را از طریق حقوقی پیگیری می‌کرد به حدیثی از پیغمبر اسلام اشاره کردو گفت:‌ به من ایمان نیاورده است آن کس که شب سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد. به من ایمان نیاورده است آنکس که شب پوشیده بخوابد و همسایه اش برهنه باشد.
 
وی می گوید:‌براساس پیگیری‌های حقوقی که انجام شده است صاحبخانه آن‌ها از بی سوادی و سادگی این خانواده سو استفاده کرده است و موجب ایجاد مشکلات برای این خانواده شده است. در حال حاضر پیگیر رفع مشکلات آن‌ها هستیم چرا که صاحبخانه پول رهن آنها را نداده است.
 
به گزارش فارس، این خانواده 5 نفره در خرابه‌ای در حال گذران زندگی هستند امیدواریم مسئولان مربوط در جهت حمایت برآمده و هر چه سریعتر مشکل این خانواده را برطرف کنند.

مسئولان حمایتی همچنان در خواب/ خیرین آستین بالا می‌زنند 


با توجه به انتشار گزارش زندگی فلاکت‌بار خانواده‌ ۵ نفره در خرابه‌ای کنار برج‌های تهران، هنوز هیچ یک از مسئولان دستگاه‌های حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد اقدامی نکرد‌ه‌اند.این در حالی است که خیرین از سراسر کشور برای کمک به این خانواده‌ اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، اگر بخواهیم به یکی اصلی‌ترین وظیفه نهادهای حمایتی (بهزیستی و کمیته امداد) اشاره کنیم باید به موضوع حمایت از خانواده‌های نیازمند در بخش‌های مختلف اشاره کنیم.
 
 این در حالی است که مردم از نهادهای حمایتی انتظار دارند حتی المقدر به افراد نیازمند و محروم کمک کنند و شرایط مناسبی را برای زندگی این افراد فراهم کنند.
 
اما متأسفانه در این چند ساله گذشته شاهد هستیم که دستگاه‌های حمایتی آنچنان که باید به وظایف خود عمل نمی‌کنند و همین امر نگرانی را برای مردم و خیرین به وجود آورده است که نمونه بارز آن گزارش اخیر زندگی سخت خانواده 5 نفره در خرابه‌ای کنار برج‌های تهران است.
 
به گزارش فارس بازهم در گوشه‌ای از شهر و در بین هیاهوهای روزانه‌ای که داریم و اجازه نمی‌دهد به کس دیگری به غیر از خود فکر کنیم.خانواده‌ای 5 نفره سرمای زمستان را در خرابه‌ای سپری می‌کنند و محتاج تمام مایحتاج زندگی هستند؛ روزگاری را سپری می‌کنند که دیگر پدر 35 ساله توان راه رفتن را ندارد چه برسد به کار کردن و درآمد، مادر هم با چشمانی پر از غم و اشک به هر دری می‌زند تا اوضاع زندگی خود را سر و سامانی بدهد.
 
تنها سرمایه زندگی این زن و شوهر 3 فرزند دختری است که دو دختر آن‌ها دوقلو هستند و  12 سال سن دارند و یکی از آن‌ها نیز طعم سال اول مدرسه را با آوارگی و سرما چشیده است و 7 سال سن دارد.
 
خیابان زارعی جنب کوچه مغانی در منطقه 4 تهران خرابه‌ای در ساختمان‌های نوساز و سر به فلک کشیده وجود دارد خرابه‌ای که در و پنجره‌ای ندارد و هر لحظه ممکن است مانند تمام  ساختمان‌های فرسوده‌ای که در تهران ناگهان فرو بریزد.
 
شاید مخاطبان پس از خواندن این گزارش به فکر فرو رفته ‌اند و با خود گفته‌اند که این خانواده 5 نفر در شب یلدا و در آن سرما چگونه شب طولانی خود را به صبح رسانده‌اند و یا اینک آیا این خانواده توانست شب یلدا را بگیرد یا خیر؟
 
به هر حال پس از گذشت چند ساعت از انتشار گزارش زندگی فلاکت‌بار خانواده‌ 5 نفره در خرابه‌ای کنار برج‌های تهران، خیرین و NGo های زیادی از سراسر کشور با خبرگزاری تماس گرفته‌اند و اعلام آمادگی خود را برای کمک به این خانواده اعلام کرده‌اند که این جای بسی خشحالی دارد ولی از آنجایی که هیچیک از دستگاه‌های حمایتی اقدامی را برای حمایت این خانواده انجام نداده‌اند، تاسف دارد.
 
البته باید به این موضوع  اشاره کرد که پس از انتشار گزارش ( زندگی فلاکت‌بار خانواده‌ 5 نفره در خرابه‌ای کنار برج‌های تهران)  از سوی سازمان بهزیستی با خبرگزاری فارس تماس گرفته شد و  تأکید بر حمایت از این خانواده دادند که تا این ساعت هنوز هیچ اتفاقی صورت نگرفته است و انگار این خانواده‌ امشب را نیز باید این خرابه سپری کنند.

+162
رأی دهید
-17

salam_hame - دبی - الامارات
یکی کمکم کند یه شماره حساب میخواهم خیلی زود. واقأ هوا سرد است خودمونو بزاریم جای این خانواده. اکر میتوانید کمک کنید به حکومت و نظام ربت ندهید
شنبه 2 دي 1391 - 23:15
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
تف تو روی نظام اسلامی , آتش به گورت بباره خمینی ,تمام بدبختیهای ملت ایران بخاطر کینه و نفرت شخصی تو از نظام پهلوی بود
شنبه 2 دي 1391 - 23:36
yeshua - سیرجان - ایران
هیچ مسئولی در کشور در فکر این قشر نیست آخه چرا؟؟؟. حالا دین هیچی انسانیت کجارفته؟؟؟. مسئولان کشورمون آنقدر غرق دنیا و زرق برق آن شدن که شدت زرق و برق جلوی چشمشون رو برای دیدن این قشر گرفته
شنبه 2 دي 1391 - 23:36
farahnoush - ساری - ایران
خدایا ... یعنی ملت مارو به چه جرمی داری مجازات می کنی ؟!
شنبه 2 دي 1391 - 23:43
ehsan1987 - تهران - ایران
عواقب استقرار حکومت اسلامی همینه چیزی غیر از تولید فقر اختلاف طبقاتی نیست یکی 10میلیارد فقط وثیقه ازادیش باشه یکی نون نداشت باشه ننگ به این ملت که خودشونو زدن به. بی عاری ...
یکشنبه 3 دي 1391 - 00:17
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
یعنی اگر خدایی باشه و این فلاسفه إسلامی به برهان عدل میخوان ثابتش کنن، با همین یک مورد باید اینقدر خجالت بکشه که سه تا برهان عدل از بقلش در بیاد. اسلام رو قشنگ دارین میبینین! اگر هم فکر میکنید صدر اسلام بهتر بوده، کور خوندین
شنبه 2 دي 1391 - 23:56
mana12 - اسلو - نروژ
سلام همه دبی امارات - گٔل گفتی دوست عزیز اگه یک شماره حساب از این خانواده میگذشتن من هم کمک می‌کردم. خیلی‌ ناراحت شدم.
یکشنبه 3 دي 1391 - 01:30
apadana_uk2013 - بورن موت - انگلستان
درد به تمام مردم ایران...این خبر لطفا به تموم رسانه‌ها بفرستید و اگر آدرسی از اینها دارید بدید یا شماره تلفن که بتونیم از خارج ایران بهشون کمک کنیم مام نون از همگی‌ مرگ بر فلسطین و لبنان
شنبه 2 دي 1391 - 23:20
ali1111 - تهران - ایران
متاسفانه امثال اینها خیلی‌ خیلی‌ زیادند... فقط یک نمونه از میلیونها انسان گرفتار...کشور نفت خیز با این همه ثروت و یک مشت دزد ...
یکشنبه 3 دي 1391 - 02:16
parastooeshge - توکیو - ژاپن
عزیزان ما انقلاب کردی فقر نداشته باشیم.بدترشد وبا کمکهای ما کاردرست نمیشه با ریشه درست کرد وقعا ملت ایران مردم مهربان هست واین ازمهربانی مقام بالا سوداستفاده می کند
یکشنبه 3 دي 1391 - 04:07
naderan - یوتوبوری - سوید
شما مردم ایران همین بچه های مقامات ایران هر شب در روسیه هر نفر صد هزار دلار خرج.گازینو وخانم بازی میکنن چند نفر بیاید تا تک تک شان را نشان بدهم چطور پول سر دخترها.روبل دلار میریزن عکس و فیلم دارم اما نمی دانم کجا ارایه کنم.اگر بیبنید سکته میکنید.
یکشنبه 3 دي 1391 - 05:55
naderan - یوتوبوری - سوید
بخدا خودتان قسم اگر بلند نشید تک تک شما همین زندگی در انتظارتان هست.چون مقامات ایران همه دزد دورغگو هستن یک بار بلند بشید تا فرزندانتان را فردا در این.مکانها نبینید.غیرتتان را نشان بدهید به تمام دنیا همه دنیا حمایتان میکند حرکت از شما کمک.
یکشنبه 3 دي 1391 - 06:10
lona_düsseldorf - دوسلدورف - آلمان
در جلسه‌ی علنی روز سه شنبه ۲۸ آذر مجلس شورای اسلامی درباره‌ی ناپدید شدن ۱۰ هزار و ۵۰۰ ملیارد تومان بودجه درمانی ایران بحث شد. بررسی این موضوع در دستور کار کمیسیون بهداشت و درمان قرار گرفته است.اسلام ناب محمدی یعنی‌ این ،،،،وای خدا دیوونه شدم .آقایان ،علما ،پس چرا نمیان فتوا بدهند ،خاک بر سرتون با این کشور اداره کردنتون ،یک مشت دزد ریختن به جون مردم بی‌چاره
یکشنبه 3 دي 1391 - 06:29
shekamo - اوسلو - نورو
پول مردم بدبخت ایران داده شد به سوریه حماس که راکت بخرن پس چرا هیچ کس هیچ کاری نمیکنه همه خوا بن
یکشنبه 3 دي 1391 - 07:36
ghafas - مشهد - ایران
خبر خالی می ذاری ؟ برم تهرون این خانومو پیدا کنم ؟ به درد عمه ات می خوره .آخه چه فکری می کنی که این شبهای سرد هنوز خبر زاپاسی می ذاری ؟
یکشنبه 3 دي 1391 - 07:44
Tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
امید دارم خدا همه تو نو ذلیل کنه آخوندا،لعنت تو روحت خمینی
یکشنبه 3 دي 1391 - 09:54
*Fanoos* - ایران - ایران
چرا برای کمک به این خانواده اطلاعات بیشتری در اختیار خوانندگان نمی گذارید؟صرف نمایش این عکس ها بدون اطلاع رسانی برای کمک برای این خانواده چیزی جز احساس اندوه برای خوانندگان به همراه نداشته و دردی نیز از دل این خانواده دوا نمی کند.
یکشنبه 3 دي 1391 - 11:33
*Fanoos* - ایران - ایران
وای اگر از پس امروز بود فردایی !!!!!!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 11:37
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
پس این پولهایه حاصل صندوق صدقات که ارقامش میلیاردیه کجا خرج میشه ؟مسئولین کمیته شیاد جواب بدن که کجا میره این پولها ؟واقعآدر بیشرمی رودست ندارن این دزدهایه کثیف.
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:04
مهم - بروكسل - بلزيك
من در عجب هستم از این خداوند بخشنده مهربان دلسوز کریم قادر توانا نمیتونه این بندشو نجات بده از این زلت
یکشنبه 3 دي 1391 - 13:52
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
مردم فلسطین را دریابید! تف به گور بابای خامنه‌ای پفیوز...
یکشنبه 3 دي 1391 - 14:56
salam_hame - دبی - الامارات
mana12 - اسلو - نروژ موافقم باهات همه اینجا ناراحت هستیم از این نظام و حکومت ولی حرفهایمان هیج کمکی به این خانواده نمیکند که بیکویم فلان فلان اکه تمام کسایی که کامنت کذاشتند ماهانه 10 دلار کمک کنند کافیست . مسولین سایت اکر حسابی یا شخصی که با اینها در ارتباط است میشناسند بلیز کمک کنید من از دیشب ناراحتم بلیززز
یکشنبه 3 دي 1391 - 20:56
yeshua - سیرجان - ایران
salam_hame - دبی - الامارات. apadana_uk2013 - بورن موت - انگلستان- دوستان عزیز خدا به شما برکت بده اما از این قشر مردم خیلی خیلی زیاد هستن مگه فقط همین ها هستن که بگیم شماره میخاهیم- بحث در این خبر یک بحث عمومی و کلیه که باید این قشر بیشتر مورد توجه قرار بگیرن -
یکشنبه 3 دي 1391 - 21:31
tehrangoli - تهران - ایران
آخه یکی نیست بگه با اینهمه بدبختی اینهمه بچه رو می خوای چیکار آخه.. چطوری می تونی اینا رو درست کنی خوب؟؟؟؟ فکر نمی کنی وقتی اینا رو پس میندازی در قبالشون مسئولی.. یا هر آنکس که دندان دهد نان دهد!!!!!!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 22:10
katebrowns - تهران - ایران
چرا اینقدر بچه می یارید؟! خودتون که گرسنه بودید چرا بچه های بیگناه را به دنیا میارید؟/!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 04:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.