گزیده هایی از ریچارد داوکینزجهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.
جهت دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید.
+138
رأی دهید
-20

peyman571 - تهران - ایران
با سلام ، ممنون از قرار دادن این لینک و گزیده صحبت های آقای ریچارد داوکینز ، ایشون به طور کامل وجود خدا را رد کرده و یکی از بزرگان منتقد دین در جهت رشد تحصیلی تربیتی و تساوی حقوق شهروندی و اجتمایی هر فردی می باشد.چیزی که ما ملت ایران بدان نیازمندیم و باید در جهت از بین بردن خرافات دینی و تقلید کورکورانه سنتهای پدارانمان کوشا باشیم. و به طور کل جداسازی فرهنگ از دین و شریعت در جهت جلوگیری از سوء استفاده دولتمردانمان .با تشکر .
شنبه 2 دي 1391 - 20:48
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
این عمو با این فرضیه های داروین که هنوز فرض هستش و ثابت نشده آخه چه ادعایی میتونه داشته باشه.خوب تو مستند expelled همین داوکینز رو عاجز نشون داده به پاسخ به سوال های اساسی.
شنبه 2 دي 1391 - 20:34
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
peyman571- تهران - ایران-با تشکر از شما هموطن گرامی که اگر واقعاً در تهران هستی و این کامنت را نوشتی واقعاً احسن دارد و جای امیدواری است که هنوز قشر روشنفکری هر چقدر کوچک در ایران است و هنوز همه مردم توسط رژیم فاشیستی ملاها شستشوی مغزی نشدند. با محتوای قشنگ کامنتت بسیار موافقم و آفرین. ای کاش این کاربر پایین کامنت تو- مسیح پسر مریم - تهران- در آگاهی و دانائی به انگشت کوچک شما میرسید. امیدواریم حضور شما را بیشتر در این سایت ببینیم.
شنبه 2 دي 1391 - 23:53
romano - تهران - ایران
من نه بعنوان خدا باور این رامی‌گویم ایشان متد کلاسیک سفسطه را بکار می‌برد از اول تا آخر ویدیو را نگاه کنید جواب 90 درصد سوالات با سوال داده می‌شود اصولا یک جواب بر مبنای صحیح بر اساس زیر است : از الگوی منطقی یا قیاس منطقی درستی پیروی کند، فرضهای درستی داشته باشد و فرضها به هم بی ارتباط نباشند. مشکل ایشان این است که در سخنانشان به کلام یا اصول یا فرمولها یا متدهای علمی بر نمی‌خوریم این همان کاری است که مذاهب ادیان هزاران سال است که انجام می‌دهند (اصولا برای پیشبرد هر نظریه ای به علوم عقلی نیاز داریم مشکلی دوسیه که علم تجربی نمی‌تواند مردم عوام را راضی کند و ادیان نمیتوانند دانشمندان را قانع کنند. این آقا دارد بصورت سوء اینرا بنام علم استفاده می‌کند و این مورد انتقاد دانشمندان واقعیست). برای شرح بهتر من سوالات خود ایشان را به این روش بر می‌گردانم چرا نباید به کودکان گفت آخرت وجود دارد تا در زندگی به حس تهی بودن روی نیاورند حق دیگران را وقتی قانونی نیست نخورند f14 طراحی نکنند تا مردم را بصورت جمعی بکشند و چرا نباید کودکان فاحشه برزیل حق تحصیل داشته باشند؟!! ادامه ..
یکشنبه 3 دي 1391 - 00:31
romano - تهران - ایران
همانطور که دیدید این سفسطه است و اصلا هیچ ربطی به بی دینی یا با دینی ندارد یک روش است. نکته دیگر اینکه ایشان می‌گوید Offend is right! خوب در نوع خودش نیز هیتلر و خمینی و حتی محمد نیز اینرا می‌گفتند (واقعا این تراوش ذهن دانشمند است). در پاسخ به مرد بیمار ایشان همانقدر ناتوان و عاجز است که پاپ و خمینی عاجزند (مشکل اساسی من با این افراد این است که خود را نماینده علم تجربی می‌نامند و این اصلا قابل پذیرش نیست، آقای هاوکینز نیز می‌گوید خدا نیست اما بر مبنای آنچه که در فیزیک یافته می‌گوید که به حق نزدیکتر است). و یک سوال مردم چیزی را هزاران سال احساس می‌کنند وجود دارد و آنرا مانند داستان فیل مولوی در تاریکی لمس، درک و تعبیر می‌کنند آیا این علمیست که بکل بگوییم چیزی در اتاق نیست و این علم است؟ (سفسطه اینجا می‌گوید بگو نه من خودم هم 99.99% حس میکنم نیست جواب معروف داوکینز). مردم هزاران سال در مورد الکتریسیته تعبیر غلطی داشتند آیا حمل بر نبود آن بود و آیا خود علم از اول تعبیرش درست بود کدام دلیل قطعی و مانیفست چند صد صفحه‌ای علم می‌گوید خدا نیست و این محاسبات و روابط علمی اش. ادامه ...
یکشنبه 3 دي 1391 - 00:47
romano - تهران - ایران
peyman571 - تهران - ایران فرهنگ و هنر با خدایان و زیبایی زنان بوجود آمد و جداسازی آنها ممکن نیست آنچه که قابل جداسازیست سیاست و دین است.
یکشنبه 3 دي 1391 - 01:02
romano - تهران - ایران
چرا علم مورد ادعای ایشان دانشمندان مشخص و مشهور ندارد (خدایان ساختگی ادیان که جوابها از آنهاست) و هر کدام مانند فرمول E=MC2 به جواب مشخصی برای رد خدا ندارند (حداقل باید به روش استقراء ریاضی باید کاری وجو داشته باشد با فرض این مسئله که خداوند خیال باطل انسانهاست). چرا علم ایشان جواب این سوال را که اگر طبیعت بر مبنای تکامل بوده و دست خارجی وجود ندارد اصولا چرا ما نباید نتایج این آزمایشها را ببنیم و اصولا میلیارها صفت یکتا آفرینش از باریکی کمر خانمها بگیر تا خشن بودن صدای مرد در طی زمان 2 میلیون سال به این حد رسیده‌اند که زمانی کوتاه است و پیش از آن نیز برای این تنوع و اختلاف ماباید میلیونها نمونه متفاوت پیش از انسان داشته باشیم که نداریم و اصلا اگر بوده چطور طی آزمایش و تکامل انسان ماند و نمرد؟!؟! مشکل این است مرغی در آسمان پرواز می‌کند سایه‌اش بر روی زمین دیده می‌شود و کسی نمِ‌تواند سرش را بلند کند مردم می‌گویند این ابر است و داوکینز می‌گوید این ابریست که با باد می‌رود و من باد را کشف کرده‌ام که ابرها را شکل می‌دهد و آنها را می‌راند.
یکشنبه 3 دي 1391 - 00:59
alireza.ch - نوشاتل - سوییس
romano - تهران - ایران. نام این زیست شناس «داوکینز» است و هاوکینز نیست. دانشمند دیگری هست بنام «هاوکینگ» که یک فیزیکدان است.
یکشنبه 3 دي 1391 - 01:23
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
alireza.ch- نوشاتل- سویس- دوست گرامی این تازه یکی از بیسوادیهای این Romano از تهران است و زیاد حرفهایش را جدی نگیر و دوباره پای منقل عرفان مولوی نشسته و خودش هم نمیداند چی میگوید! در همان مقاله دو روز پیش کامنتش را در باره هاوکینگ بخوان تا ببینی چه پرت و پلائی گفته یا میگوید.
یکشنبه 3 دي 1391 - 02:12
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
باز قبل از اینکه یکسری بیسوادها مثل Romano -تهران - مطالعه نداشته و ندانسته در باره این استاد بزرگ و نابغه معاصر دانشگاه آکسفورد و نظراتش ابراز نظر شکمی بکنند توصیه میکنم چند تا کتابش را که بفارسی ترجمه شده و در سایت آزادی ایران 2 مجانی برای خواندن آنلاین و برای دانلود مجانی هست مراجعه کنند. www.azadieiran2.wordpress.com چند کتابش: 1- ژن خودخواه 2- ساعتساز نابینا 3- صعود به قله های ناممکن 4- گسیختن رنگین کمان 5 - پندار خدا . باضافه یک فیلم مستند بنام - ریشه همۀ شر؟ - ساخته خودش در 5 قسمت کوتاه با زیر نویس فارسی. ( راستی Romano - تهران - در زیر مقاله با تیتر: جایزه 1.8 میلیون پوندی فیزیک به استفان هاوکینگ رسید بتاریخ 19 دسامبر من و دوستان دیگر برایت چند تا کامنت نوشتیم چرا نظر ندادی؟ الان در صفخه 8 یا 9 این سایت است ). درود بر استاد آگاهی مستر داوکینز! در راه مبارزه با جهل خداپرستی و خرافات ادیان همیشه سلامت و موفق باشی!
یکشنبه 3 دي 1391 - 02:06
Green_fighter - کرج - ایران
هیچ کس به اندازه شیطان از وجود خدا آگاهی‌ نداشت، و هیچ کس به اندازه شیطان به خدا نزدیک نبود، و هیچ کس به اندازه شیطان به هوشمندی، عظمت و قدرت خدا ایمان نداشت، ولی‌ در آخر شیطان برای خدا تره هم خورد نکرد و از اطاعت سر باز زد، میدانید چرا؟ چون آفسانه آفرینش و کتابهای آسمانی سخن انسان است که با بیخردی شروع شد و با خرد پایان خواهد یافت
یکشنبه 3 دي 1391 - 03:54
romano - تهران - ایران
alireza.ch - نوشاتل - سوییس منهم منظورم همان استفن بود.
یکشنبه 3 دي 1391 - 04:57
romano - تهران - ایران
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان عزیزم وایسا با هم بریم جوری می‌گی انگار تو اروپا هر سال دارن جوایز علمی هنری رو به شما که اروپا رفتین می‌دن اتفاقا من در عجبم چطور آرامش زندگی اروپا اینقدر از شما افراد نا آرام ساخته! ایران خیال کردی کجاست یک دیکتاتور دیوانه داره اون بالا و ظرفیت مردمش صد برابر اون بالا که هیچ کلی از ملل دنیاست. بعد هم کی گفته هرکی نظرش با شما جور درآمد روشنفکره؟!؟ جوری می‌گی در تهران یک اقلیت انگار شهر زامبیها و جزامیهاست(اگه بچه پاریس نباشی)!یک عده یک گاو دیوانه تو ایران می‌کشن اینجا همه به ملت ایران ربطش می‌دن بعد تو اسپانیا و فرانسهگاو بدبخت رو تو خیابون هزاران نفر سلاخی می‌کنند کسی دیوانه نیست. برای زنان تجاوز شده آلمانی جنگ دوم اشک میریزین اما 40 میلیون کشتن خود آلمانها هم می‌گن غلط کردیم بد کردیم شما کاسه داغتر از آشید. پیرمرد روستایی نماز میخونه می‌شه مسلمانان دیوانه اما یکی تو نروژ آدم می‌کشه مانیفست مسیحیت هزار صفحه‌ای مینویسه می‌شه روانی.یاد باقرزاده تو فیلمهای صمد شاد که خارج رفتن برای یک عده عین باقرزاده بودنه بچه همون مش یدالله هم هستن. فحش می‌دهی پس هستی!
یکشنبه 3 دي 1391 - 05:14
naderan - یوتوبوری - سوید
خدا ساخته یک سری حقه بازه تا مردم بنامش گول بزنن مثل خانه خدا در مکه من رفتم خدا نبود
یکشنبه 3 دي 1391 - 06:30
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
درود. 1 - برای داشتن یک دنیای بهتر، بکارگیری متد منطقی فلسفه در اثبات چیزی که حتی در صورت قطعیت قدرت اثبات وجودش، عجز و تفرق در روشهای انتفاع از اون بوسیله بشر غیر کامل، چیزی جز سیاهی و نکبت روی زمین ما بجا نمی گذاره، نتنها لازم و مفید نیست به یک سوء استفاده و شیادی بزرگ بیشتر شباهت داره.ـــــــــــــ 2 - نتایج ایمان به خدا بصورت جمعی و اجتماعی از نتایج رد وجود اون در افراد، سازنده تر و شکوفاترند؛ این گواه تاریخه و نه من! تاریخی که کمتر میشه تبر تحریف به کمرش زد. تاریخ زمینی که همون حداقل های جلوش در هنرنمایی زنان گیسوکمند و مردان شب های شمع و شعر و اشربه اون، یا دانشمندان تا گلو در اشتباه ِ به دنبال حقیقت و کشفش در دانشکده های بزرگ و تاریخی عاری از وجود خداش، دنیایی بمراتب زیباتر و سرشارتر از دنیای ایمان و اعتقاد ساخته بود.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:17
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه1 - داشتن انسان های متعهد و مسئول با پذیرش صد درصد نتایج کردار توسط خود، بهتر از داشتن انسان هایی امیدوار و منتظر و مومن با هزاران ترس و یاس و سایه در درون دلهاست.(من از جمع وسیع اونهایی که عدم شناخت صحیح این ایمان و اعتقاد و یقین، بهشون کینه و تخریب و سقوط می بخشه فاکتور گرفتم!).ـــــــــــــ 3 - اتفاقا غرق شدن در همین متد کلاسیک عقلی است که بعضا "حس تهی بودن و پوچی" را به انسان می دهد! بن بست های بی نفع فلسفی، چاره ای برای تمدن به گل مانده بشر نیست!
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:21
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه2 - ما هزاران سال است که چیزی داریم بنام "اخلاق"! چیزی که اساسا از الهیات جدا است و لااقل دانشمندان بیولوژیست فرضیات بسیار محکمه پسندتری در دفاع از آن دارند(هر چند این پیوند آبکی بین اخلاقیات و دانش، فقط پاسخی از جنس دلایل آبکی کسانی است که اخلاقیات و الهیات را هم منشا می دانند!).زمین زیباتری داشتیم اگر آنقدر که به خدا توجه کردیم، به "اخلاق" و شعباتش در فرهنگ و هنر دل می دادیم. زمینی بمراتب زیباتر از این با مردمی سازنده تر از امروز.ــــــــــــــ 4 - اگر من کودکی داشته باشم، برای آنکه فردا F14 نسازد، احتیاج و الزامی به طرح یک خدای هزار تعبیر و تفسیره برایش ندارم که در هر مقطعی از زندگیش با مشاهده نتایج و تعابیر اعتقاد به آن در سایر مردمان . زمین، نسبت به سلامت عقل و وجدان پدر یا مادرش شک کند!
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:22
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 3 - با اخلاق، خیلی راحت تر و زیباتر و مطمئن تر می شود این کار را برای همه کودکان زمین کرد؛ حتی کودکان فاحشه اش. لااقل در نتیجه گیری، ضریب موفقیت آن در بهسازی دنیامان صدها برابر آن اعتقاد هزار تعبیر الهی است! ـــــــــــــــ 5 - اثبات وجود چیزی که ضعف اکثریت مردم دنیا در "تعبیرش"، دنیا را سیاه می کند( به گواه تاریخ)، برای جامعه بشری "مفیدتر" است یا پایبندی به سطحی هرچند پایین تر از لحاظ مفهومی اما از جنس اخلاقیات و انتفاع قانونمند مدنی عام که اتفاقا ذره ای وابستگی در شالوده اش با الهیات دارا نیست؟ اگر "تعبیر غلط اکثریت" انسان ها از خدا و الهیات قرار است دنیا را به آتش بکشد (که بارها کشیده!) همان بهتر که چنین "داروی" قدرتمندی را به کروموزوم های ناقص ِ هزاران سال در جهش شکسته شده و نوعا در حال انقراض آنها تزریق نکنید تا به "زهر" تبدیل نشود.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:24
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 4 - عالی جنابان خداباور! چه الزامی بر این "جنایت" دارید؟ چه انتفاعی از آن برای زمین و مردمانش گرفته اید؟ شاهد تاریخی تان کجاست؟ شاهد اخلاقی تان کو؟ شهاد هنری و فرهنگی را کجا دفن کردید؟ قانون ها را کجا به آتش کشیدید؟ دانش ها را کجا به خاکستر نشاندید؟ در کتابخانه های ایران کهن؟ در کتابخانه های کهن بغداد و مصر؟ روی سرزمین های سرخ قادسیه تا اندلس، میان هیزم آتشکده کلیساهای اروپا و یا دشت های سوزان و ستاره زار آسیا؟ یا میان دل چند میلیارد معتقد و مومن بیمار و زخم زده و متفرق و مخرب و عقده تلمبار که روشنفکرانشان هر از چند گاهی برای رسیدن به ماه، جای شتر و الاغ و قاطرشان را با هم عوض می کنند؟ ـــــــــــــــ 6 - برای تکامل انسان، بجز الهیات و خدا، انواعی از مفروضات زیستی و غیر زیستی وجود داشته و دارد؛
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:25
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 5 - چرا نمی توانید فرض و تصور کنید بجای تکیه به خدایی که اثرش بر دنیایش از بیماری پای گچ گرفته در تخت بیمارستان بر خانه خود کمتر است، به موجوداتی که هزاران سال است محصول آزمایش و تست ژنتیکی-رفتاری آنهایید و هر از چند گاهی برای دیدن نتایج تست هاشان بشما سری غریبانه و مرموز می زنند تکیه دارید؟! و یا به هزار دلیل موجود دیگر؟ هرچند اثبات هر یک هم دردی از دردهای دنیای امروز ما را دوا نخواهد کرد! یک متخصص اکوزیست و ژنتیک خیلی راحت بمن خواهد گفت که چرا زنده ام! چون در استخر حیات خود، همراه با هزاران همراه حیوانی و جاندار دیگر، از انطباق و وفق اکتسابی ناشی از "نیاز" و "پاسخ به تغییرات محیط" همراه با انشعاباتی از "جهش های تصادفی و بدون جهت" برخوردار شدم.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:28
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 6 - خوب حالا که چه؟! این ها همه قابل رد! خدا هم وجود دارد! کودکانمان فردای بهتری دارند؟ پیرانمان آسایش بیشتری خواهند داشت؟ اصلا چه اهمیتی دارد که از این "در" به خودمان وارد شویم؟ درهای بهتر دیگر رویشان شاخ نصب شده؟ــــــــــــــ 7 - اگر ضعف های ژنتیکی-زیستی و سایر محدودیت های ناشناخته ما، ما را در گردونه الهیات بیشتر به هیولا تبدیل کرده تا انسان، اگر اینهمه تفرق و اشتباه برداشت و خطای دید هزاران ساله، ضررش بیشتر از منافعش بوده برای خود و نسل های آینده مان، چه الزامی بر جهانشمول کردن چنین حقیقت ِ میلیارد تفسیر و تعبیری دارید؟! برویم ضعف هایمان را درست کنیم! اخلاقمان را تصحیح کنیم! قوانین را لازم الاجرا و بی نقص کنیم! عدالت را برقرار کنیم! ما در این مسیر هزاران ساله یک روز به بلوغ خواهیم رسید و آنوقت تازه زمانی است که می توانیم از جام شرابی که همیشه بجای "مستی"، "نیستی" را هدیه مان کرده با لذت بنوشیم! آن جام نامش خدا باشد یا شیطان اهمیتی ندارد.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:30
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 7 - فعلا ظرفیت و بضاعت مغز و ذهن و روح و ژن های ما همین است! چرا در سطح خود و بقدر خود حرکت نکنیم و برای پرواز، اینقدر تلفات بدهیم؟ تلفاتی سنگین در تمام ادوار تاریخ که نهایت تاسف و تاثر و حزن را به مهربانان و آزاداندیشان و خردمندانمان هدیه کرده و بس؛ به هنرمندان و مفاخر علمی و فرهنگی مان. این چاهِ کدام پرواز رویایی بود که اکثریت ِ درونش را بجای اوج، فوج فوج بلعید و دیگر هم پس نداد؟ ـــــــــــــــ 8 - آقایان و خانم ها! به خدا ایمان دارید؟ وجودش به شما ثابت شده؟ منافعش برای شما بیش از پیش بوده؟ ما نادان ها و کفار و جهال و بیمارها، در سطح درک و فهم حقایقی که شما بینایان و سینه صافان، روزانه و شبانه در رویاها و آرزوها و تجربه هاتان کشف و منعقد کرده اید، نیستیم و از درک این علو مراتب و کمال و انتهای مدارج عاجزیم؟
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:31
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 8 - باشد! باشد! اما لطفا عقاید و اعتقاداتتان را برای خودتان نگه دارید! و از آن چاردیواری لعنتی اتاقتان و با چشمان بسته به بیرون پرت نکنید! به روح یک کودک بی سبک و بی تشخیص ِ تازه دنیا را دیده پرت نکنید! به روح یک آزاداندیش متحیر و در جستجو پرت نکنید! این "سنگ ها" را به سر و روح و جان هزاران و میلیون ها "عاشق" پیگیر و مسافر ِ در حال عبور از ریتم طبیعی خود ِ خویش، پرت نکنید! گوش کنید! نگاه کنید! سیاسی شدن، حکومتی شدن، قدرت یافتن جمعی و حمایت مدنی عقاید و اعتقادات هزار تعبیره شما ، میلیون میلیون عاشق حقیقت را روی همین زمین، زنده به گور کرده، فکر نکنید دخیل نیستید! فکر نکنید آن توجیه های آبکی تان از بار "جنایات" شما خواهد کاست. بله جنایت است . اگر "دارویی" را که تنها برای شما و فقط شخص شما مفید بوده، "زهر" اجتماعی کنید که هر عضوش، در زیستن و توانایی ها و ظرفیت و گذشته و آینده و یاخته و ژن با شما هزاران تفاوت دارد. "جنایت" است از بالا که نگاهش کنید هرچند این پایین و درون چاردیوارتان، "موهبت" باشد.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:34
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 9 - جنایتی که نسل های ماتم زده و بیمار و منفعل و هزار توجیه و هزار تفسیر بی عمل و بی تعهد و بی مسئولیت، تحویل زمین ما خواهد داد. جنایتی که شما هم سهیم آنید. بگذارید کودکان و فرزندانتان خودشان انتخاب کنند که در کجای این مسیر ِ "باید"ِ تکوینی و تکاملی قرار بگیرند. پروازهای الهی جز شکستن کمر اکثرشان در بزرگی کاری براشان نخواهند کرد. به توانایی های محدود و زیبایی های روح جستجوگر آنان برچسب سمی "مذهب"ِ ایستا و افلیج در داینامیک را نزنید. مسمومشان نکنید با این کمک های بشر سوزاننده. آن سکولاریسم لعنتی را آن جدایی دین و حکومت را برای همین گذاشته اند! (هرچند شخصا از هرچه "ایسم" است بیزارم!). ولی فعلا راهی روشن تر و شفاف تر و کم خطرتر و به ذات وجودی ما نزدیک تر از این نیست! الهیاتی که قدرت بگیرد، قلع و قمع کند و از بهشتش حوری و غلمان به جانی ها و متجاوزین سینه چاکش ببخشد، یک سلاح کشتار جمعی است نه یک "ریسمان نجات" برای چنگ زدن.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:36
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 10 - درون گنجه های شخصی مان محفوظ نگهش داریم تا وقت استفاده اش برسد. هنوز خیلی راه مانده! نگاه کنید! من و شما حتی در طی طریق هزاران ساله مان، نتوانستیم 10 درصد تجربیات مفید و دریافت های نسل های گذشته خود را همین حالا، درون ذهن و وجودمان داشته باشیم! به این که گفتم فکر کنیم! فقط ده درصد! آنهمه پشت و نیا داشتیم آنوقت حتی ده درصد اکتسابات مفید و تجربیات و دریافت ها و حقایق درک شده شان را هم روی ذخیره کروموزومی و ژنی خود نمی توانیم به دنیایی کامل تر و بهتر و زیباتر تبدیل کنیم، حالا چه انتظاری فراتر از تلاش برای زیبا زیستن و زیبا دیدن و زیبا ساختن از چنین ناقل ِ فراموشکار محدودی می توان داشت؟! انتظار حمل 99 درصد حقایق و دریافت های بی تحریف و تفسیر پیامبرانی مرموز و هزار شبهه از 1400 و 2019 سال پیش؟! کودکان ما می آیند و می روند با حداقل مزمزه شیرینی هایی که ما چشیدیم! دردی از این بالاتر؟ آنوقت درون کوله های چنین محدود و کوچکشان، بمب "خدا و مذهب" کار بگذاریم؟
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:38
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
ادامه 11 - من شخصا شک دارم کسی به حقیقتی شبیه خدایی که انتظارش می رود، رسیده باشد و با اصرار، آن را به جان و روح عابران بیرون از چار دیوار خودش پرتاب کند با این اشتباه فاحش که در جمع این همه کبک، کلاغ شدن، یک نجات ِ محتوم است و شیوه اش هم تنها این! من یک استاد و عالم منطق و علم نیستم، یک انسانم که "یاد گرفتم" با هنر، اخلاق، فرهنگ، حیرت، جستجو و خرد، می توان دنیایی بمراتب زیباتر از دنیای سیاه و هزار رنگ تعبیرگران و مفسران خدا و مذهب داشت؛ اما حتی با اینهمه اطمینان از شیرینی حقیقتی که یافته ام، جای شک و نقد به اصول و نتایج آن را اول برای خودم و آینده ام، و سپس برای تک تک شما منجمله مخالفانم باز نگه داشته ام! با احترام به همه اخلاق مداران، خردمندان، فرهنگ دوستان و هنرمندان، چه خداباور ِ سکولار و چه خدا ناباور جستجوگر و تشنه در حیرت. ـــــــــ امضا: منگوله - دی ماه نود و یک خورشیدی.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:40
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
بخوانید سوسک نمیشوید!!! (سوره النّحل آیه79أَلَمْ یَرَوْا إِلَى الطَّیْرِ مُسَخَّرَاتٍ فِی جَوِّ السَّمَاءِ مَا یُمْسِکُهُنَّ إِلَّا اللَّهُ= آیا نمی بینید پرندگان; آسمان را تسخیرکرده اند هیچکس غیراز الله نمی تواند پرندگان را در آسمان نگاه دارد) اگر الله (یعنی خود محمد) امروزه هواپیماها و سفینه های فضاپیمای کافران را می دید ؛ هموطن مسلمانم بدون ترس از الله یا بدون ترس از سوسک شدن ، قضاوت کن !!! واقعاً به حرف خودش نمی خندید؟؟!!.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:44
demokrasi-solh - صحنه - ایران
مرسی از romano - تهران - ایران عزیز ، مقاله ایی چند وقت پیش می خواندم که با جستجو در اینترنت به راحتی میتوانید اینگونه مقالات را پیدا نمایید که با دلایل بسیار علمی و محکمه پسند و منطقی نظریه تکامل داروین را رد کرده بودند ، نظریه تکامل داروین،نقصهای بسیار زیادی دارد و اصلا بطور علمی تاکنون اثبات نشده است.خواهشا هرکس میگوید خدا نیست نگوییم چه دانشمند بزرگی است !!!!...ننگ بر دیکتاتوری و جمود فکری چه سکولارش چه دینی اش.
یکشنبه 3 دي 1391 - 08:49
khnight - تهران - ایران
تکامل یک واقعیت هستش ولی توصیفی که داروین ازش کرده ناکامل بوده. بعنوان مثال جاذبه یک واقعیت غیرقابل انکار هستش ولی توصیفی که نیوتن ازش کرده ناقص بوده و انیشتین کامل ترش کرده و .. این دلیل نمیشه که چون نیوتن اشتباه کرده پس جاذبه وجود نداره. تکامل یک اصل هستش که نمیشه انکارش کرد. البته حقیقت سه مرحله داره، اول آنکه به سخره گرفته میشود و بعد باهاش به شدت مخالفت می کنند و بعدش بعنوان یک امر کاملا بدیهی قبولش می کنند.
یکشنبه 3 دي 1391 - 09:32
kobalt - کرج - ایران
green-fighter-بخداوندی خدا قسم همینطور است که گفتی.
یکشنبه 3 دي 1391 - 11:26
فراوانی - قطر - قطر
صد حیف که ترجمه ندارد حیف
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:20
odin - انتورپن - بلژيك
romano - تهران - ایران_ عزیز جان لطفآ وقتی که میفرمایید ایشون سفسطه میکنن که البته اسمشون ریچارد داوکینز است نه هاوکینز! اون هاوکینز که شما میفرمایید هنرپیشه است! لطفآ بفرمایید در کدام قسمت اینکارو کردن؟ من فکر میکنم تقریبآ همه مناظره ها و فایلهایی که از ایشون منتشر شده را دیدم، دو تا کتاب «گاد دلوژن» و «بزرگترین شو روی زمین» را هم خوندم، شاید در سوالهایی که از ایشون میشه درست مثل این چند صفحه ای که شما نوشتی سوالهای مسخره مثل «چرا و هدف زندگی چیست!» رو با تمسخر جواب داده باشه که البته باید هم چنین سوالهایی رو که مشخصه نویسنده هیچ بویی از دانش و علوم نبرده تمسخر کرد. نوشته های شما اینقدر تکراری و کلیشه ای هستن و انقدر با کلمات ،بدون توجه به مفهومشان، مورد بازی قرار میگیرن که من فقط دو جمله از انرا خوندم.عزیز، دنیا 6000 ساله نیست. اقای «خداباور» پاپانوئل افسانه است.
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:27
parsm - دانمارک - کپنهاک
romano - تهران - ایران :. کم گو و گزیده گو ، اینقدر لا طائل و حرفهای بیربط میزنی هیچکس با خواندن فقط ۲ خط از کامنتهات کلن بیخیال بقیش میشه. به قول حافظ گرامی : ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگاهه توست - ارز خود میبریو زحمت ما میداری
یکشنبه 3 دي 1391 - 14:28
odin - انتورپن - بلژيك
romano - تهران - ایران_ در ضمن شما و هیچ انسان دینی ای نمیتونه مدافع حقوق بشر باشه، چون دین و مذهب اساسآ بر روی راسیسم و برتری نژادی پایه ریزی شده میفرمایید نه؟ قوم برگزیده خدا بنده هستم یا یهودیها؟ فرزند خدا مسیح برای نجات پیروانش امد یا نه؟غیر مسلمان مگر نباید به مسلمان بابت اجازه زندگی جزیه بده؟پس لطفآ شما از مردم نروژ و اروپا دفاع نکن تشت این سیاسی بازیهای صدا و سیما و کیهان تهران از بام سقوط کرده!فرق بین اون مثالهای شما و ایران اینه که اگر در نروژ یک روانی جنایت میکنه، هیچ دولت و حکومتی از کارش دفاع نمیکنه و تفنگ بهش نمیده و اموزش نظامی در مسجد و کلیسا بهش نمیدن، بعد هم نمیاره تلوزیون «قسم جلاله» بخوره و بگه من نبودم بعد هم ولش کنن بره. عزیز جان تو ایران و حکومت دینی جنایت سیستماتیک و حکومتیه، ازش دفاع میشه. بعد شما به داوکینز میگی سفسطه چی؟ حالت خوبه عزیز؟
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:39
mehrdadME - تهران - ایران
واقعا باید به حال ایرانیانی که از اسلام به مسیحیت می گروند٬ گریست چون از یک مذهب خرافی و افسانه پرداز به یک مذهب مشابه و پوشالی  دیگر می پیوندند در داستان ایرانیان تاریخ مکرر تکرار میگردد قوم ما از ستم و یوغ موبدان   زرتشت به اسلام گرویدند و استعمار دینی را هموار کردند و داستان همچنان باقی است.. ..
یکشنبه 3 دي 1391 - 15:04
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
رو که نیست سنگ پای قزوین!!!بخاری، عربی ــ انجلیزی خزء 1 حدیث 301 / . رسول خدا باری به گروهی از زنان گفت: من هرگز مانند شما زنان ناقص در عقل و ایمان ندیده ام. یک مرد مؤمن و آگاه میتواند به وسیله شما گمراه گردد. یکی از زنان پرسید: ای رسول خدا نقص در عقل و ایمان ما چیست ؟ او گفت: آیا مگر شهادت دو زن برابر شهادت یک مرد نیست ؟ آنها تکرار کردند که اثبات. او گفت: این هم نقص عقل شما .. آیا درست نیست که شما زن ها نمیتوانید در دوران قاعدگی نه روزه بگیرید و نه عبادت نمائید ؟ .. او گفت: این هم دلیل بر نقص ایمان شماست ...".
یکشنبه 3 دي 1391 - 15:28
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
romano- نشان میدهی که هنوز در جهالت عرفان مولوی ماندی و بعید است که امثال تو یک زمانی قادر به درک فاکتهای علمی بشوند. بقول افلاطون: به دنیا نیامدن بهتر از تعلیم نیافتن و نادان ماندن است، زیرا که جهالت ریشه همه بدبختی هاست. برای اینکه کمی از جهالت بیرون بیایی که گویا هنوز به اصل تکامل انسانها و جانوران در طبیعت شک داری قانون الگوریتمی ژنتیکی را بخوان که دیگر ریاضی دو باضافه دو میشود چهاره تا بفهمی که در زمان کوتاه چنین پدیده تکامل ممکن است. البته اگر شعور فهمیدن مطالب ژنتیکی را داشته باشی؟ مشکل اصلی شما خداپرستها این است که همیشه سطحی و به ظاهر قضیه نگاه میکنید بخاطر تنبلی فکری و مغز غیر تحصیلی داشتن و با دیدن کوه فوراً فکر میکنید خدا بوده که این کوه را آفریده و بس. ولی عقلگراها و علمگراها که اکثراً خداناباور هستند به دنبال چرا کوه شدنش میروند و از شناختن ذراتش پی به جنس کوه میبرند و چطور درست شده بجای گفتن خدا درست کرده: ما درون را بنگریم و حال را -نی برون را بنگریم و قال را. کمی بیشتر دانش علمی مطالعه کن تا افق دیدت باز شود. آنکس که نداند و نداند که نداند- در جهل مرکب ابدالدهر بماند.
یکشنبه 3 دي 1391 - 16:35
kobalt - کرج - ایران
هر کسی آزاده به خدا ویا هر چیز و هر کسی که دوست داره ایمان داشته باشه و اونو بپرسته و تبلیغشو بکنه اما مشکل از جائی شروع میشه که ایمانش باعث سلب آزادی دیگران میشه شخص مومن پذیرفته که عقل خودش ناقصه وباید یک موجود فرا عقل یا دانای کل رو پیروی کنه و بعد باعقل ناقصش حکم میده که معبود اون بی نقصه و هر کس اونو قبول نکنه یا ناقص العقله ویا کافره و وظیفه مومنه که اونو براه خودش که تنها راه حقه بکشه یا حتی بکشه این تنها در مورد خدا نیست این ایمان میتونه به ایدئو لوژی ومکتب هم باشه که به همون اندازه خطرناک و مخربه مومن خطرناکترین موجوداته چرا که اندیشگاه خود رو واگذار کرده ورفتارش ناشی از خرد خودش نیست اگر متفکر هم باشه از نوع اجاره ایه ونتایج تفکرش هم حداکثر به ریش همون معبود بنده به اعتقاد من خلق را ایمانشان بر باد داد.
یکشنبه 3 دي 1391 - 20:13
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان. گرامی‌ به قول بزرگ مردی<<<< تعدادی را کلنگ گور کن نیز از خواب بیدار نمیکند!!!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 22:22
romano - تهران - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه بجای الله نیرو در همه جای قرآن بزار و یُمْسِکُهُنَّ رو هم به معنای اصلیش توجه کن باقی چیزهایی رو هم که می‌گن محمد اینو گفت این یارو اینو گفت قال این قال اون بریز سطل آشغال اصلا از بیخ تفکرات همه مسلمونها رو بریز که اگر درست بود بدردشون خورده بود(حداقل دنیایی).بسیاری از این قال ها برای این ساخته شدن که در دربارهای اسلامی برای نقل کنندش جایی باز کنه و اونو جانماز آبکش و چاکر رسول الله نشون بده (خودت یک لحظه اینهمه نقل رو تقسیم بر ساعات حیات محمد بدون خواب و غذا و . پس از مبعوث شدن بکن حساب کار دستت میاد چی به خورد مردم دادن حالا کاری ندارم محمد حق بود یا نبود) بزرگان مملکت ما هیچکدوم نقل و روایت و .. در آثارشون ندارند.
یکشنبه 3 دي 1391 - 23:35
برای رهایی - ایران - ایران
من هیچ اجباری دراعتقاد به خدایی که میگویند به من احساس. منطق و شعور عطا کرده است ولی میخواهد از بکار بردن آنها چشم پوشی کنم احساس نمیکنم....
دوشنبه 4 دي 1391 - 13:29
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
romano - تهران - ایران. جناب عالی‌ اگر به مولانا احترام می‌گذاری او بشدت تحت تأثیر بودا و تعدد زندگی‌ بود!reincarnation. ! از جمادی مردم و نامی‌ شدم----از نما مردم به حیوان سر زدم--------در پایان آنچه در وهم ناید آن شوم<<<<نیروانا<<< پس مسلمان نبود!!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 17:04
romano - تهران - ایران
ARTEMIS-SW نمی‌دانی که خار ما بود شاهنشه گل‌ها*نمی‌دانی که کفر ما بود جان مسلمانی/سراندازان سراندازان سراندازی سراندازی*مسلمانان مسلمانان مسلمانی مسلمانی/ازعلی آموز اخلاص عمل/شیر حق را دان مطهر از دغل…*شمس تبریز تویی واقف اسرار رسول/نام شیرین تو هر گمشده را درمان باد* حال وجدانا کاری به مسلمون بازی نداریم اینهمه مهمل و انکار می‌شه انکار خودمون نتیجه این می‌شه که هر تازه به دوران رسیده‌ای اطراف این مملکت ادعای تاج پارسی می‌کنه همین دیروز تارتون رو به اسمشون زدن (خنده داره یکی از قطعات یونسکو در مقام سگاه زابل!) امروزم می‌گن میدون نفتیتون مال ماست کدوم بودایی می‌گه بودا مسلمونه! درد ما از مسلمانی نیست درد ما از مسلمانبازیه. مولوی مسلمان بود و چیزی هم نمی‌تونه تغییرش بده ولی خودش می‌گه هر کسی از ظن خود شد یار من. از درون من به جز اسرار من و برای شما می‌گه هر کسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش نمی‌خواد مسلمون بشی ولی خودت باش خوب و بدتو جزو خودت حساب کن به بودا هم نمیخواد ربطش بدی تمام داستانهای بودا 3000 سال قبل توسط زردشت نقل شده.
دوشنبه 4 دي 1391 - 18:01
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
با تو۰ نمی‌توان بحث کرد در تاریکی‌ خود بمان-------- رهبر دینت .... درب خانه ی بودا هم نبود!! که با کشتن هر موجودی مخالف بود چه رسد انسان!!!
دوشنبه 4 دي 1391 - 23:47
Green_fighter - کرج - ایران
انسان از همان ابتدا همین انسانی‌ که امروز هست نبوده، میلیونها سال طول کشده که حیات در زمین شکل امروزی خودش رو پیدا کرده و این تغییر همچنان ادامه داره.شما شاید دلتون بخواد از رو یه سری کتابها، احساسات و تعریفات عقاید خودتونو شکل بدید، دقیقا مثل پدر و مادر خود من و یا شما، این هیچ ایرادی نداره و یک امر کاملا شخصیه، ولی‌ شاید چنین افکاری در نظر یک شخص دیگه (من) بیشتر شبیه به تخیلات ذهن انسان باشه! به نظر شما انسان از همون اول همینی بوده که امروز هست، به نظر من انسان با تکامل به اینجا رسیده و با مرور فسیلهای به جامانده از انسانهای پیشین در طول تاریخ و با مرور قدیمی‌ترین فسیلها میتوان به راحتی‌ و چون و چرا ثابت کرد که انسان از ۲،۵ میلیون سال پیش تا حل تغییرات چشمگیری داشته که این تغییرات فقط مخصوص نژاد انسان نبوده بلکه تمامی‌ موجودات زنده برای متناسب شدن با تغییرات محیط زیستی‌ تغییر یافته اند! به اندازهٔ کافی‌ دلایل و مدارک از طرف بزرگترین زیست شناسان و پیشکسوتان این علم در "منابع معتبر" در دست است
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 00:10
agnostic - هانوفر - آلمان
حالا بعد از اینهمه بحث و دعوا یکی‌ میتونه به من اگنوستیک بگه بود و نبودِ خدا دقیقا چیو عوض می‌کنه تو زندگی‌ ما؟ فرض کنیم که فردا ثابت شد خدا حتما وجود داره، بعدش چی‌ می‌شه؟ حتما باید روزی ۵ بار جلوش دولا راست شد؟ چون مارو خلق کرد و روزی داد؟ خوب می‌خواست نکنه مگه ازش خواهش کرده بودیم؟ من که راضی‌ به زحمتشون نبودم. ولی‌ حالا اگه ثابت شد که خدا وجود نداره؟ بعدش چی‌ می‌شه؟ کلّاش بودنِ همه امام پیغمبرا مشخص می‌شه؟ اون که از الان هم مشخصه. مشکل ما جای دیگست. مملکت رو یه مشت آخوند خوردن رفت ما درگیره اینیم که خدا هست یا نیست.‌ای دل غافل...
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 04:38
kotlet_Joon - سیدنی - استرالیا
چقدر نظر میدین، این مشخص هست که دین خرافات محض، در مورد ووجود خالق هم جوابش یک کلمست: نمی‌دونیم! تموم شد رفت. هیچ کس نمیدونه بشینین از زندگیتون لذت ببرین چون هر چقدر هم فکر کنید باز به بن‌بست میخورین..
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 07:55
exam292 - تهران - ایران
"peyman571 - تهران - ایران" و "منگوله مشهدی - مشهد - ایران" و "kobalt - کرج - ایران" و "حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان":یه سوال دارم! اگه کسی بخواد مردم رو فریب بده و اسکناس تقلبی چاپ کنه! دنبال چاپ اسکناس 130هزارتومنی میره؟! قطعا نه...اسکناسی چاپ میکنه که معادل اصلی اون وجود داشته باشه. باید در خصوص دین و خصوصا دین اسلام بگم که، چیزی که شما و دیگر دوستان شما از دین میدونید همان نسخه ی تقلبیه!!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 07:02
exam292 - تهران - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه: دید تو از نوک بینی فراتر نمیره!!! از نظر تو وجود جو اطرف کره ی خاکی و توان و هماهنگی بال پرنده با هوا، همگی اتفاقی بوده و هیچ ارتباطی به خالق جهان نداره!!! اگه خداوند هوا رو نمی آفرید! الآن هم هواپیمایی وجود نداشت!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 07:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.