سالانه ۴۵ هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا می‌میرند

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران می‌گوید سالی ۴۵ هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا می‌میرند و ۷۰ درصد سرطان‌ها را هم به نوعی با محیط زیست و مسایل انسانی مرتبط دانسته است.

محمد هادی حیدرزاده که در هشتمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران سخن می‌گفت، میزان بنزن در ایران را چهار دهم اعلام کرد در حالی که این مقدار باید یک دهم جرم حجمی باشد.
 
به گفته رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، ۸۰ درصد آلودگی در این شهر ناشی از منابع متحرک است و سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن آلاینده وارد هوای تهران می‌شود.
 
آقای حیدرزاده میزان آزبست در هوای تهران را هم ۱۰ برابر استاندارد جهانی اعلام کرد و گفت به طور کلی در حالی که گوگرد خودروهای دیزل، ۲۵ تی.پی.ام است این میزان در ایران ۵۰۰ است.
او همچنین از مقامات و مردم ایران برای آنچه بی‌توجهی به آلاینده‌های زیانبخش محیطی خواند انتقاد کرد.
 
در همین رابطه، فتح‌الله امی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس ۱۶ آذر گفته بود سوخت خودرو‌ها در ایران استاندارد نیست و گازوئیل فروخته‌شده در ایران، ۵۰ برابر حد مجاز گوگرد دارد. آقای امی تاکید کرد ۸۹ درصد آلودگی هوا به دلیل تردد وسایل نقلیه فاقد استاندارد است.
 
براساس اظهارات این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در حالی که تهران تنها ظرفیت تردد ۷۰۰ هزار خودرو را دارد، هشت میلیون خودرو و موتورسیکلت روزانه در آن آمد و شد می‌کنند که نیمی از آنها فاقد استاندارد هستند.
 
روند آلودگی هوای شهرهای بزرگ ایران به‌ویژه تهران از اواسط دهه ۷۰ شدت گرفت و در سه سال گذشته هر روز از تعداد روزهای پاک پایتخت ایران کاسته شد به طوری که در سال گذشته ساکنان تهران تنها دو روز پاک داشتند.
 
طی سه هفته گذشته بار دیگر  هوای تهران و چند شهر بزرگ ایران به دلیل آلودگی بیش از حد به مرز هشدار رسید. دولت برای کنترل وضعیت در تهران دو روز  اداره‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس را تعطیل کرد.
 
یک روز بعد از اعلام تعطیلی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مردم تهران خواست در صورت امکان از پایتخت خارج شوند. چراکه به خاطر تشدید آلودگی هوا میزان مراجعه ساکنان تهران به بیمارستان‌های قلب ۳۰ درصد و بیمارستان‌های عمومی ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
 
در واکنش به تعطیلی دو روزه تهران، مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت که پدیده «وارونگی دما» قابل پیش‌بینی بوده و دولت نباید با بی‌برنامگی‌ها در وسط زمستان شهر‌ها را به تعطیلی بکشاند.
 
رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران هم ۱۹ آذر با انتقاد از اجرا نشدن بیش از ۹۰ درصد برنامه‌های طرح جامع کاهش آلودگی هوا گفت طرح‌های جامع با مدیریتی قوی در حال انجام بود که همزمان با آغاز به کار دولت محمود احمدی‌نژاد کنار گذاشته شد.
 
به گفته معصومه ابتکار وقتی از سال ۸۴ دولت احمدی‌نژاد توجهی به برنامه جامع کاهش آلودگی هوا نکرد شورای شهر تهران بار دیگر پیش‌نویس برنامه کاهش آلودگی هوا را تنظیم و تصویب کرد که به دولت هم ابلاغ شد. برنامه‌ای که به گفته او هنوز اجرایی نشده است.
 
براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته کارشناسان و اعضای شورای شهر و دولت وقت، قرار بود بعد از اجرای «برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای تهران» طی ۱۰ سال هوای پایتخت به کیفیت سالم و قابل تنفس می‌رسید.

+50
رأی دهید
-29

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
مموتی و حکومت سد علی خامنه ای که مقصر نیستند. این اسرائیل و آمریکا و استکبار جهانی باعث آلودگی هوا، فقر، فحشا، بیکاری، .. در ایران هستند.
شنبه 2 دي 1391 - 18:06
nashmeili - آمستردام - هلند
جمهوری اسلامی جز نابودی آب و هوا و مواد غذایی و بی ارزش کردن پول ایران و اعتیاد و ناامنی و ..و. و . و. هیچ ثمر دیگری نداشت .ای لعنت بر آخوند.
شنبه 2 دي 1391 - 18:23
greentree - تهران - ایران
این حکومت می‌تونه با ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری تمامی‌ اطراف تهران رو سرسبز کنه ولی‌ حیف که اوباش‌های اسلامی از تمامی‌ زیبایی‌ها متنفرند ،برای اوباش اسلامی فقط پول و سکس و ترور ارزش داره ،
شنبه 2 دي 1391 - 18:48
htafas - مادرید - اسپانیا
مرگ و میر از از بوی تففن رژیم و حکومته بابا...!!!!! کشور و از آخوند پاک کنید و بریزید تو سطل آشغال همشونو ,هوا تمیز می‌شه..مطمئن باشید
شنبه 2 دي 1391 - 18:35
ehsan1987 - تهران - ایران
ای خدا این ملت کی رنگ خوشیو میبینن... دارن همرو دچار بیماری روحی روانی میکنن انقدر چیز خل زیاد شده که نگو آلودگی گرونی بیکاری اعتیاد ...کاشکی فقط منجر میشد به مرگ!
یکشنبه 3 دي 1391 - 00:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.