طالبان: دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

طالبان گفته اند با دولت افغانستان صحبت نخواهند کرد

طالبان گفته اند دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی شناسند.

طالبان در نشست دو روزه فرانسه که روز جمعه ۱ جدی/دی پایان یافت، به شرکت کنندگان این نشست اعلام کرده اند که نظام کنونی و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی شناسند.

بنیاد پژوهشی استراتژیک فرانسه با همکاری دولت این کشور زمینه ساز یک نشست دو روز شده بود که نمایندگان طالبان، دولت افغانستان، و گروه های اپوزیسیون و نمایندگانی هم از جامعه مدنی در این نشست شرکت داشتند.

محمد یونس قانونی از ائتلاف ملی و احمد ضیا مسعود، محمد محقق و فیض الله ذکی از جبهه ملی، حنیف اتمر، از حزب حق و عدالت، فرخنده زهرا نادری و نیلوفر ابراهیمی، نمایندگان زن مجلس نمایندگان افغانستان از شرکت کنندگان این نشست بودند.

معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح، و حاجی دین محمد، مشاور رئیس جمهوری افغانستان نیز در این نشست شرکت داشتند.

ملا شهاب الدین دلاور و محمد نعیم وردک از دفتر طالبان در قطر، از سوی طالبان در این نشست حضور داشتند.

یک منبع که در گفت‌و‌گوهای فرانسه حضور داشت، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که طالبان با یک پیام از قبل تعیین شده به این نشست آمده بودند.

نمایندگان طالبان همچنین گفته اند که با دولت افغانستان مذاکره نخواهند کرد. طالبان دولت افغانستان را دولت دست نشانده آمریکا می‌دانند و نمایندگان این گروه در نشست فرانسه گفته اند که با حکومت دست نشانده آمریکا مصالحه نخواهیم کرد.

طالبان امکان رسیدن به صلح را تا قبل از خروج نیروهای خارجی منتفی دانسته اند.

این منبع همچنین افزود در حالیکه طالبان گفته اند با دولت مصالحه نخواهند کرد، اما برای صحبت با اپوزیسیون دولت ابراز علاقمندی کرده اند.

طالبان قبل از شرکت در این نشست گفته بودند که نمایندگان خود را برای رساندن پیام این گروه به بقیه شرکت کنندگان به این نشست خواهند فرستاد.

این در حالیست که نمایندگان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، مواضع نرمتری داشته اند. آنها ظاهرا با اصل نظام و قانون اساسی افغانستان مشکلی ندارند ولی تعدیلات در قانون اساسی را ضروری می دانند.

غیرت بهیر، رئیس هیات حزب اسلامی در صحبت با بخش پشتوی بی‌بی‌سی گفته است که تجربه نشان داده است که نظام ریاستی به نفع مردم افغانستان نیست و باید قانون اساسی در این مورد تغییر کند.

ظاهرا توافق کلی میان جناح های مختلف به جز طالبان روی موضوعات چون احترام به اصل نظام و تغییر در قانون اساسی وجود داشته است.

شرکت کننده ها همچنین با این مساله که جنگ راه حل نیست و باید صحبت های صلح ادامه یابد موافقت داشته اند.

تاریخ برگزاری دور چهارم این نشست هنوز مشخص نشده است.

به جز از نمایندگان گروه طالبان، دیگر شرکت کننده‌های این نشست توافق کرده اند که تا برگزاری دور چهارم گفت‌و‌گو ها، بر سر مسایلی که اختلاف نظر داشتند، صحبت کنند.

هنوز مشخص نیست که شرکت کنندگان این نشست بر سر چه مواردی اتفاق نظر نداشتند.

گفت‌و‌گو های دو روزه ای که در حومه پاریس برگزار شده بود بدون اعلامیه ای پایان یافته است.

+21
رأی دهید
-47

htafas - مادرید - اسپانیا
این طالبان هم برای خودش دکان باز کرده،،،عشق می‌کنن از این جور زندگی، خود محمد هم بیاد اینا گردنشو میزن
شنبه 2 دي 1391 - 18:25
greentree - تهران - ایران
شما اوباش‌های اسلامی رو باید با ویروس‌های مرگبار از بین برد ،آمریکا خیلی‌ نرمش نشون داده در برابر شما که تا الان زنده موندید ،،اوباش‌ترین قوم و مذهب شده همسایه ایران ،،اوباش اسلامی خوب یعنی‌ اوباش مرده
شنبه 2 دي 1391 - 18:39
bekar - خواف - ایران
احسنت،آفرین ور شما مسلمونو واقعی شما اسلامر زنده مگر نگه درن ماشالا خدا شمار خیر ته
شنبه 2 دي 1391 - 18:46
hussain dad - کابل - افغانستان
به فکر من این نشست ها بی فایده است و اصلآ سودی برای مردم افغانستان ندارد تنها با این نشست ها جناب کرزی با مشاورین اش زمینه را بیشتر برای رشد طالبان و تشویق آنها به حملات انتحاری و ترور سران دیگر ملت ها آماده می سازد. به نظر شما کسانی که تا دیروز مردم را شکنجه می کردند و به زور از آنها پول می گرفت و به نام ملیت آنها را قتل عام می کردند ایا نشست با آنها خودش جرم نیست؟. در حال حاضر روزانه از نظامی گرفته تا افراد ملکی را از بین می برد باز هم آقای کرزی انها را برادر خطاب می کند پس معلوم می شود که خود جناب کرزی هم مثل برادران خود به فکر تخریب افغانستان است نه به فکر آبادی کشور.
شنبه 2 دي 1391 - 18:29
بابک - سبزوار - ایران
غلط می کنند
شنبه 2 دي 1391 - 21:24
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
آیا یک کشور دنیا سراغ دارید که مسلمانان در آنجا به قدرت رسیده باشند و به خاک و خون نکشیده باشند غیر مسلمانان رو؟اگه دارید به ما هم بگید!
یکشنبه 3 دي 1391 - 02:58
faghat zartosht - شیراز - ایران
حالا طالبان کثافت تو خودت رو کسی به رسمیت میشناسه که بخوای یکی دیگه رو به رسمیت بشناسی؟!!!!!!!! اصلا کاش افغانستان و پاکستان رو خدا با خاک صاف میکرد.مردم آشغال و تندرویی هستند.
یکشنبه 3 دي 1391 - 11:09
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
بله یک کشور هست!!!!!!! نامش نیست در جهان!!!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 12:23
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
artemis-SW - .پاریس - فرانسه ...ها‌ها ها ..ایول
دوشنبه 4 دي 1391 - 11:11
xplrr - اسلو - ناروی
faghat zartoshtفقط زرتشت یادت باشد که اشغال کسی‌ هست که نحوه گفتار را ندارد. دوم حیف نامه زرتشت که تو بد میکنی‌.سوم بهتر از کسانی‌ هست که دست به کشتار در شدن و سوریه میزنند و حمایت ملی بکنند در حالی‌ که دختران جونشن باید در کشوری عربی‌ و ترکیه کار کنند آنهم به عنوان ......
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 04:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.