ایران قطعنامه حقوق بشری سازمان ملل را سیاسی خواند

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز جمعه، یک دی‌ماه، در واکنش به تصویب قطعنامه اخیر سازمان ملل متحد در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران، این قطعنامه را «سیاسی» و «نشان‌دهنده ناکارایی مکانیزم‌های حقوق بشری» در این نهاد بین‌المللی خواند.
 
به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، آقای مهمان‌پرست گفت: «متاسفانه و به روال چند سال گذشته، تعدادی از کشورهای غربی به پیشگامی کانادا و آمریکا با اهداف سیاسی و به بهانه واهی نقض حقوق بشر، قطعنامه‌ای را علیه کشورمان مطرح کردند که با توجه به نقض گسترده حقوق بشر توسط کشورهای بانی قطعنامه فوق، این مسئله نشان‌دهنده ناکارایی مکانیزم‌های حقوق بشری سازمان ملل متحد و اعمال استاندارهای دوگانه کشورهای غربی است.»
 
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۳۰ آذر، قطعنامه‌ای را درباره وضعیت حقوق بشر در ایران تصویب کرد که با اشاره به محدودیت آزادی بیان، تبعیض علیه اقلیت‌های دینی و قومی و فشار بر فعالان سیاسی، از حکومت ایران می‌خواست به این اقدامات پایان دهد.
 
این قطعنامه به پیشنهاد کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رای گذاشته شد و در نهایت با ۸۶ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف، و ۶۵ رأی ممتنع به تصویب رسید.
 
اما ایران با رد اتهام نقض حقوق بشر می‌گوید که کشورهای غربی و به‌ویژه ایالات متحده و کانادا خود از ناقضان حقوق بشر هستند.
 
رامین مهمان‌پرست در ادامه سخنان خود گفت: «جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به چنین اقدامات مداخله‌جویانه سیاسی، در جهت گسترش احترام به حقوق آحاد شهروندان خود همچنان ثابت‌قدم بوده و معتقد است که موضوع حقوق بشر نباید صحنه تقابل کشورها و فرهنگ‌های مختلف شود.»
 
روز گذشته، جمعه، همچنین محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران، در سازمان ملل متحد نیز از تصویب این قطعنامه انتقاد کرد و گفت: «اعمال سیاست‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران راه به جایی نخواهد برد.»
 
او افزود: «هدف از طرح این قطعنامه حمایت یا ارتقاء حقوق بشر در ایران نیست، بلکه برخی کشورهای مدعی حقوق بشر با نقض مکانیزم‌های حقوق بشری سازمان ملل به دنبال اقناع تمایلات سیاسی خود با طرح قطعنامه علیه کشورها در شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل هستند.»
 
آقای خزاعی در ادامه سخنان خود کانادا را به نقض حقوق بشر در رابطه با «حقوق مهاجرین، آفریقایی‌تبارها و بومیان» متهم کرد و مدعی شد که به تازگی «کمیسر عالی حقوق بشر کشور کانادا را در فهرست بدترین کشورها در زمینه حقوق بشر» قرار داده است.
 
روابط جمهوری اسلامی ایران و کانادا در سال‌های اخیر با تنش‌های بسیاری همراه بوده است. کانادا که بارها خواستار توجه جهانی به وضعیت حقوق بشر در ایران شده است، شهریورماه سال جاری سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و به رابطه سیاسی خود با ایران پایان داد.
 

+23
رأی دهید
-35

میکایل - مالمو - سوئد
سران ایران از رده خارجن،و لیاقت نظر دادن را نداران،
شنبه 2 دي 1391 - 11:48
hassan5 - تهران - ایران
این لغت سیاسی چه معنی داره که اکثر سران نظام وقتی کم میاورند از این لغت استفاده میکنند.!!!کسی نیست که باین اقای مهمانپرست بگوید اعتراض بادم کشی شما در زندانها(ستار)ویا زندان بعلت ابراز عقیده(خانم ستوده)چگونه باید باشد تا شما متنبه شده ودست از خلافکاری بردارید؟؟؟
شنبه 2 دي 1391 - 17:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.