وزیر دفاع ایران: نصب موشک‌های ناتو در مرز سوریه به ضرر ترکیه است

 

وزیر دفاع ایران: با حضور کشورهای غربی در تعاملات منطقه‌ای مخالفیم

وزیر دفاع ایران گفته است که استقرار موشک‌های پاتریوت ناتو در منطقه مرزی ترکیه با سوریه، "به ضرر کشور ترکیه است."

احمد وحیدی، روز شنبه، دوم دی، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "نصب موشک‌های پاتریوت در ترکیه، هیچ نقشی در امنیت‌زایی ترکیه ندارد."

ماه میلادی گذشته گزارش شد که ترکیه رسما از ناتو کلیک خواسته است تا در مرز این کشور با سوریه تجهیزات دفاع ضدموشکی، از جمله موشک‌های پاتریوت نصب کند.

این درخواست به دنبال تبادل آتش در منطقه مرزی دو کشور مطرح شد.

موشک پاتریوت نوعی موشک زمین به هواست که می‌تواند موشک‌های پرتاب‌شده را رهگیری و منهدم کند.

اعضای ناتو در نشست خود در اوایل ماه دسامبر با درخواست ترکیه کلیک موافقت کردند.

گزارش شده که قرار است ناتو شش سامانه دفاع موشکی پاتریوت در ترکیه مستقر کند.

ایران؛ 'مخالف حضور غربی‌ها'

نزدیک به دو ماه پیش، در چندین مورد، خمپاره‌های پرتابی از سوریه به خاک ترکیه اصابت کرد و دو طرف به تبادل آتش پرداختند.

پنج غیرنظامی ترکیه نیز در آتشباری که از سمت سوریه انجام شد، جان خود را از دست دادند.

ترکیه و سوریه نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و ترکیه از ناتو خواسته است تا برای محافظت از مرزهایش با سوریه، در این محدوده موشک‌های پاتریوت نصب کند.

وزیر دفاع ایران در واکنش به این توافق ترکیه و ناتو گفت که کشورهای غربی همواره به دنبال منافع خود بوده‌اند.

او اضافه کرد: "ما با حضور کشورهای غربی در تعاملات منطقه‌ای مخالفیم."

وزیر دفاع ایران گفت: "حضور نیروهای بیگانه غربی در کشورهای اسلامی همواره با ایجاد مشکلات و اختلاف بین کشورهای اسلامی همراه بوده است."

پیش از این، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به توافق ترکیه و ناتو برای نصب موشک‌های پاتریوت در مرز با سوریه واکنش نشان داده بودند.

آقای مهمانپرست کلیک گفته بود که استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه، "نه تنها به حل مساله سوریه کمکی نمی‌کند، بلکه موجب سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن اوضاع نیز می‌شود."

 
پاتریوت نوعی موشک زمین به هواست که می‌تواند موشک‌های پرتاب‌شده را رهگیری و منهدم کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم که ماه گذشته به ترکیه سفر کرده بود، کلیک گفته که نصب سامانه ضدموشکی ناتو در خاک ترکیه یکی از موضوعات گفت‌وگوهایش با مقامات ارشد ترکیه بوده است.

'ارتش قدرتمند'

درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه همچنان ادامه دارد و ترکیه هم‌اکنون میزبان بخش قابل توجهی از پناهجویانی است که از خشونت‌های سوریه گریخته‌اند.

تا پیش از آغاز اعتراضات ضددولتی و درگیری‌های خشونت‌آمیز در سوریه، ترکیه از متحدان این کشور به شمار می‌رفت، ولی به تدریج با انتقاد مقامات ارشد ترکیه از شیوه تعامل بشار اسد با مخالفان و برخوردهای خشونت‌بار با معترضان و شهروندان سوری روابط دو کشور تیره شد.

براساس گزارش‌ها، برخی روزنامه‌های ترکیه مدعی شده‌اند که نیروهای نظامی ایران در آموزش نیروهای دولتی سوریه برای سرکوب مخالفان نقش داشته‌اند، اما وزیر دفاع ایران امروز در واکنش به این ادعاها گفت: سوریه نیازی به آموزش نیروهایش توسط ایران ندارد."

او گفت: "سوریه یک ارتش قدرتمند دارد که خود را برای درگیری با رژیم صهیونیستی آماده کرده است."

وزیر دفاع ایران اضافه کرد: "سوریه در حال حاضر درگیر برخی مشکلات داخلی است و این مشکلات ناشی از وجود گروه‌های تروریستی و اعمال زشت تروریستی است که از آنها سر می‌زند."

+30
رأی دهید
-19

ariya777 - تهران - تهران
به ضرر ترکیه است یا به ضرر شما؟!!!!
شنبه 2 دي 1391 - 11:37
میکایل - مالمو - سوئد
برو اشغال می‌خوای بگی‌ منم آدمم،بتو اصلا ربطی‌ نداره ز‌ر نزن،آنها شعور شو ن از شما بیشتره که پول مرد مشو نو ندن بابت ترریسم،پیرفتشنو ببین اشغال،صلاح خویش خسروا ن دانند.بی‌ مذهب.دروغگو.
شنبه 2 دي 1391 - 11:37
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
خامنه‌ای به خاطر کمبود و عقده ائی که نسبت به ایرانی‌ و ایران دارد از تمام مواردی که ایرانی‌ را تحقیر کند و کشور ایران را به نابودی بکشاند رو گردان نیست چون وطن اصلی‌ او غزه است و رویای فرهنگ و ملیّت عرب آنهم از نوع جاهل و متعصب اش در اوج آرزوهایش قرار دارد/ اون از سر لشکر بشکه این از این کریه المنظر در پیت اون از رئیس جمهور منتخبش و دیگر دست اندرکاران/ اما ایران و ایرانی‌ جواهریست که در حال حاضر در گونی پوسیده حکومت از دور خارج و غیر قابل استفاده ولایت فقیه پوشیده شده , فعلا تنها از پارگیها و سوراخ‌های این گونی متعفن تلألوش نمایان است تا باشد که تمام این جواهر به موقع بتواند بدرخشد و گونی‌ پر از کثافت و چرک را به دور اندازد.
شنبه 2 دي 1391 - 11:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.