کارشناس دفتر مطالعات زنان: ازدواج برای دختر مهم‌تر از اشتغال است

رادیو زمانه : کارشناس دفتر مطالعات زنان وابسته به حوزه‌های علمیه زنان در ایران گفت اگر در دوران دختری امر اشتغال در تعارض با مقوله ازدواج یک دختر قرار بگیرد اولویت با ازدواج است.
 
به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، مریم مدملی، عضو هیات علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان وابسته به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه زنان  توجه به وظایف یک زن در سه عرصه حیات دختری، همسری و مادری را یکی از ضوابط  فعالیت اجتماعی زنان دانست و با بیان این مطلب افزود: "اگر حضور اجتماعی در تعارض و تنافی با وظایف در هر کدام  از این سه عرصه باشد از نگاه دینی، اولویت قطعاً به وظایف زنانه داده می‌شود."
 
وی با اعلام این‌که "مشارکت اجتماعی زنان تنها محدود به حضور فیزیکی آنان در جامعه نمی‌شود"، افزود: "یکی از نیازهای این عرصه ارائه الگویی از سبک زندگی اجتماعی زن مسلمان است."
 
مدملی چهار محور "نیازهای واقعی فرد و جامعه، توجه به توانایی‌های فردی، توجه به وظایف انسانی و الهی و علایق و توجه به محیط فعالیت" را به‌عنوان شاخص مشارکت اجتماعی زنان در دیدگاه دینی دانست.


 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در آخرین روزهای آبان‌ماه ۱۳۸۹ در سخنانی سن مناسب ازدواج برای دختران را ۱۶ تا ۱۸ سالگی دانسته و افزوده بود: دخترها تازه شکوفا شده‌اند و اوج عاطفه و احساس و لطافت هستند


 
علی‌اکبر محزون، مدیرکل آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال ایران آذرماه سال جاری به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود: "با فراهم کردن زمینه ازدواج و ترغیب به ازدواج در سنین پایین‌تر می‌توان ساختار جمعیتی کشور را ترمیم کرد."
 
مهرماه سال جاری نیز مریم مجتهدزاده، رئیس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری ایران در سخنانی گفت: "در سال جاری یک بسته آموزشی برای آماده‌سازی و افزایش آگاهی نوجوانان در زمینه ازدواج مناسب و تغییر و تحولات جسمانی، روانی و اجتماعی دوران بلوغ آنان طراحی کرده‌ایم که در ۵۰ هزار مدرسه راهنمایی و دبیرستان سراسر کشور اجرا می‌شود."
 
حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران نیز اسفندماه سال گذشته در واکنش به نگرانی‌ها از ترک تحصیل ناشی از ازدواج زیر ۱۵ سال دختران، گفته بود: "اگر دختران دانش‌آموز ازدواج کرده مسائل را رعایت کنند می‌توانند در مدرسه حضور داشته باشند."
 
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در آخرین روزهای آبان‌ماه ۱۳۸۹ در سخنانی سن مناسب ازدواج برای دختران را ۱۶ تا ۱۸ سالگی دانسته و افزوده بود: "دخترها تازه شکوفا شده‌اند و اوج عاطفه و احساس و لطافت هستند."
 
وی همچنین سن مناسب ازدواج برای پسران را نیز ۱۹ تا ۲۱ سالگی دانسته بود.
 
شماری از مقامات ایران ازدواج زودهنگام دختران را راهی برای جلوگیری از "فساد" می‌دانند.
 
این در حالی است که بنا به آمار ارائه شده از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، عوارض ناشی از بارداری و زایمان یکی از مهم‌ترین علل مرگ دختران در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال در سطح جهان است و سالانه منجر به ۷۰ هزار مرگ می‌شود.
 
بالا بردن سن ازدواج زنان در قوانین ایران یکی از خواسته‌های فعالان حقوق زنان در ایران است.

+60
رأی دهید
-49

محبت خدا - ایران - ایران
دختر !!! شغل !!! خاک بر سرم مگه دختر هم کار میکنه!!!! خوب شوهر کنه .. بچه بشوره از شوهرش نفقه بگیره از مادر شوور خار شوورم دستور . خدا رو هم شکر کنه که با این نصف عقلش یکی خر شده بستوندتش , نکبت.
شنبه 2 دي 1391 - 01:43
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
"شماری از مقامات ایران ازدواج زودهنگام دختران را راهی برای جلوگیری از "فساد" می‌دانن' فساد تو جماعت آخوند است که به زور میخواهند اسلامشون را یه جائی فرو بکنند . حالا دخترای مردم را 15 ساله شوهر بدید وقتی که 25 سالش شد تازه میفهمه که چه اشتباهی کرده آنوقت میفهمی خیانت و فروپاشی خانواده یعنی چی در مورد پسر هم هینطور ازدواجی که فقط به خاطر رفع نیازهای جنسی است عاقبتش طلاق و نابسامانی است, دو تا بچه بی سرپرسیت یا بد سرپرست , یا تک سرپرست هم به چامعه اضافه میشود البته امت اسلام ازدیاد پیدا میکند.
شنبه 2 دي 1391 - 02:17
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
جوانان ایرانی هر بلائی سرشون بیاد حقشون است , امروز هزاران نفر از کاربران فیس بوک در مورد عکس حرم امام رضا کامنت گذاشته بودنند دخترها با لب و لوچه بوتاکسی و پسرها با ابروهای برداشته و تیپ های آنچنانی , الهی قربونش برم دوساله که نرسیدم برم پابوسش, نمیدونم چرا طلبم نمی کنه/ من دو هفته پیش پابوس بودم خدا قسمت کنه/نمی دونم چرا من یه ارادت خاصی نسبت به امام هشتم دارم/ قسم راست من امام هشتم ..................... به جرئت میتوانم بگویم که اگثر کامنت ها اینطوری بود هنوز هم ملت ایران فکر میکنند اگر قبول کنند که امامان هم لنگه خمینی و خامنه ای ... بودنند سوسک میشوند.
شنبه 2 دي 1391 - 02:27
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
مریم مدملی خاک تو سر فناتیکت کنند.ببین چه منگول هایی تو این مملکت پست دارند و مدیر اند.تو یران هر چه مرتجع تر باشی بیشتر رشد میکنی
شنبه 2 دي 1391 - 05:11
exam292 - تهران - ایران
خارج نشینها خوب میدونن که اکثر خانم های منشی در غرب، مورد سوء استفاده ی جنسی قرار میگیرن!!! و برای دیگر شاغلین نیز این آمار قابل توجه است!! قطعا تاهل زن میتونه در کاهش این آمار موثر باشه...
شنبه 2 دي 1391 - 06:43
massoudoslo - اسلو - نروژ
زودتر از اشتغال داشتن ازدواج کنند از کجا بیارن بخورن !!!؟ مگر تمام مردهایی که با خانوم های بی شغل ازدواج میکنند شرایط مالیه خوب دارند که زنان خیالشان راحت باشد و دنبال اشتغال نروند ؟
شنبه 2 دي 1391 - 10:29
mountainman - استکهلم - سوئد
از لفظ ضوابط استفاده میکنه ضابطه یعنی این وظیفه اش هست مثلا تو اداره که میری همه بر اساس ضوابط کار میکنن یعنی کارشون چیزی که به خاطرش پول میگیرن بهش میگن ضوابط . خاک تو سرتون باور کنید اگه عربا بودن الان انقلاب کرده بودن
شنبه 2 دي 1391 - 07:25
delmorde - یوتوبوری - سوئد
مریم مدملی، عضو هیات علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان. این خانم پس برای چه داره کار می کنه بره بتمرگه تو خونه .. بچه شو بشوره و پاهای اقارو ماساز بده. مرگ خوبه برای همسایه؟ هرچه خوبه, سگ پدرها برای خود می خوان و هرچه در دنیای امروزی مسخره می اید برای مردم. .... همیشه حرفهای شما از روی شکم سیریست نه عقل. .... هرخانم رئس و نگهبان روسپی خونه مسئول شده وخامنه ای هم رئس کل شان هی قوانین 1440 سال مطرود رو پیش میکشند.
شنبه 2 دي 1391 - 11:48
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
بلوغ روحی و رشد اجتماعی برای ازدواج هزاران برابر مهمتر از بلوغ جنسیست، اما آخوند نفهم همه چیز را با پیمانه حقیر خود می‌‌سنجد و میخواهد همه چیز را فدائ غریزه کند برای آخوند اصول انسانی ملاک نیست و جایگاهی‌ ندارد.
شنبه 2 دي 1391 - 12:16
RezaFokoli - تهران - ایران
یک دختر حاضر است 70 سال زندگی خود را خراب کند تا فقط یک شب شوهر داشته باشد. البته اکثریت را میگویم در هر جای اقلیتی هم است.
شنبه 2 دي 1391 - 10:56
SHANA - خ - ایران
exam292 - تهران - ایران. شما لطف کن نگران خودت باش
شنبه 2 دي 1391 - 17:03
SHANA - خ - ایران
اگر یک آمار درست و حسابی تو ایران گرفته بشه بیش از 70% زنان جامعه ، به اجبار و تحت شرایط فشار جامعه دارند با همسرانشان زندگی می کنند.
شنبه 2 دي 1391 - 17:11
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
زن از نظر شما و رهبران دینتان فقط یک کلفت و کارخانه ی بچه سازی و یک ماشین سکس است همین و بس!!!
شنبه 2 دي 1391 - 17:08
exam292 - تهران - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه: توی فرهنگ غرب میتونی زن رو تعریف کنی؟!!!
یکشنبه 3 دي 1391 - 09:22
FARAHNOUSH - ساری - ایران
exam292 - تهران - ایران. اقای محترم چه ربطی به غرب دارد ! ما ایرانی هستیم و فرهنگ ما اینگونه نیست !. البته فرهنگ خانواده مااینطوری نیست شاید فرهنگ خانواده شمااین گونه است ...من و امثال من هیچ مشکلی با طرز زندگی شما نداریم ولی لطف کنید طرز زندگیتون توی خونه خودتون نگه دارید و به دیگران تحمیل نکنید !. متاسفانه خیلی از هموطن های ما فکر می کنند که دموکراسی فقط خواسته اکثریت بر اقلیت است !
دوشنبه 4 دي 1391 - 06:04
exam292 - تهران - ایران
FARAHNOUSH - ساری - ایران:عزیز، تصویر بالای این صفحه رو نگاه کن!!! داره به زن ایرانی توهین میکنه.. ما تو کشورمون مشکلات زیاد داریم(که بایددست به دست هم بدیم و مشکلات رو حل کنیم) که به اجنبیها هیچ ربطی نداره.
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 06:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.