معرفی جان کری برای تصدی مقام وزیر خارجه جدید آمریکا

جان کری ۶۹ ساله بیش از ۲۷ سال است که در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا حضور داشته است


باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، سناتور جان کری را برای تصدی پست وزارت خارجه آن کشور معرفی کرده است.

آقای اوباما در نشت رسانه ای که به همین منظور برگزار شده بود گفت "کل زندگی" آقای کری او را برای این مقام آماده کرده است و از او به خاطر احترام و اطمینانی که در رهبران جهان ایجاد کرده قدردانی کرد.

جان کری در سال ۲۰۰۴ به عنوان کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد اما با اختلاف اندکی انتخابات را به جرج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا واگذار کرد.

او تا در حال حاضر ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا را بر عهده دارد.

معرفی آقای کری برای تصدی این سمت پس از آن انجام می شود که سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هفته گذشته از در نظر گرفته شدن برای این مقام اعلام انصراف کرد.

خانم رایس به خاطر نقشی که در واکنشهای رسانه ای وزارت خارجه آمریکا نسبت به حمله مرگبار به کنسولگری آن کشور در لیبی ایفا کرده بود، به شدت از سوی جمهوری خواهان مورد انتقاد قرار گرفته بود.

سناتوری با نفوذ

آقای اوباما که در محل کاخ سفید این خبر را اعلام کرد گفت آقای کری "لزوم استحصال تمام عناصر قدرت آمریکا" را درک می کند و به واسطه تجربه زیاد، "احتیاجی به آموزش ضمن کار ندارد."

رئیس جمهور آمریکا افزود او اطمینان دارد آقای کری به سرعت توسط مجلس سنای آمریکا تائید خواهد شد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه فعلی آمریکا که هنوز به خاطر ابتلا به یک عارضه گوارشی و ضربه مغزی در حال استراحت است، در این مراسم معارفه شرکت نداشت. اما خانم کلینتون با انتشار بیانیه ای آقای کری را یک "انتخاب عالی" برای ریاست وزارت خارجه آمریکا توصیف کرد.

در بیانیه خانم کلینتون آمده است:"او (سناتور کری) قادر است تا نقش رهبری آمریکا در جهان را حفظ کند و بسط دهد."

+74
رأی دهید
-14

mehr47 - تهران - ایران
جان کری روابط خوبی با خاتمی داره. ماله کشی شروع شد . خاتمی میاد وسط و روز از نو روزی از نو.....
شنبه 2 دي 1391 - 07:03
morid - بوشهر - ایران
یه ضرب المثل مازندرانی میگه : خر همون خره، فقط ونه پالون عوض بیه.یعنی وزیر امور خارجه امریکا عین همون قبلیاست فقط قیافش عوض شد. بازهم اشیاء داخل ویترین دولت امریکا عوض شد و هیچ اتفاق خاصی نمیافته. اونا تو امنیت بچه مهد کودکیهاشون ماندند!!!؟؟
شنبه 2 دي 1391 - 12:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.