ائتلاف ملی سوریه: طرح ایران برای نجات اسد است

 

ائتلاف ملی سوریه بزرگترین گروه اپوزیسیون این کشور، طرح صلح ایران برای پایان دادن به بحران این کشور را آخرین تلاش‌های تهران برای حفظ حکومت اسد خواند. هفته گذشته ایران طرحی شش ماده‌ای برای بحران سوریه ارائه کرد.
 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیروت روز جمعه( ۲۱ دسامبر /۱ دی)، ائتلاف ملی سوریه در بیانیه‌ای با انتقاد از طرح ایران تصریح کرد: «پس از پیروزی‌های پیاپی سیاسی و نظامی تعیین کننده نیروهای ارتش آزاد سوریه، حکومت بشار اسد و متحدانش طرح‌های سیاسی بی‌فایده که زمان آن‌ها به سر آمده است را ارائه می‌کنند.»
 
این بیانیه می‌افزاید طرح اخیر حکومت ایران یک نمونه از این تلاش‌های نافرجامی است که در پی نجات کشتی در حال غرق شدن رژیم بشار اسد است. 

 
ایران مدعی است با بخشی از نیروهای مخالف دولت سوریه در ارتباط است

 

ائتلاف ملی سوریه در بخش دیگری از بیانیه خود گفت: «این طرح ادعا می‌کند که برای حفاظت از شهروندان سوری و وحدت و استقلال سوریه است. اگر رژیم ایران در قصد خود صادق است می‌تواند مردم سوریه را در دسیابی به خواسته‌هایشان کمک کند.»
 
این بیانیه می‌افزاید: «حکومت ایران می‌تواند حمایت سیاسی، نظامی و اقتصادی خود از رژیم بشار اسد را متوقف کند و با اعمال فشار به تغییر رژیم سوریه در کوتاه‌ترین فرصت کمک کند.»
 
ائتلاف ملی سوریه به عنوان بزرگترین گروه مخالف بشار اسد به حکومت ایران توصیه کرده است که به طور جدی به آینده روابط میان سوریه و ایران فکر کند، آن هم در شرایطی که ایران از حکومت در حال سقوط اسد حمایت می‌کند.
 
ابتکار صلح ایران و برخورد سرد اپوزیسیون
 
وزارت امورخارجه ایران روز یکشنبه ۲۶ آذر ماه جزئیات طرح شش ماده‌ای خود را در مورد بحران سوریه در اختیار رسانه‌ها قرار داد.
 
توقف فوری اعمال خشونت‌آمیز و مسلحانه تحت نظارت سازمان ملل، گفت‌وگوهای فراگیر به منظور تشکیل یک کمیته‌ی آشتی ملی، تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از مفاد این طرح است.
 

 

ائتلاف ملی سوریه طرح صلح ایران را راه حلی برای نجات حکومت سوریه ارزیابی می‌کند


خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران ایران مدعی شد که برخی گروه‌های معارض سوریه از این طرح استقبال کرده‌اند. این خبرگزاری به نقل از علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه نوشت: «این طرح یک مبنای درست و قابل اجرا از سوی همه طرف‌هایی است که نیت صادقانه در حل بحران سوریه دارند.»
 
فارس تصریح می‌کند که حزب سوری قومی اجتماعی، یکی از بزرگترین احزاب معارض در داخل سوریه به شمار می‌آید و شاکله اصلی گروه‌ها و احزاب شرکت کننده در نشست تهران را تشکیل می‌دهد.
 
اما به نظر می‌رسد گروه‌های اصلی مخالف دولت در سوریه طرح ایران را در شرایط حاضر قابل اجرا نمی‌دانند. اپوزیسیون سوریه، حکومت ایران را به علت حمایت‌های همه جانبه از بشار اسد قابل اعتماد برای میانجیگری نمی‌داند.
 
نگرانی از جنگ قومی و فرقه‌ای
 

 
درگیری‌های خشونت‌آمیز جان هزاران نفر در سوریه را گرفته است

 

جنگ داخلی در سوریه از حدود دو سال پیش شروع شده و همچنان با شدت ادامه دارد. تازه‌ترین گزارش سازمان ملل حکایت از افزایش درگیری‌های قومی و مذهبی دارد.
  
شورای حقوق بشر سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود که روز پنج‌شنبه ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر) در بروکسل، پایتخت بلژیک منتشر شد هشدار می‌دهد درگیری‌ها در سوریه بیش از پیش رنگ فرقه‌ای به خود گرفته است.
 
بر اساس این گزارش در حالیکه حمله حامیان حکومت به غیرنظامیان سنی شدت گرفته، شورشیان نیز بر شدت عملیات خود علیه علویان و دیگر اقلیت‌هایی که از بشار اسد حمایت می‌کنند، مانند ارامنه‌ی ارتدوکس، مسیحیان و دروزها افزوده‌اند.
 
اعتراضات در سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱ با الهام از جنبش‌های عربی با تظاهرات مسالمت‌آمیز آغاز شد. سرکوب و خشونت حکومت و عدم انعطاف پذیری در برابر خواسته‌های مخالفان، بخش عمده‌ای از اپوزیسیون را به سمت حمایت از مبارزه مسلحانه سوق داد. به گفته ناظران تاکنون نزدیک به ۴۴ هزار نفر در درگیری‌های سوریه کشته شده‌اند.

+57
رأی دهید
-17

compatriot - تورنتو - کانادا
خبر گذاری فالس را ولش, بچسبید به واقعیتها.
جمعه 1 دي 1391 - 22:05
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
نجات اسد یعنی‌ نجات آفت الله فحشای شیطانی.
جمعه 1 دي 1391 - 22:28
hankooksaram - تهران - ایران
زرافه بای بای. اینهمه ادم کشتی باز هم میگی اشتی ملی و مذاکره؟
جمعه 1 دي 1391 - 22:28
Arian1 - ابادان - ايران
رهبر جنایتکار و فاسد خامنه‌ای و دولت ضد اسلامی به خوبی‌ آگاه هستند که باید از اسد حمایت کنند حتی اگر هزاران کودک و زن و مرد روزانه کشته شوند چرا که بعد از اسد نوبت آخوندهای جنایتکار در ایران خواهد بود
جمعه 1 دي 1391 - 21:30
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
آخه آخوند های بی وطن تو سوریه چه غلطی میخواید بکنید. بسار اصلا بعثیه مسلمانم نیست.ناسیونالیسم عربیه مثل صدام.ولی بدونید بعد از بشار نوبت رفتن شماست حتی با کشته شدن ا میلیون بیگناه یا باگناه این مملکت بایست خراب شه از نو ساخته شه.به درک واصل شدن رژیم اسلامی بیشتر از اینها ارزش داره
شنبه 2 دي 1391 - 05:25
exam292 - تهران - ایران
"compatriot - تورنتو - کانادا" و "1k adame sadegh - تورنتو - کانادا": جان زن و بچه های بیگناه واسه ی اربابای استکباریتون ارزشی نداره!!! فقط میخوان به اهداف کثیف شون برسن!!!
شنبه 2 دي 1391 - 07:00
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
در دنیایی که رئیس سازمان سیا به خاطر رابطه ائی غیر مرسوم در زندگی‌ و روابط شخصی‌ از سمت خود با تمام تخصص و توانائی تنها به خاطر احترام به مردم استعفا میدهد، دولت سوریه که تربیت شده دست حکومت دیو زده ولایت فقیه است انتظار دارد پس از اینهمه جنایت و مقابل مردم ایستادن با آشتی‌ ملی‌ و اصلاحات همه چیز به بوته فراموشی سپرده شود و مردم دوباره با این دولت سازش کنند/ همین است که حکومت ولایت فقیه نه دین دارد نه آئین واگر نه باید میدانست مخرب‌ترین حکومت در تاریخ در تخریب دینند همچنین اعراب که به خاطر جاه طلبی و قدرت خواهی‌ متوسل به هر بی‌ اخلاقی‌ یا فساد و جنایت میشوند اما آن از سؤ به خاطر جرائم مردم آنها را به اشد مجازات محکوم و به سرعت چوب دار و شمشیر خون ریزشان به کار می‌افتد حال اگر جرم از نظر آنها زدن حرف حساب باشد یا. یک رابطه خصوصی , این گونه جاهلان قصاب و جلادان درک این را ندارند که در زمانه الان اگر اولیای واقعی‌ دین بودند قبل از هر اقدامی مسئولین بی‌ کفایت و جانی را از سر راه آزادی مردم بر میداشتند....
شنبه 2 دي 1391 - 11:29
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
...پسر نوح با بدان بنشست و خاندان نبوتش گم شد حالا حافظ اسد نوح نبود اما مردمش به او عشق میورزیدند , بشار که فرد تحصیل کرده و روشنفکری بود با داشتن پدری محبوب ملتش با همنشینی با حکومت ولایت فقیه به روز الان افتاد چون تنها به باجی دل‌خوش شد که آنها به خاطر این نزدیکی‌ به او می‌دادند او نمی‌دانست حکومت آخوند باج بیخود به کسی‌ نمیدهد مگر اهداف و منافع بقای خود در آن باشد و رسم جنایت و خیانت را در این راستا به جا آورد.
شنبه 2 دي 1391 - 11:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.