هرچند پیر و خسته‌ام، عیش جوانی می‌کنم/ آنچه درباره سلامت جنسی در نیمه دوم زندگی باید بدانید

پس از 50 سالگی هم می توانید توانایی جنسی فعالی داشته باشید.پزشکان می گویند نیاز جنسی سن و سال نمی شناسد و این تصور که زندگی جنسی مربوط به دوران جوانی است اشتباه است.

 

به گزارش چه خبرآنلاین؛ سلامت جنسی در هر سنی مهم است. سالمندی و سلامت جنسی این دوران آنقدر مهم است که شما را برآن دارد تا بر توانایی های جنسی خود بیفزایید تاپس از ۵۰ سالگی زندگی جنسی فعالی داشته باشید. هنگامی که با تغییرات جسمی و عاطفی سالمندی روبه رو می شوید، ممکن است احساس کنید که آمادگی مواجهه با آنها را ندارید، از جمله ممکن است برخلاف دوران جوانی در مورد توانایی جنسی خود به تردید بیفتید. ممکن است در سنین بالا فعالیت جنسی به حد دوران ۲۰ سالگی شما نباشد، اما هنوز می تواند مانند قبل باعث رضایت شما شود.
 
در خاطرات گذشته غرق نشوید
 
برای اینکه زندگی جنسی رضایت بخشی را ادامه دهید، با همسرتان صحبت کنید. زمان های خصوصی برای خود و همسرتان کنار بگذارید و افکار و احساسات تان را در مورد امور جنسی برای یکدیگر بیان کنید. در مورد آنچه از لحاظ جسمی یا عاطفی در فعالیت جنسی تجربه می کنید، صادق باشید. بسیاری از زوج های سالمند می خواهند بدانند چگونه می توانند به میزان برانگیختگی و فعالیت جنسی که در دهه ۲۰، ۳۰ و اوایل دهه ۴۰ زندگی تجربه کردند، برسند. به جای غرق شدن در خاطرات گذشته، راه هایی را پیدا کنید که هم اکنون تجربه جنسیتان را به حد مطلوب برساند.
 
اثر سن بر سلامت جنسی مردان
 
تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) نقشی کلیدی در تجربه جنسی مردان ایفا می کند. میزان تستوسترون در اواخر دوره نوجوانی به حداکثر خود می رسد و بعد به تدریج کاهش می یابد. اغلب مردان تا ۶۰ تا ۶۵ سالگی متوجه تفاوت پاسخ جنسی شان می شوند. ممکن است مدت بیشتری طول بکشد که برانگیختگی کامل جنسی ایجاد شود و مرد ارگاسم و انزال را تجربه کند. اختلال کارکرد نعوظی نیز شایع تر می شود.
 
اثر سن بر سلامت جنسی زنان
 
تولید استروژن (هورمون جنسی زنانه) با نزدیک شدن زن به سن یائسگی کاهش می یابد. در نتیجه در اغلب زنان میزان نرم شدگی طبیعی واژن کاهش می یابد که می تواند بر ارضای جنسی تاثیرگذار باشد. در حالی که برخی از زنان در سن یائسگی به علت نداشتن نگرانی از بارداری ممکن است از فعالیت جنسی لذت بیشتری ببرند، در برخی دیگر از زنان به علت تغییرات طبیعی که در شکل و اندازه بدن در این سنین رخ می دهد ممکن است، تمایلات جنسی کاهش یابد.
 
بیماری های موثر بر سلامت جنسی
 
هر بیماری ای که بر سلامتی کلی فرد اثر گذارد بر کارکرد جنسی هم موثر است. بیماری هایی که دستگاه قلب و عروق را درگیر می کنند، فشار خون بالا، دیابت، اشکالات هورمونی، افسردگی و اضطراب و داروهایی که برای درمان این بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد بالقوه می توانند مشکلاتی از لحاظ سلامت جنسی در سنین بالا ایجاد کنند. برای مثال فشار خون بالا و برخی از داروهایی که برای درمان آن به کار می رود، می تواند بر توانایی برانگیختگی جنسی اثر بگذارد.
 
داروها و مهار جنسی
 
برخی از داروها می توانند پاسخ جنسی، از جمله میل جنسی، توانایی برانگیختگی جنسی و اوج لذت جنسی (ارگاسم) را مهار کنند. اگر دچار عوارض جانبی جنسی یک دارو شده اید، با دکترتان مشورت کنید. ممکن است بتوان دارویی که عوارض جانبی جنسی کمتری داشته باشد، برای شما تجویز کرد. شرم و دستپاچگی نباید مانع آن شود که در این زمینه ازدکترتان کمک بخواهید و بدون مشاوره با دکترتان، دارویی را که او تجویز کرده است، قطع نکنید. اگر چند دارو مصرف می کنید، هر کدام از آنها ممکن است اثر متفاوتی بر کارکرد جنسی شما داشته باشد.
 
تاثیر جراحی بر سلامت جنسی
 
هر عمل جراحی که در ناحیه لگن و دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) انجام شود، ممکن است اثری گذرا ، اما اغلب قابل توجه بر پاسخ جنسی شما بگذارد. اما بدن هم بنیه خاص خودش را دارد. پس از مدتی زمان دادن برای نقاهت و مراقبت مناسب، شما دوباره سلامت جنسی خود را باز می یابید.
 
تمایلات همسرتان را بپذیرید
 
تفاوت میزان میل جنسی یکی از نگرانی های عمده بسیاری از زوج هاست. ممکن است در نتیجه این تفاوت رابطه آنها شکلی قطبی به خود بگیرد. یکی از زوجین تماس جنسی را آغاز می کند و دیگری از آن پرهیز می کند. اگر شما از رابطه زناشویی اجتناب می کنید، باید مسوولیت میزانی از مشارکت در رابطه را به عهده بگیرید. اگر شما معمولا آغازگر رابطه هستید، به همسر خود بگویید به چه چیزی نیازدارید. اگر از جریحه دار کردن احساسات همسرتان نگران هستید، در مورد تجربه خودتان صحبت کنید. از جملاتی با مبتدای «من» استفاد کنید مثلا من فکر می کنم بدنم بهتر جواب می دهد اگر .... تا بحثتان با همسرتان باز شود. همچنین سعی کنید نحوه عمل بدن همسرتان را درک کنید تا بتوانید نوع تمایلات او را بپذیرید. به دنبال راه هایی باشید که نیازهای هردویتان را پوشش دهد.
 
استفاده از منابع آموزشی
 
برای آگاهی از سلامت جنسی در نیمه دوم زندگی تان می توانید به کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده مراجعه کنید. اگر شما و همسرتان نمی توانید مشکلتان را حل کنید، مشاوره با دکترتان ممکن است مفید باشد. دکترتان ممکن است توصیه های مفیدی را به شما بکند یا شما را به یک متخصص معرفی کند.

+133
رأی دهید
-5

همون پنج ساله عاشق آلمان - میسور - هند
همه چی به وقتش خوبه.
جمعه 1 دي 1391 - 16:46
armanuk - لندن - انگلستان
برای من این موضوع دقیقا برعکسه. یعنی در عین ۳۰ و چند سالگی از لحاظ جنسی مثل یک پیرمرد۷۰ ساله لذتی نمیبرم.همسرم فکر میکنه بیشتر از ۳-۲ بار رابطه جنسی در طول سال خصلت حیوانهاست. وقتی بعد ازتمرین میرم استخر متوجه میشم نظر بعضی خانومها رو جلب میکنم . با اینکه وضعیت مالی بدی هم ندارم و به راحتی میتونم با خانوهای دیگه رابطه داشته باشم ولی وقتی به صورت دختر کوچولوم نگاه میکنم نمی تونم به خاطر خودم زندگی اون رو خراب کنم و برم با خانومهای دیگه. گفتگو، مشاوره، کتاب، دکتر و.. همه بی اثر. احتمالا هورمونی یا جنتیکی باشه. حالا که اینطوره چه برسه ۷۰-۶۰ ساله بشم. پس این مقاله خیلی به درد من یکی نمیخوره.
جمعه 1 دي 1391 - 19:37
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
به کسانی که زیر 35 سال هستند توصیه میکنم از زندگی سکسی خوب و زیاد لذت ببرند و از 40 - 35 به بالا بدلیل کم فعالیت شدن خیلی از سلولهای بدن و ارگانها راندمان کاری بدن کم و کمتر میشود بدلیل کم ترشحی هورمونهای جنسی که ناشی از برنامه ریزی شدن ژنها از قبل است که تنور داغ جوانی را یواش یواش به سردی و خاموشی میکشد. در مسائل جنسی بیشتر خانمها مشکل دارند و گاهی هم مشکل ساز میشوند ( دادوستدی کردن سکس؟) وگرنه مردهای بیچاره با سکس بیشتر جوانتر هم میشوند و جوان میمانند. بقول المانیها مردها همیشه میتونند!
جمعه 1 دي 1391 - 18:28
akbarboy - تبریز - ایران
amanuk واقعا برات ناراحتم سعی کن خانمتو اصلاح کنی اگه نشد برو از جوونیت لذت ببر و مطمین باش همسرت مسئول حوادث پیش اومدست نه تو اگه واقعا ایشون همچین مشکلی داشت دلیلی نداشت ازدواج کنه وسبب عذاب روحی یه نفر دیگه بشه
جمعه 1 دي 1391 - 20:12
alex delpiero - قزوین - ایران
armanuk داداش منم مثل توام.این ایمیل منه خوشحال میشم با هم بیشتر صحبت کنیم چون هم اینجوری سبک تر میشیم هم یه چاره ای واسه این دل بدبختمون پیدا می کنیم. ...... ---------------- کاربر گرامی متاسفانه امکان درج ایمیل شما در بخش نظرات میسر نمی باشد , لطفا برای ارتباط با دیگر کاربران و تبادل ایمیل از تبادل نظر پرنیان استفاده نمائید. با تشکر
جمعه 1 دي 1391 - 22:37
ensanam arezoost - خارگ - ایران
armanuk - لندن - انگلستان, درود بر تو انسان باوفا و باوجدان...شک نداشته باش که مشکل همسرت راه حل هایی داره اگر بخوای میتونی برطرفش کنی...نا امید نشو و برای حل این مشکل تلاش کن بهت قول میدم موفق خواهی شد...
جمعه 1 دي 1391 - 22:42
alavi2000ca - استکهلم - سوئد
armanuk. متاسفم ولی‌ باید واقعیتی رو بهتون بگم و اون اینه که اغلب خانمها که واسه سکس بهانه میارن بخاطر اینه که شوهرشون رو دوست ندارن (مگر اینکه خانمتون واقعا از نظر جسمی‌ یا روانی‌ مشکل داشته باشه)
جمعه 1 دي 1391 - 22:36
متفاوت - شیراز - ایران
armanuk لندن مطمئن باش از طب سنتی و علم پزشکی میتونی نتیجه بگیری . آفرین به تو .دختر گلتو ببوس
شنبه 2 دي 1391 - 00:02
sefead - لندن - انگلستان
armanuk لندن اتفاقا این مقاله خیلی‌ میتونه کمکت کنه، با صحبت کردن، آموزش، مطالعه، شناخت نیازهای یکدیگر، صمیمیت، دوستی‌، ایجادِ احساسِ امنیت و کلا تلاش برای درکِ مشکل همسرتان میتونید آروم آروم به نتیجه دلخواه و دوجانبه برسید، اختلالاتِ جنسی‌ به ندرت ژنتیکی هستند.
شنبه 2 دي 1391 - 01:35
payamak - منچستر - انگلستان
هر کی‌ زن ایرانی‌ داره همین مشکلو داره
شنبه 2 دي 1391 - 04:38
oyama - تهران - ايران
armanuk لندن . دوست عزیز شما به یک روانشناس احتیاج دارید نه روانپزشک . اگر سریعا اقدام نکنی دچار افسردگی خواهی شد . دنیا برای ادم جهنم میشه . البته اختلاف سن و هم زبان نبودن با همسر هم نمیشه ندید گرفت . با امید موفقیت و شادی برای شما دوست عزیز.
شنبه 2 دي 1391 - 04:49
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
باید عشق و علاقه در خانمت ایجاد کنی ؛ شاید خود شما خیلی در روابط روز مره با خانمت سرد و خشک هستی , هفته ای چند بار بهش میگی دوست دارم یا بوسه به سر و روش میزنی یا ازش تعریف میکنی اگر غیر از این باشه کم کم شرایط زندگیتون در یک خانه مثل خواهر و برادر خواهد شد. مشاور و دکتر و کتاب تاثیری نداره فقط رفتار خودتون است که در ایشون تغییر ایجاد میکنه , من از روی تجربه شخصی ام براتون نوشتم .
شنبه 2 دي 1391 - 05:06
davood63 - تهران - ایران
منم در جوونی مشکل داشتم با زنم هر وقت میخوابیدیم مثل خواهر و برادر بودیم اون مشکل داشت میگفت ۲ بر در سال منم گفتم باشه ولی در عوض با تمام خوش گلترین ‌ها و زیبا روها بودم وقتی‌ جونی رفت دیگه رفت افسوس میمونه که چرا بیشتر لذت نبردم پیری ‌همش درد
شنبه 2 دي 1391 - 09:05
nana ak - تهران - ایران
واقعا موندم یعنی چی این حرفای آ،رین و هورا به وفاداریت اون زن وظیفه وفاداری نداره؟ بیزارم از این خودخواهی ها چه برای مرد چه برای زن هر کسی حق و حقوقی برای زندگیش داره و این قضیه یکی از مهم ترین حقوق اشخاص هست
شنبه 2 دي 1391 - 10:10
espirit - اتویل - آلمان
armanuk - لندن - امیدوارم مشکلتون حل بشه . پیشنهاد برای شما نمی دانم سفر به مناطق گرمسیری می کنید یا خیر. ما در اروپا افتاب آنچنانی نداریم خودتون می دانید. اگر امکانش را دارید در سال به مناطق گرمسیری سفر کنید. مخصوصاً در این اروپا آدم خیلی سردی می کند. در تغذیه با خانمتون صحبت کنید غذای های گرمی بیشتر میل کنید. بعد مصرف قرص ضد حامگلی بی تأثیر نیست. قرص دیگر یا متد دیگر هم می تواند موثر باشد. ایرانیان چه مرد و چه زن کمتر مشکل دارند. من تعجب می کنم. مخصوصاً از نظر بیولوژیکی طبیعت خانمهاست که به خاطر بالا پایین شدن هورمونها بدن در یک ماه بدن تقاضای دیگری دارد. بعد مجدداً با مشاور مخصوص این مسئله با خانمتان صحبت کنید شاید ایشان بر اثر تربیت های ما ایرانی ها نمی توانند براحتی باهاتون صحبت کنند. موفق باشید و زندگی خانوادگیتون پا بر جا باشد. خانمتون را تنها نگذارید....
شنبه 2 دي 1391 - 20:22
کیکاووس - ایران - تهران
من هر چی سنم میره بالا داغتر میشم شاید به علت چیز 26 سانتی که دارم خلاصه هر کی مشکل داره بگه کمکش کنم. باعث افتخار به یاری هموطنم بشتا بم
یکشنبه 3 دي 1391 - 23:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.