درخواست از اوباما برای تحرک دیپلماتیک در برابر ایران

امضا کنندگان نامه از آقای اوباما خواسته اند مذاکرات اتمی با ایران با جدیت پیگیری شود

گروهی از مقام های پیشین و تحلیلگران مسائل ایران در نامه ای خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواسته اند مذاکره با ایران را با جدیت بیشتری دنبال کند.

این نامه که به وسیله ۲۴ نفر از مقام های سیاسی و نظامی پیشین آمریکا و چند دیپلمات اروپایی امضا شده است، از آقای اوباما می خواهد به جای گسترش تحریم ها به دیپلماسی توجه بیشتری نشان دهد.

آنها در نامه خود از آقای اوباما خواسته اند تا مذاکرات اتمی با ایران به طور جدی و با هدف پیشگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای ادامه پیدا کند.

نویسندگان نامه نوشته اند:"بر این باوریم که با عزم بیشتر، خلاقیت و پافشاری رسیدن به این هدف امکان پذیر است."

آنها نوشته اند بازنگری کاخ سفید در مواضع خود در برابر ایران، امکان دستیابی به یک توافق دیپلماتیک را افزایش خواهد داد.

این نامه به وسیله انجمن کنترل تسلیحات در آمریکا و شورای ملی ایرانیان آمریکا تهیه شده است.

تعدادی از دیپلمات های سابق آمریکایی مانند تاماس پیکرینگ، جیمز دابینز، جان لیمبرت، چندین مقام نظامی و امنیتی سابق مانند ژنرال جوزف هاور، ژنرال جان جانز و پال پیلار و گروهی از سفرای سابق کشورهای اروپایی در تهران مانند سر ریچارد دالتون و رابرتو توسکانو از امضا کنندگان این نامه هستند.

فرصت کوتاه

به گفته جمال عبدی، از مدیران شورای ملی ایرانیان آمریکا، نیاک ، این نامه در حالی نوشته شده که فرصت برای برگزاری مذاکرات جدی درباره برنامه اتمی ایران محدود است .

آقای عبدی گفت: "وضعیت داخلی در آمریکا در پیش از انتخابات به گونه ای بود که رئیس جمهوری نمی توانست در ازای کوتاه آمدن ایران از غنی سازی، تحریم ها را کاهش دهد. حال که انتخابات تمام شده و چند ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی است، زمان برگزاری مذاکرات جدی فرا رسیده است."

نامه ارسال شده به کاخ سفید در حالی تهیه شده است که نمایندگان کنگره در حال تلاش برای گسترش تحریم های ایران هستند.

امضاکنندگان نامه خطاب به آقای اوباما هشدار داده اند تحریم ها برنامه اتمی ایران را متوقف نخواهد کرد.

به گفته جمال عبدی، نویسندگان نامه به کاخ سفید توصیه کرده اند تا برای تشویق ایران برای توقف غنی سازی ۲۰ درصد در ازای کاهش تحریم ها تلاش کند.

امضاکنندگان تاکید کرده اند که نباید ایران را به طور دائمی از غنی سازی هسته ای منع کرد و کشورهای غربی باید فقط در پی متوقف کردن تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در این کشور باشند.

امضاکنندگان در پایان نامه نوشته اند: "رویکرد مبتنی بر دیپلماسی تنها گزینه ای است که می تواند مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای و بروز جنگ شود... پیگیری این مسیر مشکل است ولی تنها گزینه ای است که بر روی میز قرار دارد."

این نامه در حالی به کاخ سفید فرستاده شده که دیپلمات های گروه ۱+۵ در حال فراهم کردن مقدمات دور بعدی گفت و گوهای هسته ای با ایران هستند.

روسیه ابراز امیدواری کرده است این گفت و گوها ماه آینده برگزار شود.

ایران و گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۲ سه بار به طور مستقیم گفت و گو کردند. هر کدام از این نشست ها بدون نتیجه مهمی به پایان رسیده است.

+62
رأی دهید
-17

majid63 - پاريس - فرانسه
واقعا ایران هماشون گذشته سر کار و اینو میدونند !!!خنده‌دار هست.
جمعه 1 دي 1391 - 10:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.