آمریکا: در جریان پرونده کشیش بازداشت‌شده در ایران هستیم

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که از بازداشت یک کشیش ایرانی- آمریکایی در ایران اطلاع دارد و واشینگتن با خانواده این زندانی در تماس است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۳۰ آذر در کنفرانس خبری خود که گفت مقام‌های آمریکایی «از این پرونده اطلاع داشتند» اما به خاطر «ملاحظات خصوصی» نمی‌توانستند جزییات بیشتری ارائه دهند.

همسر و وکلای سعید عابدینی کشیش ایرانی‌-آمریکایی می‌گویند او در جریان سفری که «برای بازدید از خانواده و پیگیری تاسیس یک پرورشگاه» به ایران داشته است، از حدود سه ماه پیش بازداشت شده است و هنوز رسما هیچ اتهامی به او اعلام نشده است.

تلویزیون آمریکایی فاکس‌نیوز روز چهارشنبه ۲۹ آذر گزارش داد سعید عابدینی ۳۲ساله که نوکیش مسیحی و شهروند آمریکاست و با همسر و دو فرزندش در آمریکا زندگی می‌کرده است، در جریان یکی از سفرهای مکررش به ایران بازداشت شده است.

این گزارش می‌گوید آقای عابدینی تا پیش از ترک ایران، سال‌ها از رهبران مسیحی و از سازمان‌دهندگان جامعه زیرزمینی نوکیشان مسیحی ایران بوده است که عضو کلیساهای خانگی هستند.

منصور برجی، سخنگوی «کمیته ماده ۱۸» وابسته به «شورای کلیساهای ایرانی همگام»، در گفت‌وگو با رادیو فردا این خبر را تایید کرده است و گفته است که خبر دستگیری این کشیش به خواست خانواده او تاکنون منتشر نشده بود.

به گفته همسر و وکلای این کشیش ایرانی‌آمریکایی، نیروهای حکومتی او را پس از ورود به ایران از مرز ترکیه، از اتوبوس پیاده کرده‌اند و گفته‌اند که باید برای فعالیت قبلی‌اش به عنوان یک رهبر مسیحی در ایران، مجازات شود.

او از ۵ مهر ماه امسال در زندان اوین در حبس بوده است و در حال حاضر منتظر برگزاری دادگاه خود است.

+57
رأی دهید
-29

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.