جابجایی یک میلیارد تومان زیر میزی در طی سال گذشته

جام جم آنلاین: چه کسی اولین بار صدایش کرد «زیرمیزی»؟! شاید آن روزها پزشکانی متخلف از گرفتن هــــــزینه‌های اضافه بر تعرفه‌شان از بیماران شرم داشتند و آن را یواشکی دریافت می‌کردند که اسمش را گذاشتند زیرمیزی؛ حالا اما دیگر آن پول، زیرمیزی نیست و آن 15ـ 10 درصد از پزشکان که مطالبه‌اش می‌کنند هم شرمی از گرفتنش ندارند و از زیر میز رد و بدلش نمی‌کنند، بلکه توی چشم بیمارشان نگاه می‌کنند و رک و پوست کنده می‌گویند «نرخ من... میلیون تومان است؛ یا قبول می‌کنی یا می‌روی بیرون!


مریض‌ها هــــــم ماننـد آن قدیم‌ها هول نمــی‌شوند، جا نمی‌خورند، دست و پایشان را گم نمی‌کنند؛ بلکه فقط سرشان را می‌اندازند پایین و می‌گویند: «چک را تحویل خودتان بدهم یا منشی؟» یا می‌گویند «هرچه شما بگویید دکتر...» آن جمعیت اندک از پزشکان که زیرمیزی می‌گیرند، احتمال نمی‌دادند که هزینه‌های درمان، سالانه 5 /7 درصد بیماران را در کشورمان زیر خط فقر می‌برد و اگر بدانند هم فرقی به حالشان نمی‌کند.
 
آن جمعیت زیاد از بیماران که زیرمیزی می‌دهند هم احتمالا نمی‌دادند که رقم زیرمیزی‌هایشان در سال گذشته، فقط برای پزشکان تهرانی به یک میلیارد تومان رسیده است. این رقم را دیروز معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد.
 
حالا خودتان حساب و کتاب کنید تا بفهمید اگر زیرمیزی بـــــرخی پزشکان متـخلف در تهران، در سال گذشته به یک میلیارد تومان رسیده این رقم در کل کشور چقدر بوده است.
 
این آمار در شرایطی اعلام می‌‌شود که تقریبا سه روز پیش، وزارت بهداشت هشدار داد در حال رایزنی با سازمان تعزیرات حکومتی برای برخوردهای جدی‌تر با پزشکان متخلف است و آن وقت خیلی از آنها که خبر را شنیدند یاد وعده‌های پیشین وزارت بهداشتی‌ها در این زمینه افتادند که هیچ‌کدام عملی نشده بود.
 
این‌که بیماران با همین زیرمیزی دادن‌ها به زیر خط فقر سر می‌خورند، فقط یک سر جریان این تجارت است و نکته تلخ‌تر این است که جامعه عظیم پزشکی با وجود داشتن هزاران هزار پزشک متعهد و وفادار به ارزش‌های اخلاقی صرفا به واسطه حضور 15ـ 10 درصد پزشک متخلف و طماع، به چشم مردم بدنام، بی‌اعتبار و غیرقابل اعتماد می‌شود و به این ترتیب با گذشت زمان، پزشکان جایگاه ارزشمند و قابل احترامشان را در سطح جامعــه از دست می‌دهند.

+64
رأی دهید
-18

فضول میرزا - استكهلم - سوئد
خب این که نق زدن ندارد! به مردم بگوئید بروند دنبال آن 90-85 در صد از پزشکانی که متعهد و وفادار به ارزش های اخلاقی هستند! (البته اگر آنها را پیدا کردید سلام ما را هم به ایشان برسانید) در ثانی در مملکتی که اینقدر پزشک حاذق، متعهد و وفادار به ارزشهای اخلاقی وجود دارند، به چه دلیل همسر محترم رهبر عضیم الشان برای ساکشن کردن شکمبه مبارکشون در هیئتی 100 نفره تشریف میبرن انگلیس و یک طبقه بیمارستانی در لندن رو به مدت یک هفته با پول بیت المال قُرف می کنند؟
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 18:03
nashmeili - آمستردام - هلند
یک مشت آخوند مفت خور و لاشخور و دزد ....خدا ملت ایران را از دست این حاکمان وطن فروش نجات بده.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 18:29
parviz1 - کترینگ - انگلستان
یک بنده خدایی را با ماشین زیرش کرده بودن و راننده هم فرار کرده بود.مصدوم که در کما بود را هیچ بیمارستانی قبول نمیکرد و به‌‌ هر حال از شهرستان با آمبولانس به‌‌ تهران آوردن و در بیمارستان آسیا بستری شد.دکتر کتابچی جراح مغز و اعصاب هم پزشک معالج آیشان بود و خدا شاهد است وقتیکه فهمید بیمار یک کشاورز میباشد و دارای ۶ فرزند هست نه فقط ریالی بابت مزد خود نگرفت بلکه تمام سعی‌ خود را هم کرد تا هزینه بیمارستان را هم کم کند و مبلغ قابل توجه یی هم تخفیف از بیمارستان گرفت.همه جا همه جور آدم هست.والله من با پرفوسور کتابچی نه‌‌ دوست و نه‌‌ هیچ نسبت فامیلی دارم ولی‌ باید از انسانهای خوب هم تشکر و قدر دانی‌ کرد.امیدوارم روز به روز شاهد دیدن هرچه بیشتر این انسانهای نیکوکار باشیم.البته در تمام جامعه نه‌‌ فقط جامعه پزشکان.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 18:51
exam292 - تهران - ایران
علم بدون تهذیب نفس، نتیجه ی بهتر از این ندارد!!!
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 20:24
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
مملکت ما شده دزد خونه، از رهبر پفیوزش بگیر تا اون پایین هر کی‌ بتونه بیشتر دروغ میگه و بیشتر دزدی می‌کنه! مملکته ما داریم؟
جمعه 1 دي 1391 - 13:24
babak suhrabi - تهران - ایران
همه تو ایران دارن سر همدیگه کلاه میزارن . اونم چه کلاهی. اخه چرااااااا؟؟؟. دولت به مردم رحم نمیکنه درست. مردم چرا به خودشون رحم نمیکنن ؟؟؟. بابا خاک تو سرتون کنن که اسم خودتونو گزاشتین مسلمون .
جمعه 1 دي 1391 - 14:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.