ناوشکن شاپوشنیکوف در بندرعباس؛ گسیل ناوگان روسیه به‌ منطقه

ناوشکن مارشال شاپوشنیکوف 

همزمان با گسیل ناوگان روسیه به آب‌های خاورمیانه و مدیترانه، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش ایران از پهلو گرفتن ناوشکن مارشال شاپوشنیکوف در بندرعباس خبر داد.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر، دریادار دوم حسین آزاد، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، عصر چهارشنبه ۲۹ آذر، گفت: «ناوشکن مارشال شاپوشنیکوف در راستای تحکیم روابط دوستانه بین دو کشور همسایه، جمهوری اسلامی ایران و روسیه در اسکله منطقه یکم نیروی دریایی ارتش پهلو گرفت.»
 
وی با بیان این که «پهلوگیری یگان‌های نظامی در بنادر کشورهای دوست، یک رسم متداول است»، درباره ارتباط این کشتی جنگی با رزمایش  نیروی دریایی گفت: «رزمایش سالانه نیروی دریایی بخشی از برنامه های آموزشی و حفظ آمادگی این نیرو است و در این زمینه، این ناوشکن اگر برنامه‌ای وجود داشته باشد اطلاع‌رسانی می شود.»
 
دریادار دوم حسین آزاد اظهار داشت: «در زمان حضور ناوشکن روسی در اسکله منطقه یکم نیروی دریایی ارتش برنامه‌های پیش‌بینی شده است که اجرا می‌شود.»
 
این فرمانده ارشد نیروی دریایی ایران با این حال توضیح بیشتری درباره این برنامه‌ها و مدت زمان حضور این کشتی در بندر ایران نداده است.
 
پهلوگیری این ناوشکن روسی در بندرعباس همزمان با گسیل ناوگان روسیه به منطقه خاورمیانه و آب‌های مدیترانه است.
 
به گزارش خبرگزاری ریانووستی یک گروه از کشتی‌های «ناوگان شمالی» روسیه، پایگاه سورومورسک را روز چهارشنبه ۲۹ آذر به مقصد شاخ آفریقا ترک کردند که به گفته وزارت دفاع روسیه برای مبارزه با دزدان دریایی است.
 
ریانووستی گزارش داده که کشتی عظیم سورومورسک که برای شکار زیردریایی است و کشتی یدک‌کش آلتای و تانکر دوبنا و  شماری دیگر شناورها در این ناوگروه دریایی هستند که به آب‌های منطقه می‌آیند. برپایه این گزارش این ناو گروه با عبور از کانال سوئز با ناوگان «اقیانوسیه روسیه» در آب‌های منطقه جایگزین می‌شوند که از ماه نوامبر در آب‌های منطقه حضور دارد.
 
از سوی دیگر  به گزارش ریانووستی ناوگروهی از ناوگان «دریای بالتیک» روسیه نیز روز سه‌شنبه به  شرق دریای مدیترانه گسیل شد‌ه‌اند تا جایگزین گروهی از کشتی‌های جنگی ناوگان «دریای بالتیک» روسیه شوند که در دریای مدیترانه حضور دارند. این ناوگان شامل ناو محافظ یاروسلاو موردی، کشتی‌های بزرگ کالینگراد و الکساندر شابالین، و یک یدک‌کش و یک تانکر است.
 
 بحران سوریه و کشتی‌های جنگی روسیه
 
سایت امنیتی دبکا به نقل از «منابع نیروی دریایی روسیه» نوشته است که ناوگان «دریای بالتیک» روسیه به سوی بندر طرطوس سوریه در حرکت هستند و ناوگان دیگری که کشتی عظیم سورومورسک همراه آنهاست راهی خلیج عدن، و دریای عمان می‌شوند.
 
این وبسایت اسرائیلی به نقل از منابع خود می‌افزاید با اینکه روسیه نگران ۲۰ هزار شهروند خود در سوریه است اما به نظر نمی‌رسد ناوگروه اعزامی به بندر طرطوس در دریای مدیترانه برای تخلیه شهروندان یا حتی تنها جایگزینی با کشتی‌های سابق این کشور باشد.
 
این وبسایت‌ می‌نویسد کشتی‌های بزرگ کالینگراد و الکساندر شابالین، دو فروند از بزرگترین کشتی‌های تهاجمی روسیه هستند و به نظر می‌رسد روس‌ها در سواحل سوریه در حال تقویت قوای دریایی خود هستند.
 
این سایت اسرائیلی به نقل از «منابع جاسوسی و نظامی غربی» می‌نویسد احتمالا روسیه خود را برای سقوط  بشار اسد آماده می‌کند.

+43
رأی دهید
-84

siya48 - کٔلن - آلمان
توی انقلاب ۵۷..من خیلی‌ بچه بودم،،،ولی یکی‌ از شعارها که توی تلویزیون میشنیدم این بود...نفتو کی‌ برد؟ آمریکا...گازو کی‌ برد ؟شوروی....پولشو کی‌ خورد؟ پهلوی.......مرگ بر پهلوی..مرگ بر پهلوی....عجب دنیایی ساخته انسان!!!!!
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 11:51
exam292 - تهران - ایران
در این بین بیچاره زنان و کودکان سوریه که دارن قربانی میشن!!!
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 12:01
shahram_khan - قزوین - ایران
جه فرقى میکنه احساس میکنم ایران شده مستعمره روسیه، خاک بر سرتون که دستى دستى روسیه ورشکسته رو تبدیل کردید ابر قدرت با بول نفت ایران!
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 12:05
jafarnas - مازندران - ایران
درود بر ایران و ایرانى
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 12:38
kobalt - کرج - ایران
این روسها خیلی وطن پرستن اگه پول خوبی بهشون بدی درجا ناو و ناوشکن رو معامله میکنن قبلا هم سابقه فروش تانکشون رو به چچنی ها دارن
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 14:34
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
روسیه کثیف و عقب مونده مثلا میخواد چی رو نشون بده؟ کشور استبدادی و در پیتی و مافیایی روسیه با صنعت داغون و ضعیف که حقوق بشر و آزادی توش بی معنیه.اینگار کافیشون نبود آمریکا سیستم کمونیستی شوروی رو اونجور پوکوند و ۱۰۰ تیکه کرد اون کشور اوختاپوسی رو.احتمالا بازهم گشنه شدن و باج میخوان.همه از این کشور متنفرن.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 14:49
alborzi - کرج - ایران
بالاخره آرزوی پتر به حقیقت پیوست ! احتمالا بندر عباس رو یکبار دیگه تغییر نام میدن اینبار نه گامبرون بلکه شپشگراد !
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 14:39
iransabz - تهران - ایران
با درود به تمامی‌ کاربران،. خلایق هر چه لایق.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 16:09
paksan - آمریکا - آمریکا
بله...روسیه قراره همون کاری که در صربستان انجام داد رو اینجا هم انجام بده و گاوبندی هاشون رو با آمریکا و غرب دارن انجام می دن و نیازه نیروهاش رو تقویت کنه تا در هنگامی که موضع بشار کاملا ضعیف شد با یک اقدام سریع دمشق رو در کنترل خودش دربیاره و سپس نیروهای سازمان ملل وارد بشوند و مرحله به مرحله و کنترل شده کارهای انتقال قدرت و انتخابات جدید رو سازماندهی کنند دقیقا مثل صربستان ولی در حال حاضر نمی تونند این کار را بکنند چون هنوز ارتش سوریه داره نفس می کشه و روسیه تلاش می کنه این ارتش رو تا جای ممکن زمین گیر کنه و به جایی برسه که به نظر برسه رژیم اسد دیگه رو به موت هستش و آن موقع کار رو تموم کنند مثل صربستان که روسیه گذاشت کاملا صربها توسط غرب داغون بشوند و سپس کار محول شده به خودش رو انجام داد و تازه مردم صربستان هم ازش استقبال کردند و اینجا هم باید طوری بشه که مردم احساس نکنند که روسیه در حال اشغال سوریه اس و باید همشون به عنوان کمک کننده نگاه کنند به روسیه در حالی که کار روسیه مقدمات حضور سازمان ملل است
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 18:48
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
این آخوند ها از یک طرف شعار اسلامگرایی سر میدن،از سویی با کمونیستها مباشات میکنند.چه حـ... هایی اند که دومی ندارند.از او سو نفت خزر رو به روسا دادن با همه امتیازاتش. اینم از گند اخیرشون.غافل از اینکه در تاریخ خیانت پیشه تر از روس ها خودشونند. روسیه برای حفظ منافعش حاضره ایران رو با بمب های نوترونیش صاف کنه
جمعه 1 دي 1391 - 11:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.