سازمان ملل مایه‌کوبی کودکان در پاکستان را متوقف کرد

با افزایش حمله مسلحانه به ماموران مایه‌کوبی در پاکستان، سازمان ملل فعالیت‌های پیشگیرانه خود علیه فلج کودکان در این کشور را متوقف کرد. ظاهرا طالبان پاکستان و برخی روحانیان با مایه‌کوبی کودکان مخالفند.
 

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) و سازمان بهداشت جهانی، به علت ادا‌مه‌ حمله‌ مسلحانه به همکاران خود در پاکستان، برنامه‌ی مایه‌کوبی کودکان در این کشور را متوقف کردند. تصمیم سازمان ملل در پی حمله‌ مسلحانه روز چهارشنبه (۲۹ آذر/ ۱۹ دسامبر) به سه مامور بهداشت گرفته شده است. به گزارش پلیس پاکستان صبح چهارشنبه سه موتور سوار مسلح یکی از همکاران طرح مایه‌کوبی فلج کودکان در شمال غرب کشور و راننده‌ او را به ضرب گلوله کشتند.
 
جلوگیری از مایه‌کوبی با ترور
 
بنابر گزارش‌ها یک مامور داوطلب طرح مایه‌کوبی نیز در پیشاور از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته و در وضعیت وخیمی به سر می‌برد. سوء قصد به کارکنان طرح مایه‌کوبی از روز دوشنبه و با آغاز دور جدید طرح واکسینه کردن کودکان پاکستانی در برابر بیماری فلج شدت گرفته است. در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شش همکار نهادهای بهداشتی به قتل رسیده‌اند.
 
خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه، ۲۸ آذر ماه از قول جعفر شاه، سخنگوی پلیس پاکستان گزارش داد چهار کارمند زن که با طرح مایه‌کوبی کودکان همکاری می‌کردند در سه منطقه‌ی کراچی، مرکز استان سند به قتل رسیده‌اند. در کراچی دو کارمند دیگر نیز زخمی شده‌اند.
 
دولت پاکستان از وزارت بهداشت خواسته است تا بررسی اوضاع امنیتی منطقه، مایه‌کوبی در استان سند را متوقف کند. دور قبلی مایه‌کوبی کودکان در تابستان سال جاری نیز که قرار بود سه روز طول بکشد در پی حمله مسلحانه به یک تیم سازمان بهداشت جهانی متوقف شده بود.
 
فتوا علیه مایه‌کویی فلج کودکان
 
تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله‌های اخیر به همکاران وزارت بهداشت پاکستان و دو نهاد بین‌المللی را بر عهده نگرفته است. اسلام‌گرایان افراطی طالبان که کنترل استان وزیرستان و مناطق مرزی با افغانستان را بر عهده دارند پیش‌تر مخالفت خود را با مایه‌کوبی کودکان در این مناطق اعلام کرده‌ بودند.
 
طالبان پاکستان ادعا می‌کند طرح مایه‌کوبی از سوی آمریکا و با هدف جمع‌آوری اطلاعات برای حمله هواپیماهای بدون سرنشین به مواضع شبه‌نظامیان انجام می‌شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام مسئول پاکستانی ۲۸ آذر ماه گفته است شماری از روحانیان این کشور فتوایی در مخالف با مایه‌کوبی صادر کرده‌اند.
 
مخالفت اسلام‌گرایان با مایه‌کوبی کودکان علیه فلج در حالی صورت می‌گیرد که صدهزار نفر در پاکستان، افغانستان و هند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 
طالبان مانع ریشه‌کن کردن فلج کودکان
 
مطابق گزارش‌های وزارت بهداشت افغانستان، اجرای طرح مایه‌کوبی در این کشور که با همکاری سازمان ملل و ساز مان بهداشت جهانی انجام شده به کاهش ۳۲ درصدی موارد ابتلا در سال ۱۳۸۹ به نسبت سال قبل از آن منجر شده است.
 


سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی حدود سه دهه پیش طرح گسترده‌ای را برای ریشه‌کن کردن بیماری فلج کودکان در سراسر جهان به اجرا گذاشتند که با موفقیت‌های چشمگیری روبرو بوده است. شمار موارد ابتلا به فلج کودکان در سال ۱۹۸۸ و در سراسر جهان ۳۵۰ هزار مورد بود که در سال ۲۰۰۹ به حدود ۱۶۰۰ مورد کاهش یافت.
 
پایگاه اینترنتی "اطلاعات صنعتی افغانستان" چندی پیش به نقل از مسئولان وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد برنامه مایه‌کوبی هفت میلیون و ۸۰۰ هزار کودک زیر پنج سال افغان در چهار مرحله انجام شده است.
 
مایه‌کوبی در افغانستان در اغلب مناطق با موفقیت به اجرا گذاشته شده و تقریبا به ریشه‌کن شدن این بیماری انجامیده است. در سال‌های گذشته بیشترین موارد ابتلا به این بیماری در مناطق آشوب‌زده جنوب افغانستان به ثبت رسیده که طالبان و اسلام‌گرایان افراطی در آن نفوذ فراوان دارند.
 
به گفته کارشناسان ریشه کردن قطعی فلج کودکان جز از طریق مایه‌کوبی سراسری ممکن نیست. ظاهرا به دلیل مخالف اسلام‌گرایان افغانستان و پاکستان با اجرای این طرح در مناطق تحت کنترل خود کشورهای همسایه از جمله ایران نگران سرایت این بیماری هستند.
 
در سال‌های اخیر مسئولان بهداشت ایران طرح‌های مختلفی را برای مایه‌کوبی کودکان مهاجر و کودکان ایرانی در مناطق تمرکز مهاجران، به ویژه شهروندان افغانستان و پاکستان به اجرا گذاشته‌اند.

+48
رأی دهید
-20

klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
خاک بر سرشون به بعضی ازمردم اصلا خوبی نیومده
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 01:17
bita tehrani - ونکوور - کانادا
به قول جورج کارلین "مذهب و سیاست هر کدام به اندازه کافی‌ به دنیا گند زده اند" حالا تصور اینکه مخلوط ایندو چه معجون خطرناک ضّد بشری از آب در بیاید،به لطف طالبان و حکومت اسلامی اشغالی ایران ممکن شده است و واقعا چه ترسناک و مشمئز کننده است!
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 02:12
kobalt - کرج - ایران
خوب حق دارن چیزی که با دعا و عبادت حل میشه واکسن نمیخواد این مبارزه با مشیت الهیه
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 03:25
Reza Pir - تهران - ایران
این حـ... های دگم همون بهتر که هلاک بشن سازمان ملل هم بیکاره راه افتاده تو هر خرابه !!!!!!!
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 06:46
faghat zartosht - شیراز - ایران
هنوز که هنوزه بیشترین میزان زاد و ولد در ایران استان سیستان و بلوچستانه.چون یه جورایی مثل افغانیا و پاکستانیا هست فرهنگشون.من نمیدونم این پاکستانیا و افغانیا کی میخوان آدم بشن کی میخوان دست از این افراط بازیاشون بردارن.من که دیگه از آدم شدن اینا ناامید شدم.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 10:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.