دیپلمات پیشین ایران از راه عمان به ایران بازگشت

 

نصرت‌الله تاجیک، دیپلمات پیشین ایران، سه‌شنبه ۲۹ آذر پس از ترک لندن، در پایتخت عمان توقفی کوتاه داشت و صبح روز چهارشنبه وارد تهران شد.

آزادی آقای تاجیک پس از آن صورت گرفت که اوایل آذرماه دادگاهی در بریتانیا به عدم استرداد او به آمریکا رای داده بود.
 
نصرت‌الله تاجیک، سفیر پیشین ایران در اردن، در سال ۲۰۰۶ در لندن به اتهام خریداری دوربین‌های دید شب برای صدور به تهران بازداشت شد. آمریکا این اقدام  آقای تاجیک را نقض قانون تحریم تسلیحاتی ایران اعلام کرد.
 
خبرگزاری ایرنا پیش از این گزارش داده بود که آقای تاجیک سه‌شنبه بریتانیا را ترک کرده و در مسیر بازگشت به تهران، در مسقط توقف دارد.
 
وزارت خارجه عمان با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که ورود آقای تاجیک به مسقط نتیجه «تلاش‌های میانجی‌گری سلطان‌نشین عمان برای آزادی او به درخواست تهران» بوده است.
 
براساس این بیانیه که خبرگزاری فرانسه آن را منتشر کرد، «عمان با بریتانیا و آمریکا هماهنگی‌هایی انجام داده تا راه حلی را برای پرونده آقای تاجیک پیدا کنند و او به دلایل بشردوستانه به کشورش بازگردد».
 
در بیانیه وزارت خارجه عمان از «آمریکا و بریتانیا به خاطر پاسخ گویی به ملاحظات بشردوستانه» قدردانی شده است.
 
رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز سه‌شنبه در نشست هفتگی خود «از همکاری و مساعدت خوب عمان برای آزادی نصرت‌الله تاجیک» تشکر کرد.
 
عمان، تنها کشور عربی حوزه خلیج فارس است که روابط گرم و دوستانه‌ای با تهران دارد و در چند سال گذشته نقش میانجی‌گری را میان ایران و قدرت‌های غربی ایفا کرده است.
 
مرداد ماه سال جاری عمان برای آزادی شهرزاد میرقلی‌خان، شهروند ایرانی زندانی در آمریکا، میانجی‌گری کرده بود. خانم میرقلی‌خان نیز به اتهاماتی مشابه آقای تاجیک، در خاک آمریکا بازداشت شده بود.
 
پیش از این نیز سه شهروند آمریکایی که به جاسوسی در خاک ایران متهم شده بودند، با میانجی‌گری سلطان نشین عمان آزاد و به آمریکا بازگشتند.

+54
رأی دهید
-43

poriyaye_vali - دوحه - قطر
کلا عمانی ها ملت با اخلاقی هستند...اینجا هم چندین وچند بار با عمانی برخورد داشته ام فوق العاده با ایرانیها گرم میگیرند
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 22:05
kobalt - کرج - ایران
عمان رو ارتش ایران قبل از انقلاب از دست شورشیان چپ (ظفار)نجات داد .
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 04:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.