بازداشت یک کشیش ایرانی‌-آمریکایی در تهران

عکس از فیس‌بوک سعید عابدینی

همسر و وکلای یک کشیش ایرانی‌آمریکایی می‌گویند او در جریان سفری که «برای بازدید از خانواده و پیگیری تاسیس یک پرورشگاه» به ایران داشته است، از حدود سه ماه پیش بازداشت شده است و هنوز رسما هیچ اتهامی به او اعلام نشده است.

تلویزیون آمریکایی فاکس‌نیوز روز چهارشنبه ۲۹ آذر گزارش داده است سعید عابدینی ۳۲ساله که نوکیش مسیحی و شهروند آمریکاست و با همسر و دو فرزندش در آمریکا زندگی می‌کرده است، در جریان یکی از سفرهای مکررش به ایران بازداشت شده است.
 

این گزارش می‌گوید آقای عابدینی تا پیش از ترک ایران، سال‌ها از رهبران مسیحی و از سازمان‌دهندگان جامعه زیرزمینی نوکیشان مسیحی ایران بوده است که عضو کلیساهای خانگی هستند.
 

منصور برجی، سخنگوی «کمیته ماده ۱۸» وابسته به «شورای کلیساهای ایرانی همگام»، در گفت‌وگو با رادیو فردا این خبر را تایید کرده است و گفته است که خبر دستگیری این کشیش به خواست خانواده او تاکنون منتشر نشده بود.

به گفته همسر و وکلای این کشیش ایرانی‌آمریکایی، نیروهای حکومتی او را پس از ورود به ایران از مرز ترکیه، از اتوبوس پیاده کرده‌اند و گفته‌اند که باید برای فعالیت قبلی‌اش به عنوان یک رهبر مسیحی در ایران، مجازات شود.
 

او از ۵ مهر ماه امسال در زندان اوین در حبس بوده است و در حال حاضر منتظر برگزاری دادگاه خود است.
 

نغمه همسر سعید عابدینی گفته است که او در حال ورود به ترکیه بوده است که نیروهای سپاه پاسداران اتوبوس او را در نزدیکی مرز متوقف کرده‌اند و آقای عابدینی را از اتوبوس پیاده کرده‌اند، پاسپورتش را ضبط کرده‌اند و او را شدیدا مورد بازجویی قرار داده‌اند.
 

به گفته همسر این کشیش ایرانی‌آمریکایی، روز ۵ مهرماه امسال نیروهای حکومتی به محل زندگی والدین آقای عابدینی که آنان نیز نوکیش مسیحی هستند، هجوم برده‌اند و با ضبط‌کردن همه وسایل ارتباطی، سعید عابدینی را بازداشت کرده‌اند و بقیه اعضای خانواده‌اش را در حصر خانگی قرار داده‌اند.
 

همسر سعید عابدینی می‌گوید خانواده او همچنان در حصر خانگی هستند. او گفته است دو روز پیش از این حمله به خانه والدین آقای عابدینی، با تلفن او در آمریکا تماس گرفته شده و به او گفته‌اند که «دیگر هیچ‌وقت همسرت را نمی‌بینی».
 

او گفته است همسرش برای بازدید از والدینش و «پی‌گرفتن تلاش‌های انسان‌دوستانه و ساختن یک پرورشگاه» از ماه ژوئیه (خرداد) امسال به ایران رفته است.
 

اقلیت‌های دینی مسیحی، کلیمی و زرتشتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده‌اند و در مجلس شورای اسلامی نیز نماینده خاص خود را دارند. در عین حال پیروان این ادیان در قوانین ایران از حقوقی برابر با شهروندان مسلمان برخوردار نیستند و محدودیت‌هایی نیز برای فعالیت‌های دینی آنان وجود دارد.
 

در همین حال پیروان مذاهبی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نشده‌اند، محدودیت‌های بیشتری را در ایران تحمل می‌کنند. از جمله بهائیان که در سه دهه اخیر گزارش‌های متعددی از آزار آنان منتشر شده است.
 

سازمان‌های مدافع حقوق بشر و دولت‌های غربی در سال‌های گذشته به دفعات درباره نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران هشدار داده اند و ابراز نگرانی کرده‌اند.
 

در کنار محدودیت‌های اعمال‌شده بر اقلیت‌های مذهبی در ایران، افراد نوکیش که از اسلام به دین دیگری تغییر دین دهند نیز با آزار و اذیت دولتی روبه‌رو می‌شوند.
 

در همین رابطه در بخشی از سومین گزارش آقای شهید در مورد ایران که سه ماه پیش در شهریورماه منتشر شد، آمده بود که از خرداد ۱۳۸۹ تا زمان انتشار آن گزارش، ۳۰۰ مسیحی در کشور بازداشت شده‌اند و ۴۱ نفر از آنها بدون اتهام از یک ماه تا یک سال در زندان به سر برده‌اند.
 

برخورد با مبلغان مسیحی در ایران در سال‌های گذشته بی‌سابقه نبوده است. یوسف ندرخانی، یک کشیش نوکیش مسیحی، سه سال پیش در شهر رشت بازداشت شد. دادگاه بدوی او را به «ترک دین» و «دعوت سایر مسلمانان به مسیحیت»، «ایجاد یک کلیسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم شد و طبق گزارش‌ها برای او مجازات اعدام صادر شده بود.

اما با اعتراض‌های گسترده دولت‌های غربی و سازمان‌های حقوق بشری، نهایتا این کشیش مسیحی از اتهام «ارتداد» تبرئه شده و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به سه سال حبس محکوم شد و چون وی این مدت را در زندان سپری کرده بود از زندان آزاد شد.
 

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در  امور ایران، گفته است این فشارها بر نوکیشان مسیحی در حال رخ می‌دهد که قانون اساسی ایران مسیحیت و آزادی فعالیت پیروانش را به رسمیت می‌شناسد و  به لحاظ بین‌المللی نیز در این مورد تعهد کرده است.

+60
رأی دهید
-72

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
اینها همه دشمن هستند،، اینها مزدورند،، اینها خائن هستند!!! اصلا هر کس از آزادی حرف میزند،، هر کس از شادی حرف میزند،، هر کس از نجات حرف میزند دشمنِ " اسلام " است!
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 22:02
bita tehrani - ونکوور - کانادا
omide por jalal / اینهم از معجزات اسلام است که اینقدر دشمن دارد!
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 23:13
azadi-iran - وین - لااتریش
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا. اقای هموطن اگر نگران ازادی هستی برگرد به ایران !!!!. اگر واقعا آزادی دروغه و پس در امریکا چرا زندگی می کنی؟.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 23:19
paksan - آمریکا - آمریکا
درسته اسلام اینا یعنی عزاداری یعنی کشتن یعنی انتقام گرفتن یعنی دین اجباری داشتن یعنی خشونت یعنی بی عدالتی یعنی دزدی یعنی دین فروشی یعنی غمگین بودن یعنی زندان و حبس و انفرادی هر کی می خواد مسلمان باشه باید بتونه آدم بکشه بنام ائمه اطهار ،دزدی کنه بنام شیعه ،تجاوز کنه بنام خدا و اطلاعات کنه از ولایت فقیه یا سلطان اسلامی و بدونه که اطلاعت از او اطلاعت خداست و هر چی درباره خدا گفتند اوست و او خدای مرگ و زندگی و فکر و اندیشه و نفس کشیدن شماست
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 23:33
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
bita tehrani - ونکوور اتفاقا بنده معتقدم این " اسلام " است که با همه دشمنی دارد !
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 02:06
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
azadi-iran - وین - لااتریش شما یا متوجه کامنت من نشده اید و یا کامنتِ شما کامل درج نشده است!! کامنتِ شما سوال بر انگیز است! بنده عنوان کردم که اسلام دشمنِ آزادیِ بیان است،،، این نه به زندگی‌ کردنِ کسی‌ در آمریکا ربط دارد و نه به زندگی‌ نکردنش در ایران! این دشمنیِ اسلام با آزادی در همهٔ کشور‌های اسلامی وجود دارد! ضمنا من بارها گفته‌ام ساکنِ آمریکا نیستم !
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 02:05
Islam zoda - تورنتو - کانادا
اسلام آنقدر ترسو است که از یک نو کیش می‌ترسه. خود مسلمونها هم میدودنند که بعد از این رژیم فاتحه اسلام و مذهب و حکومت تک مذهبی‌ خوانده است. من بر این شاهد خواهم بود و از ته دلم شادمانانه خواهم خندید..ها
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 06:27
Azadikhah - تكسل - هلند
عجب نامرد هایی هستند میخواسته پرورشگاه تاسیس کنه بازداشت شده و خانواده اش هم حبس در خانه هستند.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 16:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.