زیبا کلام : فقط خاتمی می تواند مشایی را شکست دهد

 

عصر ایران؛ اهورا جهانیان - صادق زیباکلام نه تنها احتمال کاندیداتوری مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را بسیار بالا می داند، بلکه معتقد است اگر خاتمی رقیب مشایی نباشد، مرد مرموز دولت احمدی نژاد، رئیس جمهور آینده ایران خواهد بود.

زیباکلام برای علی لاریجانی و ولایتی و حداد عادل، در رقابت با مشایی هیچ شانسی قائل نیست و قالیباف را تنها راستگرایی می داند که ممکن است اسفندیار را از اسب بخت بر زمین سخت بیندازد.

متن زیر گفتگوی عصر ایران است با دکتر صادق زیباکلام درباره داستان پرحرف و حدیث "مشایی و ریاست جمهوری."


***    


در روزهای اخیر بحث کاندیداتوری اسنفدیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، جدی تر از قبل مطرح شده است. به نظر شما، مشایی نامزد ریاست جمهوری می شود؟

اگر ما معتقد باشیم که آقای احمدی نژاد حاضر نیست به این سادگی ها دست از قدرت بکشد، باید به این سوال جواب بدهیم که احمدی نژاد چه راهی برای باقی ماندن در قدرت دارد؟ پاسخ منطقی این سوال این است که احمدی نژاد فقط یک گزینه دارد و آن هم اینکه، رئیس جمهور آینده، شخصی از تیم سیاسی وی باشد.

رئیس جمهور آینده ایران، علی القاعده یکی از اصولگرایان سنتی خواهد بود. یعنی کسی مثل حداد عادل، علی لاریجانی، علی اکبر ولایتی و یا سعید جلیلی. آقای احمدی نژاد الان با اصولگرایان سنتی به مراتب بیش از هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان زاویه دارد.

اختلاف اصولگرایان سنتی و احمدی نژاد آن قدر زیاد شده است که قطعاً احمدی نژاد هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان را به علی لاریجانی و یا علی اکبر ولایتی ترجیح می دهد.

بنابراین احمدی نژاد برای باقی ماندن در قدرت راهی ندارد جز اینکه یکی از یارانش را به قدرت برساند. او می داند اگر اصولگرایان سنتی قوه مجریه را در دست بگیرند، تار و پودش را می شکافند.

تار و پودش را می شکافند یعنی چه؟

یعنی تمام وابستگان احمدی نژاد را از قطار قدرت پیاده می کنند. تازه اگر این افراد را دستگیر نکنند. به هر حال اگر احمدی نژاد بخواهد یکی از نزدیکانش را نامزد ریاست جمهوری کند، ناگزیر است مشایی را روانه میدان کند؛ چون حمید بقایی و هاشمی ثمره و نیکزاد رای نمی آورند.

در میان یاران احمدی نژاد، فقط اسفندیار رحیم مشایی است که وزنه ای نسبتاً قابل اعتنا برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری است. یعنی پتانسیل رای آوردن دارد. کنار رفتن مشایی از ریاست دفتر رئیس جمهوری و واگذاری سمتی تشریفاتی در ارتباط با جنبش عدم تعهد، نشان می دهد که احمدی نژاد مصمم است که مشایی دیگر درگیر کارهای اجرایی نباشد.

وقتی مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور است، در 24 ساعت باید 25 ساعت وقت بگذارد برای کارهای اجرایی. او از ریاست دفتر رئیس جمهوری کنار رفت تا وقت لازم برای ورود به کارزار ریاست جمهوری داشته باشد.

 

 

به نظر شما، مشایی اگر کاندیدا شود تایید صلاحیت می شود؟

تایید صلاحیت در گرو چانه زنی آقای احمدی نژاد است. من احتمال می دهم که مشایی مثل دکتر معین در سال 84، از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شود ولی رهبری کاندیداتوری مشایی را بلامانع اعلام کنند.

در این صورت سرانجام حضور مشایی در انتخابات، همانند معین خواهد شد؟

نه، به نظر من احتمال رای آوردن مشایی خیلی هم بالا خواهد بود. البته اگر آقای خاتمی وارد میدان نشود. اگر خاتمی کاندیدا شود، قطعاً مشایی هیچ شانسی نخواهد داشت.

تایید صلاحیت احتمالی مشایی، از باب مصلحت اندیشی یعنی برای خارج نشدن احمدی نژاد از چارچوب نظام صورت خواهد گرفت یا با هدف افزایش مشارکت مردم در انتخابات؟

هر سه! یعنی یک دلیل هم من به این دو دلیل اضافه می کنم. اگر مشایی بیاید، رقابت جدی خواهد شد. اگر امر دایر شود که اصلاح طلبان بین مشایی و مثلاً حداد عادل یک گزینه را انتخاب کنند، قطعاً اکثر اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نخواهند کرد اما ده تا بیست درصد اصلاح طلبان که در انتخابات شرکت می کنند، از رحیم مشایی حمایت خواهند کرد.

مصلحت اندیشی و افزایش مشارکت. دلیل سومی که شما بر این دو دلیل افزودید، چیست؟

ببینید من می گویم احمدی نژاد از دید اصولگرایان قلب جریان سوم تیر بوده است. این جریان یعنی ساده زیستی، با غرب در افتادن، تو دهن آمریکا زدن، خودکفایی، دوری از اشرافی گری و ... این بخش از گفتمان احمدی نژاد با علائق اصولگرایان همخوانی دارد. به دلیل همین همخوانی گفتمانی، ممکن است مشایی در نهایت تایید صلاحیت شود.

ولی مشایی برای اصولگرایان یادآور این شعارهای احمدی نژاد نیست.

بله، ولی نباید فراموش کنیم که به هر حال همان گونه که ما احمدی نژاد را از تیر 84 با مشایی داشته ایم، از خرداد 92 هم مشایی را با احمدی نژاد خواهیم داشت. یعنی این طور نیست که اگر مشایی رئیس جمهور شود، فضای کاملاً جدید در ایران ایجاد شود. احمدی نژاد همچنان با مشایی خواهد بود و سیاست های هشت سال گذشته دولت، کم و بیش ادامه خواهد یافت. خیلی از این سیاست ها، مطلوب مراکز اصلی قدرت است.

 من فکر می کنم احمدی نژاد به چیزی کمتر از تایید صلاحیت مشایی بسنده نخواهد کرد. این مهمترین خواسته احمدی نژاد در قبال انتخابات ریاست جمهوری است. این خواسته برای او مصداق همه یا هیچ است. کاندیداتوری مشایی برای احمدی نژاد، نوری است در انتهای تونل قدرت.

آیا مشایی در یک سال و نیم اخیر، با هدف عبور از فیلتر شورای نگهبان سکوت کرده و دیگر دیدگاههای ویژه اش را مطرح نکرده است؟

بله، مشایی دنده پهنی نشان داده و در برابر هر تیغ و تیشه ای که به طرفش پرتاب شده، سکوت کرده است. او مثل بندبازی است که با میله حفظ تعادل، در حال عبور از روی بند است.
مشایی اگر خیلی راستگرایانه حرف بزند، رای حامیان اصلاح طلبان را از دست می دهد و اگر خیلی اصلاح طلبانه حرف بزند، شانس تایید صلاحیتش از دست می رود.

 بنابراین او از اردیبهشت 1390 ترجیح داده به گونه ای حرکت کند که هر دو جانب امر را برای خودش حفظ کند. یعنی نه کاملاً مطرود اصولگرایان شود و نه رای اقشار مدرن و تحصیلکرده جامعه را از دست بدهد.

اگر حریف اصلی مشایی در انتخابات سال آینده قالیباف باشد، شانس کدام یک از این دو نفر بیشتر است؟

اگر حریف مشایی فقط اصولگرایان سنتی باشند، رقابت مشایی با کاندیدای جریان اصلی اصولگرایان، مثل بازی منچستریونایتد و مس سرچشمه کرمان خواهد شد! اگر حریف مشایی قالیباف باشد، رقابت آنها مثل بازی منچستریونایتد و لیورپول می شود.

 

 

اما اگر حریف مشایی خاتمی باشد، رحیم مشایی مثل تیم ملی فوتبال ایران در برابر بارسلونا خواهد بود! یعنی در این صورت، مشایی هیچ شانسی ندارد. ولی اگر اصلاح طلبان به شکل شکسته بسته و درب و داغان در برابر مشایی صف آرایی کنند، مثلاً کاندیدای آنها عارف باشد، باز حریف مشایی نمی شوند.

این نکته را هم نباید فراموش کرد که مشایی هر چند برای اصولگرایان شخصیت جالبی نیست اما آنها به هر حال دغدغه سطح بالای مشارکت مردم در انتخابات را هم دارند. ضمناً با توجه به شکاف احمدی نژاد و اصولگریان، الان دیگر اوضاع مثل سال 88 نیست که مکانسیم برگزاری انتخابات در دست یک جناح بود. الان در واقع دو جناح مسئول پروسه برگزاری انتخابات هستند. بنابراین اوضاع لزوماً مثل سال 88 نمی شود.

 من فکر می کنم احتمال حضور مشایی در انتخابات خیلی پایین نیست. با اینکه مشایی کاندیدای مطلوب اصولگرایان نیست ولی باز مشایی از نظر آنها بهتر از خاتمی است.

شمّ سیاسی شما چه می گوید؟ مشایی رئیس جمهور ایران می شود؟
  
احمدی نژاد با عزل و نصب های اخیرش، بار کار اجرایی مشایی را سبک کرده و ضمناً او قاطعانه در برابر تغییر قانون انتخابات ریاست جمهوری ایستاده است. این ها نشان می دهد که احمدی نژاد طرح و برنامه ای جدی دارد. به هر حال، پیش بینی دقیقی نمی توانم بکنم ولی شمّ سیاسی ام به من می گوید که اسنفدیار رحیم مشایی را باید خیلی جدی گرفت.

 در مجموع فکر می کنید رای دهندگان بالقوه مشایی چه کسانی خواهند بود؟

به غیر از رای بخشی از نیروهای اجتماعی مدرن و تحصیلکرده، که قبلاً به آن اشاره کردم، یکی از اهرمهای مشایی برای پیروزی در انتخابات این است که او اگر کاندیدا شود، به عنوان نامزد غیرحاکمیتی شناخته شود.

مشایی در برابر حداد عادل و سعید جلیلی،  چنین موقعیتی دارد. یعنی وضعیتی مثل دوم خرداد 76؛ البته نه در آن حد و اندازه. به هر حال خیلی ها به مشایی رای می دهند صرفاً به این دلیل که او را نامزد غیرحکومتی می دانند!

ممکن است احمدی نژاد بتواند رای روستاییان و اقشار فرودست شهری را به سمت مشایی سوق دهد و خود مشایی هم در پی کسب آرای اقشار مدرن و مرفه تر باشد؟

همه روستاییان به مشایی رای نخواهند داد. اینکه چند درصد آنها مجاب شوند که به مشایی رای بدهند، بستگی به هنر و توانایی احمدی نژاد دارد. به نظر من، احمدی نژاد بتواند حداقل نیمی از جمعیت روستایی و فقیر کشور را قانع کند که به مشایی رای بدهند.  

+48
رأی دهید
-47

greentree - تهران - ایران
در زمان خاتمی کمی‌ مردم شادی داشتند و فساد اقتصادی و اداری بسیار پایین تر از حالا بود ،این احمدی نژاد و مجتبی خامنه‌ای در این ۸ سال به اندازه ۸ بمب اتم به ایران ضربه زدند و تمامی‌ دانشمندان ایران را فراری دادند
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 14:06
مهرداد2538 - تهران - ایران
زیباکلام یک مزدور اجاره ای بیش نیست.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 14:42
samuk66 - لندن - انگلستان
اددمی احمق شناسنامه‌ها به دست ، برید رای بدید.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 14:46
greentree - تهران - ایران
شیطان یک دست و اوباش‌های درباری فقط دنبال بله قربان گو هستند ،برای اینها رشد و پیشرفت و علم هیچ معنایی نداره ،،این همان طالبان از نوع شیعه هستند همان طور منفور و عقب افتاده و بیرحم
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 14:15
compatriot - تورنتو - کانادا
براتون متأسفم چون هنوز فکر می‌کنید با توهینی که به شعور مردم کردید مردم رای خواهند داد. البته با تهدید و ارعاب هر چیزی ممکنه!
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 15:07
sepherdad - سیدنی - استرالیا
زیباکلام یک مزدور اجاره ای بیش نیست. 100%
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 15:52
dara20 - تهران - ايران
من تا به امروز در بین با ظاهر منتقدین حکومت چاپلوس تر و ابله تر از این نازیبا کلام ندیدم. این مردک دستمالدار حکومت فاشیست اسلامی شده و نقش سوپاپ اطمینان را برای رژیم کثیف اسلامی بازی میکند. خاتمی توله همین حکومت است و نوکر ارباب چلاق دست است. همه شما‌ها مزدوران نانجیب رژیم وقاحتی هستید. زیبا کلام خفه شو مردک ناصادق.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 16:08
شهادت - تهران - ایران
بعید بدونم کسی دلسوزتر از احمدی نژاد و مشایی بتونه در این میان وجود داشته باشه. ما که طرفدار پروپا قرص احمدی نژاد هستیم آقای مشایی هم که تاج سر ما هستند.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 16:00
hankooksaram - تهران - ایران
این خبر تکراریه. حالا ببینید دیگه این صدا سیما با سیاست و مارموز بازیش اینقدر برنامه درست میکنه و جو انتخاباتی درست میکنند و مردم خواب ایران جوگیر میشند و بازم رای میدند. از الان یه لعنت بفرستم به کسانیکه دانسته و ندانسته رای میدند که خائنین به ایران و نسل آینده هستند.پاچه خوار ها و جیره بگیر ها صدچندان لعنت !
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 16:12
احتراز - دورف - آلمان
زیبا کلام دکتر؟؟؟!!! یه بچه هم هم میدون هیچ کس نمیره رأی بده، هم چین تجزیه تحلیل می‌کنه. اصلا چه فرقی‌ می‌کنه کی‌ بیاد از تو صندوق بیرون.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 17:48
ramin-cph - کپنهاگ - دانمارک
باور کنید این ملتی که من میبینم از دم همه شناسنامه به دست و چادر به دهان می‌رن رای میدن.از ما ایرانیها بی‌ کفایت تر خودمونیم.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 20:19
abdolmalek - رامسر - ایران
خاک عالم بر سر کسانیکه باز میرن رای میدن..خاک...خاک..خاک
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 18:06
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خاک بر سر کسی که هنوز هم فریب این نمایش های شما را بخورد و پای صندوق رای برود, دقیقا میدانند که مردم را چه طوری به رقابت بندازند و پای صندوقها بکشانند.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 18:15
classic - تهران - ایران
باز این جو گیره حرف زد؟! چهار سال پیش همین موجود جوگیر اومد دانشگاه ما اظهار فضل می کرد. می گفت از یه طرف میخوام احمدی نباشه از یه طرف میخوام باشه ببینم 4 سال دیگه چکار میکنه! خلاصه این بنده خدا سیماش قاطیه! حواستون باشه جرقه اش بهتون نخوره!
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 20:33
classic - تهران - ایران
شهادت - تهران - ایران. استاد پس یار دیرینتون . رفیق حمام و گلستانتون رفسنجانی چی کار کنه؟!.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 20:37
arya47 - کرمان - ایران
چه راحت هموطن خود را مزدور مینامی و چه راحتر میلیونها رأی دهنده را احمق خطاب میکنند دوستان فرزانه و مبارز
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 20:57
a.ahooraei - کلن - آلمان
واقعآ باید خیلی عقب افتاده و معیوب المغز باشیم که به گفتار این خودفروختگان دیروز توجهی بکنیم. آقای زیباکلام می موندی یه ذره دیگه شاید بهت می رسید بعد صحنه سیاست ج.ا. را ترک می کردی!!!!!! برو جون مادرت درش را تخته کن.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 21:18
modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
این آقای چاخان کلام ، این روزها خوب داره پاچه خوری رژیم کثیف آخوندی را میکنه !،، آخه مردک . کی‌ دیگه به این آخوند روباه صفت رأی میدهد !، دو دوره کلاه سر مردم گذاشت و رأی جمع کرد !،، دیگه مردم گول این آخوند بی‌ عرضه و بی‌ لیاقت را نخواهند خورد !،، شما هم که داری پاچه خوری ایشان را میکنی‌ ؛ فقط به این خاطر است که از همین الان برای خودت در کابینه احتمالی خاتمی جا رزرو کردی !، و داری بی‌خودی به دلت صابون میزنی‌ !!،،، رژیم کثیف آخوندی باید به هر نحوی که شده سرنگون شود !،، به امید آزادی ایران عزیزمان از چنگال دیکتاتوری مذهبی‌ آخوندی !،، آمین
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 21:05
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
باش تا صبح دولتت بدمد آخوند بی‌ عمامه / در نطاقی و مجاب کردن و حیله گری معلم آخوندی / هنوز زوده نظر داد تا بیشتر سؤ استفاده کنید/
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 22:18
parviz1 - کترینگ - انگلستان
هر کسی‌ به هر دلیل بره پای صندوق رای به‌‌ همان اندازه دستش به‌‌ خون صدها هزار جوان بیگناه آلوده هست که این دشخیمانان این جنایتها را کردن. امثال دروغ کلام و مزدوران و انگلهای این رژیم هم وظیفه دارن که از این جانیان و دزدان را شیرین کنن و به‌‌ همین دلیل مواجب میگیرن.اصولان مزدوری یعنی‌ همین.این مردک مزدوری بیش نیست و امثال این مزدور هم هر کاری کنن فایده نداره.کاری نکنید که ملّت خون را با خون بشویند.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 23:15
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
این بزغاله گویا باورش شده که در ایران انتخابات جعل نشده است و میخواهد این حس را القا کند که مردم در ایران تصمیم گیرنده نهائی هستند. زهی خیال باطل که حنای بلندگوهای مداح از پیش فرستاده شده امثال تو دیگر برای هر ایرانی که آگاه باشد رنگی ندارد. این استاد کاسه لیسی مگر خبر ندارد که باز جنتی رئیس ستاد برگزاری انتخابات شده از سوی خامنه ای ملعون؟ یعنی باز همان مهره خامنه ای که از قبل تعیین شده رئیس جمهور آینده ایران میشود! مگر اینکه باند احمدی نژاد مدارک مهمی برای افشاگری و باجگیری از خامنه ای و اعضای دربارش داشته باشد که او دیگر تن به قبول مهره مموتی یعنی شخص مشائی بدهد. در دیکتاتوری اسلامی از انتخابات صحبت کردن همش سرکار گذاشتن مردم و سیاهبازی و ادای دمکراسی درآوردن است. تا زمانی که دمکراسی واقعی در ایران نباشد ( که با وجود اسلام غیر ممکنه ) حرف از انتخابات زدن احمقانه است. مگر اپوزیسیون یا گروه و احزاب مخالف واقعی در ایران اجازه فعالیت یا حضور دارند که مردم آلترناتیوی داشته باشند؟ در سیستم استبداد یکدست اسلامی مردم انتخاب بین بد و بدتر را دارند. لعنت بر استادان عوامفریبی!
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 01:09
kobalt - کرج - ایران
اینهمه تحلیل وتفسیر از برای انتخاب آبدارچی وتدارکاتچی دربار هرکس که تو 34 سال نفهمید دیگه از دست رفته وامیدی بهش نیست متاسفانه بسیاری از مردم ایران از دست رفته حساب میشن مردمی که حتی از رای ندادن ومهر نداشتن شناسنامه میترسن و به بهانه های ابلهانه وخود گول زن میرن رای میدن اینها نهایت حقشون همون انتخاب بین مشاع وخاتمه آزادی شایسته ملتیه که در راهش جنگیده باشه .
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 03:09
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
شهادت - تهران - ایران......هرچند حس درون می‌گوید به هیچ سیاستمداری اعتماد مکن‌، ترجیحا با شما موافقم. بقیه کاندیداها یا کاندیداهای احتمالی‌ مورد اعتماد نیستند بجز آقای جلیلی، که ایشان هم متاسفانه بیشتر اسلامی به نظر میاد تا ایرانی‌، پس مشایی بهترین گزینه برای من است.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 02:51
amirkabir - سيدني - استراليا
آره بروید باز رای بدین تا بیشتر تحقیرتون کنن،این همه آدم رو تو روز روشن زدن و کشتن و بردن زندان هزارن شکنجه و بلا سرشون آوردن باز هنوز عده‌ای بی‌غیرت مردمو تشویق می‌کنن به رای دادن،چرا ما ایرانیها اینقدر فراموش کاریم؟!!یعنی‌ بعد از این همه مصیبت و بدبختی هنوز نفهمیدین که تا جمهوری اسلامی هست همین آش و همین کاسست.خر رو اگر هزاران پالون قشنگ هم تنش کنی‌ بازم خره!!خاتمی و احمدی و مشایی و.. همه به این نظام اعتقاد دارند .
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 03:45
arya47 - کرمان - ایران
دوستان زیبا کلام یک استاد دانشگاه است استاد علوم سیاسی و عقیده و نظر خودش را بیان کرده شما محترمانه عقایدتون را بیان کنید بجای توهین به یک هموطن
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 07:59
طالب حق - تهران - ایران
با این که برای آقای زیباکلام احترام زیادی قائلم باید بگم که البته همه این تحلیل ها در صورتی ممکنه درست باشه که رئیس جمهور آینده ایران از همین الان توسط دیکتاتور ایران انتخاب نشده باشه که فکر میکنم شده . پس تحلیل کردن در مورد انتخاب بی مورده . حافظه اشخاصی مثل من هم هنوز انقدر ضعیف نشده که انتخابات چهار سال پیش رو فراموش کنن و دوباره برن رای بدن ، حتی اگه بهترین آدم کاندیدا بشه و کلی برنامه امیدوار کننده داشته باشه .
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 09:37
classic - تهران - ایران
مهم نیست شما به چه کسی رای می دهید، مهم این است چه کسی رای شما را می خواند. (استالین)
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 18:42
modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
arya47 - کرمان - ایران. -- آقای محترم ؛ همین به اصطلاح فیلسوفان هالو‌ , ملت ایران را به این روز انداختند و این غده‌های سرطانی ( آخوندها ) را به خیک مردم بستند !، همین به اصطلاح استادان علوم سیاسی ۲زاری به ماها می‌گفتند ببینید امام خمینی نشسته توی کره ماه و دارد قران میخواند !!،، اینها فقط تشنه قدرت هستند ! قهوه‌‌‌ای کردند مردم و کشور را رفت !!،، حالا هم با توافق وزارت اطلاعات ایشان دارد در نقش یکی‌ از سربازان گمنام آقا امام زمان باز هم رسالت خودش را برای آخوندهای کفتار انجام میدهد !،، اسم رژیم جمهوری اسلامی که میاید ملت آنچنان حالشان بهم میخورد که گلاب به رویتان ، آدم میخواد استفراغ کند !!، دیگه مردم آخوندهای مفت خور و دزد و دروغگو را نمیخواهند ، بعد از اسد نوبت به آخوندها می‌رسد !، صبر کنید و ببینید !، آن روز نزدیک است !
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 21:36
acemeace - کلن - آلمان
یاد شعاری از قبل از انقلاب افتادم که بی جا نیست از آن یاد شود. ... ما می گیم شاه نمی خواهیم نخست وزیر عوض می شه. ما می گیم خر نمی خواهیم پالون خر عوض می شه. نه شاه می خواهیم نه شاهپور لعنت به هر چی مزدور. حالا هر کی خواست می تونه به جای شاه، خر ، پالون خر ، شاهپور و مزدور از کلمات زیبایی مثل خامنه ای، احمدی نژاد، مشایی، خاتمی و خامنه ای استفاده کند
شنبه 2 دي 1391 - 07:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.