انحراف مرگبار بودجه؛ پول درمان در جیب مسکن مهر؛ سرطانی ها خانه‌ می‌فروشند!

سایت شهر نوشت: دولت دهم در حالی بخشی از بودجه بیمارستان‌ها را خرج مسکن مهر کرده که بیماران سرطانی برای تامین هزینه درمان خود مجبور به فروش خانه‌‌های خود هستند.

در چند ماه گذشته کمبود دارو و عدم تخصیص به موقع ارز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی خبرهای بدی بود برای فعالان حوزه بهداشت و درمان کشور و همه مردمی که این روزها برای یافتن برخی داروهای همیشگی خود با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند؛ اما این تنها خبر بد این روزهای حوزه سلامت نیست.

 

بی‌مهری‌های مسکن مهر به حوزه سلامت!
امروز (سه‌شنبه 28 آذر) حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در نشست علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به چالش‌های جدی حوزه سلامت و نگرانی مردم در اینباره می‌گوید: متاسفانه وزارت راه و شهرسازی از 1150 میلیارد تومان درآمد هدفمندسازی یارانه‌ها تنها 80 میلیارد تومان به بیمارستان‌ها اختصاص داد و بقیه را صرف مسکن مهر کرد.

وی می‌افزاید: دو هزار میلیارد تومان که در بودجه سال 1390با پیگیری‌های کمیسیون بهداشت و درمان مطالبه شد کجا هزینه گردید؟ آیا در محل‌های پیش‌بینی شده هزینه شد؟ با چه مستمسک قانونی، دولت یک هزار و صد و پنجاه میلیارد تومان از بودجه بخش سلامت را به وزارت راه و شهرسازی واگذار نمود و چرا در قبال اعتراض به این عمل غیرقانونی عکس العملی نشان نداد؟

 

بیمارستان بنگاه اقتصادی نیست!
این شکل اختصاص بودجه نشان از نگاه اقتصادی دولت دهم به حوزه سلامت دارد. دولت تمایل دارد به ازای بودجه‌هایی که در نظر می‌گیرد برون داد فیزیکی دریافت کند تا بتواند در بعد رسانه‌ای و تبلیغی استفاده بهتری از آن شود. نیازی به گفتن ندارد که نمی‌توان به سلامت مردم به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه کرد.

شهریاری در این باره می‌گوید: نباید نگاه اقتصاد در سلامت همچون بنگاه اقتصادی باشد، میزان درآمد بیمارستان یا هر مرکز بهداشتی و درمانی نشان دهنده موفقیت فعالیت آن مرکز به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در ارتقای سلامت کشور نیست بلکه افزایش شاخص‌های سلامت و رضایتمندی مردم است که بر عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی اصلی حکومت در حوزه سلامت صحه می‌گذارد و توجه به این موضوع، وظیفه و مسئولیت نهادهای نظارتی را در قبال چگونگی هزینه کرد متولیان بهداشت و درمان تبیین می‌کند.

 


مهرورزی به چه قیمتی؟
مسکن مهر داستانی طول و دراز دارد، داستان خانه‌هایی که به دلیل نبود امکانات زیربنایی یک شهر و دوری از مناطق شهری مانند درمانگاه، مدرسه، فضای سبز و ... تنها نقش چهار دیواری را دارد که بر آن نام مسکن گذاشته‌اند تا مردمی خوشحال شوند که به هزار زحمت و نوبت و آخر هم با پرداخت پول صاحب خانه‌ای شده‌اند. هرچند برخی از آن‌ها با دیدن شرایط پیرامون این مسکن‌ها و دوری‌ آن‌ها از محل کار مجبور به ادامه اجاره نشینی هستند و عده‌ای دیگر به اجبار در محیط این مسکن‌ها که گاه حتی آب شهری مناسب هم ندارند ساکن شده‌اند.

 


مسکن مهر مهمتر است یا زنده ماندن؟/ این‌روزها بیماران سرطانی زندگی خود را می‌فروشند
وقتی از بهداشت و درمان صحبت می‌شود سخن از جان و سالم زیستن مردم است. نیازی به گفتن ندارد که مردمی که درگیر بیماری هستند حاضرند خانه‌ خود را بفروشند وخرج درمانشان کنند.


دستجردی وزیر بهداشت در این باره می‌گوید: داروهای گران قیمت وارداتی وجود دارد مانند داروی 50 میلیون تومانی سرطان سینه که برخی بیماران مجبورند برای خرید آن زندگی خود را بفروشند.


با توجه به افزایش هزینه‌های درمان در برخی بیماری‌ها این اتفاق در حال افزایش است. پس باید به جد از دولت مردان پرسید با چه هدف و چه نیتی بودجه‌های مصوب بیمارستان‌ها را خرج چهاردیواری‌های بی‌کیفیت کردند که امروز عده‌ای دیگر خانه‌های خودشان را از دست بدهند؟

+47
رأی دهید
-8

Roya.m - تهران - ایران
تف به روحت خمینی ! اونوقت نوه ش می یاد با هفتاد من لنز و ارایش تو فیس بوک واسه من روشنفکری میکنه ، کثثثثثثثثثاففففففففتتتتتتت
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 11:51
بت شکن - مونترال - کانادا
حالا باز اگر مسکن مهر را با استاندارد روز میساختند و تحویل میدادند جای خوشحالی بود، ولی‌ دولت بودجه‌ها را در بخش هایی هزینه می‌کند که تعدادی زالو بتوانند از سر و دم و بدنه این بودجه‌ها چپاول هایی کنند و سهم آقایان را هم محفوظ بدارند!! چه کسی‌ حاضر است در بخش دارمان دزدی‌های آنچنانی که باب طبع آقایان باشد انجام دهد!!
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 11:58
sama128 - شیراز - ایران
جای تاسف که به خاطر شو های عنتری نژاد که واقعا در طی این 8 سال جو شو کار دیگری نکرد جان عده کثیری به خطر افتاده بی لیاقتی و بی بندو باری این دولت واقعا زبان زد عام و خاص در کل کره زمین شده مختص ایران نیست همه میدونند که بی حساب کتاب ترین دولت - بزرگترین اختلاس در کل دنیا در این دولت خدمتگزار اتفاق افتاده و آقای علی چپ دست فقط بلد بگه دشمنان نظام انگار وقتی ناف این بشر را الاغ ها می بریدند با کلمه دشمنان نظام ناف اونو قطع کردند. فقط باید تاسف خورد برای حکومتی که اسم خودش را مسلمان واقعی میگذاره و رهبرش خودش بالاترین مرجع جهان اسلام میدونه و از این شر و ور ها. البته یک چیز هم بگم در این پرونده ها جای برادران دالتون ( لاریجانی ) که فکر کاسبی خودشون هستند و انگار نه انگار یکی رئیس مجلس یکی رئیس قوه قضائیه خالیه.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 12:44
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
ملت آخه کی‌ می‌خواهید حالیتون بشه که کشورتان اشغال شده. درست مثل زمان مغول‌ها یا زمان حمله اعراب به ایران. ملت به پیر به پیغمبر اینها دشمن هستند این‌ها فقط خودشون به شکل ایرانی‌‌ها دراوردند.دشمن هر چی‌ پیشرفت و انسانیت هستند، فقط متأسفانه زبان ما را حرف میزنند لباس هاشون هم شبیه لباس ما هست. همین، وگر نه از چنگیز خان مغول هم سنگدل تر هستند. ضحاک مغز جوون‌ها خوراک مار‌ها سر شونهاش میکرد. این‌ها جوون‌ها یا معتاد کردند، یا به هر علتی میکشن بالای دار. بازم انتظار دارید این موجودات به درد مردم برساند؟.
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 12:53
garmsari - یورک - بریتانیا
امیدؤارم خامنه اى و خانواده اش هم به سرطان مبتلا بشوند. امین
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 20:33
mortimer - اصفهان - ایران
آخه جمهوری اسلامی داره مقدس بودن خودشو ثابت می کنه.با ساختن طویله هایی به اسم مسکن با پول درمان بیماران سرطانی.
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 16:16
طاطا - تهران - ایران
خانم وزیر بهداشت قیمت داروی سرطان سینه پارسال 50 میلیون بود امسال دارو به تنهایی 90 میلیون بدون هزینه های مربوط به شیمی درمانی و پرتودرمانی و عمل و ... داروی her2 که مهمترین داروی درمان سرطان سینه است 90 میلیون میباشد . امیدوارم تمام نسلتان گرفتار شود
جمعه 1 دي 1391 - 16:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.