انتقاد مدیران فرهنگی پیشین ایران از فیلترینگ و پارازیت

برخی استادان و فعالان فرهنگی در ایران در یک نشست تخصصی به فیلترینگ اینترنت و پارازیت فرستادن روی شبکه‌های ماهواره‌ای اعتراض کردند. در این نشست اعلام شد که سازمان صنایع دستی ایران ظرف ۳۳ سال ۳۷ مدیر عوض کرده‌است.
 

نخستین نشست گفت‌وگوی پژوهشی مدیریت هنری شامگاه دوشنبه (۲۷ آذر، ۱۷ دسامبر) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این نشست، که به‌وسیله مجید سرسنگی مدیرعامل خانه ‌هنرمندان برگزار می‌شد، از جمله مهدی حجت عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا، احمد مسجد جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت خاتمی، محمدرضا جعفری جلوه معاون سینمائی وزارت ارشاد در دولت نهم، و حسین سلیمی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی شرکت داشتند.
 
گرانی‌گاه بحث نشست گفت‌وگوی پژوهشی مدیریت هنری، فرهنگ‌سازی و آسیب‌شناسی مدیریت هنری در ایران بود. احمد مسجدجامعی وزیر فرهنگ و ارشاد خاتمی به‌عنوان نخستین سخنران این نشست تصریح کرد:«مدیریت هنری و فرهنگی باید براساس گفت‌وگو باشد و تعامل مدیران با هنرمندان می‌تواند به تفاهم ختم شود.»
 
مدیر هنری: باغبان یا نجار؟
 
مهدی حجت عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا که پیش‌تر ریاست سازمان میراث فرهنگی کشور را به‌عهده داشته است، مدیر هنری را به باغبانی تشبیه کرد که برای فرهنگ و هنر بسترسازی می‌کند. وی از جمله گفت: «مدیر هنری نجار نیست که اره و چکش به دست بگیرد تا با بریدن و کوبیدن فرهنگ بسازد.»
 
حجت عرصه مدیریت هنری در ایران را تهی از "دانائی‌محوری" و "فضیلت‌پروری" دانست و به‌عنوان نمونه‌ای از نابسامانی‌های مدیریت در نهادهای فرهنگی و هنری به این نکته اشاره کرد که سازمان صنایع دستی ایران ظرف ۳۳ سال گذشته ۳۷ مدیر عوض کرده است. حجت تصریح کرد: «این بدان معنا است که هر نفر کمتر از یک سال مدیریت کرده و البته هیچ‌کدام هم در این حوزه تخصص نداشته‌اند.»
 
فیلترینگ و پارازیت، بلای فرهنگ
 
مسئله فیلتر کردن اینترنت و فرستادن پارازیت روی شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور یکی دیگر از موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث قرار گرفت. مجید سرسنگی عضو هیئت علمی دانشگاه هنرهای زیبا و مدیرعامل خانه هنرمندان این پرسش را مطرح کرد که «با توجه به محبوبیت و ضریب نفوذی که سریال‌های خارجی در کشور پیدا کرده‌اند، چقدر می‌توان به مقایسه فضای مدیریت هنری در ایران و خارج پرداخت؟»

حسین سلیمی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در پاسخ گفت:«ما وارد عصر جهانی شده‌ایم و با بستن و محدود کردن فضا نمی‌توانیم از حوزه فرهنگ و هنر کشورمان حراست کنیم.»
 
سلیمی که در فاصله سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ مدیریت مرکز هنرهای نمایشی ایران را به‌عهده داشته است، ادامه داد:«فضای فرهنگی کشور را با فیلتر کردن اینترنت و پارازیت فرستادن روی شبکه‌های ماهواره‌ای نمی‌توان سالم‌سازی کرد. این کار باعث می‌شود در فضای تنگ و محدودی که می‌سازیم، ضعیف ترین کارها و سریال‌های تلویزیونی خارجی محبوب شوند.»
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی اضافه کرد:«وقتی بخواهیم به‌زور فرهنگ‌سازی کنیم، راه را برای ورود فرهنگ خارجی آن‌هم از نوع مبتذلش باز کرده‌ایم.»

+45
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.