ترکیه: ایران به جای انتقاد از سیستم پاتریوت ، به بشار اسد فشار بیاورد

ترکیه از ایران خواست با ارسال پیام‌های واضح‌تری به سوریه، بر این کشور فشار وارد و دولت دمشق را به پایان دادن به خشونت‌ها ترغیب کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ؛ احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه، در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت، دولت ایران بجای انتقاد از سیستم دفاع ضدموشکی پاتریوت که در مرزهای ترکیه با سوریه نصب خواهد شد، باید از دولت سوریه که بگونه مداوم مردم خود را تحت سرکوب قرار داده و با تخطی‌های مرزی خود دست به تحریک ترکیه زده است بخواهد این اقدامات را متوقف کند.
وزیر خارجه ترکیه در ادامه گفت: «آنچه ما از ایران انتظار داریم این است که تهران از اهرم‌های فشار بر سوریه استفاده کند تا مطمئن گردد که دولت سوریه به سرکوب‌ها در این کشور خاتمه بدهد».

احمد داوود اوغلو، با اشاره به انتقادهای مطرح شده از سوی ایران درباره نصب سیستم دفاع ضدموشکی پاتریوت در مرزهای کشورش گفت، آنانی که این پرونده را تعقیب می‌کنند می‌دانند که پاتریوت یک سیستم دفاعی است و در هیچ صورتی از آن استفاده صورت نخواهد گرفت، مگر اینکه ترکیه مورد حمله قرار بگیرد.

وزیر خارجه ترکیه افزود آنچه که امروز صلح در منطقه خاورمیانه را در معرض خطر قرار میدهد درست همین سیاست‌های تهاجمی رژیم دمشق است.

اظهارت امروز وزیر خارجه ترکیه در واقع واکنشی است به اظهارت اخیر مقام‌های ایرانی که نصب سیستم دفاعی پاتریوت از سوی کشورهای آمریکا، آلمان و هلند در مرزهای ترکیه با سوریه را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

در یکی از این موارد، علی اکبر صالحی- وزیر خارجه ایران، نصب این سیستم در ترکیه از سوی سازمان ناتو را «تحریک آمیز» توصیف کرد و نسبت به عواقب «غیر قابل محاسبه آن» هشدار داد.

+69
رأی دهید
-25

sama128 - شیراز - ایران
امیدوارم هرچه سریعتر بشار اسد به آغوش سرهنگ (سرتنگ) قذافی برگرده هرچند که در آغوش سرتنگ قذافی افراد زیادی جای گرفتند و در یک قبر سه طبقه مثل بهشت زهرای خودمان قرارداده بشن و طبقه سوم آماده بشه برای استقبال رسمی از سید علی چلاق که هر سه در بغل هم قرار بگیرند البته با توجه به تجربیات ارزنده سرتنگ معمر قذافی باید حواس اون دو ازگل بعدی یعنی بشار و سید علی چلاق جمع باشه .
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 05:57
massoudoslo - اسلو - نروژ
جمهوری اسلامی به سفارش روسیه جانش دارد واق واق میکند در غیر اینصورت اصلا نمیدانند پاتریوت چیست ! چه کسی در جمهوری اسلامی عقلش به پاتریوت میرسد ،فیروز آبادی !!!؟
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 06:45
h.tajvar - بروکسل - بلژیک
ترکیه لطفا خفه
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 08:21
moci 30 - دوحه - قطر
برو بابا, جمش کن,ما قدرت جهانى مهانى حالیمون نیست جمش میکنى یا بیایم جمش کنیم,دلت خوشه ابر قدرتا بشتتن نه بابا اینجا فایده نداره کنده تر از تو نتونست بابا,راست میکى شب بیا جاله میدون ببین جیکارت میکنم,خمینى کفته مشت بزنید تو دهن هر کى که زیادى حرف زد
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 10:19
kobalt - کرج - ایران
ای بابا حاجی پاتر یوتم تحریک آمیز شد .افندی یه چادر بکشید رو پاتر یوتتون غائله ختم بشه
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 20:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.