عباسی: غنی‌سازی ۲۰ درصد را به خواست دیگران تعلیق نمی‌کنیم

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران 

با وجود آن که زمینه‌چینی‌ها برای ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب در جریان است و طرف‌های غربی نیز اعلام کرده‌اند که بسته پیشنهادی‌شان به حل نگرانی‌ها در ارتباط با غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم مربوط می‌شود، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که «غنی‌سازی ۲۰ درصد را به خاطر خواست دیگران تعلیق نمی‌کنیم».
 
فریدون عباسی روز سه‌شنبه، ۲۸ آذر، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران اظهار داشت: «غنی‌سازی ۲۰ درصدی موضوعی نیست که غربی‌ها موافق آن باشند یا مخالف و یا در قبال آن قصد موضع‌گیری داشته باشند؛ این حق مردم ایران است و هرگز به خاطر خواست دیگران از این حق عقب‌نشینی نخواهیم کرد و تا زمانی که نیاز داشته باشیم، تولید می‌کنیم.»
 
وی بر موضع پیشین جمهوری اسلامی تأکید کرده و گفت: «غنی‌سازی ۲۰ درصد حق ملت ایران برای استفاده در رآکتور تهران است و از این حق با اقتدار دفاع خواهد کرد.»
 
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین افزود: «با توجه به بیانیه‌ای که نمایندگان ۱+۵ در شورای حکام قرائت کردند، ظاهرا تغییری در مواضع قبلی‌شان نسبت به جمهوری اسلامی ایران دیده نمی‌شود.»
 
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، یک روز پیش از این در مورد ادامه مذاکرات هسته‌ای تهران و شش قدرت جهانی گفت که «طرفین به این نتیجه رسیده‌اند که باید از بن‌بست فعلی خارج شوند».
 
قدرت‌های غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها از ایران خواسته‌اند تا غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را که می‌تواند در ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای به‌کار رود متوقف کند.
 
با این‌ حال ایران می‌گوید اورانیوم با غنای ۲۰ درصدی را به دلایل پزشکی و برای تولید سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران لازم دارد.
 
پیشتر، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اوایل خردادماه، به رادیوفردا گفته بود که بسته پیشنهادی ارائه شده به تهران، به حل نگرانی‌ها در ارتباط با غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم مربوط می‌شود.
 
آخرین دور از مذاکرات ایران و آژانس در ماه اوت و بدون رسیدن به نتیجه مشخصی برگزار شده بود؛ در مورد تاریخ دور بعدی مذاکرات، با این که علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاریخ و محل آن را ۲۷ دی‌ماه در تهران اعلام کرده، اما علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، گفته‌ است که «از زمان مذاکرات بعدی اطلاعی ندارم».

+46
رأی دهید
-20

amoo uk - لیدز - انگلیس
شما که سفرتون پره پول و نفت لعنت بر همتون ، مردم هم که ولی‌ نعمتن که هیچ دارن چوبه انقلاب ۵۷ میخورن .
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 16:24
بهرام2012 - تهران - ایران
این مکلای مزدور واقعا راست میگه چونکه از نظر او آمریکا (دیگران) نیست و از خود خود خودی ها هم به این رژیم ننگین خودی تر است زیرا بنیانگذار بنیانگذار انقلاب اسلامی هم همین رمزی کلارک ها و جیمی کارتر ها و سایر اعوان و انصار بودند....
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 16:47
hankooksaram - تهران - ایران
ببینم با این کاراتون باز دلار رو میتونید به 4000 تومن برسونید؟!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 17:14
sting68 - گنبد - ایران
من فکر میکنم غنی سازی 20% باید در قبال برداشته شدن بخشی از تحریم ها تعلیق بشه.......................اقای عباسی نا مردمی نکن....................مرگ مردم مظلوم ایران رو نخواه
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 18:58
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
نه بابا؟! خودت تنهایی گفتی یا از پسر شجاع (کارتون) هم کمک گرفتی؟! آنچنان شما را مجبور کنند که غنی سازی 20 درصد که هیچ دهها قدم عقب تر هم بروید! اگر نه به زور حالیتان میکنند که یک من ماست چقدر کره میدهد.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 23:56
ghafas - مشهد - ایران
خجااااااااااااااااااااااااااااااااااالت بکشین .یعنی چی ؟ ما مردیم بابا
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 07:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.