تجاوز در زندان: کابوس زندانیان در آمریکا

داستان‌های تجاوز بسیاری از زندان تاتویلر به بیرون درز کرده

لیندا پرسلی

سرویس جهانی بی‌بی‌سی

ایالات متحده آمریکا تدابیر جدیدی را برای برخورد با معضل تجاوز و آزار جنسی در زندانهای آن کشور به اجرا گذاشته است. اما در ایالت آلاباما، فراوانی جرائم جنسی موجب سوء شهرت یک زندان زنان شده است.

زندان تاتویلر در مجاورت بزرگراه شماره ۲۳۱ سراسری آمریکا و در شهر وتامپکا واقع شده است. در پس سیمهای خاردار، یک سری ساختمانهای خاکستری یک طبقه، زندانیان را در خود جای داده است.

این زندان در زمره زندان‌های با تدابیر حفاظتی حداکثری قرار می‌گیرد و محکومان زن را در خود جای داده است. اما علاوه بر سیم‌های خاردار، انبوهی از داستان‌های تجاوز و سوء استفاده جنسی نیز این زندان را احاطه کرده است.

یک روز یکشنبه، رابرت چانسی به صف افرادی که برای دیدار زندانیان آمدند می‌پیوندند. او برای ملاقات با مونیکل واشنگتن، یکی از بستگانش به اینجا آمده است.

رابرت دختر خردسال مونیکا را هم با خود همراه دارد. مونیکا در حال سپری کردن حکم ۲۰ سال زندانی است که به جرم سرقت برایش صادر شده است.

بعد از بازگشت از زندان، رابرت تعریف کرد که چگونه مونیکا باردار شده است: "‌به مونیکا در زندان تجاوز شد. او از یکی از زندانبان‌ها باردار شد."

مونیکا دو ماه بعد، در یکی از ملاقات‌هایشان، این ماجرا را با رابرت در میان گذاشته بود.

رابرت می‌گوید: "زندانبان بعد از این‌که مونیکا را به اتاقی هدایت کرده بود، به او گفته بود چه نیتی دارد و مونیکا پاسخ منفی داده بود. اما زندانبان به او گفته بود مسئولان هرگز ادعاهای مونیکا را باور نخواهند کرد."

رابرت می‌گوید مونیکا از افشای این تجاوز هراس داشت، اما انتشار سریع این شایعه در زندان مانع از آن شد که بتواند بارداری خود و علت آن را برای مدتی طولانی پنهان کند.

یک سازمان غیر دولتی مستقر در شهر مونت گامری به نام "ابتکار عدالت برابر"، وقایع رخ داده در زندان تاتویلر را مورد تحقیق قرار داده است.

شارلوت موریسون، وکیلی که این سازمان برای مونیکا گرفته به بی‌بی‌سی گفت موارد دیگری هم به پرسنل این زندان نسبت داده می‌شود.

به گفته خانم موریسون، موارد متعددی از بارداری‌ها در زندان زنان رخ داده است، از جمله سه بارداری از سال ۲۰۰۹ به این سو. "ابتکار عدالت برابر" با بیش از ۵۰ زن زندانی در تاتویلر مصاحبه کرده است.

این وکیل می‌افزاید: "هر زنی که ما با او صحبت کردیم یا شخصا ً مورد آزار جنسی قرار گرفته است یا شاهد آزار جنسی همبند دیگری بوده است."

اما این موارد تنها به یک زندان در ایالتی جنوبی در آمریکا محدود نمی شود. ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد زندانی را در سطح جهان دارد، بیش از دو میلیون نفر در آمریکا پشت میله‌های زندان هستند.

بر اساس تحقیقی که اخیرا توسط اداره آمار فدرال دادگستری آمریکا انجام شده است، ۹.۶% از کل زندانیان آمریکا گفته‌اند که در طول مدت زندان خود شاهد یک یا چند مورد حمله جنسی بوده‌اند. ۵.۴% از این جامعه آماری گفته‌اند که شاهد ارتکاب این نوع جرائم توسط همبندان خود بوده‌اند و ۵.۳% دیگر نیز این جرائم را به زندانبانان نسبت داده‌اند.

فراوانی این نوع جرائم، مجلس سنای آمریکا را به تحرک واداشته و قانون "ریشه‌کنی تجاوز در زندان‌ها" از ماه اوت گذشته به اجرا گذاشته شده است.

در این قانون، نحوه پیگیری موارد تجاوز در زندانها و ایجاد امکان گزارش این نوع جرائم توسط زندانیان تشریح شده است و تاکید شده که در حتی الامکان، زندانها از کادرهای همجنس با زندانیان نیروهایشان را تامین کنند.

اداره زندانهای ایالت آلاباما می‌گوید در تلاش است تا استانداردهای تعیین شده در این قانون را اجرا کند اما این اداره به بی‌بی‌سی اجازه نداد تا از تاسیساتش بازدید کند.

قانون "ریشه کنی تجاوز در زندانها" در حال حاضر در کلیه زندان‌های فدرال آمریکا لازم الاجرا است.

زندان‌های ایالتی یک سال دیگر فرصت دارند تا این قانون را به اجرا بگذارند. اما میزان شمول این قانون بر زندانهای محلی، مثل زندانهای کلانتری‌ها، تا اندازه ای مبهم است.

با پیگیری سازمان غیر دولتی "ابتکار عدالت برابر"، پرونده مونیکا واشنگتن به دادگاه کشیده شد. اما زندانبان مزبور به جای تجاوز، به "سوء رفتار مجرمانه جنسی" متهم شد و تنها به شش ماه زندان محکوم شد.

اما چرا این زندانبان به جرم تجاوز محاکمه نشد؟

شارلوت موریسون، وکیل مونیکا واشنگتن علت این امر را عدم انجام تحقیقات لازم می بیند. خانم ماریسون می گوید:" خانم واشنگتن هرگز توسط دفتر دادستانی یا پلیس مصاحبه نشد. او تنها توسط اداره زندان‌های آلاباما مورد بازپرسی قرار گرفت."

به گفته این وکیل، ظرف سه سال اخیر، شش نفر در زندان تاتویلر در ارتکاب "سوء رفتار مجرمانه جنسی" مجرم شناخته شده‌اند.

خانم موریسون می‌افزاید: "از این تعداد تنها دو نفر زندانی شدند، یکی از آنها تنها یک روز زندانی شد و نفر دوم نیز شش ماه را در زندان سپری کرد."

+60
رأی دهید
-82

بامزی - اصفاک - ایران
"کاش من هم یک زندان بان بودم" از فرمایشات امام ...
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 05:39
shahram_khan - قزوین - ایران
هر چقدر هم تجاوز بشه به گرد پاى زندانهاى ایران نمیرسه، تو ایران مردها هم حامله میشن!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 05:43
ajdar20 - فینکس - ایالات متحده
اگر در امریکا هم پارتی بازی و اعدام وجود داشت الان کمترین تعداد زندانی راداشت
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 05:56
razmandeh - استکهلم - سوئد
اینها که بلد نیستند تجاوز می‌کنند و از خودشون رده پا جا میذارند از زندان بانهای جمهوری اسلامی یاد بگیرید !!!! همه کار می‌کنند و آخرش هم یارو را سر بنیست می‌کنند میره پی‌ کارش البته کسی‌ خبردار نمی‌شه تا پسر یه پاسدار از این میان از کهریزک سر در بیاره
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 05:43
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
قانون جنگل در همه دنیا کماکان حکمفرماست.قوی ضعیف را میبلعد.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:37
gherti - ها سلت - بلژیک
خر تو شیر و شیر تو خر بر عکس کلا درهم قاطی‌ آمریکا
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:12
marka - گرگان - ایران
%9.6از کل زندانیان آمریکا گفته اند که در طول مدت زندانی خود شاهد یک یا چند حمله جنسی بوده اند .%5.4گفته اند شاهد ارتکاب توسط همبندان بوده اند و %5.3این اعمال را به زندانبانان نسبت داده اند . قابل توجه اونایی که هی داد میزنن مسلمانان متجاوزگرند .یا شاید از نطرشون این جامعه اماری هم مسلمانند .
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:18
mohandes57 - تهران - تهران
این که چیزی نیست تازه یه کوچولو داره شبیه کهریزک میشه.......
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:57
dannni - سوئد - استكهلم
بس کهریزک تو آمریکا هم هست
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 09:17
baharmazaheri - عجمان - دبي
حرف مفت میزنند اونا به دلخواه سکس میکنند ......میخواند جنایت زندان ایران را عادی جلوه دهند مثل بحران مردم اروپا که دروغ محض هست چون اینجا نیازمند و بی‌‌ خانه وجود ندارد و کودکان بسیار مهم هستند آخوند کثیف و کذاب هست و مفتخور فقط //////////////
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 09:42
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
بیا این همه گسترده تجاوزات چه در زندان و چه بیرون زندان. بعد غرب زده های سایت حالا موردی در ایران بوده مشکوم هی بولدش میکنین و مدام میگین در زندان های ایران اینچنین است.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 10:24
ajabpoor - مشهد - ایران
حـ...ا از ایران می گن وهمه جا پر کردنداز بی عدالتی در ایران وبعضی از این احمق های بیگانه پرست وچاپلوس با آنها همدست هستند.نمی گم در ایران نیست وآخوندها کارشان درست است.ولی کارهای مثبت زیادی انجام شده است .اگر حکومت دیگری هم می آمد بهتر از این هم نخواهد شد نمو نه اش عراق وافغانستان که تغیر چندانی نشد وتنها مردم ضربه دیدند.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 12:15
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
ajdar20 - فینکس - ایالات متحده تو دیگه چقدر اگاهیت کمه ..پس تو آمریکا اعدام وجود نداره؟
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 16:45
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
کارهای مثبت زیادی در ایران انجام شده؟؟ نه؟؟معجزه ی ساعتی ۷۰۰۰ تومن غوغا میکنه!!!!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 16:55
ajdar20 - فینکس - ایالات متحده
Cyrusiii - لیدز - انگلستان اعدام وجود داره اما باید از صد تا صافی رد بشه نه یه ایت الاه شب امضا کنه صبح اعدام کنن و تو بعضیstat ها اعدام ندارن مثل نقل ونبات جمهوری اسـ... 
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 09:05
hassan5 - تهران - ایران
زندان بان متجاوز عامل نفوذی جمهوری اسلامی (اعزام از کهریزک)میباشد.!؟هر که شک داره بره از خودش بپرسه
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 16:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.