فدوی: ایران نمونه‌هایی از پهپاد آمریکایی را عملیاتی کرده

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران مدعی شد که ایران تا کنون موفق به شکار ۳ پهپاد آمریکایی از مدل اسکن ایگل شده و نمونه‌هایی از آن را تولید وعملیاتی کرده است. به گفته این مقام سپاه، آمریکا در خلیج ‌فارس موضعی تدافعی دارد.
 

سردار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در دومین همایش"جغرافیا، توسعه، دفاع و امنیت" در تالار وزارت کشور اعلام کرد که شلیک هر تیر در خلیج‌فارس برای جهان مصیبت‌بار" خواهد بود.
 
فدوی تاکید کرد که جمهوری اسلامی تهدیدی برای منطقه به شمار نمی‌آید و تنها آمریکا چنین ادعایی دارد. وی آمریکا را کشوری با توانمندی "دریاپایه" خواند و تاکید کرد برتری اقتصادی و نظامی آمریکا رو به افول بوده و در آینده این عوامل قادر به تامین "سلطه آمریکا" در جهان نخواهد بود.
 
اهمیت تنگه هرمز
 
به گفته فدوی ایران تا کنون خود را کشوری "بری" قلمداد می‌کرده و استراتژی دفاعی و امنیتی خود را بر این مبنا تنظیم کرده بود، اما با تغییر رویکرد ایران، دریا برای جمهوری اسلامی اهمیتی حیاتی یافته است.
 
به گفته فرمانده نیروی دریایی سپاه، ایران به دلیل وجود ۳۵۰۰ کیلومتر ساحل در جنوب و حدود ۸۰۰ کیلومتر در شمال باید به یک کشور دریایی بدل شود. وی افزود: «ایران باید در حوزه دریا پا پیش بگذارد و به سمت تبدیل شده به یک قدرت منسجم در این حوزه برود.»
 
فدوی مدعی شد که آمریکا با تسلط بر خلیج‌ فارس خواهان سلطه بر جهان است، اما با ظهور انقلاب اسلامی و "مجموعه‌ای مثل سپاه" این استراتژی آمریکا با شکست مواجه شده است.
 

 
علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران

 

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت که آمریکا قادر به تامین امنیت خلیج فارس نیست. به گفته وی آمار جنگ هشت ساله میان ایران و عراق نشان می‌دهد که در مجموع ۵۵۰ کشتی در خلیج فارس مورد اصابت قرار گرفتند که ۵۲ درصد آنان در یک و نیم سال آخر جنگ یعنی در زمانی که آمریکا مدعی حفظ امنیت خلیج‌فارس بود به وقوع پیوستند. به گفته فدوی آمریکا حتی قادر به حفاظت از ناوهای جنگی خود نیز نیست.
 
وی همچنین اظهار داشت: «در طول ۲۴ سال عبور تعداد بشکه‌های نفت از ۹ میلیون بشکه به ۱۹ میلیون رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ به ۳۵ تا ۴۰ میلیون بشکه برسد. یعنی میزان تامین انرژی دنیا از خلیج‌فارس رو به افزایش است.»
 
ساخت پهپادهای مدل "اسکن ایگل" توسط ایران
 
فدوی در باره ساخت هواپیماهای بی‌سرنشین گفت: «در سال‌های قبل ما ۲ پهپاد از نوع اسکن ایگل را شکار و تمامی اطلاعات آن را رمزگشایی کرده‌ایم، اما پس از شکار سومین پهپاد تصمیم گرفتیم آن را خبری کنیم.» وی افزود که ایران با ساخت نمونه‌هایی از پهپاد اسکن‌ایگل، از آنها در عملیات مختلف بهره برده است.
 
به گفته فدوی پس از شکار نخستین "پهپاد آمریکایی اسکن ایگل" ایران دست به ساخت این مدل در داخل زده است. وی تاکید کرد که «ما همواره بخش کمی از دستاوردهای خود را رونمایی می‌کنیم. به طور کلی دشمنان نسبت به توانمندی‌های نیروهای ما اطلاعی ندارند.»
 
فدوی در باره این پهپاد افزود: «این هواپیما رکوردهای بالایی در ساعت پرواز دارد به طوری که می‌تواند ۳۰ ساعت به صورت مدام پرواز کند و پهپادی که ما شکار کردیم، یک و نیم میلیون ساعت پرواز را تجربه کرده است.»

البته رقم یک و نیم میلیون ساعت که در گزار‌ش‌های خبرگزاری مهر و ایسنا به آن اشاره شده، نادرست به نظر می‌رسد، زیرا در صورت پرواز بدون توقف نیز این رقم ذکر شده معادل ۱۷۱ سال خواهد شد.
 
به گفته فدوی آمریکا تا کنون درخواستی برای بازپس‌گیری پهپاد خود ارائه نداده است.
 
انتقال ستاد نیروی دریایی سپاه و برگزاری رزمایش
 
وی در باره انتقال ستاد نیروی دریایی سپاه به بندرعباس گفت: «منشاء جابجایی ستاد نیروی دریایی به استان هرمزگان بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب بود.» فدوی تصریح کرد: «هرمزگان یک استان فراملی است و نقش تهران دوم را ایفا می‌کند، لذا سازمان‌های زیادی مثل صنایع دریایی و وزارت دفاع می‌توانند به این منطقه منتقل شودند.»
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد که ناوگان دریایی آمریکا در حال حاضر موضعی تدافعی در خلیج فارس دارد و افزود که بزودی رزمایش جدیدی در خلیج‌فارس برگزار خواهد شد.
 
به گفته فدوی ایران هم اکنون فرصتی تاریخی در اختیار دارد که سابقه چند هزار ساله "خشکی‌محور" خود را به "دریامحور" تغییر دهد. وی تاکید کرد که با توجه به وابستگی اقتصادی ایران به دریا باید هرچه بیشتر در این مسیر گام برداشت.
 
در حالی‌که تامین امنیت و دفاع از خلیج فارس بر عهده نیروی دریایی سپاه پاسداران است، حفظ امنیت دریای عمان و اقیانوس هند به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران واگذار شده است.

+71
رأی دهید
-41

samuk66 - لندن - انگلستان
اگر میت رامنی بود جواب این بولفارو خوب میداد. لعنت بر اوباما
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:07
delmorde - یوتوبوری - سوئد
عربده کشیدن و منم کردن این مزدوران خامنه ای تازه گی نداره اما وقتی احساس می کنند داره پای عمل پیش میاد حرفشان را پس می گیرند. کی بود کی بود ما نبودیم ها. اینها مثل اخوندها حرفهایشان پشیزی ارزش نداره. از بخار معدست. پولها را در کانادا بسرماگذاری خواباندند و از روی سیری عرعر می کنند. مست باده پولند.ای کاش میتونستند واقعا خود سازنده باشند اما زیرنظر روسها و چینیها فقط چندتا اسباب بازی برایشان ساختند تا سرکارشان گذارند و سرگرمشان کنند وگرنه علم خود را به این بیسوادهای دزد منتقل هرگز نخواهند کرد فقط می تیغ نشان.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 22:20
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
شما یک عدد هواپیمای مسافریری عادی طراحی کنید پهپاد پیشکش.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 23:05
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
samuk66 - لندن - انگلستان. لعنت به تو نژاد پرست! تو هنوز نمیفهمی که درگیر کردن کشوری مثل آمریکا با نظر یک فرد انجام نمیشود چه اوباما باشد چه رامنی! زمانش که برسد نیروهای متحدین و آمریکا بطور حساب شده وارد عمل خواهند شد. سیاستهای اوباما در مورد لیبی و سوریه و مصر و تونس بخوبی جواب داد و صد درجه بهتر از سیاستهای جنگ طلبانه بوش بوده است. در ضمن مردم ایران باید از مردم سوریه و لیبی یاد بگیرند و قدمی در راه آزادی خودشان بردارند نه اینکه بنشینند تا کسی دیگر برایشان تصمیم بگیرد. نتیجه همان خواهد شد که در شورش ننگین 57 دیدیم!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 23:15
matin444 - اسلو  -  نروژ
هها، شما ۳۳ ساله مشکله درست کردن یه خودرو دارید، حالا چی‌ شد یه دفعه می‌خواهید هواپیمای بدون سرنشین درست کنید، شما گفتید ما هم باور کردیم
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 01:50
jirjir - لاس وگاس - امریکا
یک ونیم ملیون ساعت پرواز کرده؟؟؟؟ یعنی صدو هفتادو سه سال؟ این احمق همینجوری یک زری میزنه بدونه اینکه فکر بکنه.هههههههه
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:14
abdolmalek - رامسر - ایران
سپاهی که از آرزوشه یکی مثل بهپاد درست کنه...آخ رهبر واستون بمیره..دل آدم واسه اینا کباب میشه
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 11:46
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
samuk66 - لندن - انگلستان. برده اون کسی است که منتظره کسی است که بیاد آزادش کنه..
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 14:11
boomfang - آبادان - ایران
شما یه گوشی موبایل نمیتونی بسازی.یه دونه فلش 2گیگ نمیتونی تولید کنید اون وقت مهندسی هواپیمای بدون سرنشینننننننننننننن
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 15:29
Azadikhah - تكسل - هلند
اینکاره نیستید جناب فدوی
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 15:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.