مادر ستار بهشتی خواستار قصاص قاتل است

ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویسی که در جریان بازداشت توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران کشته شد

محمد ضرغامی

وکیل ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویسی که در جریان بازداشت توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران کشته شد در گفت و گویی با خبرگزاری های داخلی ایران از احتمال ارسال نشدن پرونده موکلش به دادگاه ابراز نگرانی کرده، رادیو فردا دراین باره با گیتی پورفاضل وکیل خانواده آقای بهشتی در تهران گفت و گو کرده است:
 
«من متاسفانه پرونده را هنوز مطالعه نکرده‌ام چون در مرحله تحقیق است ولی تا آنجایی که با بازپرسی در ارتباط بودم و حتی در حضور خانواده موکلم شادروان ستار بهشتی کسی را آوردند و گفتند در اثر همین شکنجه‌ها و ضربه‌هایی که ایشان زده این اتفاق افتاده و می‌خواستند که مادر ستار ایشان را عفو کند.
 
ولی زیر بار نرفتند خانم بهشتی مصر هستند که قاتل باید قصاص شود. البته تا زمانی‌ که من پرونده را مطالعه نکرده‌ام هنوز برایم یک ابهاماتی وجود دارد. ولی آنچه که من و خانواده ستار بهشتی مصر هستیم این است که پرونده پس از تحقیقات لازم که انجام شد حتما به دادگاه ارسال شود.»
 
اشاره شده بود که اینها هفت نفر را بازداشت کردند.

 
بله. ولی در واقع سه نفر بازجو بودند و از بین آنها یک نفر را معرفی کردند. گفتند که ایشان مقصر اصلی بوده. که تا زمانی که دادگاه تشکیل نشود و دادگاه احراز نکند جرم را، من نمی‌توانم راجع به آن چیزی بگویم.
 
چطور از میان این سه نفر اشاره شده به این که یک نفر بوده که دست داشته در قتل ستار بهشتی؟
 
به هر حال باید یا آن ضربه آخر یا آن حرکتی که باعث این ایست قلبی شده از طرف یک نفر انجام شده باشد و بین این سه نفر یک نفر را معرفی کردند. این شخص را آوردند و ایشان هم عز و التماس می‌کرد که بتواند عفو بگیرد که موفق نشد. و الان بازپرس بیشتر روی این رضایتی که روی پرونده هست دارد پافشاری می‌کند...
 
کدام رضایت؟
 
دو روز بعد از این که ستار را دفن کردند خانواده ایشان را به زور بردند دفترخانه و رضایت از مادر گرفتند که با آن رضایت پلیس فتا را مبرا کردند از اتفاقی که افتاده. چون من متن خود رضایت‌نامه را ندیده‌ام. به این صورت که شنیدم از بازپرس که ایشان هیچ ادعایی ندارد نسبت به این پرونده. البته من هم ادعا کردم که چون هنوز قاتل مشخص نشده بوده و حتما رضایت باید در مورد آن شخص مجرم یا شخص قاتل باشد که بتواند تخفیفی در جرمش داده شود، بنابراین این یک رضایت کلی است که ارزش قانونی ندارد.
 
ولی این رضایت‌نامه داخل پرونده موجود است، پرونده‌ای که شما هنور نخواندید؟
 
می‌گویند که داخل پرونده هست. ولی من نمی‌دانم. من هنوز نخوانده‌ام.
 
هویت این شخص یا اسامی این افراد هم مشخص شده؟
 
البته آنجا یک اسمی را بردند که من الان یادم نیست. ولی قیافه آن شخص یادم هست که کی بود. آورده بودند آنجا که طلب عفو می‌کرد. اسم آن یکی‌ها را هم نمی‌دانم. تا زمانی که بروم پرونده را بخوانم و ببینم از چه کسانی بازجویی شده و مشخصاتشان چه بوده و چه سمتی در پرونده داشتند.
 
دقیقا چه حرف‌هایی را می‌زد شخص ضارب؟
 
می‌گفت من اشتباه کردم. من خودم زن و بچه دارم. که البته من به او گفتم این اشتباه تا کجا باید ادامه پیدا کند و تا کی خانواده‌ها باید فرزندانشان را از دست بدهند به خاطر اشتباهات شما؟ شما خودت می‌دانی که در اصول قانون اساسی ما به صراحت عنوان شده که هر نوع شکنجه برای گرفتن اقرار ممنوع است.
 
تفتیش عقاید ممنوع است. حتی اگر که آن مقام بالاتر از شما هم به شما دستور شکنجه بدهد شما نباید اعمال کنی. در حالی که شما بهتان می‌گویند برو کلاه بیار، می‌روید سر می‌آورید. بازپرس شعبه یک آقای شهریاری خیلی دارند روی این پرونده کار می‌کنند. نمی‌شود منکر این شد که تحقیقات ایشان، بازجویی‌های ایشان و زحماتی که روی این پرونده کشیده‌اند نادیده گرفته شود.
 
ولی به نظر من قوه قضاییه باید در این مورد یک مقدار استقلال بیشتری نشان دهد و کاملا روند پرونده را مثل پرونده‌های دیگر جنایی پیش ببرد و بفرستند به دادگاه تا مشخص شود که واقعا ارگان‌های ما و قوای ما اینها هر کدام بالاستقلال کارهای خودشان را انجام می‌دهند بدون اینکه زیر سیطره کسی قرار بگیرند.

+222
رأی دهید
-23

mordkhay - تل آویو - اسراییل
قاتل اصلی شیر پسرت مادرجان مردم بی غیرت و تنبل ایران هستند که در برابر مرگ ستار و ستارها 34 سال است سکوت کرده اند مرگ بر آدمایی که در برابر پایمالی حق خودشان هم سکوت می کنند و مرگ بر حکومت قرون وسطایی و جهل آخوندی
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:49
mlowes - واشنگتن - آمریکا
چه وکیل کودنی!!! میگه نام قاتل خانواده موکلش یادش نیست. کاملاً واضحه که یا خریدنش یا از طرف خودشونه. اگر من جای این خانم بودم، دست کم می‌گفتم که "اجازه بدید تا زمان تشکیل دادگاه اسامی محفوظ بماند، چون پرونده هنوز به دادگاه منتقل نشده". اگر که شجاعتش رو نداره که نام قاتل رو معرفی‌ کنه. البته منظورم نام عامل بود، واگر نام قاتل که مشخصه، سید علی‌ گدا.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 15:04
naderan - یوتوبوری - سوید
حکم اعدام این معمور انجام شود دیگر معمورها جرات زدن کسی را ندارن.اخه به این معمور گاو بگویید.حالا خامنه چلقوز از اون دفاع کنه.اعدامش کنید.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 15:53
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
وکیل ایشان به خاطر امنیت جانی می‌گوید حتی اگر مقامات بالا بگویند شکنجه کنید شما نباید اینکار را بکنید/ وکیل محترم انحراف در آگاهی‌ مردم و حدود قانون ایجاد نکنید/ اگر مافوقی دستور دهد و زیردست اجرا نکند تمرد امر کرده و محکوم است/ البته که زیردست نباید به خاطر ترس از دست دادن شغل یا محاکمه شدن متوسل به هر رفتار وحشیانه شود اما در مورد زیردستی که سر سفره حکومت خون و دزد بزرگ نشده باشد قطعاً نمیتوان این انتظار را از ساندیس خوری داشت که با یک ساندیس انسانیت ، میهن و وجدانش را میفروشد و تن‌ به هر کاری میدهد/ مافوق باید رعایت قانون را بکند که مافوق اصلی‌ جانیان همواره دیگران را فدائ جنایت‌های خود میکند/ هر چند به شخصه خواستار هیچ قصاصی نیستم اما به شدت خواهان تأدیب آنهم از این نوع هستم و با این مادر دلسوخته که با خون جگر فرزند برومندی را به ثمر رسانده با قصاص قاتل به عنوان تأدیبی از جنس اعمال این جانیان کاملا موافقم و بر این عقیده که ترحم بر پلنگ تیز دندان . ستمکاری بود بر گوسفندن.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 15:34
میکایل - مالمو - سوئد
آفرین بتو شیر زن ایرانی‌،که به این بی‌ شرف‌های بی‌ همه چیز که بخاطر پول،و برای بالا بردن مقام ،دست به هر بی‌ ناموس باز یی میزنند،و از کارت اطلاعاتی شو ن هر سؤ استفادرو میکنند،ننگ به همتو ن از بالا،تا،پایین حرام لقمه ها،.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 16:18
همون پنج ساله عاشق آلمان - میسور - هند
شبی که اعدامش کنند راحت می خوابم .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 17:57
فريادزيره آب - اهواز - ایران
این یکی رو اعدام کنند؛هزاران مامورشکنجه گروجود دارد
دوشنبه 27 آذر 1391 - 19:55
parviz1 - کترینگ - انگلستان
همانطوریکه قاتلین نداها سهرابها و هزاران عزیز دیگر را به سزای اعمال رساندند این قاتل را هم قصاص می‌کنن!!!!! کدوم قصاص؟!!! اینها خودشون این قاتلین را پرورش دادن و دوره‌های آدم کشی و قصی القلب بودن و تجاوزات به ملّت و نوامیس ملّت را دادن .اینها حتی به‌‌ خواهر مادر خودشون هم رحم نمیکن و محرم مادر خودشون هم نیستن. این حیوانات وحشی درنده و به‌‌ دستور مستقیم علی‌ خامنه آی گدا صفت پست دزد و قاتل و به اسم خدمت به اسلام و مسلمین این جنایات را می‌کنن و فکر می‌کنن با این آدم کشیها مستقیم وارد بهشت میشن.آنقدر روی مغز این درنده‌ها کار کردن که خدا را هم بنده خامنه آی میدانند.این هم اشک تمساست و چون نزدیک به انتخابات هست دارن بازی می‌کنن تا بعد.همین ۳ روز پیش مگر در مزار پسرت همین وحشیها به شما و خانواده حمله نکردن؟!!!!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 19:41
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
متاسفانه این مادر عزیز فراموش کرده که الله حکم قتل امثال پسر شما و ما رو در قران بارها و بارها داده و نه تنها قصاص نداره بلکه تو بهشت وعدهٔ حوری باکره هم به قاتلش داده متأسفانه!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:28
baharrr - وین - اتریش
درود بر جمهوری همیشه اسلامی. تا کور شود هر آن که نتواند دید.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 22:04
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
اونوقت اگه ما بیایم از ‌قتل و غارت‌های پیامبر اسلام بگیم، یا مثلا بگیم چرا با بچه ۶ ساله(عایشه) دکتر بازی‌ میکرده، این خانوم بهار- وین - اتریش ناراحت میشه و میگه که باید به دین من احترام بذارید!اونوقت خودشون میان اینجوری میگن کور بشه این مادر که نمی‌تونه ببینه بچه‌اش رو شکنجه کردند و کشتند! متاسفم از این یار و قال‌های الله رجیم!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 23:40
porharfi - آرنم - هلند
baharrr-وین-اتریش: نـــآبــــود بـــاد مُــــلای اسلامی با جمهوری اسلامی ش!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 03:01
فريادزيره آب - اهواز - ایران
وین بهاراتریش طرف دار جمهوری اسلامی باش تا پ.. بشی ولی اینو بگو با آدم کشی هم موافقی؛یه نفر بی گناه یا باگناه زیر مشت ولگد بدست کسانی ادعای عدل علی رو دارن کشته بشه خوبه?
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 04:30
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
baharrr - وین - اتریش. آبجی‌ زینب تو که مدتی ضّد رژیم مینوشتی!!! دوباره پول کلفتی رسید؟؟؟؟؟کور خودت شو با اجداد عربت!!!!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.