سفر احمدی‌نژاد به ترکیه به دلیل مشغله کاری لغو شد

یک روز پس از آن‌که رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران درباره استقرار موشک‌های ناتو در مرز سوریه هشدار داد، سفر رئیس‌جمهوری ایران به ترکیه لغو شد. خبرگزاری مهر نوشته است که که دلیل این اقدام، «مشغله کاری» بوده است.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۲۷ آذربه نقل از محمدرضا فرقانی، مدیر کل امور بین‌الملل دفتر رئیس‌جمهوری نوشت که لغو این سفر به دلیل مشغله کاری بوده و توضیح بیشتری ارائه نکرده است.
 
به نوشته رویترز، محمود احمدی‌نژاد توسط رجب‌طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه برای مراسم یادبود مولانا، شاعر و عارف قرن هفتم هجری به شهر قونیه زادگاه او دعوت شده بود.
 
این خبرگزاری افزوده است که انتظار می‌رفت این دو مقام ارشد سیاسی، در مورد مسائلی از جمله بحران در سوریه و تاثیر تحریم‌های ایالات متحده بر روابط دو کشور از جمله واردات نفت و گاز از ایران گفت‌وگو کنند.
 
اما روز گذشته، شماری از فرماندهان نظامی و نمایندگان ایران با انتقاد از استقرار موشک‌های «پاتریوت» غرب در مرز ترکیه و سوریه هشدار دادند که این اقدام احتمال درگیری جنگ جهانی را افزایش می‌دهد.
 
از جمله حسن فیروزآبادی، رئیس ستادکل نیروهای مسلح به غرب و ترکیه توصیه کرده بود «پیش از اینکه آتش یک جنگ جهانی برافروخته شود پاتریوت‌ها را از این منطقه جمع کنند و ببرند.»
 
موشک پاتریوت برای مقابله با تهدیدهای هوایی و موشکی، از جمله موشک‌های بالستیک با برد کوتاه طراحی شده است. موشک‌های بالستیک با برد کوتاه نیز توانمندی حمل سلاح‌های شیمیایی، میکروبی یا هسته‌ای را دارند.
 
ایران، بزرگ‌ترین حامی حکومت بشار اسد در منطقه است و از طرف دیگر ترکیه پشتیبان نیروهای مخالف حکومت سوریه است و بسیاری از مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی سوریه تا کنون به این کشور پناهنده شده‌اند.
 
دیروز وزیر خارجه ایران بار دیگر با تاکید بر پشتیبانی ایران از حکومت سوریه، گفت روسیه و چین هم در کنار ایران از بقای حکومت بشار اسد دفاع می‌کنند تا بحران سوریه بیش از این به سمت درگیری‌های نظامی پیش نرود و با گفت‌و‌گو حل شود.
 
از طرف دیگر، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در عین حال ترکیه را دوست ایران معرفی کرد و گفت ایران خواستار برقراری امنیت در ترکیه است و نمی‌خواهد از داخل سوریه به آنکارا حمله شود.
 
دولت ایران با استقرار موشک‌های پاتریوت در حالی مخالفت کرده است که پیش‌تر نیز موافقت ترکیه در سال ۸۹ با اعضای پیمان آتلانتیک شمالی برای نصب سپر موشکی در خاک این کشور، با واکنش شدید برخی مقام‌های ایران روبه‌رو شد.
 
ایران و ترکیه روابط تجاری گسترده‌ای دارند که با وجود تحریم‌های جامعه جهانی همچنان ادامه دارد. ترکیه تاکنون برای جلوگیری از مجازات تحریم‌های آمریکا، به شدت واردات نفت از ایران را کاهش داده است.
 
همچنین بر اساس برخی گزارش‌ها، به دلیل تحریم‌های بانکی ایران، دولت ترکیه در قبال واردات گاز ایران به این کشور، به جای پول، طلا پرداخت می‌کند. هرچند که تاکنون مقام‌های دو کشور این موضوع را به روشنی اعلام نکرده‌اند.

+58
رأی دهید
-24

shirzan e irani - استکهلم - سوئد
فقط مانده که او به مراسم مولانا برود / مانند این است که یک کرگدن را به تماشای بال دریاچه قو ببرند / رجب اردوغان هم اگر انسان است کمی‌ از آموزه‌های شاعر و عارف گرانقدر ایرانی‌ که باعث فخر جهان است بیمزد/ و به جای این خود شیرینیها برود چند نفر را تربیت کند که با زبان فارسی که کلم مولاناست اشعارش را بخوانند نه با لهجه ترکی اشعار فارسی‌ مولانا را که به کسانی‌ که نمیدانند القأ کنند که زبان مولانا ترکی بوده/ شاه بخشیده و شاه قولی‌ نمیبخشد/ خداوند اینهمه افتخار و نعمت به ما داده بندگان بخیل از آخوند و بیگانه به تخریب و غارت ان/ ضمنا البته که دیگر سفر خارج از ایران برای احمدی نژاد که مهره سوخته ییست که ممکن است غیر از شرّ چیزی نداشته باشد / مگر به حکم گرو کشی‌ از او/ باید آخرین باری که با ۲۰۰ نفر از همراهیانش خارج شد برای خود کاری میکرد و برای مردم با اعتراف به تقلب و افشاگری در یکی‌ از مصاحبات تلویزیونی قدمی‌ بر میداشت. این اعمال از انسانهایی بر میاید که آزاده باشند و از ابتدا تن‌ به خفت همکاری با جانیان ندهند.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 16:25
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
شک نکنید که دستور آفت الله فحشای شیطانی بوده. چون ترکیه با خامنه‌ای همکاری نمیکنه.یعنی‌ اردوان اصلا آدم هسابشون نمیکنه. عنتری نژادی که ما میشناسیم بدون دعوت تو هر طویله‌ای میره چه برسه که دعوت هم بشه با کله میره.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 17:52
abdolmalek - رامسر - ایران
عکس فوق:هاله نور بر سر عنتر مولا
دوشنبه 27 آذر 1391 - 18:40
massoudoslo - اسلو - نروژ
راش ندادند و دولت ترکیه نخاستش
دوشنبه 27 آذر 1391 - 21:58
baharrr - وین - اتریش
طفلی انقدر زحمت میکشه کار میکنه که سفرش را به تعویق انداخت. درود بر احمدی‌نژاد. تا کور شود هر آن که نتواند دید.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 22:06
farhad85 - سیدنی - استرالیا
رجب طیب اردوغان شخصا احمدی نژاد را دعوت کرده بود به همراه رئیس جمهور تاجیکستان، مشکل بر سر نصب موشک‌های پاتریوت در مرز سوریه است که باعث لغو این سفر شد. بهرحال توسعه طلبیهای بیجای ترکیه که به دخالتهای مشمئز کننده در امور داخلی‌ کشورهای همسایه رسیده، مشکلات بین اردوغان و همسایگان ترکیه را بیشتر می‌کند و در آینده هم بدتر خواهد شد. در حال حاضر مشکلات ترکیه با عراق،سوریه،ایران،ارمنستان روز به روز بیشتر میشود.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 07:19
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
برو بابا جون آبو بریز اونجاش که بسوزه.ترک ها احتمالا راش ندادن. یا از دفتر آقا بش زنگ زدن که نره.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:42
bita tehrani - ونکوور - کانادا
بخاطر افاضات گروهبان گارسیای دولت احتمالا ترکیه راهش نداده.وگر نه محمود نفتی‌ که از سفر شاه عبدالعظیم بورکینافاسو هم نمیگذره!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 09:27
goleshab - اوگسبورگ - المان
بدبخت بگو منو دیگه هیچ کجا راه نمیدن ، حالا دیگه بعد از ۸ سال مشغله کاری داری نکبت تو گفتی‌ مردم هم باور کردند !
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 09:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.