صالحی: ایران و ۱+۵ به این نتیجه رسیده‌اند که باید از بن‌بست خارج شوند

 

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، دوشنبه ۲۷ آذر، در مورد ادامه مذاکرات هسته ای تهران و شش قدرت جهانی گفت که «طرفین به این نتیجه رسیده‌اند که باید از بن‌بست فعلی خارج شوند.»
 
آقای صالحی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در مورد دور بعدی گفت‌وگو بین تهران و کشورهای ۱+۵ گفت که «از زمان مذاکرات بعدی اطلاعی ندارم.»
 
اظهار بی‌اطلاعی وزیر خارجه ایران از زمان مذاکرات در حالی است که علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  پنجشنبه اعلام کرد که دور بعدی گفت‌وگوهای ایران و آژانس روز ۲۷ دی‌ماه در تهران انجام خواهد شد.
 
شش کشور گروه ۱+۵، شامل بریتانیا، فرانسه، ایالات متحده، روسیه، چین و آلمان، در سال جاری میلادی سه دور از مذاکرات را با دیلپمات‌های ایرانی برگزار کرده‌اند، اما این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده است.
 
آخرین دور از مذاکرات ایران و آژانس در ماه اوت و بدون رسیدن به نتیجه مشخصی برگزار شده بود.  
 
وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه افزود: «بسته‌های پیشنهادی که میان دو طرف رد و بدل شده برای هر دو طرف جا افتاده و روشن است. آنها به خوبی می‌دانند که ایران از حق (غنی‌سازی) مشروع خود نمی‌گذرد.»
 
علی‌اکبر صالحی در ادامه در گفت‌وگوی خود با ایسنا تاکید کرد: «ایران حق مسلم، قانونی و مشروع خود را مطالبه می‌کند و چیز بیشتری نمی‌خواهد.»
 
پیشتر، مایکل من، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اوایل خردادماه، به رادیو فردا گفته بود بسته پیشنهادی ارائه شده به تهران، به حل نگرانی‌ها در ارتباط با غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم مربوط می‌شود.
 
مایکل من گفته بود: «من وارد جزئیات این پیشنهاد نمی‌شوم، اما البته که ما در پیشنهادی که مطرح می‌کنیم منافع ایران را نیز در نظر می‌گیریم.» خبرگزاری‌های ایران در آن زمان گزارش دادند، هیئت ایرانی به گروه ۱+۵ بسته پیشنهادی جدیدی ارائه داده است.
 
غرب و اسرائیل ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد. تهران همواره این اتهامات را رد کرده و برنامه هسته ای خود را برای اهداف صلح آمیز می خواند.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه‌های اخیر به شدت اصرار دارد که ایران به بازرسان اجازه دسترسی به پایگاه نظامی پارچین را بدهد.
 
آژانس ایران را متهم کرده که در این پایگاه آزمایش‌های انفجاری مربوط به کلاهک هسته‌ای انجام داده است؛ اتهام دیگری که آژانس و شخص مدیرکل، یوکیا آمانو، مطرح کرده، پاکسازی پایگاه پارچین است. تهران این اتهامات را رد می‌کند و گفته است طبق پیمان ان‌پی‌تی ایران می‌تواند اجازه دسترسی به این محوطه نظامی را ندهد.

+58
رأی دهید
-13

Kamran631 - لیون - فرانسه
یعنی‌ اینکه رهبر فرزانه ( یا همون سید علی‌ گدای خودمون - ولی‌ وقیح ! ) قبول کرده که جام زهر رو سر بکشه !!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:57
mountainman - استکهلم - سوئد
خسته نباشن. خر مراد قلی هم میدونه از بن بست باید خارج شد
دوشنبه 27 آذر 1391 - 15:32
mashhabib - کبک - کانادا
شما به بن بست رسیدید یا 5+1 ؟؟؟!!! فکر کنم 5+1 چون دیروز تو المان. روغن 5 کیلویی 25 تومن گیر نمیومد ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 16:06
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
غرب و امریکا بدانند با سازش با این رژیم سفاک و نشاندن بذر این خرزهره در کشور ما در تمام جنایت آنها و غارت آنها خواه ناا خواه شریک شده اند حال با معامله بر سر مردم ایران با حل مشکل هسته ائی برگ دیگری از خیانت به بشریت و دموکراسی مورد آدا آیشان ورق نزنند/ اینها همان بن لادن هستند و تنها فرقشان این است که داریی ملت در اختیارشان است و با آن شما‌ها را نمک گیر کرده‌اند حد اقل بن لادن دزد نبود و حرام و حلالی سرش میشد/ این رژیم تا زمنیک ساقط نشده برای همه غیر از دردسر چیزی ندرد/
دوشنبه 27 آذر 1391 - 19:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.