وزارت ارشاد اجازه خاکسپاری جهانشاهی در قطعه هنرمندان را نداد

جاهد جهانشاهی مترجم آثاری از مارکز و گراس بود

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران اجازه دفن پیکر جاهد جهانشاهی، مترجم، نویسنده و منتقد تئاتر در قطعه هنرمندان را صادر نکرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از این اعلام شده بود که مراسم خاکسپاری آقای جهانشاهی صبح روز یکشنبه (۲۶آذر) از مقابل خانه هنرمندان صورت می گیرد و به همین دلیل تعدادی از نویسندگان و شاعران و مترجمان در محل حضور داشتند.

یکی از نزدیکان آقای جهانشاهی به خبرنگار مهر گفته است که "صبح امروز از وزارت ارشاد به خانواده آقای جهانشاهی اطلاع داد که امکان دفن جسد وی در قطع هنرمندان وجود ندارد. پس از اعلام این خبر، خانه هنرمندان هم اعلام کرد نمی تواند میزبان تشییع پیکر مرحوم جهانشاهی باشد."

پس از اعلام عدم صدور مجوز خاکسپاری، نویسندگان و هنرمندانی که در محل حضور داشتند با اتوبوس هایی که خانوده آقای جهانشاهی تدارک دیده بودند رهسپار بهشت زهرا شدند تا مراسم تشییع جنازه را برگزار کنند.

جاهد جهانشاهی، مترجم، نویسنده و منتقد تئاتر صبح پنج‌شنبه، ۲۳ آذرماه در ۶۶ سالگی در حین کوهنوردی در منطقه کوهستانی درکه، واقع در شمال تهران، دچار ایست قلبی شد و درگذشت.

آقای جهانشاهی متولد سال ۱۳۲۵بود و در طول سال‌های فعالیت هنری خود، کتاب های متعددی از نویسندگانی چون گونتر گراس، گابریل گارسیا مارکز، هاینریش بل، برتولت برشت و توماس برنهارد ترجمه کرده بود.

چند ماه پیش، ترجمه جاهد جهانشاهی از مجموعه‌ مقاله‌های گابریل گارسیا مارکز، که حاوی مقاله‌های تالیف شده او در خلال سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۴ میلادی است، با عنوان "هواپیمای خار غنچه‌ گل سرخ" منتشر شده بود.

یکی از ترجمه های کتاب "گزارش یک آدم ربائی" گابریل گارسیا مارکز هم توسط آقای جهانشاهی انجام گرفته بود.

آقای جهانشاهی از جمله امضاءکنندگان نامه ای بود که دو هفته پیش منتشر شد و در آن نویسندگان و مترجمان ایرانی خواهان "لغو مجوز کتاب" شده بودند.

کانون نویسندگان ایران پس از مرگ او بیانیه ای منتشر کرد که در آن آمده است: "جاهد زنده است تا تعهد به آزادی و التزام به جنگیدن برای دستیابی به آزادی بیان بی‌ هیچ حصر و استثنا زنده است، زنده است تا در آثاری که از بزرگانی چون مارکز، برشت، هاینریش بُل و… ترجمه کرد به حیات پر جلال خود ادامه می دهد."

+79
رأی دهید
-16

tina85 - اشتوتگارت - المان
وزارت فرهنگ فقط اسمش فرهنگه وگرنه انهایی که توش کار می کنند چیزی از فرهنگ نمی دونن
دوشنبه 27 آذر 1391 - 12:22
romano - تهران - ایران
خوشم مردشونم ولتون نمیکنه و یک خاصیتی داره. ببینم چندسال می‌مونید و حکومت می‌کنید!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 12:31
Tabesh - شفیلد - انگلیس
این وزارت ترشاد هم دیگه شورشو درآورده .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:06
بت شکن - مونترال - کانادا
با عرض تسلیت به خانواده جهانشاهی و درود به روان پاک این هنرمند که در قلب مردم جای شد. احتمالا قطعه‌‌ هنرمندان را گذاشتند برای امثال افتخاری که افتخار دستبوسی رئیس جمهور و رهبر را داشته و همچنین جنتی هنرمند آنهم اگر و فقط اگر خدای ناکرده مرد در قعطه هنرمندان دفن کنند!!!!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:08
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
روانش شاد، مهم نام نیک‌ و زنده اوست نه محل دفنش/ این همان رژیم فریبکار خون خواری است که در ابتدا ادعای آزادی و عدالت و احترام به کرامت انسانها با هر عقیده ائی داشت آخر آخوند مفت خور متظاهر را چه به این شعارها این مردم ایران بودند که به تماشای اراجیف و نقشه‌های شوم‌شان نشسته و امید مدینه فاضله‌ای داشتند که حکومت آخوند درست کند. حال برای چگونه نفس کشیدن مردم هم نقشه دارند و اجازه لازم است.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:12
فريادزيره آب - اهواز - ایران
مهم اینه که پیش خدا روسفید باشیم؛یه وجب خاک مهم نیست ؛شما ها بایدجواب خونهایی رو که به ناحق ریختین بدید و همین جواب حق هایی رو که خوردید
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:02
ukguy4u - لندن - بریتانیا
وزارت بی فرهنگی
دوشنبه 27 آذر 1391 - 23:42
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خاک بر سرتون که با مرده هم سر جنگ دارید , عقده و تعفن از این نظام تراوش میکند.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 05:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.